אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יהושוע שפירא על נטיות הפוכות: מנסים לטהר את השרץ

הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן, חרג מהרגלו לא לדבר על תופעת ההומוסקוסאליות ובמאמר ארוך שיתפרסם בשבת הקרובה תקף את ניסיונות הלגיטימציה לתופעה: "תועבה זו היא התועבה בה"א הידיעה. המעשה שנתייחדו בו הארצות היותר טמאות והתרבויות היותר שפלות עלי אדמות"

הרב יהושוע שפירא על נטיות הפוכות: מנסים לטהר את השרץ
  הרב שפירא: קביעת התורה לא תשתנה לעולם

במאמר חריג שיתפרסם בשבת הקרובה בשבועון לנוער הדתי לאומי "עולם קטן" תוקף הרב יהושע שפירא ראש ישיבת רמת גן את תופעת הנטיות ההפוכות.

הרב שפירא טען כי בכל הדורות ראו ישראל את ההומוסקוסואליות כתועבה. "אין זו הפעם היחידה בה נזכרת מילה זו בתורה", כותב הרב שפירא על מושג "התועבה".

"אולם אפשר לומר שהתחום הזה נקשר בה באופן מיוחד. תופעה דומה מצינו בחזיר, שאינו המאכל האסור החמור ביותר ועם זאת דווקא הוא מסמל את המאיסה העמוקה כלפי כל המאכלות האסורות, עד שרבותינו נמנעו מלהזכיר את שמו וקראוהו 'דבר אחר'. בדומה לכך גם תועבה זו היא התועבה בה"א הידיעה המעשה שנתייחדו בו הארצות היותר טמאות והתרבויות היותר שפלות עלי אדמות. קצה האחרון והמאוס ביותר של טומאת עריות. כך ראו את הדבר בכל הדורות ומאומה של השתנה ולא ישתנה – לא בעוד מאה שנים ולא בשום זמן אחר", קובע הרב שפירא.

ראש ישיבת רמת גן תקף את הניסיונות לעשות לגיטמציה לתופעה. "רבים רוצים היום לאלף את 'בני החושך' הפרימטיבים בינה, ולטהר את השרץ במחקרים משונים ובשלל אמירות כאילו מדעיות הניזונות מרבות רקובה המבקשת להקים לתחייה את עולם התועבות של של ארץ מצרים וארץ כנען. אשרינו שיש לנו נקודת טוהר אלוקית שכבר אמרה את דברה באופן שלא משתמע לשתי פנים ופסקה על התחום המדובר את המילה החריפה – תועבה".

