אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זו אחת הסיבות שנוצרים דתל"שים במגזר

ילד מבין טוב מאוד מה הדבר הכי חשוב להוריו. אם הוא מגיע הביתה ורואה שהוריו מתלהבים מכל מיני סרטונים, מאכלים, מופעים וכ"ו ולימוד התורה והמצוות נעשים אצלם בפחות התלהבות ורגש, הוא מפנים את המסר

זו אחת הסיבות שנוצרים דתל"שים במגזר
  כיפה סרוגה (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

דיון רציני עמוק ומשמעותי שעורר הדים גדולים נוצר סביב תופעת הדתלש"ים הרווחת לצערנו בשערינו. זה ודאי דיון מבורך וזמן טוב לעצור ולחשוב על דרכינו, איך להשתפר ולתקן.

יש המון סיבות והסברים נכונים, אבל לעניות דעתי אחד משורשי התופעה נעוץ ביחס למקום שתופס לימוד התורה במגזר. לא שחלילה אין לימוד, וגם לאו דווקא שכמותו פחותה, אלא מדובר על היחס שנותנים לו מצד איכותו.  

עוד באותו נושא

למה הציבור הסרוג מייצר הרבה דתל"שים?


32

האם לימוד התורה והמצוות מגיעים אלינו כמקור חיים מחיה ומרומם? או כמקום שהוא אמנם חשוב, אבל חיי הרגש והדמיון שבאדם באמת מתלהבים יותר מדברים אחרים – שאולי גם חשובים: כצבא, פוליטיקה, קריירה מוצלחת וכו'? 

איפה מרכז כובד הרגש והחיות שלנו נמצא?                                                                      

האם אנחנו באמת מצפים ובוכים בתפילת "ונהיה אנחנו וצאצאנו.. כולנו יודעי שמך ולומדי תורתך לשמה"? (שכידוע מבואר בפוסקים שזו סגולה וחובה להתפלל על בניו), האם עיננו נשואות כל הזמן לגדולי תורה בהערצה מתמדת להם ולתלמידיהם? האם שם נפתחים לנו העיניים בברק? 

אם ילד מגיע הביתה ורואה שהוריו מתלהבים מכל מיני סרטונים, מאכלים, מופעים וכו', ואילו לימוד תורה והמצוות אצלם אמנם קיימים אבל נעשים בפחות ברק ורגש של שמחה, אז מה הילד מבין מזה על הדברים המשמחים, הטובים, והרעננים של החיים?

לא שאין אצלנו לימוד ולא שהוא לא איכותי (אילוסטרציה, צילום: גרשון אליסון/ פלאש 90)

ילד מבין טוב מאוד מה הדבר הכי חשוב להוריו, וקולט דרכם את היחס שצריך להיות אליו. ואם אנו יודעים לומר שתורה זה דבר חשוב, אבל יש עוד דברים חשובים בחיים וכביכול גם הם באותה רמה של התורה, אז ממילא היא תיתפס בעיניו כדבר שולי, או במקרה הטוב כעוד דבר שהוא אמנם חשוב, אבל לא יותר מדברים אחרים חשובים שכדאי להשקיע בהם.

אנחנו נמצאים בתקופה שהיהדות המסורתית נמצאת בסירה דלה שהים שמסביבה זועף וקוצף לשבור כל מוסכמה של אמת, יחד עם תרבות שלמה שבה החיים החיצוניים מקבלים נפח אדיר של חשיבות וזוהר. אם לא נחיה ברגשות עזים כלפי תורת חיינו ונשגה באהבתה תמיד, אז היא חלילה תישאר בקרן זווית עם מעט דורשים.   

אי אפשר לזייף בזה או להתעלם מזה, דורנו מחפש חיים בעלי עוצמה, וכשהוא חלילה לא ימצא אותם בקודש אז הוא ייאלץ לחפש אותם בשדות זרים (שגם שם לבסוף לא ימצא מנוח לנפשו כי לב יהודי בקרבו…)

חיימקה שלי

אסיים בסיפור. מספר חודשים לפני פטירתו של רבי יעקב ישראל קנייבסקי זצ"ל, המכונה הסטייפלר, נכנס אליו אדם יקר ושאל "רבי מה עושים כדי שהילדים יגדלו צדיקים וטובים וילכו בדרך התורה?" התרגש הסטייפלר ואמר לו: "מה עושים".. וחזר ואמר לו: "מה עושים? מתפללים! עד היום אני מתפלל ומוריד דמעות שחיימקה שלי יצא בן תורה!"

'חיימקה שלי' הוא הגאון האדיר מרן הרב חיים קנייבסקי שליט"א שכבר אז באותם ימים נודע כגדול וכגאון ועדיין התפלל עליו אביו והוריד דמעות בעבורו, דמעות שבהן תלה את הצלחתו הרוחנית של בנו, המאור של דורנו!

