פורום קהלת מקדם מהפכנות במסווה של שמרנות // פרופ' אסף לחובסקי

פורום קהלת מקדם מהפכנות במסווה של שמרנות // פרופ' אסף לחובסקי

יו"ר פורום קהלת משה קופל כותב במאמריו כי השמרנות היא "העדפה לערכים מסורתיים וחשדנות כלפי שינויים מהפכניים", אולם ההליכים שהפורום מקדם אינם משקפים גישה שמרנית. הם ביטוי של גישה מהפכנית, יש שיאמרו אנרכיסטית, לעקור מן השורש את המסורת החוקתית הישראלית // פרופ' אסף לחובסקי

פורום קהלת מדבר שמרנות, אבל מקדם מהפכנות
  משה קופל, יו"ר פורום קהלת (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

משה קופל הוא היו"ר של פורום קהלת, הגוף שיצר את התשתית הרעיונית לרפורמה החוקתית שישראל עוברת בימים אלה. קופל הוא איש אשכולות. הוא פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטת בר אילן, אבל הוא גם הוגה דעות וכותב מוכשר. נושא מרכזי בפרסומיו של קופל, במאמריו וגם בספרו החדש "לחיות כמו יהודי", הוא השמרנות ויתרונותיה. באחד מאמריו כותב קופל כי השמרנות היא: "העדפה לערכים מסורתיים וחשדנות כלפי שינויים מהפכניים." קופל מצדיק חשדנות זו בטענה ש"מסורות שרדו משום שעבדו לא רע, ולכן כדאי לשקול לאמץ אותן גם כאשר תועלתן לא לחלוטין מובנת."

עוד באותו נושא

הגיע הזמן לחזור לתפקידנו ההיסטורי \ אלן פלד


15

קופל הוא לא רק הוגה דעות אלא גם יזם פוליטי. הגוף שהוא עומד בראשו, פורום קהלת, מעורב מאד בתהליך השינוי של המשטר החוקתי הישראלי. אולם, למרבה הפלא, נראה שאין מתאם בין הפילוסופיה הפוליטית של קופל לבין הביטוי המעשי שלה בהליכי החקיקה המקודמים כרגע בכנסת. הליכים אלה אינם משקפים גישה שמרנית. הם ביטוי של גישה מהפכנית, יש שיאמרו אנרכיסטית, לעקור מן השורש את המסורת החוקתית הישראלית, שהתגבשה כאן בשנים הרבות שחלפו מאז הקמת המדינה.

נתניהו צדק. מכל המדינות שנולדו מקריסת האימפריות האירופיות לאחר מלחמת העולם השנייה, ישראל היא אולי היחידה שהצליחה לשמור על אופייה הדמוקרטי. למערכת המשפט היה תפקיד משמעותי בהצלחה זו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

כך, למשל, קוראים אנשי קהלת לשינוי מהפכני בהרכבה של הוועדה למינוי שופטים. הוועדה למינוי שופטים נוצרה לפני שבעים שנה. אפילו לשיטתם של תומכי הרפורמה היא, ומערכת המשפט שהיא יצרה, "עבדו לא רע" במשך עשרות שנים. אני לומד זאת מדברים שאמר אחד מהמובילים של השינוי החוקתי הנוכחי, בנימין נתניהו. לפני כעשור, בשנת 2012, תאר נתניהו (בנאום לרגל פרישתה של הנשיאה דורית ביניש) את מערכת המשפט הישראלית כמודל וכמופת לכל מערכות המשפט האחרות בעולם.

ואכן נתניהו צדק. מבין כל המדינות שנולדו מקריסת האימפריות האירופיות לאחר מלחמת העולם השנייה, ישראל היא אולי המדינה היחידה שהצליחה לשמור על אופייה הדמוקרטי ולא להפוך בשום נקודת זמן בהיסטוריה שלה לדיקטטורה. למערכת המשפטית הישראלית, וגם לוועדה למינוי שופטים (אשר הבטיחה את האיכות והעצמאות אנשי הרשות השופטת), היה תפקיד משמעותי בהצלחה זו.

עוד באותו נושא

קץ הדמוקרטיה? בכיר פורום קהלת עושה סדר באולפן


22

כמובן שאין שום מוסד, כולל הוועדה למינוי שופטים, שהוא מושלם, ואין שום מוסד שצריך להיות חסין מביקורת. אולם, אני סבור שרבות מהביקורות שנשמעות בימים אלה כנגד הוועדה מוגזמות.

