הרב שרלו: די למניפולציות סביב מחלתו של הרב יוסף

האם אפשר שחולשתו של הרב נובעת מקבוצות פוליטיות שכבר לא נענות לו ? בוודאי שאפשר. אולם אפשר גם שחולשתו נובעת ממעשים שלא ייעשו שעושים מקורביו במערכת הבחירות הזו, כמו עבירה על מצוות תורה כה רבות ביחס לגר, שאלו איסורי תורה מפורשים, שנכתבו כל כך הרבה פעמים בתורה.

הרב שרלו: די למניפולציות סביב מחלתו של הרב יוסף
  פלאש90

שאלה

שלום הרב שרלו,

מרן גדול הדור שליט"א עבר אירוע מוחי קל, שיהיה בריא וחזק. שמעתי שאומרים שזה בגלל שהולכים נגדו או בגלל גיוס בחורי ישיבה. האם זה מחייב אותי להצביע ש"ס בגלל שבעצם מן השמיים מוכיחים שהוא צודק? הרי ממש זה אות ומופת מהשמיים לגדול הדור.

תשובה

שלום וברכה,

בראש ובראשונה, שישלח הקב"ה רפואה שלמה מן השמיים לרב עובדיה יוסף הי"ו. הצד הפחות חשוף לציבור הרחב – פסיקתו הלמדנית והמתאימה מאוד לפשוטה של התורה – כל כך חיוני לה וכל כך חשוב לנו, וראוי כי כולנו נתפלל לקיים בנו את אחד מגדולי חכמי ישראל שבדורנו. "א-ל נא פרא נא לה" וברפואתו יתברכו כל חולי עמך ישראל במהרה.

לכל זה אין שום קשר למניפולציות הנעשות סביב בריאותו הרופפת. כאילו שנפתחו שערי נבואה, וכל אחד יודע כבר מפני מה הרב חולה, ומה צריך לעשות כדי שתבוא רפואתו. שוב אנו מוצאים את התופעה המגוחכת, שאנשים מגייסים אירועים מסוימים כדי לשכנע כי הקב"ה עובד אצלם, וכי האירועים מוכיחים דבר מה שהם סוברים שראוי להוכיח. לא זו בלבד, אלא שמנסים לגייס את הקב"ה כדי להשפיע על אנשים להצביע עבור מפלגה פוליטית מסוימת.

ומניין אני יודע שהם לא צודקים ? שתי הוכחות מוחצות יש לדבר. ראשונה בהן היא שכדי לטעון שהם צודקים – הם חייבים להיות נביאים. הקב"ה מגלה את סודו רק על אוזניהם של הנביאים, והטוען כי הוא יודע לפענח את הקשר בין אירועים, כגון בין מחלתו של הרב ובין עמדה פוליטית זו או אחרת, טוען למעשה כי הוא נביא.

מה שאנו יודעים על פני השטח הוא רק שתי עובדות: ראשונה בהן היא שהרב חש ברע; שניה בהן היא שהוא שמאוד כואב לו נושא גיוס בחורי הישיבות (לדוגמה). אולם הקשר בין השניים הוא אפשרות בלבד, לא וודאות. כל מי שטוען שדבר מסוים אירע בוודאי בשל דבר מסוים, ושהקשר הוא קשר שריבונו של עולם מעורב בו – טוען טענת שקר. הוא לא יודע.

שניה שבהן היא העובדה שתמיד תמיד האירועים השונים "מוכיחים" שהפרשן להם הוא הצודק והוא צדק קודם לכן, ואילו אחרים אשמים. אין יוצא מן הכלל. הקב"ה תמיד "מוכיח" שמה שסבר הפרשן האלוקי גם קודם לכן – היה נכון. איני זוכר מקרה אחד שבו אירוע מצער שאירע הביא את ה"פרשן" לשנות את דרכו שלו, ולהבין כי הוא עצמו אינו נוהג נכון.

גם במקרה שלנו – כל מקהלת הפרשנים יודעת לומר שאחרים לא בסדר, ואילו היא הולכת בדרך הנכונה, וגם יודעת לפרשת את מעשיו של ריבונו של עולם. זו בשבילי אינדיקציה מובהקת שמדובר במניפולציה, ולא במשהו בעל ערך.

יש גם אפשרויות אחרות

האם אפשר שחולשתו של הרב נובעת מהאפשרות כי בחורי ישיבה יגויסו ? בוודאי שאפשר; האם אפשר שחולשתו של הרב נובעת מקבוצות פוליטיות שכבר לא נענות לו ? בוודאי שאפשר. אולם אפשר גם (אני מדגיש כי מדובר בלשון "אפשר", ואני כמובן לא נביא ולא בן נביא ולא יודע את מה שמתחולל בעולמו של הקב"ה) שחולשתו נובעת ממעשים שלא ייעשו שעושים מקורביו במערכת הבחירות הזו, כמו עבירה על מצוות תורה כה רבות ביחס לגר, שאלו איסורי תורה מפורשים, שנכתבו כל כך הרבה פעמים בתורה. לו חיפוש התיקון היה לכל הכיוונים אפשר שהיה בדבריהם משהו אמיתי, והיינו כולנו פותחים בתהליכי תיקון לרפואתו של הרב. אולם כעת – אין לדברים האלה כל משמעות, ובוודאי שהם לא מחייבים אף אחד להצביע עבור מפלגה פוליטית זו או אחרת.

כל טוב.

