הציונות היהודית של משה גפני - סרוגים

הציונות היהודית של משה גפני

ציוץ בטוויטר הפך לעימות רב משתתפים וחשף ויכוח עמוק יותר בחברה הישראלית. מה בין תפיסת הציונות של חבר הכנסת צבי האוזר לעומת זו של משה גפני? מי ציוני ומה אורך השורשים?

הציונות היהודית של משה גפני
  חה"כ משה גפני במליאת הכנסת (צילום: אולביה פיטוסי, פלאש 90) תמונת כותב (צילום: שלומי שלמוני)

חבר הכנסת משה גפני הטיח את האמת היהודית שלולא התורה אין לנו מה לעשות כאן בארץ. גפני שרטט את הקו החדש המבדיל בין כוחות ההנעה העמוקים של העם הזה בארץ הזו – השאיפה לחיי ממלכה יהודיים או הרצון במדינה חומרנית; "מדינת רב לאומית".

הפתיע מאוד ח"כ צבי האוזר שהגיב באופן קשה, לדבריו הנלהבים של ינון מגל בזכותו של גפני: "ינון מגל הוא ממבשרי ׳המחנה האמוני׳… הוא מסיר לאט לאט את הכנף הציונית של המטוס הישראלי. אין יותר אצל מגל – הרצל. אין ציונות, אין ׳זכות טבעית והיסטורית׳ של עם שמחדש ריבונותו בחבל ארץ. נשאר בדיוק כמו גפני – רק תורה ואמונה. עצוב…".

עוד באותו נושא

החברה הישראלית היא חברותא אינטלקטואלית: צוללים עם קובי אוז

העצב של האוזר קטן בהרבה מן העצב של אלו הקוראים את מילותיו ולא מאמינים. אתה בא אלינו בטענת הרצל וזכות טבעית והסטורית? זהו? זה הכי טוב שאתה יודע לייצר? הרצל פעל בחלל ריק? לקח יהודים מנוכרים לזהותם היהודית והפך אותם לעם? כך סתם כבמטה קסם?

אין כאן עם שדאג לשמור בקפדנות ובמסירות נפש עילאית על ערכיו ועל תורתו? ובכלל – מה זו 'זכות טבעית והיסטורית'? האם אחרי 2000 שנה שנותקת מן הנדל"ן הזה, מוסרי לתבוע אותו שוב? למה בעצם? במה אתה שונה מעמים אחרים שגלו מארצם?

האם תתמוך באינדיאנים שיופיעו בעוד 1500 שנה וידרשו מקום בנחלת אבותיהם? אחת הזכויות של הממשלה הזו היא בשאלות היסוד שמתעוררות בזכותה: בעצם 'מי אנחנו'? האם יש כאן סיפור עמוק ורחב דיו כדי להוביל את העם הזה למקום טוב? יש ערך לקרבנות שלו, או שאנחנו משלמים במס של מילים יפות, על אלו ש"במותם צוו לנו את החיים", כשבסתר לבנו אנחנו שואלים – אילו חיים בדיוק הם צוו לנו?

הסיפור על יואב גלנט

מני אסייג פרסם בהתרגשות את מה שאמר האלוף במיל. יואב גלנט בכנס השדולה לזהות יהודית בכנסת: ״כמפקד חילוני ידעתי שאני נלחם למען הדורות הבאים בשם ה׳ צבאות!״. משפט מדהים, שניתן היה לחשוד שנאמר לטובת פוליטיקה מפלגתית אבל שאלתי את חברי אל"מ (מיל.) אורי הורביץ, שהיה פקודו בפיקוד דרום, האם זה נראה לו אמין?

והוא ענה לי בסיפור מרגש שחשוב שיעמוד לנגד עינינו. שנכיר שיש בתוכנו כוחות הנעה עמוקים, גם כשלרוב הם סמויים מן העין.

"בשבת חנוכה 27.12.2008 למינינם בשעת בוקר מוקדמת הגעתי לפיקוד הדרום" מספר הורביץ, "לאחר גל התקיפות הראשון והשני ולאחר הערכת מצב עלה יואב לחדרו ואני אחריו. הוצאתי תנ״ך מהודר מהספריה, פתחתי ביהושע א' ושאלתי את האלוף: "יהושע עבד משה – גיבור ישראל ממלחמת עמלק, תלמיד חכם ומנהיג ישראל. לדעתך – כמה פעמים נוספות הוא זקוק שוב לחיזוק מהקב"ה לקראת הכניסה לארץ ישראל?

