הפאות שהיו לסמל, הפכו להיות אידיאולוגיה אסורה - סרוגים

הפאות שהיו לסמל, הפכו להיות אידיאולוגיה אסורה

הפאות הארוכות והעבות היו סמל לפנטזיות על דתיות מלאת גאווה, אך סמלים אלו הפכו לאופנה אידיאולוגית שיש לאוסרה מדין דרכי האמורי - דווקא כעת עלינו לשאת בגאון את הכיפה

author-image
הפאות שהיו לסמל, הפכו להיות אידיאולוגיה אסורה
  למצולם אין קשר לכתבה (צילום אילוסטרציה: שריה דיאמנט/פלאש 90)

אחת הטקטיקות הצה"ליות הפשוטות אך גם היעילות ביותר היא זו של גירוי-תגובה: הצבא מייצר עילה כלשהי המעודדת מחבלים לצאת ממקום המסתור, רק בשביל ליפול לידיהם של חיילי צה"ל.

לא אֶתְהֶה כאן לגבי הלגיטימיות של התחבולה הצבאית הזו (אשר הוגדרה כבלתי חוקית ביחס לאזרחים שנעצרו לאחר שהודחו לביצוע עבירה בידי המשטרה, כל זמן שלא היה קיים מראש מידע מבוסס כי הם ביצעו פשעים חמורים). כל זמן שהיא נעשית בידי כוחות מדינתיים, של מדינה בעלת שלטון חוק דמוקרטי.

עוד באותו נושא

לינץ' בבנימין: ישראלי נפצע קשה מסלע וירה בפלסטיני


50

אך מכיוון שבישראל ממילא יש ערבוב וזליגה מתמדת בין "צבא העם" ל"עם שהוא צבא", כלומר לשימוש באזרחים ככלי אסטרטגי צבאי לכל דבר ועניין, הרי שגם הטקטיקה הזו זולגת עתה אל מחוץ לצבא, והיא הופכת לכלי החדש של מפעל ההתנחלויות.

הטקטיקה: עיבוי נוכחות צבאית שמובילה לצמצום נוכחות פלסטינית

קוסאי מעטאן נורה למוות בליל שבת קודש, אחרי עימותים אלימים עם יהודים שהגיעו לאדמות הכפר הפלסטיני בורקה. יהודי נוסף, ככל הנראה היורה, נפגע קשות בידי פלסטינים. הגרסאות בנוגע להשתלשלות העניינים חלוקות, אבל אסור לאפשר לפרטים לטשטש את המהלך הכללי: נניח רגע לשאלה מי תקף ראשון; ניתן אף לקבל את הטענה כי הירי נעשה לשם הגנה עצמית, ושאלמלא הירי יהודים היו עלולים לקפח את חייהם.

כל אלו אינם אליבי שאחר מעשה, אלא חלק מהיגיון מתוכנן וידוע מראש, שבמסגרתו יהודים, חמושים בנשק ובעיקר חמושים בגב מדינתי, "חותרים למגע" (שוב, השאלת השפה הצבאית לטובת הפעלת כוח בידי כוחות לא מדינתיים) למול אוכלוסייה פלסטינית אזרחית, בכדי להביא לגירוי שיוכל להצדיק תגובה: ירי לשם "הגנה עצמית" ב"מחבלים" פלסטינים.

(צילום: איתמר כרמון)

למעשה, במידה רבה מאוד זו האידיאולוגיה של מפעל ההתנחלות כולו – להציב "ישובים", כלומר, אזרחים, בנקודות אסטרטגיות על מנת לייצר חיכוך שיכריח את עיבוי הנוכחות הצבאית שם, ובהתאם את צמצום מרחב המחייה הפלסטיני. אל מול הטענה הזו, ראשי ההתיישבות הקפידו תמיד להדגיש כי זכותם של יהודים להתגורר בארץ ישראל איננה מכוונת להביא לפגיעה או לנישול של הפלסטינים הגרים שם.

הפגיעה (ככל שהייתה נכונות להכיר בה, במקום לטעון כי על הפלסטינים באיו"ש להודות לנו על איכות החיים והפרנסה שאנחנו מספקים להם) הייתה תופעת לוואי מצערת שיש להשתדל ולהימנע ממנה, והיא בוודאי לא חלק אינטגרלי מהאידיאולוגיה של תנועת ההתיישבות.