אזכיר כאן רק ביקורת אחת: הטענה שהוועדה כשלה במינוי שופטים שייצגו את מגוון הקבוצות בחברה הישראלית. המחקר האקדמי בנושא מלמד כי טענה זו אינה מדויקת. מאמר שפרסם לאחרונה אלון חספר, דוקטורנט מהפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב, מלמד על ייצוג הולך וגדל, בשלושים השנים האחרונות, של רוב הקבוצות החברתיות, המודרות לכאורה, בין השופטים המתמנים (אם כי יש קבוצות כמו החרדים, שהיחס העוין שלהם למשפט החילוני של המדינה, וגם חסמים של השכלה גבוהה, עיכבו עד כה את כניסתם למערכת).

עוד מלמד המאמר של חספר שיש קבוצה אחת שזוכה כבר כיום לייצוג יתר, מעבר לחלקה בחברה, במערכת המשפט ובייחוד בערכאות הגבוהות יותר שלה. הקבוצה הזו היא קבוצת השופטים בעלי רקע דתי-לאומי. זוהי הקבוצה שחלק משמעותי מחוקרי פורום קהלת באים משורותיה. סביר לצפות שייצוג היתר של קבוצה זו בעקבות הרפורמה המתוכננת יגבר עוד יותר.

"אם זה לא מקולקל אל תתקן את זה" (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

קופל עלה לארץ מארצות הברית. לאמריקאים יש אמירה יפה – "אם זה לא מקולקל אל תתקן את זה." זוהי אמירה שכל מי שמתיימר להיות שמרן צריך לאמץ. הוועדה למינוי שופטים אינה מקולקלת, ואין שום סיבה אמיתית ל"תקן" אותה באופן גורף, כפי שמוצע עכשיו.

נראה שהמניע לרפורמה אינו תיקון ושיפור, אלא הרס מערכת האיזונים והבלמים של הדמוקרטיה הישראלית, מתוך רצון לאפשר לרשות המבצעת להשתלט על הרשות השופטת, וליצור כאן מדינה אוטוריטרית על פי הדגם ההונגרי. אני בטוח שבסופו של יום גם קופל וחבריו מפורום קהלת לא באמת רוצים שהם וילדיהם יחיו במדינה כמו הונגריה.

אני קורא להם לכן ליישם, הלכה למעשה, את עקרונות השמרנות אשר להם הם מטיפים: פעלו בענווה, במתינות, באיפוק, ובכבוד לחוכמת האבות המייסדים של המסורת המשפטית הישראלית. עצרו את תהליך השינוי החפוז והחד צדדי שעומד למוטט, עלינו ועליכם, את עמודי התווך שעליהם נבנה, במשך יותר משבעים שנה, הבית החוקתי של כולנו.

