אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יומן בחירות: השמצות הדדיות ודאגה לכבוד

האם תהיה כאן מדינה יהודית ובמה? מי עוזר לה להכנס לקונצנזוס? תעלולי הבחירות של הנשיא. דאגה לזקן או דאגה לתעמולה? האם החרדים יצאו לעבוד והאם הם יתמכו במדינה? ולמי יש מונופול על הקיפוח. סיפור מההפטרה.

יומן בחירות: השמצות הדדיות ודאגה לכבוד
  התעמולה של מרצ, משרתת את פייגלין ובנט

כה אמר ה' השמים כסאי

אבל כאן בארץ אנחנו צריכים להתאמץ לבחור מישהו שימליך את ה'.

בינתים, אף אחד לא מוכן להצהיר בגלוי שזה מה שהוא רוצה לעשות. בינתים השמאל תוקף את הקיצונים שרוצים מדינת הלכה. והקיצונים מתנצלים.

היה אחד שהצהיר על כך. משה פייגלין לימד אותנו הרבה דברים חשובים. אבל נראה לי שמכל מה שלמדנו ממנו, המסר החשוב ביותר הוא שיש לקדם את הרעיון שהמנהיגות במדינה צריכה להיות יהודית. יש לתורה מה לומר בשאלה איך צריך להנהיג מדינה. את המדינה יש להנהיג ברוח התורה.

התורה היא לא תורת האדם הפרטי. היא מכוונת בראש ובראשונה להנהגת עם בעולמו של הקב"ה. זה רעיון בולט לכל אורך התורה. נכון שכאשר העם הזה היה מפוזר ומפורד בין העמים, אי אפשר היה להנהיג עם ע"פ התורה, ולכן התורה באה לידי ביטוי רק בהנהגותיהם של הפרטים. אבל בבסיס התורה, היא בעד מנהיגות יהודית. הרעיון הזה הוא רעיון חשוב ויש לפעול כדי שיתממש בקרוב.

אבל באשר לשאלה מי יהיה המנהיג היהודי, חוששני שזה לא יהיה משה פייגלין. הוא התקרב לעמדת השפעה ומיד מצאנו שהוא לא מנהיג ולא יהודי. (כלומר: הוא ודאי יהודי כשר, אבל דבריו ודעותיו אינם דברי תורה). לא מנהיג, כי ברגע שהוא הגיע לשלב שבו הוא היה צריך לעמוד באומץ על דעתו, הוא נבהל ועיגל פינות. ולא יהודי, כי הוא התחיל להתבטא בזכות נישואין חד מיניים, נשואי תערובת, סמים ועוד. (לא שהוא חלילה בעדם, אבל הוא גם לא בעד צעדים כדי למנוע אותם). הוא טוען שמקורו של הליברליזם הוא בתורה. צר לי, אבל לא מצאתי את זה שם.

כשיקום לנו מנהיג יהודי, הוא יצטרך להכיר תודה למשה פייגלין שקידם מאד את הרעיון החשוב הזה.

ואל זה אביט, אל עני ונכה-רוח וחרד

כבר כתבנו כאן השבוע שהחרדים החליטו להדגיש את הדאגה לזקנים והחלשים. אלא שבתשדירים הם כנראה שכחו לעשות זאת, וחבל.

תשדיר של ש"ס נפסל, משום שהזקנה שהופיעה בו לא הביעה את הסכמתה לכך. אינני יודע מה באמת היה שם, ולכן לא אתייחס לשאלה האם היא הסכימה או לא. אני יודע מה ראיתי: ראיתי את דרעי יושב עם אמו הזקנה הלבושה ומוצגת בצורה מכובדת מאד. וראיתי זקנה אחרת, אלמונית, שהוצגה בצורה שבה דרעי בודאי לא יציג את אמו. (אגב, מפלגת דור עשתה את זה הרבה יותר גרוע).

מי שרוצה לדאוג לזקנים, כדאי שיכבד אותם גם בתשדירים שלו.

מאידך, כנראה שגם אלה שהגישו את התלונה נגד התשדיר לא עשו זאת לשם שמים. כולם עושים קופה על הגב של הזקנה. אגב, מה שלום הזקנה במסדרון?

