אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הצעת חוק: שר הדתות יוכל לפטר רבנים שלא מתפקדים

החוק המוצע ייתן יאפשר להעביר רב עיר מכהונתו במקרים חריגים, בדומה לקיים בחוק ביחס לנבחרי הציבור ברשויות מקומיות וביחס לאיגודי ערים. כל הפרטים

הצעת חוק: שר הדתות יוכל לפטר רבנים שלא מתפקדים
  הרב בן דהן. הצעת חוק מהפכנית (צילום: פלאש 90)

הצעת חוק של סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, תאפשר להקים ועדת בירור על רב עיר שהתקבלו תלונות לגביו שאינו מתפקד, ולהעביר אותו מתפקידו.

הצעת החוק מוגשת בשיתוף פעולה ובהסכמה של הרב הראשי, הרב דוד לאו.

הצורך בהצעת החוק נולד בעקבות הקושי בפניו נתקלים המשרד לשירותי דת והרבנות הראשית בטיפול במקרים בהם רב אינו ממלא את תפקידו כראוי או שאינו מתפקד כלל.

חשוב לציין שמקרים מסוג אלה הם הנפוצים ביותר, בייחוד בעשרות השנים האחרונות. רק בשנה האחרונה בלבד התקבלו כ- 50 תלונות על חוסר תפקוד של רבני ערים.

מעמדו של רב עיר, כפי שנקבע היום בחוק, משלב מאפיינים של נבחר ציבור ושל עובד ציבור, שכן רב עיר נבחר באמצעות גוף בוחר ויש לו תפקיד ייצוגי לשמש דמות רוחנית לבני עירו ובמקביל ניתנות לו גם סמכויות סטטוטוריות שונות, כגון רישום נישואין.

עם זאת, בניגוד לנבחר ציבור רגיל, העומד לבחירת הציבור מדי תקופה, רב עיר מכהן בתפקידו ברצף עד לגיל פרישה הקבוע בתקנות.

החוק המוצע ייתן יאפשר להעביר רב עיר מכהונתו במקרים חריגים, בדומה לקיים בחוק ביחס לנבחרי הציבור ברשויות מקומיות וביחס לאיגודי ערים.

הצעת חוק שירותי הדת היהודיים (תיקון – ועדת בירור לרבני עיר), תסמיך את השר לשירותי דת למנות בהתייעצות עם נשיא מועצת הרבנות הראשית, ועדת בירור שתורכב מדיין, רב עיר ויועץ משפטי לבדיקת תפקודו של רב עיר אם קיים חשש שרב אינו מתפקד כראוי.

במידה ומצא השר לשירותי דת שיש להעביר רב עיר מכהונתו, על פי המלצת ועדת הבירור, היות והרב לא מילא את התפקידים המוטלים עליו כראוי, או שאינו מתפקד כראוי, רשאי השר להעביר רב עיר מכהונתו.

כמובן, חברי ועדת הבירור מחויבים להעניק זכות שימוע לרב העיר בטרם קבלת המלצות לגביו.

סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן: "המשימה העיקרית שלנו היא להפוך את שירותי הדת לנגישים וידידותיים יותר עבור כלל אזרחי המדינה. מבחינה זו, הנראות הציבורית של המערכת היא עניין חשוב ביותר. רב עיר הוא נבחר ציבור ועלינו להתייחס אליו ככזה, גם כאשר אנו מוצאים אי-סדרים בתפקודו.

אני מקווה שהצעת החוק תהיה צעד נוסף בהחזרת אמון ציבור במערכת שירותי הדת."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
שר הדתות יוכל לפטר? האם לעולם תהיה סגן שר הדתות?
==== | 08-01-2014 13:02
ואם שר הדתות יהיה פעם לפיד? או עליזה לביא? אתה מבין לאן אנחנו מתדרדרים עם מבול החקיקה למציאת חן בעיני החילונים?
2
לא יתכן שרב שלא מתפקד ימשיך לכהן, זה חילול ה' וחרפה
תושב שסובל מרבני עיר שלא מתפקדים | 08-01-2014 13:27
רב עיר זו משרה חשובה ובעלת משקל. רב עיר יכול לעשות הרבה מאוד בעירו, ליזום פרוייקטים שיעורים לייעל את מערכת הנישואין ולהבדיל אבלות. בעיר שבה אני מתגורר, שני רבני העיר מבוגרים ואינם מתפקדים כלל. גם רבני שכונה אין אצלנו. זו פשוט חרפה, מוסד הרבנות הפך ללעג ולקלס. זה ודאי מנוגד לרוח התורה. אם הרב לא מתפטר מעצמו צריך לאלץ אותו לפרוש בכבוד.
3
הדת והמדינה
המוכיח | 08-01-2014 16:40
1. ביטול סופי של משרד הדתות, ובמקומו אגף לענייני דתות במשרד הפנים. 2. ביטול סופי של מועצות דתיות, ובמקומן מחלקה לשירותי דת ברשות מקומית. רב ראשי לישראל ורב רשות מקומית מגיל 40 ומעלה. 3. רב ראשי אחד לישראל ומועצת רבנות ראשית שייבחרו בצורה דמוקרטית על ידי ראשי הרשויות המקומיות וחברי הכנסת. המועמדים לבחירה חייבים להכיר במוסדות המדינה ובחוקיה. תקופת כהונה 10 שנים. יהיו כפופים בענייני זכויות וחובות הקשורות לחוקי עבודה והסכמים לאגף לענייני דתות במשרד הפנים. 4. רב ראשי אחד לכל רשות מקומית שיבחר על ידי נציג האגף במשרד הפנים, מועצת הרשות, נציגי בתי כנסת ציבוריים ונציג המחלקה לשירותי דת ברשות. תקופת כהונה 7 שנים. יהיה כפוף בענייני זכויות וחובות לאגף לענייני דתות במשרד הפנים. ולרבנות הראשית לישראל בענייני הלכה ודת. 5. רב שכונה רק מ-10000 תושבים ומעלה. שיבחר על ידי מועצת הרשות, נציגי בתי כנסת ציבוריים ונציג המחלקה לשירותי דת ברשות. תקופת כהונה 7 שנים. נושאי דת יטופלו על ידי המחלקה לשירותי דת ברשות המקומית, הרב המקומי ורב השכונה. 6. דין כל בעלי התפקידים במחלקה לשירותי דת ורב השכונה, כדין כל עובדי הרשות בכל הקשור לנוכחות בעבודה, לשעות העבודה ולהסכמי העבודה ברשות. 7. אחד התנאים להיבחר למשרה רבנית: שירות צבאי או לאומי, למעט מי שפטור על פי החלטת צה"ל.
4
אלו רבנים מתפקדים בעניני הנוער?
| 11-01-2014 21:08