בשל כך, בין השאר, הקפידה המדינה ו"ההתיישבות הרשמית" על ההבחנות, הבעייתיות לכשעצמן, בין אדמות מדינה לאדמות פרטיות, בין התיישבות חוקית ובלתי חוקית, בין מחבלים ובין אוכלוסייה אזרחית, ועוד.

עוד באותו נושא

העליון הוכיח שוב: אין משפט צדק בישראל


253

נטילת חיים, רק לשם הגנה עצמית

ניתן לומר שכל אלו היו רק משחקי מילים אסטרטגיים, חלק מהצורה שבה לשון החוק הבירוקרטית מכבסת ומטהרת את שרציה (דוגמאות מההיסטוריה יש למכביר); אכן, חמישים השנים האחרונות העלו ספקות עמוקים בנוגע ליכולת להתיישב ביהודה ושומרון מבלי שתהיה כרוכה בכך באופן אימננטי פגיעה חמורה ובלתי נסבלת בזכויות האדם הפלסטיניות. אולם לכל הפחות הייתה קיימת השאיפה , או האשליה, כי הדבר אפשרי.

אבל כל זה שייך לעבר. אם בעבר נהגנו לרחוץ בניקיון כפינו ולהתנער ממוות של פלסטינים בידי פורעים יהודים בטענה כי אלו עשבים שוטים וכי ידינו לא שפכו את הדם הזה, היום שוב אין עוד צורך להתנצל. הרב של בית-אל נפגש עם תושבי מאחז עוז ציון, ממנו ירדו הפורעים היהודים, ומשבח את הפורעים על כך שהתגוננו וקמו על אלו החפצים להורגם.

עוד באותו נושא

רבה של בית אל לחברי העצור: 'יהודי צריך להתגונן'


17

(צילום: שריה דיאמנט/פלאש90)

שרים וחברי כנסת ממהרים גם הם לשבח את הפצוע היהודי אשר הגן בגבורה מפני המחבל הפלסטיני. ידינו שפכו את הדם הזה – כפיים. בכל ערוצי התקשורת הדתיים האירוע מוצג כהגנה עצמית כנגד ניסיון לינץ' ברועים תמימים. משל לשודד הפותח באש בשוד בנק שהסתבך. גם שם, מזווית מסוימת ומעוותת מאוד, ניתן לומר כי מדובר בהגנה עצמית. הוא הרי פתח באש רק כאשר חש בסכנה, והמשטרה בוששה מלבוא.

מה שמדהים הוא כמה מהר התרגלנו לתופעה הזו, של נשק אזרחי שמופנה כלפי פלסטינים; של יהודים שומרי מצוות היורדים בלילי שבתות לכפרים פלסטינים לכלות בתים, מכוניות, ואם צריך , רק לשם הגנה עצמית , גם ליטול חיים. בתוך התעמולה הרצחנית הנוראית שבתוכה אנחנו לכודים, חשוב לומר שוב ושוב ושוב בפשטות ובירור: לא תרצח.

"רציתי שתהיו כחיות הנוהמות ביער"

כמה בנאלי. לא תרצח. מצווה פשוטה כל כך, טריוויאלית, ודווקא על הבנאליות הזו צריך להתעקש עכשיו יותר מתמיד. בצירוף מקרים מוזר, בזמן הרצח בבורקה, בליל שבת קודש פרשת עקב, קראתי בספר המצוות של רבי סעדיה גאון, שם הוא מונה בתוך תרי"ג המצוות, כאחת המצוות הראשונות בעבודת ה', את האיסור לעבוד את ה' בחסידות ובתפילה מתוך צביעות.

עוד באותו נושא

לאחר הלינץ': 15 צווי הריסה בגבעות בבנימין


9

במוצאי שבת, כאשר נתקלתי בתמונתו המבהילה של אלישע ירד, עם הפאות העבות והארוכות וכיפת הצמר הגדולה, נשבר ליבי בקרבי. כמו אלישע, גם אני גדלתי בתוך דור ציוני-דתי שכָּמַהּ לדתיות רדיקאלית, שהשתעמם מן הבורגנות הדתית של הדור הקודם, מן העליצות של בני עקיבא, ומההסללה המתישה והבינונית להחריד שבה הציפייה הייתה שכולנו נהיה המקף המחבר (בין תורה ומדע, בין מדינה והלכה, בין דת ולאום, בין מחויבות והתחברות, בין רגש לשכל).

