אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ההתקפה על סמוטריץ': חוסר ישרות מזוויע

העמדת הצבא מעל ביקורת, היא עמדה המאפיינת משטרים טוטליטריים ואפלים ביותר (פשיסטים או אף בולשביקים)? רק בדיקטטורות אסור למתוח ביקורת על גופים (חשובים ככל שיהיו) כמו הצבא או בית המשפט!

ההתקפה על סמוטריץ': חוסר ישרות מזוויע

פרשת ח"כ סמוטריץ בעיצומה, התבטאות שהפכה לפרשת 'החודש' ממש. ישנו נציג ציבור אחד שהעז למתוח ביקורת על החלטות הצבא, והנה שיירות השמאל (והפעם גם מן הימין) חרצו את לשונם נגד עמדתו.

על אף שהנני משמש כראש ישיבת הסדר, ועל אף שנושא הוויכוח על השירות המשותף נוגע לי גם כמחנך וגם כאב, אין בכוונתי להתייחס אליו כאן כלל. הוא בוער מידי, טעון מידי, ובשעת התפרצות רגשית שום חשיבה מעמיקה אינה נשמעת ובודאי לא מועילה. היא מותירה מקום פנוי רק לסיסמאות קיצוניות, שלא מאפשרות כל דיון אמיתי או הגיוני. לאור מצב זה, אתמקד כאן רק במהות ובאפיון התגובות בוויכוח קשה זה.

נבחר ציבור, שתפקידו לתת ביטוי לרחשי הצבור שבחר בו, אמר את דברו. והנה הפתיחות, הסובלנות, הפלורליזם וכל שאר הערכים ה"קדושים" – להם מטיפים לנו השכם והערב – נעלמו כלא היו! אמנזיה קולקטיבית זו מתרחשת בניצוחו של השמאל – אותו חלק מעמנו שהעלה "ערכים" אלה למדרגת קודש קודשים בשל תפיסתו החילונית, ומטעמם לא היסס לתקוף את שר הבטחון ואת צה"ל במלחמת לבנון הראשונה באמצע המלחמה ממש, כאשר אנחנו הלוחמים היינו תחת הפגזות הסורים.

אותו ציבור שגידל כל כך הרבה סרבני "מצפון" – שלפי מה שאנו שומעים, אחוזי ההשתמטות משירות, מגיע למימדי הצבור הסירוב החרדי אם לא יותר – עוטה פתאום את גלימת דון-קישוט ויוצא לקרב נגד חבר כנסת שלא הטיף לסירוב, אלא להתמודדות בדרכו הוא, עם בעיה הכואבת מאד בעיניו ובעיני רבים!

חזרנו לשלטון הבולשביקי

מעניינת מאד העובדה, שאלילי השמאל ואדמו"ריו כפרופ' שטרנהל שקרא לעלות עם טנקים על התנחלויות, או א.ב. יהושע שקרא למלחמת אחים, זכו לשקט מוחלט מצד אותם אבירי הסובלנות והפלורליזם, ואיש לא הקים מהומה על דבריהם הנוראים. כל זאת מדוע? משום שכבמיטב המסורת הבולשביקית האמת שייכת רק למחנה אחד, וכל החולק על 'תורה מן השמים' זו, אינו רק טועה, אלא רשע ודינו מוות (לפחות תקשורתי, בהעדר אפשרות להגלייה לגולאג).

משום מה מותר לצבא לפעול להגשמת אג'נדה מסויימת, אך אסור לאיש צבור הנבחר באופן דמוקרטי להסתייג מאג'נדה זו! מדוע? כי לצבא ולתקשורת יש כח, ולחבר כנסת בודד לא!

והנני נאלץ לומר בצער גדול שבנקודה זו (ורק בה), צודק החמאס: מדינת ישראל אינה מכירה אלא בכוח (יותר נכון לומר בכוחנות)! חברה הצועדת בדרכים כאלו, הינה חברה אלימה, המנצלת את הכח שהופקד בידי הצבא, מתוך הערצה כלפי גוף שהוא כולו קודש בעיני עם ישראל. יחסו של עם ישראל לצה"ל, הוא בזכות החינוך היהודי של חכמי ישראל לדורותיהם, שהעלו על נס את ערך החיים, את מסירות הנפש להצלת ישראל (כבנס פורים), ואת הדמויות הנפלאות של עברנו: שמשון, שאול, דוד המלך, יואב בן צרויה ועוד ועוד.

הם הם שחרטו על לוח לבנו את ה"יהרג ואל יעבור", דווקא לאור העיקרון לפיו דמנו אינו אדום יותר מזה של אחינו, ללא כל הבחנה על בסיס מעמד אינטלקטואלי, רוחני, חברתי, אנושי ועוד. ברור לכל אדם, שח"כ סמוטריץ מאמין ודבק יותר מרבים בערכים אלה. למרות זאת, בראותו ערכים מקודשים עוד יותר מאלה נרמסים לנגד עינינו, הוא מנסה לדאוג שכל ערך חשוב ישמר כדבעי, כאשר הלחץ שהציע להפעיל, איננו חמור מהכפייה האנטי ערכית לדעתו המתנהלת בצבא.