גלנט כמפקד פיקוד דרום (צילום: יוסי זמיר/ פלאש 90)

ונזכור שהוא כבר קיבל חיזוק בעת מינויו ולאחר מכן ממשה שקרא לו "חזק ואמץ"? יואב חשב רגע וענה לי: "פעם אחת נראה לי ראוי!" קראנו יחד את הפרק וספרנו: 3 פעמים "חזק ואמץ" מהקב"ה ופעם אחת מישראל.

אמרתי ליואב: "אתה יזמת ותכננת את המבצע, אימנת את הכוחות, אספת מודיעין, הגדרת שלבים ויעדים ללחימה. ובכל זאת אתה זקוק לברכת ד' – "חזק ואמץ"; ולא פעם אחת אלא 3 פעמים כי יהיו קשיים וסיבוכים".

האלוף התרגש מאוד. סגרתי את התנ"ך כדי להחזירו לספריה, אבל יואב עצר אותי –"תפתח בבקשה שוב היכן שקראנו ותשאיר בבקשה פתוח על השולחן" הוא בירך אותי בשבת שלום ונפרדנו.

הלחימה המשיכה ובאחד מימי השבוע התקשרה אלי אבישג המזכירה. "אורי שלום איפה אתה?" הייתי בפיקוד דרום ועמוס מאוד בעבודה, אבל היא התעקשה שהאלוף רוצה אותי בלשכתו בת"א. פקודה זו פקודה ופגשתי אותו בדיוק ביציאה מדיון אצל הרמטכ"ל. גלנט ירה בקצרה: "שלום אורי, תוכל להשיג תנ"ך?"

מעט תמה, קפצתי ללשכת הרבצ"ר וחזרתי עם תנ"ך. גלנט ביקש לפתוח בפרק שקראנו יחד בשבת –יהושע פרק א'. "יופי. תודה ותשאיר פתוח על השולחן".

22 ימי לחימה של יואב גלנט עברו כששני ספרי התנ"ך נותרים פתוחים על שולחנו – האחד בלשכה בבאר שבע והשני בלשכה בת"א".

יואב גלנט כשר הבינוי והשיכון בכותל המערבי (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

עד כאן התיאור המרגש שכדאי לגזור ולשמור. אל מול המבולבלים בזהותם צריכים להעמיד את המודל היהודי לציונות היום – המלחמה שלנו אינה רק חומרית.

החומר הוא כיסוי חשוב למשהו עמוק מאוד – למה שישראל באים לחדש לעולם. "עם כלביא יקום", ששם על סדר היום העולמי את המוסר, הצדק ומעל הכל – האמת האלוקית, זו שלא זזה כמלוא נימה מול שום רוח סערה או תרבות חולפת.

 

