אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יצחק שילת: רבנים ואדמו"רים חייבים בזהירות יתר

על רקע פרשת הרב מהצפון כותב הרב יצחק שילת: "רבנים ואדמו"רים חייבים בזהירות יתר בכל הנוגע לשמירה על נקיות פעילותם, שכן תקלה הבאה ח"ו על ידם היא גם חילול השם גדול. אין צריך לומר שרב צריך לשמור מכל משמר על הלכות ייחוד"

רבנים ואדמו"רים חייבים גם הם בזהירות יתר
  הרב יצחק שילת (צילום: יעקב, ויקימידיה)

קודם כל: אינני מכיר את האיש כלל, ואינני יודע כלום על העובדות המיוחסות לו, וכל האמור להלן הוא רק ברמה העקרונית.

כוחות פראפסיכולוגיים

יש דבר כזה. הרמב"ם, הרציונליסט הגדול של היהדות, מדבר בפירוש על "בעלי הכוחות הנפשיים… שאנו רואים אותם בעינינו תמיד מודיעים עתידות… אבל יצדק קצתן ויכזב קצתן בהכרח" (הקדמת המשנה עמ' לב), ובמורה נבוכים (ח"ב פל"ז) הוא מסביר שאלה הם אנשים בעלי כח מדמה מפותח ומיוחד, שנחנו ביכולת של ראייה שאינה חושית. בהבדל מהנביאים, הם אינם בהכרח אנשים צדיקים וקדושים. זהו כשרון טבעי, כמו כשרונות טבעיים אחרים, כגון כשרון מוסיקלי. בהולנד היה גוי פשוט שהיה מסייע למשטרה במציאת נעדרים (ראו מאמרו של הרב יוסף ברמסון שליט"א בספר 'בירורים בהלכות הראי"ה').

רוח הקודש

יש דבר כזה. גם אחרי תקופת הנבואה היו אנשים שבנוסף לכשרון הטבעי הנ"ל, הם גם עלו ונתעלו בתורה, במצוות, במוסר, בנקיות ובטהרה, וזכו ליכולות של ראייה רוחנית מיוחדת מצד הקדושה (ראו מה שנאמר במסכת עירובין דף סד ע"ב על רבן גמליאל). זוהי דרגה פחותה מנבואה, אין בה הוודאות הנבואית, ולכן צריך להיזהר מלסמוך עליה באופן מוחלט.

רבנים ואדמו"רים

חייבים בזהירות יתר בכל הנוגע לשמירה על נקיות פעילותם, שכן תקלה הבאה ח"ו על ידם היא גם חילול השם גדול. לא להתיימר מהר מדי לרוח הקודש… אין צריך לומר שרב צריך לשמור מכל משמר על הלכות ייחוד. רבנים ואדמו"רים רבים לא היו מקבלים אשה לשאלה וייעוץ ללא ליווי של גבר ממשפחתה, או שהיו מפנים אותה אל הרבנית. האדמו"ר הקדוש ר' אלעזר אבוחצירא זצ"ל לא קיבל כלל נשים (אלא נענה רק לפניות בכתב), ולא ראה פני אשה שאינה ממשפחתו.

היצר המיני

הוא היצר החזק והתקיף ביותר של האדם. השוו לביטויים של חז"ל: "יצרו תקפו", "יצר אלבשה" (=היצר התלבש עליה). אולם, יש הבדל בין אדם שנכשל באופן חד-פעמי, ואחר כך עשה תשובה בלב קרוע ומורתח, לבין מי שחוזר פעם אחר פעם למעשי עבירה חמורים. האחרון, בוודאי אם הוא אדם דתי, ועל אחת כמה וכמה אם הוא רב, הוא אדם הסובל מבעיה נפשית, הדורשת טיפול.

פורום תקנה

מיועד להיות כתובת לתלונות על מעשים שאינם ראויים מצד בעלי מרות וסמכות בחברה הדתית. התלונות נבדקות ברצינות ובדיסקרטיות על ידי תלמידי חכמים ואנשי מקצוע, ובמידה שהן נמצאות מוצדקות, ואינן בגדר מעידה קלה וחד-פעמית – הפורום פועל להגן על סביבתו של הפוגע מפני פגיעות נוספות, וממליץ לפוגע לקבל טיפול נפשי הולם. בכל מקרה של חשד לעבירה פלילית הפורום ממליץ למתלונן לפנות למשטרה (וזה מותר על פי דין תורה), אבל רוב המתלוננים אינם רוצים בכך, מסיבות שונות. מובן שאין לפורום תקנה מונופול על הענין הזה, וגם גורמים אחרים כמו רבני ערים, דיינים וכד' יכולים לפתור בעיות מסוג זה אם יש להם המודעות המתאימה לנושא, וכפי שכנראה היה במקרה המדובר.