צה"ל זה הקב"ה?!

חבריו במפלגה עצמה דוחים על הסף את דבריו, ולכן זה הזמן לספר שטומי לפיד אמר לאחד מבכירי המדינה בזמנו ש"אין ציבור יותר מטופש מהציונות הדתית". אכן, הציבור הציוני-דתי תמיד משמש כאביר הערכים המנוגדים לערכיו הוא, מתוך איזושהי תמימות ילדותית מטופשת החותרת לשלום ולאחדות בכל מחיר, אחדות המתבררת מהר מאד כפסידו-אחדות, המנוצלת לרעה על ידי אויביה ואויבי ערכיה. ציבור זה מומחה לריקודי 'מה יפית' בפני כל שונא ערכים יהודיים, מפחד מעימות ערכי ואינטלקטואלי.

יו"ר מפלגתו של ח"כ סמוטריץ, התנשא עתה מעל כל מה שהיה ידוע לנו עד היום בתחום האיוולת הזו. לא רק מפני שהוא שכח שבמהלך 'צוק איתן' הוא הרים את קולו נגד החלטות הצבא, והמשיך בכך עד פרסום הדו"ח שהצדיק את ביקורתו, אלא שבו בזמן כשר החינוך של מדינתנו, הוא לא היסס (אם הדיווחים מדוייקים) לטעון את הטענה הבלתי נסבלת והנוראה לפיה "לאף אחד אין זכות ללמד לצה"ל איך להתנהג". אמור נא לנו כבוד שר החינוך: צה"ל זה הקב"ה, שלא ניתן למתוח עליו ביקורת?!

כתבתי נוראה, משום שלא השכיל להבין שיש נקודה אחת שבה עלינו להסכים עם אחד מבכירי אדמו"רי השמאל – פרופ' ליבוביץ' – והיא קביעתו הנוקבת: "העמדת קיומו של עם – שאין לו תוכן תרבותי-רוחני ספציפי ולא אורח-חיים ספציפי – על המדינה, ז. א. על מנגנון השלטון, זוהי תמצית האידיאולוגיה הפאשיסטית. לשם מה לקיים עם "יהודי", שמהותו אינה אלא ריבונות "יהודית", דגל "יהודי", שלטון "יהודי", צבא "יהודי" ושאר האביזרים של הקאניבאליזם הלאומני?".

כיצד מי שמתפקד כשר חינוך אינו מבין, שהעמדת הצבא מעל ביקורת, היא עמדה המאפיינת משטרים טוטליטריים ואפלים ביותר (פשיסטים או אף בולשביקים)? רק בדיקטטורות אסור למתוח ביקורת על גופים (חשובים ככל שיהיו) כמו הצבא או בית המשפט!

צה"ל הוא קדוש, אבל לא כל החלטה שלו

אין צורך לחזור על הצהרת הכוונות של כל הציונות הדתית, לפיה למרות הוויכוח המר אנו אוהבים צה"ל. משום שלא ברגשי אהבה בלבד מדובר, אלא במצווה מן התורה לשרת בכל מה ששומר על עם ה' ועל ארץ ה'! מי שבצה"ל או ב"חסידיו" הצעקניים זקוק עוד להצהרות נאמנות כאלה, אינו רק מזייף את המציאות, אלא הוא (סליחה על הביטוי) אידיוט! צה"ל הוא קדוש! אך לא כל החלטות בכיריו, אפילו לא בתחום הצבאי, וכל שכן בתחום הערכי.

אם כשר הדבר שצה"ל יאיים על ערכים יהודיים, מה פסול בכך שנציג הצבור החש מאויים יאיים גם הוא?! האמת לצערנו יותר פשוטה: יש במדינתנו שלוש 'מדינות' עצמאיות, המדינה עצמה, הבג"ץ וצה"ל, אלא ששתי האחרונות אינן חושבות שעליהן להתחשב בכל חלקי העם.

ועוד נקודה למחשבה: הן לא היו מעזות להתחכך כך לא עם הצבור החרדי, ולא עם הצבור הערבי, אלא רק עם הצבור המשרת את צה"ל ואת המדינה יותר מכל צבור אחר ובכל לבו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אמת מצערת - אבל אמת
מאן דאמר | 26-03-2017 11:25
הבעיה היא שרוב הציבור הציוני דתי לא יכול להשמיע קול כזה כזה כי כך הוא מאבד את ההצדקה לקיומו. כך הוא מודה שטעה לאורך כל הדרך.
2
כל הכבוד לרב ולסימוטריץ!!
| 26-03-2017 21:03