גם אני אבחר בתעלוליהם

תעלול בחירות: לגמרי במקרה התפרסם אתמול ראיון עם פרס בניו יורק טיימס. ולגמרי במקרה פרס התקיף בו את נתניהו, שאינו נותן סיכוי לתהליך השלום. הנשיא שלנו מאיים שבלי הכרעה מדינית השטח יאבד שליטה, וכל העולם יהיה נגדנו. נדמה לי שדווקא הנשיא של הצד השני אמור להשמיע איומים כאלה. לא?

נו, טוב. פרס חוזר על הדברים האלה כמו תקליט מקולקל כבר שנים רבות. הוא הלך על זה לבחירות פעמים רבות והפסיד. זה לא הפריע לו לנסות בכל זאת, והמציאות טפחה על פניו. ובכל זאת הוא ממשיך לומר את דבריו, ואינו מתבלבל מהעובדות.

יש להעיר שכנשיא הוא שומר בדרך כלל על ממלכתיות, ולא מבטא את דעותיו ברבים. חוץ מאשר לפני בחירות, אז הוא לא מתאפק. מישהו אולי יכול להסביר לו שלתת ראיון כזה, לגמרי במקרה בזמן בחירות, זה תעלול בחירות שנשיא לא יכול להרשות לעצמו? נו באמת, יש דבר אחד בעולם שפרס לא יכול להרשות לעצמו?

שמעו דבר ה', החרדים.

לקראת הבחירות, סוף סוף הוציא הרב אמסלם תשדיר המסביר ומבהיר את דבריו. מה הוא אומר? הוא אומר שלפי התורה מותר לחרדי לצאת לעבוד. לא רק מותר, גם רצוי. הוא מצטט את הרמב"ם, את פרקי אבות, ועוד ועוד.

כבר מזמן הויכוח הוא לא על גיוס החרדים אלא על יציאת החרדים לעבודה. אפילו יאיר לפיד רמז לכך, הוא אמנם אמר משהו בשפה רפה על שחשוב לגייס אותם, אבל הוא הוסיף בקול: "והעיקר – שילכו לעבוד". מדי פעם הוא עוד מדבר על גיוס החרדים, אבל הוא עושה זאת כדי לתקוף את בנט (שלטענתו מציע פתרון שלא יגייס את החרדים), או סתם מתוך הרגל.

ההרגל הוא מלת המפתח כאן. למה החרדים לא עובדים? כי אם הם יעבדו הם יצטרכו להתגייס, למה הם לא מתגייסים? מתוך הרגל. כלפי חוץ הם אומרים שהם אינם צריכים להתגיייס כי הם מגוייסים למען התורה של עם ישראל. כלפי פנים הם אומרים שהם אינם מתגייסים מפני שבצבא אפשר להתקלקל. למעשה הם לא מתגייסים כי הציבור החרדי רגיל כבר מאות שנים שבאים לגייס אותו לצבא של עמים מסוימים שהוא לא מזדהה איתם, והעסקונה מוצאת פתרונות. גם כשקמה מדינת ישראל, הציבור החרדי הרגיש שזאת לא מדינתו והוא לא מזדהה איתה, ולמה לו למסור את הנפש על מדינה שמבחינתו היא כפירה במלכות שמים. האמת היא ששני הנימוקים כבר לא בתוקף. חרדים רבים כבר מזדהים עם המדינה בכל נימי נפשם (הרבה יותר ממצביעיו הפוטנציאליים של יאיר לפיד, שרבים מהם כבר מצאו את התירוץ לא להתגייס). אבל לא קל לקום ולשנות הרגלים של שנים.

גם יאיר לפיד מדבר על גיוס החרדים כי לא קל לשנות הרגלים של שנים. אביו לא באמת רצה שהחרדים יתגייסו, היה לו נוח שהם אינם מתגיסים, שתי צפורים במכה אחת: גם לא צריך לסבול אותם בצבא, וגם אפשר להשמיץ אותם. מה נעשה אם חלילה הם יתגייסו? אוי ואבוי. לכן שלל לפיד האב כל פתרון שיכול באמת להביא בסופו של דבר לגיוס החרדים. יאיר לפיד כנראה נמצא במקום אחר, לכן הוא רומז לפתרון מעשי. הפתרון המעשי היחיד הוא הכנסה של חרדים בהדרגה למערכת, ושבירה הדרגתית של הטאבו. אבל המעשי ביותר בעניין הזה הוא הרב אמסלם.

