אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לחיים: בוטלה תוספת המס על הבירה והעראק

שר האוצר משה כחלון חתם על צו המפחית את המיסוי על האלכוהול שהוטל על ידי יאיר לפיד. המס על הבירה יופחת בכ-46%, המס על משקאות משכרים הופחת ב-21%

לחיים: בוטלה תוספת המס על הבירה והעראק
  (צילום אילוסטרציה: דבורה סיני/פלאש90)

בשורה טובה לשתיינים – מחירי האלכוהול צפויים לרדת משמעותית.

שר האוצר, משה כחלון, אימץ היום את המלצותיו של צוות מקצועי בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ובהשתתפות נציגי רשות המסים, לפיהן יש לבטל את השינויים שנעשו במיסוי בירה בשנת 2012 ובמיסוי משקאות משכרים בשנת 2013 ובכך אימץ מחדש את שיעור המס שנקבע במתווה המקורי של הרפורמה באלכוהול שהוצע על ידי רשות המסים. שינוי המס ייכנס לתוקפו הלילה בחצות, לאחר פרסומו ברשומות.

שר האוצר, משה כחלון: "לאחר הורדת המע"מ ומס החברות, מתאפשר לנו להביא לעם ישראל בשורה נוספת לקראת החגים. נמשיך לפעול להורדת יוקר המחיה בישראל ולהקל על הצרכנים בכל מקום בו ניתן. אנחנו מתכוונים להמשיך במגמה ולא נהסס לתקן עיוותים במס ככל שנדרש ולהקל על האזרחים.

המהלך מבטל העלאת מס שנקבעה לפני כשנתיים שהתברר כי לא הביאה לתוצאות החזויות ואף היו לה השלכות שליליות, והוא מבוצע לאחר בחינה מעמיקה של רשות המיסים שתומכת במהלך".

בשנת 2012, בכהונת שר האוצר יאיר  לפיד הוכפל המס המושת על הבירה בישראל ונקבע כי בירה בריכוז כוהל של מעל 3.8% (בחבית / באריזה חד פעמית / בבקבוק לשימוש חוזר בריכוז כוהל מעל 3.8%) תמוסה ב-4.33 ₪ לליטר. רמת מיסוי זו גבוהה משמעותית מזו הנהוגה במדינות ה-OECD ובחינת התוצאות של העלאת המס על בירה בשנים 2013-2015 הראתה כי למרות ההכפלה של המיסוי, הדבר כמעט ולא השפיע על היקפי הצריכה של בירה. המשמעות כי הטלת המס בשנת 2012 נפלה רובה ככולה על ציבור הצרכנים ללא תועלת ממשית לעניין צמצום השתייה המזיקה. החל מהלילה, שיעור המס על בירה זו יעמוד על 2.33 ₪ לליטר. בירה בבקבוק לשימוש חוזר שמכילה כוהל בריכוז של עד 3.8% תישאר פטורה ממס קנייה.

הצוות התייחס גם למיסוי המוטל על משקאות משכרים (כגון וודקה, וויסקי, עראק, ג'ין וכו'). מנכ"ל האוצר מסר לשר כי בחינת העלאת המס בשנים 2014-2015 הצביעה כי למרות התכנון המקורי, הרי שהעלאת מס הקנייה כלל לא הביאה לתוספת הכנסות במונחים ריאליים. בהתאם להמלצות הצוות, נדרש שינוי מבני מיידי גם בשל ההתפתחויות השליליות בענף האלכוהול – התפתחות של תעשייה פיראטית שמייצרת משקאות מזיקים לבריאות, פגיעה בציבור העוסקים הישרים שנאלצים להתמודד עם שוק שחור בהיקפים לא מבוטלים ופגיעה בציבור הצרכנים בשל העלאת המס.

לאור האמור, אימץ שר האוצר את המלצות הצוות הנוספות, במסגרתן יוחזר המס באופן מיידי למתווה המקורי שנקבע עוד בשנת 2010 על ידי רשות המסים ואושר ע"י ועדת הכספים של הכנסת בתיאום עם הארגונים הכלכליים הבינלאומיים באשר לשיטת המיסוי הנכונה לאלכוהול ומוצריו. בכך הופחת מס הקנייה על משקאות משכרים מ-106.9 ₪ לליטר כוהל-85 ₪.

המשמעות לצרכן היא ירידה של כשלושה שקלים בעלות פחית בירה, והורדה של כעשרים עד ארבעים שקלים במחירם של בקבוקי שתייה חריפה כמו עראק וויסקי ווודקה.

השר כחלון הסביר כי בהחלטתו זו חוזרת ישראל למתווה המקורי, שכן יש להילחם בראש ובראשונה תעשיית המשקאות הפיראטית שעושה שימוש בכוהל לא ראוי למאכל אדם, תוך דאגה לבריאות הציבור ובמקביל, להביא להפחתה של המס – שבשל התחרות העזה בענף המשקאות המשכרים צפוי כי היא תתגלגל לציבור הצרכנים. בכך, מיושמת ההחלטה לסייע ככל שניתן להפחתת יוקר המחייה ולבטל צעדים שהשיתו מיסוי כבד על הציבור בישראל.

הפחתת המס יוצרת לכאורה אובדן של עד 250 מיליון ₪ להכנסות המדינה ממסים, אך המהלך צפוי להיות  מאוזן פיסקלית, תודות לאכיפה מוגברת מתוכננת בתחום זיוף והברחת אלכוהול.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
סוף סוף בא לציון גואל...זה ממש מיטיב עם העם......
בראבו | 08-09-2015 17:12
2
הנזק של לפיד כבר נעשה
חיים | 22-09-2015 15:20
הלוואי והסוחרים יורידו במקביל את המחיר לציבור שהתרגל לשלם ביוקר