אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שטרן לסרוגים: "לשמוח לא בדרך המקובלת והרגילה"

בראיון לסרוגים, מנהיג הרב אריה שטרן, רב העיר ירושלים: "נצטרך לוותר על הקפות שמחת תורה, ניתן לשיר ביחד", ומתבטא בחריפות נגד ההפגנות: "פיקוח נפש דוחה דמוקרטיה, דבר טפשי"

הרב שטרן לסרוגים: "לשמוח לא בדרך המקובלת והרגילה"
  (צילום ועריכה: ניסים פרץ)

רבה הראשי של ירושלים, הרב אריה שטרן בראיון חג בסרוגים, לשמחת תורה: "ספר התורה יהיה במרכז ואנשים יעמדו במרחקים". רואה במגיפה סימן משמיים: "להכיר בזה שיש בורא עולם, קצת שכחנו את זה" ומתבטא בחריפות נגד ההפגנות: "פיקוח נפש דוחה דמוקרטיה".

"אנחנו מחויבים לעשות את זה, בגלל שאנשי המקצוע המומחים, קובעים ואומרים שהדרך הטובה ביותר להסתדר במצב של המגיפה על ידי זה שלא ניפגש עם אנשים, נהיה בצורה מבודדת בבתים שלנו, זה נכון לגבי כולם ונכון לגבי אנשים בגילים מתקדמים כמונו. זה עניין של פיקוח נפש, אז פיקוח נפש דוחה שבת, פיקוח נפש דוחה גם את כל הדברים שאנחנו אוהבים אותו, בשמחת בית השואבה והקפות של שמחת תורה נצטרך השנה לוותר, וכולנו נקווה שבשנה הבאה נזכה להיפגש שוב, ברוב עם הדרת מלך".

"רוצה הקב"ה ללמד אותנו משהו פה משהו, שצריכים להתפלל, לקוות, כמי שבאמת לא מאמין, מה הוא יכול לומר על  מה שקורה פה? לכאורה בלי שום סיבה הגיונית, בכל זה קורה ומטריד, שמשנה סדרי עולם ואנחנו כאנשים מאמינים רואים פה אצבע א-לוקים, הקב"ה רוצה לתת לנו איזשהו סימן וצריך להבין אותו: להכיר בזה שיש בורא עולם, שהוא המכוון, אולי קצת שכחנו את זה".

מצפה מהבכירים נחישות

מבחינת הרב הדברים פשוטים, אבל יש הרבה מאד מקומות וקהילות שלא מספיק מקפידים על ההנחיות

"אין לי רק להצטער על כך שלא כולם מקיימים את ההוראות, זה מבטיח את שלום האוכלוסייה ושלום הציבור, הייתי מצפה מאנשים בעיקר ראשי עם בציבור הדתי והחרדי, שיש לנו לפעמים קירבה אליהם שיהיו יותר נחושים כדי שהיה מוסכם ומקובל על כולם לקיים את הכללים של משרד הבריאות ושיועיל כמה שאפשר בהורדת הסכנות הכרוכות מהמגיפה הקשה הזאת"

כשהרב רואה את הכותל ריק, לעומת אלפים שיוצאים להפגין. יש בזה משהו לא שיווני אולי?

"זה כבר גובל בשאלה של פוליטיקה כזו, אנשים שבאים לכותל לא באים מסיבות פוליטיות, הם רוצים להתפלל לפני הקב"ה, אלו אנשים שאומרים להם שיש פיקוח נפש, הם  יודעים להעריך ולהימנע מלעשות את הדברים החשובים להם".

פיקוח נפש דוחה דמוקרטיה

הרב מוסיף במילים חריפות נגד ההתעקשות על קיום ההפגנות: "אני לא נכנס לזכות הדמוקרטית החשובה של הפגנות, אבל כשאומרים לנו שזו שאלה של סכנת נפשות, אז אני פשוט לא מצליח להבין שהם אומרים, 'אף על פי כן אנחנו נעשה את ההפגנות ויהי מה', זה נראה דבר טיפשי ואולי יותר גרוע, אני לא רוצה להתבטא חמור כל כך.

"גם פיקוח נפש דוחה שבת אז הוא דוחה גם דמוקרטיה, לא חס ושלום הפכו את המקום לדיקטטורה רשמית, במסגרת הדמוקרטיה שי זכות להפגנה אבל יש חשש של פיקוח נפגש- איך זה מסתדר אחד עם השני? אנשים שהולכים אל הכותל ואומרים להם את האמירה הזו של פיקוח נפש הם מבינים ומקבלים ומסיקים את המסקנות הנכונות באופן מעשי, ויש כאלו שגם זה לא מועיל להם מה אני יכול לעשות?"

על חובת עטיית המסיכה: "היא אמצעי לא כל כך נוח, לא כל כך כוח נעים. אבל ההכרח לא יגונה. במסגרת ההלכות זה פיקוח נפש, זה דבר מוסכם ומקובל על כולם".

נצטרך השנה לוותר על הקפות

הנהגות לציבור לקראת שמחת תורה?

"כל יום אני קם בבוקר ורוצה לשמוע את החדשות, אולי אומרים שהמגיפה נגמרה. אני רוצה לתמיד לקוות, כמו שהמגיפה הזאת הגיע היא יכולה ללכת".