הרב אהרון אגל-טל הוא יו"ר המכון לאסטרטגיה חינוכית יהודית

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
34 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
לרב אגל טל
זקנה | 23-02-2022 19:44
דבריך נאים רק בתנאי שאתה מתנגד חיסונים ולא שלחת בחורים וצעירים לזריקות שגדולי עולם(הס מלהזכירם בערוצי הזבל) הכריזו עליהם כרעילות ומסוכנות.
שרה מתה...
אורי | 25-02-2022 9:33
שרה מתה בקרוב סתם זוהמה שיוצאת לך בן האוזנים,לסבית גויה ארורה ימח שמך יחד עם הכלבה שעשתה זבל מצחין כמוך,היה עדיף שהיתה עושה הפלה ולא מביאה טינופת לעולם וביפרט לארץ הקודש,מקוה שבקרוב תהיי את והזבל שהמליטה חלאה כמוך בתוך הניפטרים מהנגיף ביסורים קשים,
החראדים לא ציונים...
שרה חיה | 23-02-2022 19:56
החראדים לא ציונים והחרדלים מתחזים להם. הציונות היא תנועה לאומית חילונית שדורשיה באביב העמים באירופה 1848. ההכרה של הציונים שיש לחזור ולהקים מדינה חילונית זכתה להתנגדות עמוקה של הדתיים. שרידי הדתיים שהצטרפו לתנועה הציונית הולכים ומתמוססים בביצת פלסטין.
2
גפני הוא אנטי...
צח | 23-02-2022 19:55
גפני הוא אנטי ציוני מובהק
למעשה גפני יותר ציוני מרוב הציונים...
נפש יהודי הומיה | 23-02-2022 22:52
למעשה הוא יותר ציוני מרוב הציונים. כי לציונות שלו יש בסיס של ממש. האמונה באלוהים ובספר הספרים הוא בעצם היסוד הבלעדי להקמת מדינת היהודים פה בארץ ישראל. מה הקטע? שגפני מתבייש להודות בכך...
3
ציון=המשכן בבית המקדש. רק...
כריסטופר זקלין | 23-02-2022 20:41
ציון=המשכן בבית המקדש. רק מי שמייחל לשוב השכינה לציון הוא ציוני. כל השאר הוא זיוף, דהיינו עיוות של המושג ציון.
4
כתבה יפה ונכונה...
רפאל סלומון | 23-02-2022 20:51
כתבה יפה ונכונה לסיפור מרגש ועל צבי האוזר נאמר לא לחינם הלך הזרזיר אצל העורב (לממשלה הזו) ולמגיבים האנטישמים לכל חרדי יש יותר זהות יהודית מרוב חברי הממשלה וזה מה שחשוב.
אתה מעיד...
אורי | 25-02-2022 8:54
אתה מעיד על עצמך אז תלך כפרה אתה והאימא השרמוטה שלך והאבא אים יש? יכול להיות שאתה סתם יצור ללא זהות אז זבל מצחין קח את גופתך ואת גופת השרמוטה שעשתה אותך לכל הרוחות בתהום הנשיה שם מקומך עם הכלבה שלך טינופת מכוער,
לחרדי יש...
Gold | 23-02-2022 22:43
לחרדי יש זהות של פדופיל והאדמור הוא פדופיל בעצמו ההוא מבית שמש וברלב וההוא מפתח תקווה ועוד ועוד
5
האוזר - נציג מובהק של ערב רב. טיפש ורקוב
אורן | 23-02-2022 21:16
עוד עורך דין נפוח וחסר תוכן. זבל אנושי
6
גפני איננו אובייקטיבי...
יוני | 23-02-2022 21:51
גפני איננו אובייקטיבי מכיוון שהוא עבד לאדונו. אנשיו לא תורמים לחברה הישראלית מאומה. אמונה הינה דבר אישי. היום אי אפשר לחיות מהתורה. חייבים ללמוד להתפתח להתקדם ולהשתלב בסביבה. הוא ואנשיו אינם עושים זאת ושלא יחרטטו לי על התורה. יש בעולם לפחות 3 מיליארד מאמינים .במה התורה שלו שונה? מי כתב אותה? מדוע היא אינה שימושית?מדוע היא מדירה נשים? מדוע האמונה שלו מזלזלת בכול דבר שאיננו התורה? מי אמר שהיא הדבר האמיתי? בגלל ההתנהגות של ותומכיו לא הייתה ליהודים מדינה גם לא תהיה להם בעתיד. בעיקר בשל הנצלנות והעצלנות שלהם.
הוא בהחלט עבד לאדונו - אלוקים שבשמים!
אלירן | 23-02-2022 22:37
הבנת.??
7
אם זה היה תלוי ברבנים לא היתה קמה מדינה!
המורה להיסטוריה | 23-02-2022 22:21
תגידו אתם באמת מאמינים לעצמכם? העליות לא היו דתיות. מקימי המדינה לא היו דתיים. רבנים רבים העדיפו שאנשיהם ימותו בשואה מאשר לחיות בישראל. המדינה היא של השמאל החילוני, ובלעדיו - אין לכם פה סיכוי. מי יגן עליכם? גפני? ליצמן החבר של הפדופילית? דרעי המושחת? על מי אתם עובדים ?
