אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בדיקות MRI  ו-CT – מדוע הן חשובות כל כך?

רופאים אשר נדרשים לאבחן בעיה רפואית מסוימת אצל המטופלים שלהם, נוהגים לשלוח אותם לבדיקות שונות אשר יעזרו להם בתהליך האבחון. בעזרת הממצאים שעולים בבדיקה, הם יכולים להבין טוב יותר עם מה המטופלים מתמודדים ואיזו תוכנית טיפול יכולה לעזור להם

בדיקות MRI  ו-CT – מדוע הן חשובות כל כך?
  צילום: freepik

ישנן שתי בדיקות שנחשבות היום מאוד פופולאריות ורופאים רבים נוהגים להשתמש בהן לצורך אבחון. מדובר בבדיקות מאותה "משפחה", דימות. הכוונה לבדיקת MRI וכן לבדיקת CT. שתיהן כאמור, שייכות לאותה משפחה, אך כפי שנוכל לראות מיד, מדובר בבדיקות שונות בהיבטים מסוימים.

לפני שסביר על כל אחת מהבדיקות, מתי מבצעים אותן ומה המשמעות שלהן, חשוב לציין, הבדיקות מתבצעות הן בבתי חולים ציבוריים שמחזיקים את המכשירים הנ"ל והן במרכזים פרטיים. ניתן לבצע את הבדיקה דרך הקופה וכן באופן פרטי באמצעות שימוש בפוליסת ביטוח פרטי. במקרה הנ"ל, סביר להניח שהתור יהיה מוקדם יותר ואז גם יהיה אפשר לקבל את התוצאות בהקדם ולהעביר אותן לרופא, לצורך אבחון והמשך הטיפול.

מה זו בדיקת MRI ומתי מבצעים אותה?

בדיקת MRI נחשבת לבדיקה הרבה יותר טובה מבדיקת CT, ולו בגלל העובדה שהיא איננה פולטת קרינה. מדובר על בדיקה שמתבצעת באמצעות תהודה מגנטית. על כן, אפשר לבצע אותה גם בקרב ילדים, נשים בהריון ובאזורים שונים בגוף.

נהוג לבצע בדיקת MRI, כשרוצים לקבל תמונת מצב של איברים וחלקים פנימיים בגוף, מבלי לבצע פעולה פולשנית. באמצעות הבדיקה ניתן לסרוק אזורים מסוימים בגוף לרזולוציות מאוד ספציפיות ולקבל תמונת מצב מלאה. הסריקה מגיעה בפרוסות, כך שניתן לראות כל חלק בפריסה מדויקת.

נהוג לבצע בדיקות MRI, כאשר מעוניינים לגלות גידולים סרטניים, פתולוגיות רפואיות שונות, מחלות ומקור לכאבים, דימום או דברים אחרים.

ניתן לבצע בדיקת MRI במקרים הבאים:

• איתור מחלות ואירועים במוח
•  פריצות דיסק ומחלות אחרות בעמוד השדרה
•  פתולוגיות בכלי דם
•  גילוי טרשת נפוצה
•  גידולים סרטניים בגוף
•  איתור תמונה מלאה ומדויקת של עורקים וורידים.
•  הערכה של חסימות והרחבות כלי דם
•  אבחון מחלות ופתולוגיות אחרות באיברים פנימיים בבטן, כגון, כבד, כליות, לבלב, מערכת דרכי השתן, מעי, לב.
•  במקרה של חשד לסרטן השד
•  בעת הריון.

מה זו בדיקת CT ומתי מבצעים אותה?

בדיקת CT דומה במהותה לבדיקת MRI, במובן זה שהיא מאפשרת לרופא לקבל תמונת מצב מלאה על איברים פנימיים בגוף, מבלי לבצע פעולה פולשנית. כמו כן, בדומה לבדיקת CT, ניתן לבצע פריסות של אזורים שונים בגוף, ולקבל תמונת מצב ברזולוציות מאוד ספציפיות.

ההבדל בין בדיקת MRI לבדיקת CT, מתבטא בשני אופנים:

ראשית, מדובר בבדיקה שיש בה רמה מסוימת של קרינה ולכן לא נהוג לבצע אותה בכל מצב, ובפרט לא נהוג לבצע אותה בקרב נשים בהריון או אנשים בסיכון רפואי.

שנית, מדובר בבדיקה הרבה יותר זולה מבדיקת MRI. חשוב להדגיש, לבדיל מהמקרה של MRI, הרי שמכשירי CT, הם הרבה יותר שכיחים בבתי חולים ובמרכזים רפואיים פרטיים. לכן גם קל יותר לקבל תור בהקדם עבור בדיקה שכזו.

בדיקת CT מתבססת על צילומי רנטגן, אשר נעשים באמצעות יצירת תמונה ממקורות שונים בזמן ספציפי, וכך אפשר לייצר תמונות מאוד מפורטות ומדויקות. ניתן לייצר, כאמור, פריסה וחתכים של כל אזור בנפרד, על מנת ליהנות מאבחון ברמה גבוהה יותר.

מתי נהוג לבצע בדיקות CT?

בעבר היה נהוג לבצע בדיקות CT, בעיקר באזור הראש. אך עם הזמן החלו לבצע בדיקות מסוג זה גם באזורים אחרים בגוף, כמו למשל, צוואר, בית חזה, בטן, עמוד שדרה, אגן, גפיים ומפרקים.

הבדיקה מתבצעת במקרים בהם הגוף עובר טראומה, חבלה ויש צורך להעריך את מידת הנזק לאיברים הפנימיים, במקרים של מחלות, זיהומים ודלקות, כמו כן במקרים של כאבים או על מנת לאתר גידולים וכן על מנת לבחון האם הגידול שלח גרורות למקומות שונים בגוף.

מה בין בדיקות CT ו-MRI לקורונה?

מאחר ומגיפת הקורונה משפיעה, בין היתר על מערכת הריאות ודרכי הנשימה. הרי שנהוג להשתמש בבדיקות דימות מסוג MRI ו-CT, על מנת לאתר האם קיימות בעיות שאינן נראות לעין במערכות אלו.

כמו כן, במידה ויש מחלות נוספות או שהיו בעבר מחלות מסוגים שונים, אזי שיתבצע שימוש בכלים אלו, בשביל לגלות האם יש השפעה של המגיפה בהיבט זה, בין אם זה אומר החמרה של המצב או התעוררות של מחלה ישנה.

בחודשי העומס האדירים על המערכת הרפואית, לצערנו יש גם ירידה מסוימת בכמות בדיקות הMRI, בגלל שהצוותים הרפואיים לעיתים מגויסים לטובת מחלקות הקורונה. צריך לזכור שגם צוותי המעבדות (לעיתים מאבחנים ודוגמים אחרים) מגוייסים לצורך ביצוע אלפי בדיקות קורונה פרטיות בתקופה זו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו