אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דרמה הלכתית: הרבנות תאפשר לנשים לטבול ללא בלנית

בתום סאגה של יותר משלוש שנים, הודיעה הרבנות בצעד תקדימי כי מעתה אישה תוכל לטבול במקווה גם ללא נוכחות בלנית. "במקרים הזה כולם ניצחו, גם הנשים הטובלות וגם הדת"

דרמה הלכתית: הרבנות תאפשר לנשים לטבול ללא בלנית
  (צילום: Uri Lenz/FLASH90)

דרמה הלכתית בבג"צ.

במסמך תגובה רשמי לבג"צ, בעתירה שהוגשה על ידי ארגון 'עתים', אשר הועבר מוקדם יותר הבוקר (רביעי) מפרקליטות המדינה, בשם מועצת הרבנות הראשית ובשם המשרד לשירותי דת, נקבע כי "הטובלת תוכל להחליט עבור עצמה אם לפעול בהתאם לכלל הלכתי זה (טבילה עם בלנית), לרבות טבילה לבדה או בנוכחות חברה, והמועצה הדתית ועובדיה לא יַתנו את הטבילה בנוכחות בלנית בשעת הטבילה". בכך מקבלת המדינה למעשה את הדרישה שהוצגה בעתירה של ארגון 'עתים' ומבקשת לפיכך מבג"צ לדחות את העתירה בשל התייתרותה.

במסמך מובהר לצד זאת כי עמדתה ההלכתית של מועצת הרבנות הראשית היא כי יש להעמיד בלנית במהלך הטבילה. לצורך זאת בכוונת הרבנות להורות למועצות הדתיות להציב שלט שיבהיר את עמדתם ההלכתית. "עמדת המשיבים היא כי על המועצה הדתית להעמיד לרשות הטובלות את שירותיהן של בלניות, בהיות נוכחותן נחוצה ונדרשת לפי עמדת הרבנות, ואף לפעול לתליית שלטים במקוואות אשר יתארו את פסיקת הרבנות הראשית לפיה חלה חובה הלכתית בנוכחות בלנית בעת הטבילה".

הפרקליטות מציינת עוד במסמך כי עמדה זו הושגה לאחר שהתקיימו בנושא "מספר ישיבות במשרד המשפטים בנוכחות נציגי הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת, ובכלל זה, ישיבה אצל היועץ המשפטי לממשלה. בישיבות אלה, עלה כי יש קושי משפטי לא מבוטל להתנות את הטבילה במקוואות בנוכחות בלנית". בשם הרבנות הראשית חתם על המסמך הרב ישראל הנאו, המשמש כמנהל לשכתו של הרב הראשי לישראל ונשיא מועצת הרבנות הראשית, הרב דוד לאו.

בכך מגיעה לסופה סאגה של כשלוש שנים, אשר בשיאה, בחודש יולי 2015, הוגשה העתירה על ידי ארגון 'עתים' בשם 13 נשים. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד אלעד קפלן ועו"ד שרה וינברג מהמחלקה למדיניות ציבורית בארגון, ובשיתוף פעולה עם הארגונים 'ירושלמים' ו'אדוות'. העותרים דרשו כי בג"ץ יורה למשרד לשירותי דת לחייב את המועצות הדתיות בקיום "נוהל שמירה על צנעת הפרט של ציבור הטובלות" שפורסם לפי דרישת הארגון באפריל 2014 וכן להורות למועצות הדתיות לאפשר טבילה ללא בלנית, במקרה שנשים דורשות זאת.

למרות העמדה התקדימית של הרבנות, יתקיים מחר דיון בבג"ץ בעתירה זאת לנוכח עמדת המועצה הדתית בירושלים, אשר הייתה אחת המשיבות בעתירה, המתנגדת לאפשר טבילה ללא בלנית. בעמדה שהגישה לבג"ץ נכתב כי "מקוואות הטהרה אינם בגדר בתי מרחץ, אלא מתקנים אשר כל תכליתם להביא לידי טבילה כשרה, וזו צריכה להיקבע על ידי בלנית המוסמכת לקבוע זאת".

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים', ברך על ההחלטה. "אין פה מנצחים ואין פה מפסידים. במקרים הזה כולם ניצחו, גם הנשים הטובלות וגם הדת. אני רוצה לברך את הרבנות הראשית על שגילתה גמישות והבנה לרחשי הלב של נשים רבות שרוצות לטבול במקוואות ובכך קרבה אותן ועוד רבות כמותן אל המצווה החשובה הזאת. הרבנות הלכה במקרה זה בדרך מסורת ישראל המעדיפה את כוח ההיתר על פני כוח האיסור, מסורת זו היא ששמרה במשך הדורות על הקהילה היהודית מאוחדת ומגובשת ואנו מאמינים שהיא המפתח לחיבור מחודש בין החברה הישראלית לבין היהדות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
התורה נחתכת שוב ע"י מדינת "גאולתנו".
| 22-06-2016 12:41
2
פשוט חרפה
ליבנה | 22-06-2016 13:14
יעלה על הדעת שאדם שמבקר בבית חולים יפעל על פי בחירתו ולא על פי החלטת בית החולים?! יעלה על הדעת שאדם שמבקר בקולנוע יפעל על פי בחירתו ולא על פי החלטת ההנהלה?! יעלה על הדעת שאדם יתגייס לצבא ויפעל על פי בחירתו ולא על פי החלטת מפקדיו?! אז למה פה זה כל כך מובן מאליו?!
3
האם
לליבנה | 22-06-2016 13:34
יעלה על הדעת שלפני ניתוח בו מתבקש החולה להתקלח כדי להגיע נקי לניתוח ייכנס הרופא עם החולה לוודא שהתקלח היטב כנראה שלא וכנראה שבלנית לא נכנסה עם מרים אחות משה למקווה כדי לוודא שהיא טבלה כראוי הפכתם את האמצעי למטרה - המטרה - טבילה כשרה אמצעי - בלנית ואם האישה מסוגלת לטבול ללא האמצעי הרי טבילתה כשרה למהדרין
4
אוי לנו שכך עלתה בימינו
שאולי | 22-06-2016 14:01
מי יגלה עפר מעיני מייסד הרבנות הראשית מרן הרב זצ"ל
5
יש הלכה ויש רבנות וזה לא תמיד תואם
| 22-06-2016 16:19
הרבנות צריכה להתאים את עצמה להלכה כי יש נשים דעתניות ואי אפשר לכפות עליהן הוראות חדשות שלא מתוך ההלכה.
6
רבנות משניאה את היהדות
לליבנה | 22-06-2016 16:23
יעלה על הדת שבכניסה למסעדה חלבית ישאלו אותך מתי אכלת בשרי? ואז גם יחליטו בשבילך כמה זמן אתה צריך לשמור בין בשר לחלב?