ובמקום אחר ענה לאחד שטען שאינו יודע להתפלל "תבקש מהאם, אמא יודעת להתפלל".. ילדים צומחים וגדלים מתפילות, מדמעות של אמא המבקשת ובוכה שבנה יהיה בן תורה, בעל מידות וצדיק. ובשביל זה היא צריכה גם בעל/אבא המאוהב בתורה ושיראת שמיים שהיא עיקר אושרו וחפצו, שמראה לה את כיוון הבית ותכליתו.

מי ייתן וכל אחד מישראל ימצא את חיותו ורעננותו מתוך הקודש ומתוך כך יאיר לבניו ובנותיו וכל סביבתו, ובזכות כך ניגאל ונזכה לשנה טובה וברוכה לכל בית ישראל.                             

יונתן פולק, הוא אברך בישיבת כוכב השחר ואיש חינוך

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
27 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
הסיבה פשוטה ונכונה,...
דוד | 10-11-2020 23:33
הסיבה פשוטה ונכונה, אך האמת עמוקה יותר. חינוך לא לומדים בכתבה בסרוגים.
2
הסיבה העיקרית לדתלשים...
ביתאלניק | 10-11-2020 23:38
הסיבה העיקרית לדתלשים היא שהרבנים היום הם לא מהוים דוגמא אישית הם מתנהגים בניגוד לעקרונות שהם מדברים עליהם מדברים על אחדות אבל מטפטפים שינאה מדברים על הכבוד אבל מזלזלים בכולם מדברים על אמת אבל עושים קומבינות בלי סוף
3
יפה כתבת, דוגמא...
חיפאי | 11-11-2020 4:30
יפה כתבת, דוגמא אישית היא הבסיס לכל חינוך. להרעיף אהבה כשמקור האהבה הוא אהבת השם ולהבליט את זה. כך לא ימושו הדברים המדהימים שהעבירו אבותינו לנו. להדגיש את המסורת בת אלפי שנים ושכל אחד חוליה בשרשרת היהודית ושחס וחלילה אחד משחרר את הידיים וכל שאר החוליה שאחריו מתנתק לרוב. הבנה של גודל האחריות נותנת רשת ביטחון לימים קשים
4
אני מגיע ממשפחה...
לירן | 11-11-2020 5:49
אני מגיע ממשפחה מאוד ליברלית, וברוך השם כולנו דתיים, זאת בניגוד למשפחות שאני מכיר שהיה שם משטר דתי קפדני יותר וכמה מבני המשפחה חזרו השאלה. ככל שאתה מחזיק את הילדים בתוך אתרוג דתי, הסיכוי שיפרצו החוצה גבוה יותר.
כשמושגים כמו "דתי רצף" נקרא דתי. בטח שכולם
אני | 11-11-2020 8:38
יישארו דתיים. נוסעים בשבת, אוכלים לא כשר, וכששואלים אותם? אני על הרצף הדתי
לא אתרוג, אבל...
יעקב | 11-11-2020 8:02
לא אתרוג, אבל כן אמת בהתנהגות ההורית. לא בלוף שקוף שהילד רואה מיד
5
העיניים נפקחות. הסיפור...
חיימקה שלי | 11-11-2020 6:49
העיניים נפקחות. הסיפור על הסטייפלער נפלא. כולנו יודעים על שם מי קרוי יענקי, ה נכד ומה יצא לנו ממנו
6
חבל שהסטייפלער לא...
הרב קורונייבסקי | 11-11-2020 6:57
חבל שהסטייפלער לא התפלל שהבן שלו יבין גם ברפואה ולא רק בתורה, ואז היינו מקבלים קצת פחות קורונה
חבל שאתה...
ינון ק | 13-11-2020 14:56
חבל שאתה ככה מתייחס אל גדול בתורה , הוא אחד מגדולי ישראל בן בלי עין הרע 92 , מבין ככח הנראה טיפה יותר ממך .
תגובה ברמה ובסגנון של השמאל
יחיל | 11-11-2020 12:11
תגובה אפשרית לטענה שלא נטענה - שכל תפילה מועילה. מה שנטען, שהעדר יחס של חשיבות גורם מסיע לקלקול. תגובה מכוערת המקובלת על השמאל, הכפשה במקום טענה. נחות ומכוער כמו השמאל
אתה חלאה. איך...
אישה | 11-11-2020 9:50
אתה חלאה. איך אתה מעיז לפתוח את הפה המזוהם שלך על גדול הדור?!
ברור שהיית רוצה...
יעקב | 11-11-2020 8:01
ברור שהיית רוצה שהישיבות יסגרו וילכו לצבא. לא תקבל את זה לעולם, בשום מחיר.
7
צריך להודות ששירות מלא בצבא גם שוחק מאוד
דוד | 11-11-2020 7:38
צריך להודות ששירות מלא בצבא גם שוחק מאוד מבחינה דתית. הרבה מאוד בחורים נכנסים לצבא דתיים ויוצאים חילוניים זה לא פוליטיקלי קורקט להודות בזה אבל זוהי אמת מוכחת לכן מומלץ מאוד להיות בהסדר, או ללכת לישיבה שנה-שנתיים לפני השירות הצבאי המלא
