אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יומן בחירות – הליכוד קונה קולות

כמה תובנות על התנהלות מערכת הבחירות. העיקר הוא הערכים או התקציבים? האם יש ניסיונות לאיים על הבוחרים? התנהלות הבוחר מול הנבחרים. הבטחות ושימוש בסמלים חיים.

יומן בחירות - הליכוד קונה קולות
  הפך לסמל בעל כרחו (צילום: פלאש 90)

הליכוד קונה קולות

במקור ראשון התפרסמה כתבת שער, המספרת שבמפגש עם מתנחלים אמר השר יולי אדלשטין שאם לא יהיו מספיק קולות לליכוד בישובי יו"ש, הליכוד לא יתן תקציבים לישובי יו"ש. לפי האמור בכתבה המפגש הנ"ל התקיים בישוב שבו אני גר, לכן הנחתי שלא אתקשה למצוא אנשים שנכחו בו. ואכן, בארוע שהתקיים הערב בישוב, פגשתי את אחד מפעילי הליכוד שנכחו במפגש, וגם כמה אנשים נוספים שהביעו את דעתם.

שאלתי את הפעיל האם נכון שיולי אדלשטין איים שאם לא נצביע ליכוד לא נקבל תקציבים. הפעיל הכחיש בתוקף.

"אם כך, מה הוא אמר?" שאלתי.

"הוא רק אמר שמן הראוי שנחשוב בצורה מעשית. הלא אנו יודעים שהליכוד יהיה בשלטון, והשלטון יודע כמה אנשים מצביעים עבורו בכל קלפי. ומן הראוי שניתן לו את קולנו כדי לקבל תקציבים".

לתמיהתי הוסיף הפעיל ואמר: "תשמע, זה לא שאני אוהד גדול של הליכוד, אתה פשוט צריך להבין איך מתנהלים הדברים. אין לי בעיה שתבוא ביום הבחירות בשבע בבוקר, תשים פתק מחל, ותסע לירושלים לשכנע ליכודניקים להצביע הבית היהודי, אבל בליכוד צריכים לראות שכאן בישוב היו מאתים קולות לליכוד".

במקום נכח פעיל אחר. חבר ליכוד שלא מתכוון להצביע ליכוד בבחירות הקרובות. וכדרכם של פעילים, הוא לא הניח לפעיל הראשון לסיים את דבריו. הוא התפרץ לתוך דבריו ואמר: "דווקא משום מה שאתה אומר, אסור הפעם להצביע ליכוד ביישוב. אם אנו מפתחים תודעה פוליטית של סחר, תן וקח, אם אנו מפתחים יחסי גומלין – אז עד הסוף. יתנו יקבלו, לא יתנו לא יקבלו. לא נרויח שום דבר אם נצביע עבורם בין כה וכה. לא יתכן שהם ידעו שאני בכיס שלהם. להפך, עדיף שהם יראו שהבוחר יכול גם להעניש אותם כשהם מפשלים. הצבעתי ליכוד בבחירות הקודמות וגם באלה שלפניהן, ובע"ה אצביע ליכוד בפעם הבאה. אבל הפעם אני פשוט לא יכול, וזה גם לא חכם. הם חייבים לדעת שלמדיניות שלהם יש מחיר".

"על איזה מדיניות אתה מדבר?" שאל הפעיל הראשון.

" הם הקפיאו בניה, הרסו את מגרון ואת גבעת האולפנא, נאמו בבר-אילן, לא אימצו את דו"ח לוי, מספיק לך? אם לא אני יכול לתת עוד דוגמאות. אם הליכוד רואים שאנחנו ממשיכים להצביע ליכוד למרות שהם ירקו עלינו מהמקפצה במשך ארבע שנים, הם ימשיכו לירוק עלינו. אנשי הליכוד צריכים לדעת שאנחנו לא פראיירים שלהם ולא בכיס שלהם, ושיחס גורר יחס. אם הם בגדו במשך ארבע שנים בערכים שעבורם בחרנו בהם – הפעם לא נצביע עבורם".

