אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אסף וול: "ביישוב בו גדלתי לא רוצים אותי"

הסטיריקן אסף וול, שהשתתף בסרטון של 'התאגיד' בנושא הקבלה ליישובים, פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו וסיפר כי ביישוב ניר עציון שהוקם על ידי הוריו ובו גדל הוא לא רצוי


הסטיריקן אסף וול, שהשתתף בסרטון של 'התאגיד' בנושא הקבלה ליישובים, פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו וסיפר כי ביישוב ניר עציון שהוקם על ידי הוריו ובו גדל הוא לא רצוי.

וול שיתף את הסרטון בו השתתף וכתב: "בניר עציון, המקום בו גדלתי, מקום אותו הקימו סבי, סבתי והוריי – לא רוצים אותי. למעשה כל אחד מתושבי המקום אומר לי בשיחה פרטית "אתה יודע שמאוד הייתי רוצה לראות אותך פה…", אבל כשהדבר מגיע למעשים הדלת נטרקת בפרצוף בעוז. הסיבה: אינני עומד בקריטריונים הדתיים".

לטובת מי שלא מכיר אותו, וול נתן רקע על עצמו: "גרתי בניר עציון מאז אוקטובר 1973 ועד חודש דצמבר האחרון. בחלק לא מבוטל מהשנים הושכרה לי דירה ביישוב, אז לא הייתה שום בעיה עם ה"קריטריונים". איש מעולם לא התלונן ולא היה שום חילוקי דעות בשום עניין. אבל להיות חבר ביישוב? זה לא. סבתי והוריי מעוניינים כמובן שאגור לידם יחד עם נכדיהם/ ניניהם. אבל כמו בכל מקום קטן, ישנם צדיקים נסתרים המעוניינים בזיכוך ובעילוי נשמת היישוב לגובהי מרומים".

"כל שנות מגוריי, 44 שנה בניר עציון, שמרתי על אורח החיים הדתי המקובל ביישוב. גם הפעם, הצהרתי בפני ועדת הקליטה ובפני כל מי שהיה מוכן להקשיב, שאיני מגיע לשנות את אופי היישוב או להניף איזה דגל, אלא לחיות לפי חוקי המקום, כולל הכל. הגדלתי ושלחתי בעניין שאלה לרב אבינר, מתוך סקרנות. אבל מה שטוב לרב אבינר, אחד מרבני הקו המחמירים, לא מספיק טוב לתושבי ניר-עציון, המנפנפים בהיותם "גשר", "מקרבי לבבות" ושאר ענייני אהבת ישראל – עד שזה מגיע ליישוב שלהם".

וול המשיך וכתב כי "מה שלמעשה אנשי ניר עציון אומרים לבניהם שאינם מאמינים באותה אמונה, אך מוכנים לכבד ולהתנהג לפי כל הכללים המקובלים: אין לכם חלק ונחלה אתנו. את המקום והמשאבים שעליהם עמלו אבותיכם, ניקח מכם ונעניק לזרים בעלי כיפה גדולה משלכם ובעברית מקוצרת: תחפפו.נמאידך, בקיבוצים החילוניים שאני מכיר, ישנם חוזרים בתשובה החיים בתחומי הקיבוץ כחברים, במספר קיבוצים אפילו קיימים בתי כנסת. רק בקיבוצים דתיים אין מסוגלים לסבול את צלמו של השונה, אפילו אם הוא שונה ממש ממש ממש במעט".

בסוף דבריו כתב וול: "יש לי עוד הרבה מה לומר בנושא, ובקרוב אגיד הכל, בדרכי. אני מבטיח לסבי ז"ל – שגידל אותי לאהוב את האנשים, בעלי החיים ואת הצומח על הכרמל – אני לא הולך לשום מקום. כי לא אני החלש בסיפור הזה, אלא מי שמנסה לנשל אותי מלרשת את מקומך כדרך הטבע והמוסר בהם דואגים החיים לצאצאיהם. אנשי ניר עציון דהיום, מאמינים שבראו לעצמם גן עדן קטן סגור ו"איכותי" בצלמם ובדמותם ובו לאיש זולת בבואתם אין כניסה. הם החרדים מכל שינוי. אבל מי שחרד, שייקח ציפרלקס – זו בעיה שלו, לא שלי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
אם העובדות נכונות, אני מסכים איתו
מרקוס | 28-08-2018 21:14
!
אשר יתן שכבתו בבהמה מות יומת ואת הבהמה תהרוגו
בוז לבג''צ | 29-08-2018 7:59
בתורה נאמר: ''ואיש אשר יתן שכבתו בבהמה מות יומת ואת הבהמה תהרגו'' [ויקרא כ]. וחז''ל [סנהדרין נד.] מבארים: ''אם אדם חטא, בהמה מה חטאה? אלא שלא תהא בהמה עוברת בשוק, ויאמרו [אנשים] זו היא [הבהמה] שנסקל פלוני על ידה. גם במקרה זה בניר עציון. לא כדאי שהנוער יצביע עליו ויאמרו ''אדם זה מקולקל הוא''.
חוצפה שאין כדוגמתה!
מי שמך להגיב בשמי?? | 28-08-2018 23:50
נא לא להתחמק מן השאלה.
2
בושה וחרפה, אנחנו חברה צבועה שחצנית וגזענית
דתי לאומי | 28-08-2018 22:21
מכיר מקרוב משפחות שנפגעו עד עמקי נשמתם מכך שלא התקבלו לישובים ״דתיים״. בעיניי ישוב שלא מקבל יהודי פסול!!! כל התירוצים פסולים
אנחנו חברה בסדר גמור
שי | 29-08-2018 20:58
זכותו של יישוב קהילתי לשמר את האופי הייחודי שלו. בלי חריגים ובלי דתלשים.
3
מה הבעיה אם הוא מכבד במרחב הציבורי את
חרד"לית | 29-08-2018 1:44
כללי המקום? תמיד נמנעתי מלגור במקומות בהם נדרשו ועדות קבלה. זה דבר ככ מתנשא. עוד לא הוכח (ואולי אפילו הוכח להפך) שמקום הומוגני וכל ההתבדלות הזו השפיע לטובה באיזה שהוא פרמטר.
4
המחלה החרדית ממשיכה להפיל חללים בציונות הדתית
עמי | 29-08-2018 8:36
וזוהי רק ההתחלה
זה לא קשור לחרדיות - אלא לצמצום. זה בכל מגזר
חרדי | 17-08-2019 23:34
בכל מגזר יש את הטיפוסים חסרי הבטחון העצמי שעוטפים את עצמם במעגל צפוף של חברים שיגנו עליהם מפני הלא נודע.
5
למה שירצו דתל"ש ביישוב דתי?
שי | 29-08-2018 20:55
וול שפרק עול לפני כמה וכמה שנים, מוזמן לבוא בטענות אל עצמו בלבד. אין קשר בין העבר (מקום המגורים של הוריו ושל וול הילד) לבין אורח החיים של וול המבוגר בהווה.