אמרו אחיכם שונאיכם מנדיכם

ציפי לבני החליטה להשתלח השתלחות חסרת תקדים במפלגת המוצא שלה ובבעלי הדעות שהיו פעם שלה. בכנס בחירות היא אמרה: "מי שהיו פעם עשבים שוטים משתלטים לנו על המדינה. ביבי, בנט והחרדים מובילים אותנו למחוזות קיצוניים ביותר. הפייגלינים, החוטובליים ושאר חבריהם מייצגים אידיאולוגיה קיצונית שמטרתה למנוע מאיתנו הסדר ולהפוך את ישראל למדינת הלכה". לא נצטט כאן את כל פניניה, רק נזכיר שהיא קובלת על כך שהקיצוניים של הליכוד מובילים דעות שפעם אף אחד לא הסכים לבטא. טוב, מה אפשר להגיד? גם רעיון המדינה הפלסטינית היה רעיון שפעם אף אחד לא הסכים לבטא, מלבד כמה קיצונים שציפי לבני הליכודניקים נאבקה בהם בעוז. אז היום התהליך מתחיל מחדש, הפעם מימין. הימין הוא זה שמחזיר אותנו אל הערכים שכולם האמינו בהם לפנני כמה עשרות שנים, לפני שהשמאל הקיצוני החדיר את המדינה הפלסטינית לשיח הציבורי. ציפי לבני נרתמה לעשות להם דמוניזציה ולהזדעזע מהמצורעים.

גם מרצ לא נשארה חייבת, היא הלא לא תאפשר לציפי לבני לעקוף אותה משמאל. לכן יצאה מרצ בקמפיין הקורא שלא להשאר בבית ביום הבחירות, כי פירושה של השארות כזאת בבית היא עוד מירי רגב, עוד פייגלין, ועוד בנט. כדי להדגים עד כמה רעים האנשים האלה, מצטטת מרצ את האמירות הקיצוניות והרעות שלהם: "יש לעצב את מדינת ישראל ברוח התורה", "אין ולא היה עם פלסטיני", "בית המשפט העליון מנותק", ועוד ועוד אמירות רעות ומסוכנות מעין אלה. מרצ לא טורחת להסביר מה רע באנשים ובאמירות, אלא רק מציגה אותם כמצורעים. בזמן שציפי וזהבה רבות ביניהן מי יותר שמאלנית ומי יותר משמיצה את הימין, הן עושות פרסומת טובה לימין ועוזרות לו ולאמירותיו להכנס לקונצנזוס, ובעצם יוצרות את התחושה שכל מי שמתנגד לאמירות האלה הוא שמאל קיצוני. תודה, ציפי וזהבה.

ושלחתי מהם פליטים אל הגויים

המפלגות במילכוד. הפוליטיקאים לא יכולים להגיד שאת הפליטים צריך לזרוק מכאן, כי זה לא נאור ולא מכובד ולא פוליטיקלי קורקט. אבל הכל מבינים שהעם רוצה את זה, והכל מבינים שאין ברירה אלא לעשות את זה. לכן כולם מחפשים דרך להגיד את זה בלי להגיד את זה.

בפרט שעומדת כאן על הפרק שאלה הרבה יותר מהותית: מדינת היהודים מול מדינת כל אזרחיה.

עוצמה לישראל מדברת על כך בפירוש בתשדירים שלה. כל המפלגות רומזות. גם אלי ישי אמר על כך משהו לפני כמה שבועות. כנראה שאחרי הבחירות הם יתנו לאלי ישי לעשות עבורם את העבודה השחורה.