הכותב הוא פרופסור להיסטוריה של המשפט באוניברסיטת תל אביב.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
29 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
מה אתה מקשקש? כמעט...
שמואל | 07-02-2023 13:09
מה אתה מקשקש? כמעט כל השופטים שמאלנים רדיקלים אין חרדים ואין חרדלים ואין מזרחיים אותנטים
אתה מכיר...
צחי | 08-02-2023 17:02
אתה מכיר את השופטים ואת פסקי הדין או ששמעת את זה בערוץ ההסתה 14?
מאיפה לך מה הדעה של כל השופטים?
שמואל ב | 07-02-2023 15:09
מה זו ההכללה הזו? מאיפה לך מה המוצאים שלהם? הם מאפשרים את פעילות צהל בשטחים ללא התערבות של גופים בין לאומיים, בלעדיהם אין לצהל את העוצמה שיש לו היום בעולם.
יש רק...
עודד | 07-02-2023 14:05
יש רק ראשי ביצה לבנים ללא כיסוי. כלומר: אשכנזים חילונים ולרוב שמאלנים
2
הוועדה למינוי שופטים...
יצחק שלומוביץ | 07-02-2023 13:12
הוועדה למינוי שופטים היא שורש הבעיה האמיתית במדינת ישראל.אין שם שיויון בפני הבוחרים.הועדה בוחרת רק את המקורבים להם.זוהי המחלה האמיתית.לקחו לעצמם יותר מידי כוח.
3
"מסורת חוקתית" עלק. ביצעתם הפיכה
אמיר | 07-02-2023 13:15
ואם מתקנים אתם קוראים לזה ערכים אנכרוניסטים. קשקוש אורוויליאני. לא היה לכם מנדט, אבל אתם נהנים לשלוט בלי לנצח בקלפי באמצעות בגץ. הסיפור הזה נגמר
4
מעות את העובדות
שושה | 07-02-2023 13:15
אין בין מה שכתבת והעובדות שום קשר.אהרון ברק גרם לכך שהחונטה המשפטית היא הקובעת והשולטת בהחלטות המדינה בנושאים שונים
5
אתר סרוגים הפך לצהובון שמאלני
סרוג לשעבר | 07-02-2023 13:19
יש באתר הזה יותר מאמרים של אנשי שמאל ואנטי-דתיים מאשר של ימנים
יש לך משהו ענייני לומר?
לא לשעבר | 07-02-2023 16:43
או שאין לך יכולת להתמודד עם הטיעונים.
6
משכנע את המשוכנעים
נו נו | 07-02-2023 13:23
אוסף של טענות ללא ביסוס אמיתי.
7
מי שמעניין אותו...
לא ניתן | 07-02-2023 14:26
מי שמעניין אותו גיוון צריך להסכים שיותר נשים וגם ערבים יהיו מיוצגים. נראה שזה לא מה שבאמת תטריד את המהפכנים, כי אם רצון לפרק את מוסדות המדינה, לתת יותר כוח וסמכות לממשלה, לרבנים ולשוק החופשי.
8
כל הכבוד לעוסקים...
רועי גדעון | 07-02-2023 18:16
כל הכבוד לעוסקים במלאכה . ישר כוח ליריב לוין . אי אפשר לעצור את הקידמה . הצדק , האמת , החופש והשוויון ינצחו . הלאה הפשיזם של השמאל .
9
טועה לחלוטין
א | 07-02-2023 19:08
מערכת המשפט שלנו חולה ומקולקלת. עוד מעט לא נצטרך לתקנה כיוון שתקרוס מרוב שתחיתותה בלי צורך בעזרה
מזל שבפוליטיקה...
תומר | 08-02-2023 17:01
מזל שבפוליטיקה אין שחיתות. ומזל שיש לעם אמון מלא בפוליטיקאים שיעשו רק מה שטוב בלי שום פיקוח עליהם. נו באמת תהיו קצת רציניים. תצאו מאזור ההסטות ותפעילו את המוח. לא סתם בכל דמוקרטיה יש איזונים ובלמים. כדי שלגוף אחד לא יהיה כח מוחלט לעשות מה שבאינטרס שלו.
10
עושה רושם שהכותב...
עמי | 07-02-2023 20:30
עושה רושם שהכותב לא הבין לעומק מהו פורום קהלת. אז לידיעתך פורום קהלת זאת קבוצה של טייקונים ואוליגרכים מחול שמטרתה הסופית למקסם רווחים של חביריה. אנשים כאלה לא משקיעים לשם שמיים אלא להגדיל את הונם אחרי ריסוק מערכת המשפט ושאר מנגנוני ההגנה, הם ישתלטו על הבנקים, הפנסיות, הגז העסקים וכו ( ולא יהיה מי שיגן וישמור ) ימצצו הכל וימשיכו למדינה הבאה, כי כך מתנהגים טייקונים
מעניין כמה הקרן החדשה משלמת על תגובה כזו
משה לוי | 07-02-2023 21:13
אחלה ג'וב.
11
עדיף מכל ארגוני...
ארצי | 07-02-2023 20:42
