אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דוח חריף על מכינות קד"צ: חוסר מדיניות ואין פיקוח

היעדר בקרה, הפיקוח והסיוע מצד משרדי הממשלה מצומצמים ואין התאמה בין הכללים למתרחש בשטח, כך עולה מדו"ח ועדת אהרונישקי בעקבות אסון נחל צפית על המכינות הקדם צבאיות. מנכ"ל מועצת המכינות: "להבטיח שאירוע הכואב לא יחזור"

דוח חריף על מכינות קד"צ: חוסר מדיניות ואין פיקוח
  הרוגי אסון השיטפון בערבה (צילום: באדיבות המשפחות)

שמונה חודשים לאחר אסון נחל צפית, בו ניספו תשע נערות ונער אחד מהמכינה הקדם-צבאית בני ציון, מתפרסם היום (רביעי) דו"ח מועצת המכינות הקדם צבאיות של ועדת אהרונישקי על המקרה הטרגי.

הועדה בראשות המפכ"ל לשעבר, רנ"צ בדימוס שלמה אהרונישקי החלה את פעילותה מיד לאחר אסון נחל צפית בחודש אפריל, והוקמה במטרה לספק המלצות בטיחותיות וארגוניות אשר יבטיחו כי האסון הקשה לא יחזור על עצמו.

שלב המסקנות בדוח מתייחס למספר אלמנטים חשובים ובהם חוסר המדיניות בהקמת המכינות וחוסר הפיקוח, כאשר במצב של ריבוי עמותות קטנות, המנוהלות בהתנדבות, לרוב בתמרון ושליטה מלאים של ראש המכינה, ובהיעדר בקרה ופיקוח יעילים, מביאים לחיסרון הקוטן. במצב של פיזור עמותות קטנות קיים קושי מובנה לקדם סטנדרטים ראויים מקצועית, חינוכית וניהולית.

הוועדה העלתה כי לא נערכת בקרה כמה מהמכינות שהוקמו עמדו בתנאי הסף, האם היה צורך בהקמת המכינות שאושרו? כמה מהמכינות שאושרו נסגרו ? וכי הרגולציה של המשרדים, לא פועלת לסגירת מכינות שבמשך שנים רבות אינן עומדות בתקנים ובכללים.

בפועל, מדיניות הקמת המכינות נקבעה לפי גישתו של ראש האגף הביטחוני חברתי המתחלף אחת לשלוש שנים בממוצע. ואין לו ועדה מייעצת מקצועית חיצונית לליווי ותכנון המפעל, כך גם במשרד החינוך, במנהל חברה ונוער שבאחריותו המכינות הקדם צבאיות. מאז חקיקת החוק, ההתייעצות עם מועצת המכינות נעשית באופן חלקי ואקראי ולעיתים לא נעשית כלל.

אהרונישקי מחבר הדו"ח. ארכיון (צילום: יוסי זמיר/ פלאש 90)

פיקוח על המכינות

אהרונישקי ביקר את משרדי הממשלה: הפיקוח והסיוע המקצועי למכינות מצד משרדי הממשלה מצומצמים ביותר וההתאמה בין התקנות והכללים למתרחש בשטח- מוגבלת (כולל השתתפות חניכים). מבחינה חינוכית העמותות מגישות תכניות כל שנה לאישור משרד החינוך, הרגולציה על מימוש התכניות במכינות חלשה, עד כדי לא קיימת, בשל מחסור חריף בכח אדם.

עד לאסון, לא קבעו משרדי הממשלה כללים ולא פיקחו על מימושם בעניין הכנה לצה"ל ואימון הגופני (משרד הביטחון), פעילות החוץ וכללים נורמטיביים בהתנהלות השגרה (משרד החינוך), תוך שהם מותירים למכינות חופש פעולה נרחב. עמדתו הרשמית העקבית של משרד החינוך שלא לפקח ולהכתיב נהלים על פעילות החוץ של המכינות ונורמות התנהגותיות נוספות.

הוא הוסיף עוד כי משרד החינוך ומשרד הביטחון שאחראים למכינות באופן כולל לא יורדים ע"פ רוב להנחיות פרטניות שמגובות בנהלים בכל הקשור לפעילות המכינות ולנושאי בטיחות כוללים.

לבסוף,הציגה הועדה הצעות אופרטיביות לשינוי התרבות הארגונית והבטיחותית במכינות הפזורות ברחבי הארץ, זאת במקביל ליצירת מנגנון פיקוח מקיף שיאפשר בקרה ופיקוח על הטמעת הנהלים.