"כל זה טוב ויפה", השיב הפעיל הראשון, "אבל אתה יודע כמה תקציבים הם השקיעו ביו"ש"?

הדיון, כפי שאתם יכולים לנחש, עוד נמשך ונמשך, והדוברים חזרו על עצמם שוב ושוב. ואני למדתי מכאן הרבה על פוליטיקה. אני חושב שגם הבנתי איך נתניהו שיכנע כ"כ בקלות את ראשי הרשויות ביו"ש לחתום על מודעת תמיכה עבורו. אני רק רוצה לשאול שלש שאלות:

א. למה מקפידים שהצבעתו של האדם הפרטי תהיה חשאית, ולא מקפידים שהצבעתו של הישוב כולו תהיה חשאית?

ב. בליכוד חושבים שההתנחלויות הם אינטרס של המתנחלים? לתומי חשבתי שזו האידאולוגיה שלהם.

ג. אני צריך להבין מכאן שהדבר הכי חשוב בפוליטיקה הוא התקציבים? איפה הכסף?

אין דן ואין דיין

בינתים, התפטר יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, והצטרף אל נתניהו. בתקשורת דווח שנתניהו הבטיח לו שלא תהיה שום נסיגה. הוא אמר לו שמילא כל שטח שנפנה ייתפש מייד ע"י חמאס, חיזבאללה ואיראן, ולכן ברור שאין לפנות שום שטח בתנאים כאלה.

כשנתניהו מתחיל לפזר הבטחות כאלה, אני מתחיל לדאוג.

גדר

ובכמה ראיונות בסוף השבוע ובתחילתו, שוב התגאה נתניהו בכך שיש חרם על איראן ויש גדר בדרום. אף מראיין לא שאל אותו את השאלה המרכזית: למה לא תקפת באיראן? למה רק גדר? למה רק התגוננות? למה לא הגעת להכרעה בעמוד ענן?

כחלון

איש אחד ביקש חופשה מהפוליטיקה. הספקולנטים לא הניחו לו ופיתחו ספקולציות על ריצתו במפלגה נפרדת. הוא נהנה כמה ימים מהסקרים המחמיאים ומהספקולציות הטופחות, לפני שהכחיש. כעת הוא מופיע בתשדירי הבחירות של מפלגתו. טבעי ולגיטימי. שלי יחימוביץ מיהרה לומר שכולם יודעים מה כחלון חושב על ביבי, ובמעריב מיהרו לעשות מזה כותרת. מסכן הבנאדם, הפך לסמל, וכולם מגייסים אותו לטובתם ומדברים בשמו.

בע"ה ניפגש כדרכנו מחר. עם יומן הבחירות הבא. היומנים הקודמים: כט טבת – השמצות הדדיות ודאגה לכבוד. כח טבת – המערכת בשיאה והבחירות קפאו. כז טבת – בתשדירי המפלגות הדתיות אין אלהים. כו טבת ניתוח תשדירי התעמולה. כה טבת – גוש השמאל לא יחזיק מעמד. כד טבת – המשמעות של גוש חוסם משמאל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
האם מישהו זוכר את הסיסמא מספיק ודי בשלטון מפא"י?
עמוס ארליך | 13-01-2013 10:09
ההבדל: אז הפלתה מפא"י את ישובי הפועל-המזרחי לרעה לטובת היישובים שהם הקימו. אילו ישובים מקים הליכוד עכשיו?
2
מה שמתואר כאן נוראי יש לפנות לשופט רובינשטיין
Harui | 14-01-2013 0:36
זו פגיעה איומה בדמוקרטיה ושוחד בחירות. אפשר לפתור אותה בדרכים שונות, אסור שזה יימשך. מי שיכול שיפנה אל ועדת הבחירות המרכזית. 02-6753407