הרב שפירא טען שיש קולות העושים דה לגיטמציה לקולות ששוללים את הקביעה כי הומוסקסואל אינו יכול להשתנות. לדבריו, הוא מכיר צעירים שחשבו בתחילה כי הם הומוסקסואלים אך בטיפול נכון הם שינו את נטייתם. אמנם, אומר הרב שפירא, ישנם מקרים לא פשוטים ולא תמיד הדרך סלולה ל"פתרון שלם" עבור כולם אך הדבר אפשרי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
יהדות ואנושיות - תהיה אנושי. תלמד מהרב שרלו
יובל | 25-08-2010 18:46
הרב יהושע - מותר גם לרב להיות אנושי. הוא חייב להיות נאמן להלכה עד הסוף ובשום אופן לא להתיר הומוסקסואליות. אבל הוא צריך להיות אנושי. אתה לא מבין את הבעיה. אתה לא מבין את המצוקה שלנו. אתה כותב רק דברים חריפים נורא נגדנו אבל לא כותב מה אנחנו צריכים לעשות. אתה פגשת כמה צעירים שחשבו (אולי בטעות) שהם הומואים והם בעצם לא ובגלל זה אתה סתם שולח את החיצים המורעלים שלך אלינו. תהיה אנושי. זה מותר. תבין את הכאב. אל תקרא לנו בשמות גנאי. תן גם לעצמך תשובה מה האלוקים רוצה מאתנו. אתה לא היית מסכים שמישהו מאתנו יתחתן עם הבת שלך אז מה אתה רוצה שנעשה. עצת נפש אולי עזרה לכמה אנשים אבל אתה יודע ואני יודע שאתה יודע על מאות בחורים שהיא הרסה. תאמין לי. אי אפשר להשתנות. אם היה אפשר היינו רצים להשתנות. כמה שיותר מהר. אל תקרא לנו תועבה. תלמד מהרב שרלו. אני יודע שלדעתך הוא ניאו משהו אבל תלמד ממנו. הוא לא היתיר בחיים שלו הומואיות ואפילו לא לסביות. אבל הוא אנושי. מותר גם לך.
2
ליובל
מנחם | 26-08-2010 11:52
יפה מאוד. אולי אתה כבר מכיר, אם לא- הנה: http://www.jonahweb.org/index.php
3
זו טענה גזענית במהותה
אופיר | 26-08-2010 14:12
וכמה חבל שמי שנרדפו על שונותם לאורך כל ההיסטוריה, רודפים שונויות אחרות באופן שכזה.
4
לאופיר- זה לא דומה בכלל!
שלמה | 26-08-2010 14:47
הנקודה כאן פשוט מדי: מי שברא את העולם וכל מה שיש פה מחשיב את זה לתועבה. case closed! תגיד שה' הוא זה שברא את סתייה הזאת. נכון- והמבחן של אותה נשמה היא להתגבר ולצחצח את נשמתו. זה הקידוש השם שיש כאן! כל אחד והפגם שלו! בהחלט אין מקום להבליט או להתגאות בפגם זה...
5
"הומוסקסואליות היא אבי אבות הטומאה"
עופר | 26-08-2010 15:20
הרב מוטי אלון, פורסם ב"עיתון ירושלים", י' בסיוון תשס"א; 1 ליוני 2001.
6
שלמה - יש עוד כמה דברים שהלכנו בהם בניגוד לעמדת הבורא
אופיר | 26-08-2010 16:00
לדוגמא - מלאכות בשבת, עונש מוות על ניאוף, עבדות והיחס לבן סורר ומורה. פוסקי ההלכה לאורך ההיסטוריה הצליחו למצוא פתרונות לכל אלו, למרות חומרתם הלא פחותה, פשוט כי הציבור גזר עליהם למצוא פתרונות מטעמי "וחיית בה". האם שם לא היה מדובר ב- case closed??? זוהי צביעות. תמוהה העובדה שדווקא להומוסקסואליות לא נמצא פתרון, ולא רק זאת, אלא שבכל עת שבה נעשה ניסיון למצוא פיתרון (דוגמת מסמך הרבנים האורתודוכסים, כולל הרב שרלו, שהתפרסם לאחרונה בנושא זה), לפתע יש החמרה בקריאות לציבור. הפסיכולוגיה דרך אגב מסבירה חששות כבדים והתנגדות עזה לנושא מסויים, כניסיונות הדחקה לכך שהדבר קיים גם אצלך. האם זהו המקרה של הרב שפירא? ובכל מקרה, אני עומד על דעתי שמדובר באמירות גזעניות, כאשר הוא מייחס בדבריו את ההומוסקסואליות רק לעמים ותרבויות "שפלים", ומתעלם מכך שגם אצלנו, היהודים, היא קיימת ואינה הולכת להיעלם.
7
וגם
צודק עופר | 26-08-2010 16:35
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3944065,00.html
8