הפיכת מועצת המכינות לגוף סטטוטורי עם יכולות תקציביות וסמכויות המאפשרות ביצוע ובקרה על פעילויות המכינות הקדם צבאיות, בעקבות בהיעדר נכונות ויכולת של משרדי הממשלה להעניק הסמכות למועצה. והגדרה חד משמעית של תחומי אחריות וסמכות של משרד החינוך ומשרד הביטחון מול המכינות ולחייב זאת בחוק.

בשורת המלצות, מליצה הועדה על  הקמת ועדה ארצית לבטיחות שתורכב מבעלי מקצוע (כמו ועדת המפעלים של תנועות הנוער) ותהווה גוף מקצועי ליד מועצת המכינות בנושאי נהלי בטיחות בטחון ושע"ח, בנוסף לבניית תיק בטיחות, בו כל מכינה תבנה תיק בטיחות ספציפי ויעודי למתקניה ולפעילותה .

עוד הומלץ לאמץ את הוראות משרד החינוך בכל הקשור לפעילות חוץ ומסעות של המכינות הקדם צבאיות, בניית מרכז מידע ארצי בו יאוגדו כלל אירועי הבטיחות שתוחקרו/ שהיו תוך התייחסות גם לסטטיסטיקה וגם לתובנות מתחקירים.

הובהר כי יש לסגור מכינות שאינן עומדות בתקנים ובסטנדרטים ולקבוע תנאי סף לראש מכינה וראש שלוחה כשמנהל המכינה חייב להוביל את תרבות הבטיחות במכינה באופן אישי. "עליו למקם את הבטיחות כיעד מרכזי לסגל ולחניכים לבססו ולהטמיע אותו, כך שהבטיחות תהיה משולבת בכל פעילויות המכינה משגרה ועד חירום", נמסר מהוועדה.

על הקשר עם צה"ל נאמר: "בניית סרגל מאמצים לפעילות החוץ ע"פ שלוש רמות קושי ולהחזיר את השת"פ עם מחלקת כושר קרבי בצה"ל כפי שהיה בעבר לרבות הכוונה בבניית תכניות אימון ובקרה על ביצועה".

להבטיח שאסון כואב לא יחזור

מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות דני זמיר אמר בתגובה : "אנו מגישים היום את דו"ח אהרונישקי שנכתב מתוך אובדן נוראי של עשרה צעירים במוות מיותר אשר יכול היה להימנע. הדו"ח נכתב ע"י גורמי מקצוע חיצוניים, המובילים בתחום הבטיחות וביטחון במטרה ללמוד את הכשלים בכל הדרגים ולהביא לשינוי תרבותי מהייסוד ולעשות הכל על מנת להבטיח שאסון כואב כל כך לא יחזור. יש לבחון לעומק את הצעתנו לשינוי המצב הקיים שבו  הגוף היחיד שמסוגל מקצועית ומוכן מעשית ליטול את סמכות הפיקוח והאחריות על מכינות (מועצת המכינות) נעדר סמכות סטטוטורית".

אהרונישקי: "הועדה אשר הורכבה מאנשי מקצוע חיצוניים בתחום הבטיחות, לצד נציגי המכינות, קיבלה מנדט לטפל בבטיחות והמוגנות במכינות הקדם צבאיות כתרבות ארגונית כשמטרתה המרכזית היא לתת בידי בעלי התפקידים כלים בתחום הביטחון והבטיחות שיבטיחו שכולם יחזרו הביתה בשלום. הדוח מציע פתרונות מעשיים לבקרה מלאה על הבטיחות בעולם המכינות, תוך מתן דגש על שינויים מהותיים שצריכים להתבצע בכל הדרגים, זאת כמובן במטרה שמקרים ואסונות כמו שהיה בנחל צפית לא יחזרו עוד".

אסון השיטפון (צילום: Maor Kinsbursky/Flash90)

במשך החצי השנה האחרונה עבדה הוועדה  במטרה ללמוד לעמוק את הייחודיות והמורכבות של עולם המכינות. במסגרת פעילותה, קיימה הוועדה פגישות שבועיות כשבמקביל לכך הוקמו 4 צוותי משנה אשר עסקו במבנה המכינות, תהליך העבודה במכינות, דרכי טיפול ואישור פעילות ונושאי הבטיחות.

בוועדה המיוחדת לקחו חלק לצד נציגים מהמכינות השונות, גורמים חיצוניים המתמחים בבטיחות וביטחון, וביניהם רז רפאל המשמש כמנהל בטיחות ורכז טיולים בנוער העובד והלומד וסגן אלוף במיל' דני בן- שושן, אשר שימש כראש ענף במחלקת הבטיחות ובקרת איכות של זרוע היבשה, וכיום משמש כיועץ המערך לבטיחות הטיפול במשרד הבריאות וחברת ענבל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
פרטאצ'יה ללא הפסקה
אפרים | 12-12-2018 14:19
ספר של אפרים קישון זל