עדיף מכל ארגוני השמאל שמפיצים בישראל שנאה, שנאת יהודים וסיוע לאויבי ישראל
. אחי. השמאל...
רועי | 08-02-2023 16:58
. אחי. השמאל לא קיים. השמאל היהודי האמיתי הוא בקושי 8 מנדטים. זה הכל הסתה של הממשלה כדי להסית את הדיון מהרס המדינה בשביל אינטרסים של קבוצות כח למלחמה בין עדות או דעות פוליטיות. אל תיפול להסתה הזו שתפקידה ליצור מלחמת אחים. יש פה ממשלה שמנסה לחסל את המדינה. זה לא ימין ושמאל ולא אשכנזים מזרחים. הכל חול בעניים.
אנחנו...
אליהו | 08-02-2023 5:49
אנחנו גרורות של אמריקאים מושפעות מקרן החדשה לשעבר ומפורום קהלת בהווה. וגורמים לשינאה ולהרס במדינה.
12
לא יכולתם לכתוב בראש מי הבחור?
ירון | 07-02-2023 23:56
היה חוסך לי 15 שניות של גלילה ותגובה
13
המטרה היא לא...
איכה | 08-02-2023 6:50
המטרה היא לא לתקן אלה שליטה ללא מצרים, הוא כפי שאמר רוטמן לכנסת צריכה להיות אפשרות לחוקק מה שהיא רוצה. ללא מגבלות , ללא ביקורת ,ללא חוק וזה בטח לא דמוקרטיה, הם נושאים את שם הדמוקרטיה לשווא. בנוסף כפי שצויין פורום קהלת הוא חלק מהקבוצה הכי פריבילגית הציבוריות הישראלית וזה עדין לא מספיק להם, רוצים עוד בכדי להוביל אותנו בסוף למדינת הלכה לכול יהודייה, מדובר בקבוצה גזענית ומסוכנת שגוררת כבר שנים את המדינה לתהום ומסכנת את כול מה שנבנה כאן.
14
בעבר היו אלה מהקרן החדשה היום..
אלי כהן | 08-02-2023 8:27
פורום קהלת הוקמה עי אמריקאים מיליארדרים שמרנים, בעבר היו אלה מהקרן החדשה שהחליטה לשנות, היום התחלפו היוצרות ובאו הקבוצה מהפורום קהלת ומנסים לשנות, באו לשכנע הרבה את חבריהם מהשלטון הימיני
15
סיקריקים עם מקלדת...
נכה משחרור הכותל | 08-02-2023 8:30
סיקריקים עם מקלדת במקום חרבות ולפידים !
16
דייקת. רוממות שמרנות...
אדמונד ברק | 08-02-2023 14:11
דייקת. רוממות שמרנות בגרונם וחרב מהפכה בידם.
17
קשקוש
שלמה | 08-02-2023 14:50
אתה באמת חושב שאנחנו מטומטמים, לך תקרא את מאמריו של יואב יצחק משנת 1995 הרבה הרבה לפני המשפט של נתניהו. בארהב קוראים לאהרון ברק פיראט משפטי. הרבה משפטנים בטוחים שפסיקת בגץ באפרופים ומזרחי מגרשת משקיעים.
18
סוף סוף מישהו...
אהרון א. | 08-02-2023 16:55
סוף סוף מישהו שרואה את האמת ממבט שמרני. ברור לכולם כולל לנתניהו וחברי הממשלה שהרפורמה לא באה לתקן את מערכת המשפט כי מה שקורה זה בטח לא תיקון זה השמדה מוחלטת של מערכת המשפט שמשמעותה הוא יצירת מערכת שילטון מרכזית וטוטאלית. העיניין שהם מוכרים את ההפיכה כאילו זו מלחמה בין אשכנזים למזרחים או בין ימין ושמאל וכאילו בוחרי הימין הצביעו בשביל זה ובתור איש ימין אני אומר שזה שקר מוחלט. גם הימין הם אנשים דמוקרטים שאוהבים את המדינה כמו שהיא ועצוב לי מאוד שזה מה שנהיה מהימין ושאנשים קונים את הפסיכולוגיה העלובה שמוכרים להם. חברה תתעוררו אין פה תיקון זה הרס של מדינת ישראל בשביל אינטרסים של קבוצות אנשים. של אוליגרחים בפורום כהלת והממשלה הזו שהצבעתי לה פשוט מכרה את המדינה האהובה שלנו בשביל בצע כסף.
19
נו באמת? כמה ספרדים שלא שכחו את מסורת אבותם..
מישהו | 08-02-2023 21:42
נו באמת? כמה ספרדים שלא שכחו את מסורת אבותם נמצאים בבגצ? כמה מרוקאים יש בבגצ? וכמה תוניסאים? כמה שופטים המשתייכים לימין יש בבגצ?
20
כפי שנהוג לומר...
רוני | 08-02-2023 23:02
כפי שנהוג לומר בארהב, עקוב אחרי הכסף. מי מממן ולמה?
21
מקדמים אנרכיה ועריצות...
גדי | 09-02-2023 6:28
מקדמים אנרכיה ועריצות שילטונית ורואים את התוצאות. קרע קיצוני בעם שמשנה את פניה של ישראל. מילואים, הייטק הכל לא מובן מאליו יותר. עצב גדול ובושה