מקימי המדינה והמחזיקים אותה - כולם חילונים
ליהודה שטועה | 25-02-2022 13:46
אין למדינה הזו סיכוי לשרוד בלי החילונים, הערבים ואנשי השמאל. רוב הרופאים הם חילונים או ערבים. כך גם רוב האחים והאחיות והעובדים הפארארפואיים. רוב המדענים - חילונים. רוב מוחץ של אנשי ההייטק - חילונים. ארכיטקטים, מהנדסים, חקלאים - רובם הגדול חילונים. הרבה מעבר לחלקם באוכלוסייה. בנאים - ערבים. עובדי ניקיון - בעיקר חילונים. כמעט כל מי שמחזיק את המדינה הזו, כולל אנשי הקבע, אינם דתיים ובטח ובטח שאינם חרדים. לעומת זאת מה עושים רוב הדתיים? מתפרנסים מהדת. מאה אלף רבנים, דיינים, בלנים, משגיחי כשרות, מלמדים בתלמודים, עובדי מועצות דתיות, עובדי מקומות קדושים ועוד. רק המדינה המופרעת שלנו משלמת לאנשים בשביל שיהיו דתיים. שום מדינה אחרת לא עושה את זה. בשום מקום אחר אי אפשר שכל כך הרבה אנשים יתפרנסו ויהיו להם משרות שהמדינה שומרת עבורם רק בזכות הכיפה או המגבעת על הראש. וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על כל החרדים אוכלי החינם. בלי המיסים של החילונים אין פה מדינה. בלי הרופאים, המדענים המהנדסים ושאר בעלי המקצועות החופשיים - אין פה מדינה. גם רוב המוכרים בחנויות הם חילונים. הדתיים פשוט התרגלו לקבל משכורת עבור עצם קיומם. זה לא יימשך
הבעיה עם...
רון | 24-02-2022 11:03
הבעיה עם החרדלים שהם הצטרפו לגל הפוסטמודרניסטי והמציאו היסטוריה אלטרנטיבית שבה אין הרצל, אין בן גוריון, אין קיבוצים או חלוצים חילוניים סוציאליסטים. בנרטיב המומצא מדינת ישראל המודרנית הוקמה על ידי דתיים וחרדים למרות התנגדותם של הסמולנים הרשעים וכל אוכלי הנידות ובועלי השפנים ... מזכיר את הערבים עם הנרטיב שלהם על אלפי שנות תרבות פלסטינאית בישראל (סליחה פלסטין ) לא רחוק היום שנראה את גפני וסמוטריץ הורסים אתרים היסטוריים שיכולים להצביע על ציונות חילונית בישראל (סליחה ממלכת יהודה
להאוזר...
לי | 23-02-2022 23:22
להאוזר של נעליך לפני שאתה מדבר על ינון ראשית, ינון ציוני בכל רמח חיוו. הוא שירת בסיירת הוא ציוני ובעד ערכי ישראל וזה לא תקח ממנו אבל יחד עם זאת הוא בעד תורת ישראל. כי אנחנו קודם כל יהודים ויהודי קודם כל בעד תורת ישראל לכן אנחנו מדינה יהודית וציונית כאחד. אם נתכחש לתורתנו שזה המקור שלנו כיהודים אין טעם לשורשינו. אנו מדינה יהודית וציונית.
תגובה
יהודה | 23-02-2022 23:06
1.העלייה הראשונה הייתה דתית. 2.באמת ובלי ציניות תודה עצומה לבני הקיבוצים ולאנשי המחתרות. 3.אנשי השמאל של היום ירדו מהפסים ונתקפו בטרלול פוסטמודרני.
8
אתה מדבר על...
עמי | 23-02-2022 23:16
אתה מדבר על יואב גלנט דגנב קרקעות, על גפני שלא נלחם במגן הפדופילים לצמן, זה מה שמטריד
9
חהד הם אנטיציונים...
במי | 23-02-2022 23:18
חהד הם אנטיציונים ומתנגדים ליום העצמאות, לא ראיתי חרדי אחד שמוקיע את הכת הזאת
10
יש פה הרבה...
טוקבקזים נמוך ורדוד | 24-02-2022 6:31
יש פה הרבה מדי מגיבים שלא מבינים את הנקרא. הטענה אינה: גפני ציוני מכם.
11
אתה בושה ליהדות...
הרב הבטלן | 24-02-2022 9:31
אתה בושה ליהדות וגפני חושב שהוא יהודי.מי שלא תורם לחברה,לא מוכן להגן עליה,לא מפרנס את ילדיו אינו ציוני ואינו יהודי
12
עם ישראל בלי...
שלמה אבןצור | 24-02-2022 9:32
עם ישראל בלי תורה כגוף בלי נשמה. כל מי שאינו מאמין בחרוף נפש בתורת ישראל, ודבר אחד מהתורה ומהנביאים ומחכמינו לא ישוב ריקם לא ראוי להכלל בעם הנצח בעם סגולה ממלכת כהנים וגוי קדוש
13
מכחיש ציונות קלאסי...
רון | 24-02-2022 10:15
