פרופ' יקירה: הטענות על פיטורי ד"ר רן ברץ – בריונות פוליטית

פרופ' אלחנן יקירה מראשי החוג לפילוסופיה באונברסיטה העברית ומחבר הספר "פוסט ציונות - פוסט שואה" מבהיר כי הטענות על פיטורי ד"ר רן ברץ מהמחלקה מטעמים פוליטיים הינן מופרכות ושיקריות. "כל העניין הוא שילוב של תמימות ובורות עם מניפולציה מכוערת ונסיון לכופף את ידי החוג".

תגיות:  
פרופ' יקירה: הטענות על פיטורי ד"ר רן ברץ - בריונות פוליטית
  ד"ר רן ברץ

פרופ' אלחנן יקירה מראשי החוג לפילוסופיה באונברסיטה העברית ומחבר הספר "פוסט ציונות – פוסט שואה" על מגמות אנטישמיות בשמאל הרדיקלי, אומר כי הטענות בדבר פיטורי ד"ר רן ברץ על רקע פוליטי אינם נכונות.

הטענות היו כי ד"ר ברץ פוטר על רקע דעותיו הפוליטיות וביקורתו כלפי הקרן החדשה לישראל. פרופ' יקירה טוען כי אמנם יש פוליטיזציה באקדמיה אך במקרה של ד"ר רן ברץ זה לא הסיפור.

"אין בדברים שנאמרו על החוג לפילוסופיה אפילו שמץ שמצו של בדל של אמת", כתב יקירה בהבהרה על כל הפרשה, "אם בכלל, ההיפך הוא הנכון: כאשר היה, לפני שנה, נסיון להפסיק את העסקתו של רן ברץ כמורה מן החוץ, שנראה לחברי החוג כבלתי-סביר, נעמדו מורי החוג על רגליהם האחוריות ומנעו את הדבר הזה. בניגוד גמור, אגב, למה שהוא אומר, לא הסטודנטים מנעו אז את הפסקת העסקתו (ולא את פיטוריו), אלא מורי החוג, ואני בכללם."

יקירה טוען כי לד"ר ברץ אין פרסום מדעי אחד ועל כן הוא לא נבחר למכרז. "מה שקרה עכשיו הוא דבר אחר לגמרי – היה מכרז למשרת הוראה תקנית וזכה בו, בהליך תקין לחלוטין, ששוב הייתי שותף בו, המועמד שכל חברי החוג, וחבריהן של וועדות אחרות, תמכו בו פה אחד. גם אני. רן עצמו איננו יכול כלל להיות בשלב הזה מועמד למשרה תקנית מפני שאין לו ולו גם פרסום מדעי אחד."

יקירה כתב כי מדובר בניסיון פוליטי לכופף את ידי האונברסיטה. "כל העניין הוא שילוב של תמימות ובורות עם מניפולציה מכוערת ונסיון לכופף את ידי החוג והאוניברסיטה בשיטות של בריונות פוליטית. יש כאן ניצול לרעה של הרעש שהתעורר בעקבות המודעות הגוברת לבעייה אמיתית שאנו נתקלים בה – אבל הם רק ייגרמו להחלשת יכולתנו להלחם במנוולים האמיתיים.

"יתר על כן – מעניין לציין שמי שנחלץ הראשון ל"הגנתו" של רן ברץ הם דווקא סטודנטים מן השמאל הרדיקלי, וכפי שהסתבר למשל אמש בראיון לטלוויזיה שנתן אחד מהם, ההגנה על איש ימין רדיקלי למדי היא בשבילם אליבי. עכשיו, כשכולם עוסקים בחוג לפילוסופיה שאין בו תופעות של פוליטיזציה, ייקל לשכוח את המקומות באקדמיה שבהם יש באמת השתלטות או לפחות נוכחות מסיבית של אנטי-ציונים.

פרופ' יקירה חזר על דבריו כי ההאשמות כנגד האונברסיטה במקרה של ד"ר ברץ מחזקות את הקיצונים משני הצדדים. "פעולה אדמיניסטרטיבית או קריאה לפעולה מסוג זה רק מחזקת את יכולתם של הקיצונים משני הצדדים (שכורתים עתה ברית נגד המדינה ובעד הקמתה של מדינה דו-לאמית או כיוצ"ב) להזיק – לאקדמיה, למדינה ובאופן כללי."

כתיבת תגובה

הוספת תגובה - סרוגים
הדפסה

שם

נושא

תוכן

11 תגובות
הצג את כל התגובות