לשמוח בשמחת התורה שלא בדרך המקובלת והרגילה, נמצא את הדרך כן לעשות הקפות שיקחו את הספר תורה ולהניח אותו בחצר גדולה, יותר מחצי שנה אני מתפלל ברחוב- אפשר שספר תורה היה במרכז ואנשים יעמדו במרחקים הנחוצים וניתן לשיר ביחד, מי אמר שאפשר רק לרקוד? שירה משותפת כאשר שומרים על המרחק, מקיפים את ספר התורה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
כל הכבוד לרב...
אריה | 09-10-2020 13:38
כל הכבוד לרב הקדוש הזה שבורא עולם יתן לו הרבה בריאות
2
יהי רצון שממשלת...
בשורות טובות | 09-10-2020 14:23
יהי רצון שממשלת הרשע והזדון המושחתת תסיים את ימיה במהירה ונפרכ מהעומד בראשה על כל הרע שהביא עלינו.
3
תקראו את דברי הקשים ואולי תשנו את דרכיכם
לא חשוב בכלל | 09-10-2020 14:34
לפני כשעתיים נתבשרתי שבן משפחי האהוב רעי כאח לי ורעייתו הנעימה מאושפזים מהבוקר במצב קשה בבית חולים בירושלים. בן משפחתי היקר מונשם!!!! חייו בסכנה ורעייתו רק בטיפול נמרץ. אחרי ששפכתי דמעותיי בקריאת תהלים לרפואתם אני פונה אליכם - אתם אנשי הקונספירציות וכל הרשלנים והשחצנים - אם יארע משהו חס ושלום לאחד מהם מבחינתי אתם רצחתם לי אותם! שמעתם!!! הפכתם לאויביי ממש! הם לא הראשונים ממשפחתי לצערי. ולא אשתוק יותר - דווקא הם אנשים צעירים ובריאים שהקפידו הקפדה יתירה על ריחוק מסכות על הפה והאף והימנעות מיציאה ללא צורך נדבקו וחטפו את זה קשה מאד! דעו לכם אדם שאהוב וקרוב לי שוכב עכשיו מונשם וחייו בסכנה! וכך חיי רעייתו - אוי לכם בני עוולה אם תיפול שערה משערות ראשם ארצה. אם זה מעניין מישהו אז הם דווקא לא חרדים כי דתיים לאומיים כמוכם - אולי זה יזיז לכם משהו? היום בערב כשכל אחד פונה לרחוב או לפארק שלו להתפלל אני מתחנן לפניכם בכל לשון של תחינה :שימו עליכם מסכות מהודקות! כן!! גם על האף!! ובטח לא על הצוואר - שמרו מרחק ואל תעשו הקפות חיי אדם תלויים בכם ואם לא הבנתם את זה עד עכשיו אז הגיע הזמן שתבינו - מהרשלנות השחצנות והזלזול שלכם אנשים נעשים חולים קשה מאד וחלילה לא רוצה לחשוב אפילו מה עלול לקרות. שמחת החג שלי כבר הושבתה וכשאתם תעלזו עם האף בחוץ אנשים בוכים מדאגה - מכם אני מבקש שימו מסכה על האף והפה תתרחקו זה מזה אל תתקהלו ושמרו על הגיינה - זה באמת כל כך קשה??? תאמינו לי שיותר קשה לא לנשום ולהתחבר למכשיר הנשמה. נמאסתם נמאסתם נמאסתם!!!
4
פיקוח נפש?
דניאל בגוב העריות | 09-10-2020 16:11
אם אכן פיקוח נפש, למה שלא יתגייסו לצבא? אם אכן פקוח נפש בראש מעייניו למה שלא יצאו לעבודה, גם זה פקוח נפש. עם יותר תקציבים נוכל להציל יותר חולים ועניים?
5
אולי התורה לא רוצה בשמחה - אין לה כל סיבה
משה אהרון | 09-10-2020 17:43
חבל שלא משאירים את כל האפשרויות פתוחות ...... (משה אהרון ) אולי כזבנו כל כך בתורה ואכזבנו. שהתורה לא רוצה את השמחה שלנו. או נכון יותר רוצה את השמחה שלנו בשינויים מפליגים. במהפכה כיאה למוראות העת ועידן הגאולה. ציון במשפט תפדה ושביה בצדקה האם יש בידינו משפט [אמת] ? האם יש בידנו צדקה. ? אין . יש בלוק של מי שנקראים שלומי אמוני ישראל שמשליכים את האמת ותןמכים מתוך אינטרסים צרים בשלטון מופקר ומושחת. שבעיקרו גם דוגל בכלכלה קפיטליסטית אכזרית. המראה - הזקנים העריריים המתים באין רואה והילדים הרעבים. שהולכים כל ערב לישון עם בטן מקרקרת ועתה צא וראה לשמחה זו מה עושה.....
6
שמחה אמיתית תהיה...
עברנו את פרעה | 10-10-2020 8:40
שמחה אמיתית תהיה בעם ישראל שביבי הצורר ישחרר את עם ישראל מעולו.
7
תודה ותזכה למצוות...
יעקב ביטון אני רוצה לשלוח ברכה והצלה בזכות הסבא שלי הקדוש רבי יוסף ביטון זצ"ל הנכד רבי יעקב ביטון | 11-10-2020 5:38
תודה ותזכה למצוות תודה ותזכה למצוות תודה רבה המון הצלחה וברכה ובריאות