רבותינו הדהדו לנו את תלונתו המפורסמת של רבי נחמן – "רציתי שתהיו כחיות הנוהמות ביער", וכשהבטנו בהם טעינו לחשוב שהבעיה שהובילה כישלון לעמוד בציפיותיו המשיחיות של רבי נחמן נעוצה בתחילת המשפט – "נכון אתם אנשים כשרים".

בבואה יהודית של סרטים אדומים עם צלבי קרס

בתוך שלל "האופציות הדתיות המלהיבות" שהילכו עלינו קסם, הפאות הארוכות והעבות היו סמל לפנטזיות עמוקות על דתיות בלתי-מתחנחנת, סמי-כנענית, מלאת צמר וחום. דתיות אנטי-בורגנית שלא מפחדת מלכלוך, מלאת גאווה, לא מחקה ולא מתנצלת, ושהאסתטיקה והאנרגיה החסידית המוטמעת בה יסייעו להתגבר על תחושת החנק והסדר של החוק הדתי, ועוד יותר מכך גם מזה של הסדר והחוק החברתי.

אבל לנוכח הדם שנשפך והכפרים שמועלים בלהבות (כבר? עדיין לא?), ההתלהבות מזמן התחלפה בבושה. בניגוד לכמה מחברי, אני מאמין שדווקא כעת עלינו לשאת בגאון את הכיפה, כסמל ליראת-שמים, על ראשנו, ושזו טעות איומה להסירה מפאת הבושה המתחוללת.

עוד באותו נושא

ראש מועצת בנימין תוקף: 'נותנים גיבוי אוטומטי לטרור'


8

האסון הרוחני שנקרא מפלגת הציונות הדתית הוא רק ההוכחה כי עלינו לתבוע בעלות, ובעיקר אחריות מחודשת על השימוש שלנו בתורה ומצוות ובקדוש-ברוך-הוא. אבל אי אפשר להתעלם עוד מהצימוד האידיאולוגי-אסתטי שטמון בפאות העבות ובכיפות הצמר.

בלב כואב, סמלים אלו הפכו לבבואה היהודית של החולצות השחורות, של הברדסים הלבנים עם חורי העיניים, של הסרטים האדומים עם צלבי הקרס, ומשכך הפכו לאופנה אידיאולוגית שיש לאוסרה מדין דרכי האמורי, המקדשים, כפי שכתבו חכמים, את המוות ואת האלימות על גופם. במציאות הנוכחית, אין צביעות גדולה מהמשך ההתנופפות של סמלים אלו ברוח.

קולם של האנשים הכשרים אינו נשמע

נוער הגבעות איננו סתם פרי באושים אלא הגולם שנוצר מין הניסוי החברתי-דתי הזה (וזהו ביטוי אחד בלבד, כפי שניתן היה לראות למשל בסרט על המדרשיה), ששותפה לה החברה הדתית לאומית כולה. עכשיו, החיות נוהמות ביער לילות שלמים, אבל אנשים כשרים כבר כמעט ואינם, או שקולם אינו נשמע עוד מבין היללות.

בתוך השתיקה המביכה; עצימת העיניים והקריצה; ההלל לפורעים, ומאחזי העיניים, צריך לקרוא בקול וללא מורא: עַל הַר גָּבֹהַ עֲלִי לָךְ מְבַשֶּׂרֶת צִיּוֹן הָרִימִי בַכֹּחַ קוֹלֵךְ מְבַשֶּׂרֶת יְרוּשָׁלָ͏ִם הָרִימִי אַל תִּירָאִי אִמְרִי לְעָרֵי יְהוּדָה הִנֵּה אֱלֹהֵיכֶם.

והאלוהים הזה אוסר על יהודים לרצוח.