תשובה ל #6 אופיר
שלמה | 26-08-2010 17:04
כל העניינים שהזכרת שחייבים עונש מוות-- הסיבה שאין זה רק מפני שאין סנהדרין היום. לא בגלל לחץ ציבורי! שאל! דבר שני, זה תמיד היה גם אצלנו, זה נכון. בגלל זה, התורה מזהירה ומחנכת גם אותנו. דע שכל תרבות ש"מכשירה מקדשת" את התופעה ונותנת לה מקום, היא באמת שפלה. אני אמור לדעת-- עליתי ארצה מקליפורניה וחס ושלום לחקות מה שיש שם.
9
דברי שנאה מרים ונוראים. בושה וחרפה מביאים עלינו שכמותך
אלי | 26-08-2010 20:02
10
כל היתר לתופעה יפגע קשות בעם היהודי, בייחוד בחילונים
** | 26-08-2010 20:15
אפשר לגלות אהדה אנושית לסבל, לייסורים של מי שחש שונה מבחינה מינית וכו', אך אי אפשר לומר שמותר להביא לעולם לעולם של ילד שלא יידע מי אבא שלו או אמא שלו (שזה המסר העיקרי של מצעדי הגאווה וכל התנועה הרעיונית שמאחרי המצעדים הללו) שצריך לחנך אותו שאין צורך בהורה ממין אחד ושאבא ואמא לא צריכים זה את זה. אין אפשרות למי שמחוייב לעם ישראל תורתו ותרבותו לומר שנישואין זה אמא ואמא, או שלילד לא צריך להיות אבא. אלו דברים שמנוגדים ללב היהדות לא משנה אפילו על פי איזו אסכולה מחשבתית, כל עוד היא מחוייבת לעם ישראל לדורותיו. אי אפשר להתיר משהו שהוא חלק מדיני עריות כי זה יהיה סוף היהדות והעם היהודי. והעובדה שעל המדוכה יושבת היום ועדה שעניינה להחליט אם להתיר פונדקאות לחד מיניים אם להמשיך את הדרישה לאנונימיות של תרומות זרע ודברים אלו - שביהדות מחנכים להורות משותפת של אבא ואמא- לא עולים על הכתב ולא נאמרים בראש חוצות היא מטרידה מאד ומדאיגה מאד ביחס לעתיד ילדינו.
11
שלמה - הנקודה איננה קשורה לסנהדרין כלל וכלל
אופיר | 27-08-2010 1:11
הנקודה היא שלמרות שהיינו אמורים לכאורה לנדות ולהרחיק את מחללי השבת, הנואפים, בנים סוררים ועוד מתוכנו, כי הרי כך ציווה הבורא (שוב - לכאורה), אנחנו מאפשרים להם לחיות בקרבנו ולא מונעים מהם זכויות אזרחיות בסיסיות - חיי זוגיות לגיטימיים ומוכרים ע"י המדינה, אימוץ וירושה, ועוד. גם לא רודפים אותם בראש חוצות ומאחלים להם אישפוז כחולי נפש. לכך התכוונתי כשאמרתי שנמצאו פתרונות ע"י פוסקי ההלכה (וכתוצאה מכך ע"י החברה והמדינה) לכל המקרים הללו. רק להומוסקסואליות לא נמצא פתרון שיאפשר חיים כאנשים שווים בתוכנו. משום מה יש שוני מהותי בין היחס להומוסקסואליות לבין היחס לכל העברות האחרות שציינתי, ולכן הצביעות בעיני. מדובר פה במשהו אחר, שנובע מאותו המקום ממנו נובעת הגזענות ושנאת האחר באופן כללי. זה לא קביל בעיני. בנוסף, יש את סוגיית העבדות וסוגיית המלאכות בשבת. האם פתרון כמו שעון שבת קשור לסנהדרין? לא, אין קשר. מדובר בפתרון שנמצא כדי לאפשר ליהודים לבצע פעולות בשבת, אשר לפני כמה מאות שנים היו בלתי אפשריות כי מדובר היה בחילול שבת גמור. אבל נמצא פתרון, כי הציבור גזר צריך פיתרון. כך גם לגבי העבדות. בתורה יש הוראות מפורשות כיצד לנהוג בעבדים, מה שלכאורה מעניק לגיטימיות מלאה לכך, כולל לאפשרות שלך למכור את הבת שלך למרבה במחיר. האם כך נוהגים כיום? לא, כי הציבור גזר שהעבדות תמוגר מהעולם. הנקודה היא, שהעולם משתנה. מה שהיה נורמטיבי לפני מאות שנים, אלפי שנים, אפילו דור או שניים (האינטגרציה בין שחורים ולבנים? זכויות הצבעה לנשים?), נתפס אחרת לחלוטין היום. והגיע הזמן להבין שגם היחס היהודי להומוסקסואליות חייב להשתנות, כי כך גוזר הציבור. ועל פוסקי ההלכה למצוא לכך פתרונות. המסמך שהתפרסם ממש לאחרונה בנושא הוא כיוון לפיתרון, וחבל שהרב שפירא בוחר לסגת אחורה.