מכחיש ציונות קלאסי - הרצל היה דמות זניחה, החלוצים/קיבוצים/תנועת העבודה רק הפריעו, מי שהקים את המדינה באמת היו החרדים/דתיים נשמע כמו הערבים עם האגדות שלהם על האומה הפלסטינית שישבה בארץ באלפי השנים האחרונות... ככה זה עם הפוסטמודרניזם - כל אחד ממציא נרטיב משל עצמו ואין יותר אמת
אתה סתם...
רון | 25-02-2022 8:44
אתה סתם בן של מפגרת דור רביעי של מפגרים,וספק ביכלל אם אתה יהודי?
14
גפני לא מחדש כלום
ראובן | 24-02-2022 10:20
כולם יודעים מה כתוב בתורה אבל לוקחים רק את חנוכה ופורים שהם לא מהתורה לפסח נוסעים לחול לאכול חמץ מגדלים דור שלא יודע מה זה שמע ישראל אז גפני רוצה לפנות את היהודים מפה אף אחד לא רוצה את היהודים האלו כולם מרוצים שהיתפטרו מהיהודים שיבוא לכמה ימים וישאירו קצת כסף ושלום
15
משהוא רע מאוד...
מודאגת | 24-02-2022 10:38
משהוא רע מאוד קורה לימון מגל, הפך לעבד נרצע של ביבי, גם אם מחר ביבי ירצח אדם ויודה, מגל ימשיך לסגוד לו. וגפני אין כבר מילים, אדם מושחת מכף רגל עד ראש, כולל ליצמן. מה שמעניין אותם זה רק לחלוב ולגנוב את הכסף שלנו, בלי לעבוד, בלי צבא, בלי להכיר במדינה. אחלה עסקה, וביבי נתן להם להתנהל ככה שנים, אם כולם יתנהלו כמו גפני, מי יעבוד, מי יגן עלינו????
אתה בקרוב...
רופא | 25-02-2022 8:43
אתה בקרוב לא תידאג חולירע מיתחזה לנשים,בטח היתה לובש את השמלה של האימא הארורה שעשתה טינופת כמוך בכל פעם שיצאה מהבית ללקוחות היתה ניכנס לחרדות,ביגלל חרדת נטישה, זבל הפיתרון שלך לקחת שני כדורי ציאניד מתחת ללשון,ולישון,
16
דפני פרחח ימני...
דוד ישראלי | 24-02-2022 11:54
דפני פרחח ימני דתי,בושה לדתיים.
17
פתטי, רבותיו של...
חיים | 24-02-2022 17:27
פתטי, רבותיו של גפני היו משאירים את כולנו במזרח אירופה אם היו יכולים. כל קשר בינם לארץ ישראל מקורו באילוץ בלבד.
18
כל פעם שאני...
דיאגנוזה ציונית | 24-02-2022 18:44
כל פעם שאני שומע את גפני יוצאת לי פריחה אלרגית
חבל שלא...
אורי | 25-02-2022 8:38
חבל שלא חנק והרדמה לתמיד זבל טינופת חסרת צורה בטוח גם לסבית ארורה
19
זה שגלנט קרא...
אבי | 25-02-2022 8:47
זה שגלנט קרא שני דפים בתנך לא הופך אותו לקדוש.הןא גנב קרקעות ולקקן בלתי נלאה לביבי.ושני הדפים שהוא קרא לא עושים עלינו רושם. שיתפלל שחרית ויניח תפילין -לפחות את זה שיעשה.
20
גפני אתה הרב...
שמריהו | 25-02-2022 8:51
גפני אתה הרב שמדבר כמו שכתוב בתורה של העם היהודי לא תגורו מפני איש,כאן לצערי אן אנשים יש כאן גויים ארורים עם תגובות של פשיסטים/יות,לכן אל תיתיחס לערב רב ללא כל שיכות לעם הניבחר,זה הרי כתוב בזוהר שיבואו אנשים כמו הגיבעונים שאמרו שהם יהודים,ולכן תמשיך לא לעשות חשבון לעמלקים חסרי צורה מכוערים ללא זהות,ולמגל,ידוע שהטינופת האוזר צאצא של גרמנים ארורים לא יהודי וסתם ניצמד כמו הרבה יצורים עלובים כמוהו,יהודי אומר את האמת ולא מפחד משיכורים גוים כמו המגיבים תתי אשפה כאן, חיזקו ואימצו שני גיבורים יהודים,וכל השאר המגיבים העילגים כאן תלכו כפרות על העם היהודי בקרוב
21
מדוע קיבלנו את המנדט מהבריטים ?
צבי רפפורט | 16-03-2022 13:43
האוזר ודומיו מסתירים או ממש בורים. הנה: ב 25 בנובמבר 1936 ועדת הלורד פיל זימנה את חיים ויצמן ואת בן-גוריון להסביר בפני הועדה, מדוע יגורשו ערבים מישראל והמנדט ינתן ליהודים, היש בידכם קושאן ? בן -גוריון הציג את התנ''ך וציטט מתוכו (אניטה שפירא בסיפרה 'בן-גוריון דמותו של מנהיג' עמ' 93 ) וחתם דבריו :'לא המנדט הוא התנ''ך שלנו אלא, התנ''ך הוא המנדט שלנו ' ! כך גם פעל באו''ם הנציג דאז, חיים הרצוג בהוכיחו ע'י התנ''ך שמערת המכפלה בחברון שייכת לעם היהודי. כך גם עשה באו''ם נציג ישראל דני דנון בשנת 2016.