=

ד"ר שרגא ביק הוא חוקר דתות, נמצא השנה בפוסטדוקטורט במדעי היהדות באוניברסיטת ייל בארצות הברית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
37 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
מיום ליום רק...
משה | 09-08-2023 18:56
מיום ליום רק מוכיח כי כיפה ופיאות זה לא הדבר הקדוש אלה שקרים שחיתות אלימות וגניבות
להוריד את הכתבה מיד. אנטישמי.
יהודי שואף לטוב | 11-08-2023 0:32
השוואה בין בעלי הפאות חובשי הכיפות הסרוגות לנאצים? 'סרוגים' זה לא על משקל 'כיפה סרוגה'? אולי על משקל סורגים של תא כלא.
מאמר שקרי מסית ומסוכן...
איש ישר | 10-08-2023 17:55
כל יהודי יודע כי מאז ומתמיד גידול פאות וחבישת כיפה גדולה מבטאות בעד אדיקות בתורה ובמצוות ולא נגד שום דבר. רק מוח מעוות או לב שונא יכול לחשוב בכלל על רצח בני אדם חלילה...
מחאה נמרצת
רונן | 10-08-2023 11:16
מחאה נמרצת על ביזוי אותם צדיקים שבגידול פאת ראשם מביעים את שורש הקודש של האומה הישראלית כולה. אין שום ספק כי כל האומה כולה בשורש נשמתה העליון מתפעלת מכך. בושה וחרפה איפה להביע דעות פסולות אלו ועל כולנו לפרסם כרוז שאין שיח ושיג לנו אם אותם שאינם בדעת כלל האומה הישראלית ונשמתה היותר עליונה ויצאים נגדה, שכן לא רק כנגד דעת תורה הברורה הם יוצאים אלא כנגד רצון האומה כולה בנשמתה היותר עליונה.
לפי הפיאות ניתן לזהות את החיזבלונים מהשטחים
מאבטח בכיר | 10-08-2023 9:34
כך נוכל להתגונן מפני המחבלים האלה.
2
המאמר הכי חשוב...
איילת, אפרת | 09-08-2023 19:03
המאמר הכי חשוב ב'סרוגים' בחודשים האחרונים. תודה ד''ר ביק על האומץ. ניחמתנו!
3
וואו, כמה שטויות, ברמה העובדתית, במאמר אחד...
יהודי | 09-08-2023 19:04
מתיאור תכלית הקמת הישובים, החרטוט בתכלית של רועי הצאן בגבעות, והכי משעשע - תמונתו **המבהילה** של אלישע ירד, עם הפאות העבות והארוכות וכיפת הצמר הגדולה. פשוט תכתוב בפירוש - אני שונא את מי שלא דומה לי ויש לי דעות קדומות על אנשים בגלל החזות שלא-לטעמי שלהם
4
הפאות האלה הם גאווה גדולה
אמונה | 09-08-2023 19:28
בוא אני יסביר לך את המציאות האמיתית, יושב כאן עם ערבי (שקורא לעצמו פלסטיני) שמטרתו היא לסלק את היהודים מארץ ישראל ולזרוק אותם לים. לכן הם פוגעים והורגים בנו בכל מקום. וכשערבים מגיעים ליהודים וזורקים לאחד מהם סלע על הראש (שבה שהוא חי אחרי דבר כזה) היהודים צריכים להגן על עצמם, זאת המציאות והערבים הם אלא שיוצרים אותה. הפאות האלא הם גאווה ומראים על יהודים שחיים בארצם בלי להתנצל ולהסתתר וממשיכים ליישב את ארץ ישראל.
5
שכוייח שרגא, איש...
שבתאי גורדון | 09-08-2023 19:34
שכוייח שרגא, איש מידות ומלח הארץ.
6
אתה מעליל עלילות! אף...
מלכי | 09-08-2023 20:08
אתה מעליל עלילות! אף אחד לא מתכנן שהערבים יצאו ואז תהיה סיבה לירי! זו עלילת דם, וה' ישלם שכרך. כרגיל, כל האנשים האלה, האקדמאים, עם צביעות מוסרית. יכולים לדבר כביכול על מוסר, והכול מתוך שקרים ועלילות על אחרים. צבועים שקרנים! נכון, רועי הצאן הולכים עם הצאן ללא מורא. הם מבחינתם שומרים על חבלי מולדת. הם לא מפחדים להסתובב גם בקרבת כפרים ערבים. זה הנורמה! לעיתים, כמו עכשו , יצאו עליהם וניסו לגרש אותם, והם לא נסוגים, קרה עימות שקרה , רק אז הם בקשו עזרה והגיע הבחור החמוש שבא מבחינתו לנציל מלינץ'. השקר, והעלילה כאילו המשק כבר מוכן ומתוכנן לרצח, מתצטרף לעלילות הדם על עמינו, אלא שהפעם זה מיהודי צבוע ושקרן המחזיק ומעצמו מוסרי.
המשך נגד השונאים שמתחזים למוסריים
גדי אברהמי | 10-08-2023 19:44
נכתבה הטענה המרושעת כאילו המותקפים היו צריכים לקרוא מיידית לצבא. המותקפים רצו עזרה להצלת חייהם מידי הערבים שמתאמצים לרצוח אותם. יש להם כבר נסיון מר וארוך מחלק מקציני המשטרה ששונאים אותם ומחריביםפם להם את הקרואנים , ודואגים לא להציל אותם אלא מכסימום לבוא אחרי שעתים ולעצור את היהודי המותקף. החברים היהודים באים מידית לעזרתם. עובדה שמה שיש עכשיו בראש לאיזה קצין זה להוציא צוי הריסה לא לבתי התוקפים הערבים אלא לקראונים של יהודים שבאזור.
מותר לרעות צאן בשבת. מעולם לא למדת שולחן ערוך
גדי אברהמי | 10-08-2023 18:35
רואים את זה מהשאלה המטופששת שלך באיזה עמוד בשולחן ערוך.
אתה אוהד...
מלכי | 10-08-2023 1:22
אתה אוהד חווארה ולא רועה צאן! כל אחד פתאום הופך להיות מומחה לרועי צאן. אני לא יודעת למה היו שם, אולי חיפשו פרה שברחה, סתם מחשבה. אבל אתה ושכמותך יודעים הכול, העיקר שהשנאה שלכם תוביל לתוצאה שרועי הצאן הלכו בערב שבת לחפש צרות. הבל, שקר! רועי הצאן אנשים יראי שמים , וברור שאם יכלו היו מתארגנים לשבת. לעשות צרות, כמו שאנשים רעים ככה כמוך מדמינים- יש את כל השבוע. בוגר חווראה, אתה וחברך אנשים רעים אוהבי האוייבים ושונאי אחים!
רועי צאן...
בוגר חווארה ואום צפא | 09-08-2023 21:40
רועי צאן רועים את צאנם לא ביום שישי, בעת שכל העם יושב בבית כנסת ומקבל את השבת. רועי צאן שמתנפלים עליהם - קוראים למשטרה ולצבא ולא לחברים חמושים. רועי צאן תמימים - לא יורדים לכפר ערבי בערב שבת, כשהם יודעים שהצבא לא נמצא בשטח. מי שלא רוצה ששוטרים או חיילים יראו מה קורה - פועל כפי דפועלים רועי הצאן האלה.
7
על כתבה כזאת...
שלמה חיים | 09-08-2023 20:59
על כתבה כזאת אפשר לקבל תביעה שמנה על הוצאת דיבה
שטויות. מאמר דעה...
סוף סוף | 10-08-2023 8:20
שטויות. מאמר דעה מנומק ואקדמי.
, כשהנתבע...
משפטן. לא גלגלן עיניים. | 09-08-2023 21:36
, כשהנתבע יטען אמת דיברתי, התביעה תידחה.
8
פורסם שהם יאדו...
צבאות | 09-08-2023 21:39
פורסם שהם יאדו לכפר בשעה שבע בערב ביום שישי . באיזה עמוד בשוע כתוב שמותר לרעות את הצאן בליל שבת?
ידוע שכל...
שבתאי צבי | 09-08-2023 22:09
ידוע שכל המצוות בטלות משיגיע המשיח
9
כמובן, כל גלגלני...
ישר ולעניין | 09-08-2023 21:45
כמובן, כל גלגלני העיניים יטענו שהכותב אנטישמי ונערי הגבעות הם צדיקים תמימים. אבל את האמת כולנו יודעים. הם בטוחים שהם אדוני הארץ ומותר להם לעולל כל עוולה, כדי להתנחל בארץ ולסלק את הערבים. התוצאה : פאשיזם יהודי דתי בתוספת נופך משיחי. כל היתר - מסך עשן צדקני ושקרני.
10
אתר סרוגים- מה קרה לכם?!
מה נסגר | 09-08-2023 22:28
איזה עוד מאמרים פח זבל ותת רמה תפרסמו בשם האיזון הקדוש?!
מאמר שכולו ריקוד מה יפית
רונן | 10-08-2023 11:11
מאמר שכולו ריקוד מה יפית וכפירה חוח בקץ המגולה. אוי לנו מעלבונה של תורה!
11
שימו לב למשל...
יהודי עם כיפה ופאות | 10-08-2023 0:01
שימו לב למשל השודד בבנק שהוא מביא. השודדים היהודים מול הפלסטינים ההגונים והתמימים. באיזה צד אתה, מיסטר ביק???
, הכותב...
האמת והשלום אהבו | 10-08-2023 6:50
, הכותב הוא בצד האמת והעובדות. זה שיש ליהודי כיפה ופיאות לא הופך אותו אוטומטית לצדיק. השאלה היא מה האידיאולוגיה שלו ואיך הוא פועל בשטח. מי שעושה מעשי עוולה איננו צדיק, גם אם יש לו זקן ופיאות ואפילו כיפת צמר גדולה על הראש.
12
חוקר דתות
משה רבנו | 10-08-2023 0:10
הייתי אומר שאתה ממש בדיחה אבל כמות השטנה והשנאה מראה שאתה חוקר דתות כנראה כמו חומייני והחיזבאללה - בקיצור זבלה
13
מאמר מלא שנאה...
הדס | 10-08-2023 4:20
מאמר מלא שנאה . הרי אין כאן הבנה. רק רעות רוח של הכותב. אני בוש וכלימה שאדם יהודי חובש כיפה כותב את המאמר המבזה הזה. תחמושת לבית הדין בהאג וכל מבקשי נפשינו
, התחמושת...
מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחיקוך | 10-08-2023 6:47
, התחמושת לבית הדין בהאג ולכל מבקשי נפשנו היא המעשים בשטח. במקום לאפשר לממשלה לפעול בצורה נכונה, בעיתוי ובמקום הנכונים - האנשים הללו פועלים על דעת עצמם, מעוררים פרובוקציות ומתסיסים את השטח במכוון. לצערנו הצבא נאלץ להגן עליהם גם כשהם פועלים נגדו. הם לא מתחשבים במדינה ולא מכירים בסמכות השלטונות - אבל מצד שני מצפים לגיבוי ולהגנה כאשר הם במצוקה.
14
כל מילה חקוקה...
יורה יאגולניצר | 10-08-2023 7:01
כל מילה חקוקה באבן, ניצחון הלב, האמת, צדק, מוסר וחיבור עם אלוקה על החושך, שקר, הסטות, הם לא אשמים, הם מתנהלים הדרגת הנהגה הכי נמוכה הנקראת שכר ועונש, מלכות שדיי, ומלכותה נגמרה' כך ציווה הוהי;
15
אני איתכם גמרתי
משה | 10-08-2023 8:13
זה דר? ידוע כך מבסס 'חוקר' את מה שהוא חוזה בדמיונו הקודח כעובדות? מצטרף לרמאים הרוצים ולדובר צהל שמדברר אותם)? סרוגים - מהאתם מביאים כל הגיג של כל טמבל עם תואר?
16
עכשיו חסר רק טרלול של דב הלברטל והשמחה תהיה
אברהם גרליץ | 10-08-2023 8:36
גדולה. מה השטויות האלה של עוד יהודי מתוסכל? שרגא ביק העתיק מעיתון 'הארץ' ולא חידש מאומה.
17
מדוייק להפליא
מיכאל | 10-08-2023 11:02
חבורה של פורעים שמחפשת ריב בשביל התירוץ לפגוע בקבוצה חלשה מהם. הם ידליקו את כל המדינה ומזרח התיכון, מה אכפת להם?
18
ריקוד מה יפית
