אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יומן בחירות: ניתוח תשדירי התעמולה

היום הראשון לשידורי התעמולה: בליכוד מתגאים בהישגי המדינה ובהישגיהם שלהם, השלום כבר לא בכותרות, בוועדת הבחירות התחילו לפסול תשדירים, והמועמד המבטיח של ש"ס שוב מבטיח.

יומן בחירות: ניתוח תשדירי התעמולה
  התשדיר צונזר (צילום מסך)

מבט ראשון על תעמולת הבחירות מלמד שהליכוד בוחר, כצפוי וכדרכה של מפלגת שלטון, להתגאות בהישגיו ולהצניע את מה שראוי להצניע.

הוא מתגאה בכך שגייס את הקהילה הבינלאומית נגד איראן, שזה הישג יפה וחשוב, אך הוא שוכח להזכיר שבסופו של דבר לאיראן עדיין יש יכולת גרעינית. הוא מתגאה בגדר שבנה בדרום, שזה הישג חשוב שאין להתעלם ממנו, אך הוא שוכח לציין שהמסתננים עדיין כאן.

הליכוד בחר להראות גדרות ולא את מבצע עמוד ענן. בחירה מעניינת.

תשדיר הבחירות מסיים בכך שהליכוד מתחיב לשמור על ערכי הנצח של עם ישראל, עם תמונה גדולה של הר הבית. לא נותר לי אלא לעננות אמן, ולשאול מדוע לחכות עד אחרי הבחירות, הלא הם בשלטון כבר היום.

הבית היהודי, לעומתם, מציג תשדיר פרסומת חביב על חשיבות היידישקייט. אפשר להציע את התשדיר הזה לתנועות כמו מעייני הישועה, אל עמי ועוד. תכנית מדינית לא רואים שם.

שלום שלום ואין שלום

במעריב מתלוננים הבוקר שהמפלגות כמעט לא מדברות על שלום. במערכות הבחירות הקודמות, נטען שם, אפילו הליכוד דאג להעמיד את המילה הזאת במרכז הקמפיין.

אז השלום הפסיד בבחירות. היום הכל מבינים שאין עם מי לעשות שלום, אבל מתברר שלא השלום עניין את העם. אין שלום? נמצא תירוץ אחר לתת את ארצנו לזרים. הליכוד עדיין לא התנער מנאום בר אילן, ומפלגות הנמצאות שמאלה ממנו, כבר שמות את המדינה הפלסטינית במרכז הקמפיין.

בכינוס בחירות שנערך לאחרונה, אמר שר החוץ היוצא אביגדור ליברמן, שהליכוד יהיה מחוייב לנאום בר אילן. עוד הוא הוסיף, שמתווה שתי המדינות יעמוד בבסיס קוי היסוד של הממשלה הבאה. לאחרונה אמרה חברת הכנסת ציפי חוטובלי, (שמונתה ע"י הליכוד למשוך בוחרים דתיים וימניים), שבנימין נתניהו מעולם לא התכוון שבאמת תקום מדינה פלסטינית, ובנאום בר אילן הוא לא התכוון אלא להעלות את הדרישות של מדינת ישראל מהצד הערבי. כאמור, ראשי הליכוד התנערו מאמירה זו, ואביגדור ליברמן הבהיר שהליכוד עדיין רואה את עצמו מחוייב למתווה שתי המדינות.

פסילת תשדירים

כבר ביום הראשון פסל יו"ר ועדת הבחירות שני תשדירים. אחד של בל"ד ולאיזון – אחד של עצמה לישראל. או אם תרצו – אחד של עצמה לישראל ולאיזון – אחד של בל"ד.

בשתי המפלגות זועמים על הפסילה. ועדת הבחירות הפכה לוועדה לקביעת גבולות חופש הביטוי. הוועדה קובעת שיש דעות שבמדינה דמוקרטית אסור להשמיע. אלו דעות? לוקחים מספריים, גוזרים מימין, גוזרים משמאל, ואפשר להרגיש טוב: עשינו משהו.

המסר המצונזר של עוצמה לישראל הוא לא מסר אנטי-דמוקרטי. הוא אומר דבר מאד הגיוני. שייכות למדינה כמו שייכות לכל דבר אחר היא מערכת של זכויות וחובות, מי שאינו מקיים את חובותיו למערכת, לא יוכל לדרוש זכויות. המשפט הזה כשלעצמו לא היה נחשב כמשפט פסול. הבעיה היא ההקשר שבו  הוא נאמר. מותר לומר שבלי זכויות אין חובות, בתנאי שלא אומרים זאת לערבים. יש דברים שאם אומרים אותם על כל אחד במדינה זה בסדר גמור, על הערבים אסור לומר אותם. גזענות במיטבה.

אריה שאג מי לא יירא

אריה דרעי מיהר להזים את השמועות שהוא עומד לחבור לגוש השמאל. הוא הבטיח חד משמעית שהוא עומד להמליץ על נתניהו להרכיב את הממשלה הבאה, ושהוא עומד להצטרף לממשלת ימין. הזקנים בינינו ודאי זוכרים שהוא הבטיח אותה הבטחה בתשנ"ב. לפני שהצטרף לממשלת רבין שהביאה עלינו את הסכמי אוסלו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו