אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יוסף מתייחס לגיורי הרב לוקשטיין

הרב הראשי לישראל התייחס הבוקר לסערה סביב גיוריו של הרב יחזקאל לוקשטיין ושיגר מכתב בו הוא מבהיר כי לא נפל דופי בגיוריו. "עמדת הרבנות הראשית היא בהתאם לחוות דעתו של הממונה על הנושא"

הרב יוסף מתייחס לגיורי הרב לוקשטיין
  (צילום: Yaakov Lederman/Flash90)

סערת הרב לוקשטיין.

הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, מתייחס הבוקר (רביעי) לראשונה לסערה שהתעוררה בימים האחרונים סביב גיוריו של הרב יחזקאל לוקשטיין, רב קהילה בניו יורק וכותב כי לפי בירורי היהדות שנעשה על ידי מי שמונה לכך מטעמו לא נפל דופי בגיוריו של הרב לוקשטיין.

במכתב ששיגר הבוקר בעקבות פניותיהם של יו"ר הכנסת וארגוני רבנים נוספים, כתב הרב יוסף כי "מבירור שערכתי עולה כי הממונה מטעמי על בירורי יהדות ברבנות הראשית המטפל בנושאים אלה באופן קבוע, הרב איתמר טובול, קבע זה מכבר, על סמך בירור שנעשה על ידו, כי אין כל פסול בגיורי הרב לוקשטיין, ומשכך, הרי עמדת הרבנות הראשית היא בהתאם לחוות דעתו של הממונה על הנושא".

"יחד עם זאת", הבהיר הרב יוסף, "לבית הדין הרבני סמכות ייחודית בענייני בירורי היהדות לצורך נישואים וגירושים".

הרב יוסף מבקש להדגיש כי "בית הדין הרבני כמו כל ערכאה שיפוטית אחרת, נהנה מעצמאות בהחלטותיו מבלי שיש לנשיא בית הדין הגדול (הרב יוסף בעצמו; ג"ע) או לכל גורם אחר את היכולת להתערב בהחלטותיו".

בסוף מכתבו מדגיש הרב יוסף כי אינו רואה כל צורך בהתערבות חיצונית בהחלטות בית הדין בדיוק כפי שלא יעלה על הדעת להשפיע על החלטות של ערכאות שיפוט אחרות.

1

מוקדם יותר פורסם ב'סרוגים' כי ארגון רבני הציונות הדתית, 'צהר', מגנה את הפקפוק בגיוריו של הרב יחזקאל לוקשטיין, ומכנה את המתקפה נגדו כ"חרפה".

"החלטת בית הדין גורמת לשלוש בעיות כאשר הראשונה היא איסור אונאת הגר", מסרו גורמים בארגון ל'סרוגים'.

לדברי הגורמים: "במקרה הזה מדובר בגר צדק לפי הפרמטרים המחמירים ביותר ולא ייתכן שרק בגלל הנוהל היבש יפסלו גר צדק בניגוד לחוקי ההלכה והתורה".

"הסיבה השנייה: החלטה זו תעצים את הניכור בין יהודי ארה"ב לישראל וחמור מכך, החלטה זו תעצים את תהליך ההתבוללות בארץ ובעולם. אם גר שומר תורה ומצוות אינו מוכר רק בגלל שהתגייר אצל רב דתי לאומי ומודרני למה בכלל כדאי להתגייר. מוטב יעשה בית הדין הגדול ויסיר את החרפה הזאת מסדר יומנו"

הרב דוד סתיו יושב ראש ארגון רבני צהר, נפגש לפני ימים אחדים עם הרב לוקשטיין וחיזק את ידיו לפני הדיון המכריע.

הרב סתיו מזהיר כי פסילת הגיורים תביא לקרע עם עולם התורה בארצות הברית ואמר כי "לא נאפשר לקבוצה קטנה שמחזיקה במפתחות לקרוע את העם היהודי לחתיכות".

הרב שגייר את איוונקה טראמפ

כזכור, גיוריו של הרב לוקשטיין עלו לכותרות לאחר שבשבוע שעבר התפרסם כי בית הדין אזורי בארץ, סרב לחתן זוג משום שאחד מהם התגייר על ידי הרב לוקשטיין, ואינו מוכר על ידי הרבנות הראשית לישראל. הפרשה קיבלה פרסום משום שהרב לוקשטיין הוא שגייר את איוונקה טראמפ, בתו של המתמודד הרפובליקני לנשיאות, דונלנד טראמפ.

בעקבות הפרסום שיגרו יו"ר האופוזיציה ויו"ר הכנסת מכתב לרב לאו בבקשה שמועצת הרבנות תתכנס ותכריע כי גיורי הרב לוקשטיין מוכרים על ידה.

בתשובה שפרסם הרב לאו לאדלשטיין והרצוג ובו הוא כותב: "קיבלתי את מכתבכם בנדון. לכם ודאי ידוע שהרבנות הראשית לישראל ובתי הדין הרבניים הינם שני גופים נפרדים".

"בידי מסמכים המצביעים על כך שהרבנות הראשית לישראל מכירה ברב יחזקאל לוקשטיין שליט"א ובתעודות שהונפקו על ידו. איני יודע על סמך מה קבע ביה"ד את החלטתו, מן הראוי היה שפניה זו תעשה למי שנושא בתי הדין הרבניים הינו תחת אחריותו. ועל כן אין מקום שתופיעו בפני מועצת הרבנות הראשית אלא בפני ביה"ד שדן בעניין".

מכתב הרב אלו (2)

בית הדין הגדול יכריע

עוד הוסיף הרב לאו "בתוך כך נודע לי כי בהקדם אמור להתנהל דיון בפני בית הדין הרבני הגדול בערעור על החלטת ביה"ד האזורי בנדון. אני משוכנע שעמדת הרבנות הראשית תוצג בפניהם בדיון זה".

בית הדין הרבני בדיון שלו לגבי אותה גיורת, בעקבותיה פנו אדלשטיין והרצוג אל הרב לאו, התעלם מהעמדה המסורתית של הרבנות והכריע שלא מכירים בגיורים של הרב יחזקאל לוקשטיין. מחר ייערך דיון בבית הדין הגדול בערעור שהוגש וכעת ההערכה הינה שיהפכו את ההחלטה בעקבות ההכרעה של הרב לאו, שאף הציג מסמך בו הכירה בעבר הרבנות בגיוריו של הרב לוקשטיין.

מכתב הרב אלו (1)

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אם צוהר תומך בו
| 06-07-2016 14:12
אכן מתעורר ספק בטיב גיוריו.
2
צהר = כבוד
שפירא | 06-07-2016 15:01
3
חילול ה' ע"י הרבנות
אליאל | 06-07-2016 20:37
כל מי שמל וטבל (ולאישה טבילה) יהודי לכל דבר. זו היא הלכה. אלא שהרבנות מזלזלת בהלכה, לא רוצה פתרון, אלא רק שררה וכבוד. זה לא רציני, זה עוולי.