==

הרב יובל שרלו הוא ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה. התשובה פורסמה באתר הישיבה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
12 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
די למינופלציות של שרלו
שלום | 13-01-2013 13:32
שימו לב לטקטיקה פוסטמורדנית קלאסית של 'ישיבת' פתח תקוה (ישיבה אגב, העומדת להיסגר מחוסר תלמידים).: דבר ראשון מביאים שאלה הזויה (ומן הסתם יזומה של אחד התלמידים), שהתשובה לה ברורה לכל. שלב שני: מגיע שרלו ובכתיבתו הפובליצסטית דבר ראשון מחניף לרב עובדיה וכך הוא מתחיל בכלל הפוסטמודרני הראשון שצריך להראות פתוח. שלב שלישי: אביר הצדק והמוסר שרלו, מחלץ לעזרת הבורים וחושף מול עינינו את האמת ש'אין קשר בין המחלה של הרב עובדיה ולהצביע ש"ס". מה אתה אומר? באמת בציבור הדתי-לאומי מישהו חשב להצביע ש"ס בגלל זה? מישהו מרבני הציבור הדתי-לאומי מצא לנכון להגיב על השטות הזו? לא. כי הם לא מחוברים לווינט אלא עסוקים בללמד תורה בישיבות שלהם שמפוצצות בתלמידים. העיקר שקיבל הילד עוד כמה כותרות באתרי המגזר ושיחק אותה פתוח ואמיץ.
2
1 מה הפלא שתסגר . את בני לא הייתי שולח ללמוד אצלו
ברוך | 13-01-2013 16:24
3
אנא מהמערכת להסיר ביזוי זה
איתי | 13-01-2013 16:32
4
כל הכבוד ותודה לך לרב הגדול בדורינו,הרב יובל שרלו
התרגשנו לקרוא | 13-01-2013 17:03
5
ל4: אתה לא מרגיש קצת פתאטי?
יוחנן | 13-01-2013 21:39
6
מי עושה מניפולציה פה???
א.ג. | 13-01-2013 23:54
בס"ד ידוע לי בבטוח מבתוך ביתו של הרב עובדיה שליט"א שהוא כן נפגע אישית קשות הן מדבריו של ר' אמנון יצחק שבעבר, אף עבר הקרוב, היה מקורב אליו והיה כבן נוסף אליו; ועתה עקב שאיפה פוליטית יורק בבור שאיכיל אותו ונושך היד שאיכיל אותו; והן הרב עובדיה יש לו צער גדול על ענין גיוס בכוח להמוני בחורי ישיבה ללא אפשרות לשרות לאומי או פטור. אפילו בן-גוריון הסכים לפטור לאחוז מסוים כי הבין שיש חשיבות לכך. רב עובדיה שליט"א יודע שיש הלימוד מגן על העם והמדינה ויודע שאחוז גדול של בחורים מתקלקלים בצבא (בכתבה של היה לפני כחודש בארוץ 7 דיבר על 20% של בחורי כיפות סרוגות יוצאים חילונים משרות ביחידות דתיות/חרדיות. הוא יודע שאין לצבא לא יכולת ולא רצון לספק אוכל כשר למהדרין ותנאים מתאימים לבחורים חרדיים שלא יתקלקלו. אני שהוא לא רק פעם אחד אמר "כל בן בעם ישראל כמו בן שלי, ואני לא אצטער?". גם זכור לי ששמעתי אותו אומר שהוא רוצה שאנשיו יאהבו, יכבדו ויעזרו לכל מגוון העם וחפשו איך והמתיק את טעם התורה ומצוות לרוב עם (וזה למה הוא בחר בר' אלי ישי להנהיג ש"ס).
7
תשובה למס' 1-2-3-4
ג'ו.מרדכי קסטוריאנו | 14-01-2013 8:11
מסכת אבות א,יא : אבטליון אומר, חכמים, היזהרו בדבריכם, שמא תחובו חובת גלות, ותגלו למקום המים הרעים, וישתו התלמידים הבאים אחריכם וימותו, ונמצא שם שמיים מתחלל.
8
ל1
דניאל רכטמן | 14-01-2013 8:39
9
ל1
דניאל רכטמןו | 14-01-2013 8:44
בתור התחלה, אתה עושה את אותו דבר משתמש בטכניקה זולה. מגדף את הישיבה ומנצל את חוסר תלמידיה לתושבתך, אתה כבר לא פחות גרוע.. א- אינני חושב שהרב מתיימר לאמר שהשאלה באמת נשאלה, הרי מקובל לכתוב סתם שאלות כדי להראות את התשובות נכונות. ב- ממש גוולעד להתייחס בכבוד, השם ישמור, לכבד אתה מכיר? דרך ארץ? ג- הרי זאת אחת ממטרותיו להראות יהדות מתונה, יהדות המבוססת על עם ישראל תורת ישראל וארץ ישראל. יהדות שלמוסר יש חלק עיקרי. אז כן להראות לציבור שיש כזאת יהדות. לא רק לציבור הדתי הלאומי אלא לציבור החילוני. מדברייך יש רצון לתקוף את הרב שרלו, אחרי זה למצוא סיבות זה כבר לא בעיה. היה שלום ידיד יקר!
10
פרא ולא רפא ? פרוידיאני ?
דן | 14-01-2013 12:19
11
שר לו
06 | 14-01-2013 18:59
12
אהבת ישראל-זהירות מלשון הרע
ישראל | 15-01-2013 13:07
הלכות לשנן...בנושא של לשון הרע החפץ חיים ילמד ספרו של חפץ חיים להמנע לחלוטין מלשון הרע זה לגבי כולנו. אמן.