והביאו את כל אחיכם מכל הגויים מנחה לה'

עשרים שנה אחרי העליה הגדולה מרוסיה, וששים שנה אחרי העליה הגדולה מארצות המזרח, קשיי הקליטה כבר מזמן תמו, אבל המלחמה העדתית לא תמה. הפעם הרוסים מתלוננים שהספרדים (ליתר דיוק ש"ס) גזענים ומפלים. האמת היא שש"ס לא מפלה את העולים היהודים, אלא רק את הגויים שתפשו טרמפ על העליה. וגם אותם היא לא ממש מפלה. יותר משיש כאן אפליה וגזענות, יש כאן השמצה. כל צד יודע היטב שיעשה קופה אם ישמיץ את הצד השני.

וש"ס נעלבת: אנחנו גזענים? מה פתאום? להפך, אנחנו הספרדים בעלי המונופול על רגשי הדפיקות והקיפוח. רגע רגע, בואו נעשה סדר: אתם אשכנזים, אנחנו המקופחים. אנחנו כבר תפשנו את המשבצת הזאת, תרדו מאתנו.

לפי דיווחים בתקשורת, פעילים מרכזיים במפלגת ישראל ביתנו פנו למזכ"ל המפלגה ח"כ פאינה קירשנבאום, המשמשת גם כיו"ר מטה הבחירות של המפלגה, בדרישה שהמפלגה תתחייב מראש שלא תצטרף לקואליציה משותפת עם ש"ס אחרי הבחירות. הכל מבינים שבסוף הם ישבו יחד, פשוט כי לא תהיה ברירה אחרת. הם מבינים את זה היטב, אבל בזמן הבחירות נוח להם להוציא כותרת אלה נגד אלה.

קשיי קליטה והסתגלות, אבל המשמעות היא שיהודים הגיעו הנה מכל קצוי תבל וכעת הם כאן, ואפילו יושבים וישבו יחד בממשלה. היינו כחולמים.

והיה מדי חדש בחדשו ומדי שבת בשבתו

שבת שלום וחודש טוב לכולם, נתראה בע"ה בשבוע הבא ובחודש הבא.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
הערה חשובה
יוסי לוי | 11-01-2013 7:58
רציתי להעיר כמה הערות: שציפי חוטובלי אמרה לפני הפריימריז שהיא לא רוצה להיות שרה(יש הקלטה של זה בגלי ישראל) ואחרי הפריימריז היא קיבלה תאבון ואמרה שהיא רוצה להיות שרה והיא חושבת שהיא תהיה שרה לאור זה שהיא מלקקת לביבי והיא מזכירה את דברי ביבי שאמר שיהיו 2 שרות מהליכוד בממשלתו והיא שוכחת שביבי גם אמר שהפריימריז לא מחייבים אותו לדירוג הח"כים לשרים אשמח לקבל תגובות מהכתב
2
כל הכבוד על המאמר המשוקע
| 11-01-2013 12:58
3
לחרדים יש מבחר
עמוס | 11-01-2013 13:17
לא הצבעת - הסטמר שולח לך דולרים במזומן . הצבעת לבנט - תקבל עבודה בהיטק. הצבעת לשמאל - הנשיא פרס יזמין אותך לארוחה. הצבעת ליכוד - שרה תדבר איתך ותקודם כמו חגי אשל . הצבעת כח להשפיע לרב אמנון - אתה קרוב למשיח וארוחת שור הבר והלויתן. הצבעת לאמסלם - תקבל סיבוב בהר נוף עם מאבטח צמוד ותראה מרחוק את מרן . הצבעת לפלס - תקבל מסז של מכות בפינות חשוכות . הצבעת ללפיד - תגויס ליחידה מובחרת. הצבעת ליהדות התורה -אתה מיד בצרה צרורה. הכל למיוחסים ולך כינים ופשפשים. הצבעת לשס - תשכח מבית המדרש ותכין צידה במעשיהו מחכה לך מיטה.
4
פייגלין נגד נישואין חד מיניים, הוא פשוט חושב שאי אפשר
אורן | 12-01-2013 23:37
לקרב דרך כפייה. אם היית יכול לקחת זוג הומואים ולהפריד אותם בכוח, היית עושה את זה? זה אפילו לא מתחיל. מה גם שכ"ק מרן הגה"ק הרב אורי שרקי שליט"א תומך בעניין.