רונן | 10-08-2023 11:08
שוב ריקוד מה יפית אל מול השמאלנים כנגד שורש הרצון העליון של האומה הישראלית כולה! גידול פאות מביע את הדרגה היותר עליונה של נשמת האומה! כל דעה שאינה לכוליות עליה בחזקה כוללת של נשמת הדור אינה ברת השגה כלל! ולכל עלינו לחזק את חלוצי הגבעות מגודלי הפאות הזועקים את אמירת האומה כולה. ואין שיח ושיג לנו אם אותם שאינם בדעת כלל האומה הישראלית ונשמתה היותר עליונה ויצאים נגדה, שכן לא רק כנגד דעת תורה הברורה הם יוצאים אלא כנגד רצון האומה כולה בנשמתה היותר עליונה. האם כותב המאמר יוצא חוח כנגד ההיגלות הברורה עכשיו ממש של הקץ המגולה? האם טחו עיניו מלראות את ההתגשמות האקטואלית של מאמר הדור?
19
מה עם הנכבה?
זאב | 10-08-2023 14:52
אם אתה אמיתי, אתה צריך לקרוא לפירוק המדינה היהודית בארץ ישראל. מה שעושים המתנחלים והגבעונים, לא שונה במאומה ממה שעשו כאן בעליה הראשונה השניה קום המדינה עד 67. נלחמו, הרגו, ירשו, הורישו ובנו את המדינה. לא מסכים? תתעדכן עם חבריך האדמאים, שיסבירו לך על איזה אדמות ועוול יושבת מדינת ישראל הזכה והשמאלנית. אז מה? בשביל זה המצאנו את בקו הירוק. המצאה גאונית. מה שלנו היה מותר וצריך, למתנחלים זה אסור ורוע וכל המילים היפות שכתבת. בסדר, מותר לומר שהתעייפתם, שלא מתאים לכם לשלוט על עם זר, ובגליל ובנגב? לא עם זר? ומה עם הפליטים מ48? זה לא הדיון, כמו שאומרים אצלכם. אז אתה לא אוהב את המתנחלים, סבבה, זכותך. חובתך להיות כנה עם עצמך ולהסביר למה לשמאל היה מותר להרוג ולגרש. בצורה חוקית ומוסרית. וזכותינו וחובתינו להאמין בתורה ובמצוות ישוב הארץ. ואתה יודע, הסכסוך הזה לא כזה מיוחד. זה קורה וקרה במאות מקומות בעולם. אז הפאות הפריעו לך? נו, שוין...
20
כשאנו במתקפת גויים:הלנו אתה? אם לא,אתה לצרינו
גדעון ארליך | 10-08-2023 17:59
אתה תפעל למען זה שהיהודים הנפלאים המוסרים נפשם למען עמנו ולמען ערי אלוקינו ישבו במאסר כל חייהם ויסבלו מעינויים בידי רשעים כמוך. אתה תכתוב כחוקרן ליצן בדחן נגד היהודים שאתה שונא להיות חלק מהם , כשהחלום שלך ששונא ישראל חילוני שמאלני יגיד לך שלמרות שאתה כזה כאילו קצת דתי אתה בכל זאת אולי קצת כאילו בסדר.
21
אתר סרוגים - הוציאו את השואה מהכתבה!
מבקר עיתונות חופשי | 11-08-2023 4:05
לגיטימי ואף מוערך להביא לעיתים גם דעות שונות מהשיח המגזרי השגור. אין לגיטימיות להשוות יהודים לנאצים! השואה היא ערך מקודש! * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. קל וחומר כתבה.
22
עד לאן האתר הזה יתדרדר עם כתבות מעוותות
נורמאלי | 11-08-2023 16:23
מאמר הזוי לאן האתר הזה עוד ידרדר...
23
שקרן דרכי האמורי...
מושיקו | 14-09-2023 16:40
שקרן דרכי האמורי זה פיאות מקדימה ומאחורה הפיאות זה להפך מדרכי האמורי אתה רוצה הוכחה אקדמית יה חסר אמונה רכה לוח תבליט בלשצר תראה את בני ישראל נראים שם ברסלברין אחש על אחד תפסיקו לשקר זה מסיונריות חילונית