12
הבנאדם פוגע בקהילה הדתית ותו לא...
חילוני שעבר פה במקרה | 27-08-2010 8:01
הרי מה המטרה של הדתיים בסופו של דבר? שכולם יהיו דתיים ויחזרו בתשובה, נכון? לדבריו אין שום השפעה על הלא דתיים, כי הדברים האלה לא מגיעים אליהם אלא מתפרסמים בעיתון דתי. אבל על מי יש השפעה ? על דתיים. והומואים דתיים שיקראו זאת יחשבו שאין להם שום מנוס מלצאת בשאלה, כי אין סיכוי שהם יוכלו לשלב את הזהות הדתית שלהם עם הזהות המינית. וברוב מוחץ של המקרים יבחרו בזהות המינית, כי זוהי אינה בחירה, לעומת הזהות הדתית, שהיא בחירה. אז בעצם הוא רק מרחיק דתיים מהדת, והופך אותך לחילונים שיצאו בשאלה. הפסד רק שלו ורווח שלי ושל החילונים.
13
שוב לאופיר #11
שלמה | 27-08-2010 11:08
אתה חושב שדחו עניינים "פרימטיביים," או חדשו דברים על מנת "לעקוף" תורה או להתאים התקדמות האנשות. ולא כך. בעיקרה התורה סובלנית כלפי הסוג של מחללי שבת שקיים היום. הסוג הזה נקרא "תינוקות שנשבו" ואין להם דעת מהי חומרת השבת, לכן ההלכה אף פעם לא הקפידה איתם, ואדרבה מצווה לקרב אותם ולא להעניש. הנקודה שאני ממחיש פה שזה לא בגלל שהתורה התחילה להתפשר בגלל לחץ ציבורי, כמו כן בדוגמת שעון שבת...הכל לפי כללי התורה והשבת נשארת עם אותן "חומרות" ואין כאן פשרות או "התקדמות מעבר" כי הכל לפי הכללים שחז"ל למדו בתורה=התלמוד. גם קיים אצלך אי הבנות בבן סורר ועבד עברי או כנעני.[עבד עברי היה מוסד שיקומי ליהודים פושעים (לא היו בתי סוהר) כאשר הגנב היה במסגרת משפחה טובה עם תנאי כבוד, עד כדי כך שאם היתה רק כרית אחת, העבד הוא המקבל. אני יכול להתייחס לעוד עניינים שציינת, אבל זה לא המקום. ניתן ללמוד]. הסטייה הזאת שנקראת בתורה:משכב זכור-- מה לעשות. התורה במהותה לא סובלת ומרחיקה לכת לציין שעל זה--לא עלינו-- "מקיאה הארץ את תושביה." ארץ ישראל ארץ מאוד עדינה ורגישה, והיא לא סובלת שטויות. לא בכלל דומה לקליפורניה שלי. feh! שבת שלום.
14
כמה רוע אפשר לבלוע? אבא תרחם
מירים | 29-08-2010 20:06
איזה מין אדם אתה? מי שמך לשפוט יהודים אחרים? לעודד אלימות בעם? אולי אתה רוצה גם לסקול למוות באבנים אישה נואפת? או למכור את הילדה שלך תמורת 12 גמלים?
15
אני אשה טרנסקסואלית שמקימת מצוות
גאולה משיח | 19-09-2010 19:08
וחיה את חיי בשלמות עם בורא עולם אני הולכת בצינעה ואני לא דורשת מאף רב שיראה לי את הדרך שנכונה לי כול איש ואישה שילכו לפי רגשות הלב ואף אחד לא יכול להחליט לנו מה באמת הם חיינו אלוקים שבשמיים אוהב את כולנו הומאים טרנסקסואליות לסביות בדיוק כמו חובש הכיפה בבני ברק או במאה שערים במקום לקרב לבבות אנשים מתעסקים איך לעשות קרע בעם הקדוש ברוך הוא ברא הכל ומכול טוב ואת זה עלינו לכבד לאהוב ולקבל........
16
שינוי אפשרי !
עזריאל טויטו | 22-05-2011 19:58
אני ממליץ לכולם להיכנס לאתר הנפלא של ארגון 'עצת נפש' ולראות שהאמירה "אפשר להתשנות" איננה רק אמירה אלא מציאות ממשית וריאלית. עם הרבה אמונה והשקעה אפשר לעשות את זה ולחזור ולבנות חיים נורמליים ושמחים. שמחה אמיתית היא עם משפחה, ילדים וחברה בריאה וכל דבר אחר זה המצאה לא מוצלחת של השנים האחרונות! באתר אפשר למצוא הרבה חומר מעודד, סרטונים, מאמרים ואפילו פורום של מתמודדים שיכול לתת הרבה ביטחון ואמונה בצדקת הדרך ובהצלחתה! שווה ביקור!
17
תודה לאל ששלח לנו רבנים כמו הרב יהושוע שפירא, כן ירבו!!
ר.ש | 16-07-2012 20:03