8
הסיבה לדתלוש היא...
רון | 11-11-2020 8:19
הסיבה לדתלוש היא שילדים מזהים צביעות - מפרידים בין בנים לבנות בכיתה א', מחמירים באבק עריות ואז מעריצים ראש ממשלה נואף שניהל רומנים עם נשים נשואות. מהדרים בתנועת נוער נפרדת ומתמוגגים מיאיר נתינהו שמבלה את לילות השבת בבתי בושת על חשבון משלם המיסים. מלמדים את הנוער על חשיבות שמירת נגיעה ואז נושאים עיניים בורקות אל טראמפ שגאוותו על כך שהוא תופס נשים זרות ישר באבר המין שלהן. הילדים לא טיפשים הם קולטים שהכל שקר
9
נראה שהכותב איש...
יואב | 11-11-2020 8:58
נראה שהכותב איש תמים שמתבלבל בין עובדות למחשבות ורצונות. תמיד היו שעזבו את הדת ובתקופות קדומות אף יותר מהיום. ילד מתבגר ובוחר את מסלול חייו. הבית הוא חלק חשוב אבל לא היחיד.
10
יש גם בני...
נועם | 11-11-2020 9:02
יש גם בני רבנים שהם דתלשים, למרות שאבותיהם צדיקים אמיתיים. ויש גם בנים צדיקים להורים פשוטים. זה הרבה יותר מורכב ממה שנכתב פה, מצטער...
11
לימוד חובה
שי | 11-11-2020 9:05
יונתן שלום, יש לך כוונות טובות, אך בכתבה שלך אתה גורם אי נוחות להרבה אנשים, האנשים הללו משתדלים ומתפללים ומנסים להיות דבקים בהשם, אך הילדים שלהם לא תמיד הולכים בדרכם. מהכתבה שלך משמע שהם לא מספיק יראי השם לכן זו התוצאה. צריך מאוד להיזהר במה שכותבים. יש עוד גורמים ולא הכל תלוי בהורים צריך הרבה סיעתא דשמיא בגידול הילדים. אני מקווה שילדיך לא יאתגרו אותך ויהא לך סעתא דשמייא כל טוב
12
דתלשים היו עוד...
דליה | 11-11-2020 9:06
דתלשים היו עוד לפני שהיה בכלל פלאפונים. לא פשוט היום יותר מפעם, אבל יש שלל סיבות. וכתבה קצרה ושיטחית לא יכולה לאפיין עניין שדוקטור מוטי ברלב המנוח ניתח כבר לפני 30 שנה...
13
הסיבה האמיתית: האינטרנט...
תהליך טבעי | 11-11-2020 9:09
הסיבה האמיתית: האינטרנט הביא להנגשת הידע לכל אחד. הרבנים איבדו את כוחם משום שחיפוש קצר בגוגל מייתר אותם לחלוטין. כשהידע נגיש לכולם, ההגמוניה הדתית מאבדת את כוחה ואת אחיזתה. תהליך טבעי שרק יתחזק
זו לא...
אותו דבר קרה במהפכת הדפוס ובתרגום התנ"ך למגוון שפות חוץ מלטינית בנצרות | 11-11-2020 18:13
זו לא פעם ראשונה שקידמה מאתגרת שמרנות באופנים בלתי צפויים.
אף אחד...
איש | 11-11-2020 9:46
אף אחד לא דיבר על הכח של הרבנים ועל הידע של התורה! חמור נושא ספרים זה מושג מהתלמוד... אלא דיברו על יידישקייט ואהבת התורה.
14
קשקוש מוחלט, של...
מתניה קטן | 11-11-2020 10:10
קשקוש מוחלט, של עוד אברך צעיר שמתיימר להבין הכל וחושב שהביקורת שלו רלוונטית. אם היה צודק - למה לעזזאל בכל הישובים התורניים נפוצה הדתלשיות, הרי בכלל אין טלויזיה , למה להרבה רבנים מבוגרים בוגרי מרכז וכו' שהתורה היתה העמוד המרכזי בבית יש ילדים דלתשים?
15
אתה אברך. זהו....
מיכאל | 11-11-2020 12:43
אתה אברך. זהו. לפני פחות מעשר שנים היית כנראה בתיכון, עכשיו אתה מבין בכל העולם ויכול לנתח לעומק מהלכים שקורים במגזר שלם. קצת צניעות בהחלט לא תזיק.
h
h | 11-11-2020 13:42
מדויק
16
שהחבר הדמיוני לא...
יש עוד אפשרות | 11-11-2020 18:16
שהחבר הדמיוני לא באמת קיים.
17
לכל המגיבים ששכחו...
רענן לבנה | 13-11-2020 9:59
לכל המגיבים ששכחו את הכותרת: זו *אחת* הסיבות שנוצרים דתלשים במגזר
18
הורים! קחו אחריות!...
עירית | 16-11-2020 14:36
הורים! קחו אחריות! זה בנפשנו!