אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מפורים של אז לפורים של היום: אל תפספסו את השעה

חברי הכנסת הציונים בכנסת ישראל, לעת הזאת נבחרתם. נבחרתם להתעלות מעל פוליטיקות קטנות ולעסוק בהחלת ריבונות בבקעה הירדן וההתיישבות והבטחת ביטחון ישראל לדורי דורות. אנו מצפים ממכם להבין את גודל השעה ולפעול למען עם ישראל

מפורים של אז לפורים של היום: אל תפספסו את השעה
  (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

סיפור חג הפורים הנו חלק מרצף היסטורי יהודי בעל מאפיין החוזר על עצמו שוב ושוב. בכל פעם שעם ישראל עומד בפני גאולה וחזרה לארצו מוצא את עצמו העם בפני גזרה של כליה והשמדה. הפעם הראשונה בה אנו עדים לתופעה זו היא אירוע יציאת מצרים. אירוע זה מלווה בגזרת השמדה של פרעה "כל הבן היילוד היאורה תשליכוהו" וממשיך במכת חושך שניתן לתאר את תוצאותיה כשואה הראשונה של עם ישראל בה מיליוני יהודים נהרגו.

עוד באותו נושא

השיחה המפתיעה של הרב יעקב מדן ליועז הנדל


18

סיפור מגילת אסתר מתרחש על רקע דומה כאשר העם המצוי בגלות בבל ועומד לקראת חזרה לארצו והקמת הבית השני בעקבות הצהרת כורש. גם כאן מוצא את עצמו עם ישראל בפני גזרת השמדה מוחלטת.

תופעה זו חוזרת על עצמה שוב עם הקמת התנועה הציונית ותחילת שיבת ציון. ברקע לתקומתנו הלאומית מתרחשת השואה ושליש מעמנו מושמד על אדמת אירופה.

האוזר והנדל, מי יודע אם לעת כזו הגעתם למלכות

ובכל זאת במה שונה סיפור יציאת מצרים מסיפור המגילה? ביציאת מצרים עם ישראל הוא שחקן פסיבי בתוכנית האלוקית שבה גם משה רבנו הוא לא יותר מכלי ולכן לא מוזכר במילה אחת בהגדת פסח, ואילו בסיפור המגילה מדובר בגבורה אנושית. וכך אומר מרדכי היהודי לאסתר "ומי יודע אם לעת כזאת הגעת למלכות". מרדכי ואסתר נוקטים יוזמה ופועלים באופן אקטיבי לבטל את גזרת ההשמדה ובכך זוכים לברכת אלוהי ישראל.

אומרים חכמינו שבקץ הימים יתבטלו כל החגים למעט פורים וחנוכה. ומה מייחד חגים אלה משאר החגים? התשובה היא שאלו חגים שמבטאים את הרוח האנושית היהודית, היוזמה והעשייה, גבורת המכבים וגבורתה של אסתר המלכה. ברוח זו פונה אני היום לחברי הכנסת הציונים בכנסת ישראל. לעת הזאת נבחרתם. נבחרתם להתעלות מעל פוליטיקות קטנות ולעסוק בהחלת ריבונות בבקעה הירדן וההתיישבות והבטחת ביטחון ישראל לדורי דורות. אנו מצפים ממכם להבין את גודל השעה ולפעול למען עם ישראל.

==

תא"ל במיל' אמיר אביבי, מנכ"ל תנועת הביטחוניסטים, לשעבר ראש לשכתו של רא"ל בוגי יעלון

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו