אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יומן בחירות: המשמעות של גוש חוסם משמאל ומטרתו

מפלגות השמאל חשות כנראה שהן מחוץ לזירה, לכן הגו שם ביממה האחרונה רעיון חדש: גוש חוסם. איתי אליצור מנתח מה עומד מאוחרי המונח ולאן זה יוביל. וגם קצת על המאבק שנמשך בימין.

יומן בחירות: המשמעות של גוש חוסם משמאל ומטרתו
  מה היא רוצה? לבני (פלאש90)

מפלגות השמאל חשות כנראה שהן מחוץ לזירה, לכן הגו שם ביממה האחרונה רעיון חדש: גוש חוסם.

לרענון הזכרון: גוש חוסם הוא החלום של השמאל ממערכות בחירות רבות, אבל משמעותו שונתה במקצת. בהיסטוריה הלא-רחוקה, משמעות הגוש החוסם היתה שהימין לא יוכל להרכיב ממשלה.

החשבון הוא פשוט: אמנם יש חוק בלתי כתוב שאומר שהמפלגות הערביות אינן שותפות בממשלה, אבל אם מפלגות השמאל יחד עם הערבים כוללות יחד יותר מ60 מנדטים – הימין לא יוכל להרכיב ממשלה. השמאל ירכיב את הממשלה. אמנם כדי להרכיב אותה הוא יזדקק לאחת המפלגות המזוהות עם גוש הימין (במלים אחרות: ש"ס), כשבתמורה הוא יצטרך להבטיח לה כמה הבטחות, אבל השמאל לא זקוק לש"ס אלא ליום השבעת הממשלה ולא יותר.

אחר כך יוכל השמאל להפר את כל הבטחותיו לש"ס ולהנהיג מדיניות שמאלנית. ש"ס תפרוש מהממשלה, אבל הממשלה לא תיפול, כי אין 60 חברי כנסת שרוצים להפיל אותה. עד כאן הסבר המושג גוש חוסם במשמעותו ההיסטורית.

ברור שבבחירות הנוכחיות אין לשמאל סיכוי להשיג גוש חוסם מעין זה. הפעם מדובר על משהו הרבה יותר מצומצם, אבל למען הספין קוראים לו גוש חוסם. מדובר על גוש מאוחד של יש עתיד, התנועה והעבודה.

מה היתרון של גוש כזה? יכולים להיות כמה הסברים:

א.  אין כאן שום יתרון, אבל זה ספין בחירות לא רע בכלל.

ב. מפלגות השמאל מניחות שנתניהו לא ירצה את הבית היהודי בממשלתו. לשם כך הוא יצטרך את השמאל. גוש חוסם של השמאל ייצור ממשלה יותר שמאלנית, ויבטיח את מקומן של התנועה והעבודה בתוך הממשלה. (שאלמלא הגוש – נתניהו יוכל להסתפק ביש עתיד). במערכת כנראה מבינים שזאת אכן המוטיבציה להקמת הגוש החוסם. לכן נתניהו מיהר להודיע שהוא מוכן להכניס את הבית היהודי לממשלה, ויאיר לפיד מיהר להודיע שהגוש החוסם לא מדבר אליו. כלומר: להבטיח את מקומו כשותף בממשלה בלי לגרור את מתחריו אחריו.

ג. מישהו חושב שאולי אפשר להקים ממשלה בלי הליכוד. ממשלה כזאת תכלול בהכרח את שלש מפלגות השמאל, את הבית היהודי ואת החרדים. מבחינה חשבונית זה אפשרי. השאלה היא מה הממשלה הזאת תעשה יום אחרי שתקום. היא תצטרך להקפיא את המצב ולשמור על הסטטוס קוו בכל דבר.

משמעותו של הסטטוס קוו תהיה שנויה במחלוקת. הללו יטענו שהסטטוס קוו הוא שהבניה ביו"ש נמשכת ולא עוצרים אותה, והללו יטענו שהססטוס קוו הוא שלא נבנה שום בית חדש. בקצור: זה לא ילך. המוטיבציה היחידה לעשות את זה היא שכולם שונאים את נתניהו.

והמאבק בימין נמשך

בינתים, בליכוד ממשיכים לתקוף את הבית היהודי. לאחרונה היה שם אפילו מי שהתהדר בכך שכבר ארבע שנים הם בשלטון ולא עקרו שום ישוב. על מגרון כנראה לא שמעו שם.

אבל מעניין איך הם לא מתביישים להעלות את עצם הטענה. אני מבקש שתבחרו בי כי אני ממש צדיק: כבר ארבע שנים לא רצחתי אף אחד. לא זו אף זו, גם לא שדדתי אף בנק. ולא זו בלבד, גם לא שרפתי פחי זבל, ולא ניפצתי חלונות ראוה.

בקצור: תודו שאני המועמד הכי מתאים לראשות הממשלה. מה יש עוד לצפות מראש ממשלה?

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הכתבה הכי גרועה שראיתי בחיי
מישו | 10-04-2018 16:30
לא מעניין והמידע חלקי ולא נכון