==

הרב יצחק שילת הוא ר"מ בישיבת 'ברכת משה' במעלה אדומים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
הייתי מסירה את החלק על פורום תקנה
| 01-07-2015 14:37
הם לא הוסמכו לכך מלבד מעצמם, ואין להם את הכלים לשפוט ולפעול. צריך מסגרת רצינית יותר
2
באיזו ישיבה מדובר? באיזה רב? חרדי או ציוני ?
לגלו לנו כבר | 01-07-2015 14:43
בכל מקרה הדבר יתגלה. אולי תגלו לנו כבר במי מדובר?
3
כשנחזור להיות רמבמיסטים ייפתרו בעיות
| 01-07-2015 14:53
4
ומי הסמיך אותך לקבוע מי מוסמך?
למס. 1 | 01-07-2015 14:57
פורום תקנה מהווה מקור השראה מעתה ואילך לכל פעילות בתחום הכואב והנורא הזה. לדעתי הם עדיפים על כל אחד אחר המסמיך את עצמו בגלל הנסיון , הידע והרצינות העצומה שלהם.
5
מו"ר הרה"ג יצחק שילת ת"ח מופלג, חיבר ספרים בנושאים רבים
תלמיד של הרב | 01-07-2015 18:04
אשרינו שזכינו להסתופ, תחתיו של הרב שילת. אדם צנוע ועניו שלא מספיק מוכר בציבור הרחב כיאה לגדלותו בתורה. תלמיד מובהק של הרב צבי יהודה קוק. חיבר ספרים רבים ספרי חידושים עמוקים על הש"ס, ספרים על הרמבם ספרי מחשבה כוזרי רמב"ם ועוד ספרי הגות ועוד... אשרינו שזכינו
6
אני מאוד מעריך את הרב שילת, אבל לצערנו
יוסף | 01-07-2015 22:45
אני חושש שהתקיים בו מה שקרה לשלמה: וַיְהִי לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה נָשָׁיו הִטּוּ אֶת לְבָבוֹ אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים וְלֹא הָיָה לְבָבוֹ שָׁלֵם עִם יְהוָה אֱלֹהָיו
7
תלונה יכולה להגיע מהרבה סיבות
תמוז | 01-07-2015 23:05
בכל מקרה הרב חף מפשע עד שיוכיחו שלא. ככה זה בישראל ובעולם המערבי.
8
ל-6
משה | 02-07-2015 11:56
הפסוק שציטטת דוקא מתאים לכל מה שהרב שילת שליט"א כתב. אם אתה מעריך אותו, תתייחס לדבריו ברצינות ואל תכתוב שטויות.
9
למגיב מס' 6
חיים | 02-07-2015 16:00
חסיד שוטה של מוטי אלון. עדיין? כאלה חסידים הקיפו את הרבי ...אין מה להתפלא על הרבי...
10
תשובה ל8-9.
יוסף | 02-07-2015 21:39
התייחסתי לדבריו על פורום תקנה. לשאר הדברים אני מסכים. למגיב 9, לא רק שאיני חסיד שוטה של הרב אלון - איני חסיד שלו כלל. יתרה מכך: עד לפני חודשים ספורים אף האמנתי לכל הסיפור כמו כולם. אבל אז מישהו שאני מעריך הביע דעה שונה וגרם לי לצאת לחקור את כל הסיפור, וגיליתי שהדברים ממש, אבל ממש לא כמו שהציגו אותם. האמר שהגילוי הזה גרם לי למשבר חדש, כי את הרב שילת אני מעריך מאוד וגם את בנו, והצטערתי מאוד להבין שאשתו היא מכשפה מרשעת.
11
פורום תקנה עשה סיקול ממוקד ברב אלון
| 02-07-2015 23:30
ואז נעלמו מהאופק. מוזר קצת, לא??
12
הוא לא כמו שמתארים
תושב | 04-07-2015 23:13
הוא לא באבא עם חצר, הוא לא מתנשא ויהיר, הוא לא כמו שמוצג בתקשורת, ממש לא,, משהו כאן מסריח, משהו כאן רקוב ולא נראה לי הוא האשם המרכזי אם בכלל..