אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שלא יעבדו עליכם: הלקסיקון המלא לשוק ארבעת המינים

כמו כל שוק המכבד את עצמו, גם לסוחרי ארבעת המינים יש עגה משלהם עם טעם וריח אופייניים. המונחים המתארים את חלקי ארבעת המינים הינם תמהיל של עברית ארמית ויידיש. הבאנו לכם מילון מקוצר כדי שתוכלו להתמקח עם המוכר מעמדה של מבינים.

שלא יעבדו עליכם: הלקסיקון המלא לשוק ארבעת המינים
  שוק ארבעת המינים (פלאש90)

כמו כל שוק המכבד את עצמו, גם לסוחרי ארבעת המינים יש עגה משלהם עם טעם וריח. המונחים המתארים את חלקי ארבעת המינים הינם תמהיל של עברית ארמית ויידיש. אז הבאנו לכם מילון מקוצר כדי שתוכלו להתמקח מעמדה של מבינים.

סט/סטים – כינוי לכל ארבעת המינים המשמש כיחידת המנייה של הסוחרים. דוגמאות: "אני מוכר לך סט ב80 שקל", "הלך לי יום טוב מכרתי 300 סטים" ועוד.

פשוט, לברכה, כשר, מהודר, מהודר א.א. – כינויים לרמות כשרות של ארבעת המינים. נותן אפשרות לפער במחירים. רמת ההידור נקבעת ביחס לסחורה של אותו סוחר בלבד.

חזון אי"ש/גר"ח נאה – מחלוקת אחרונים על גודל הטפח. לפי ר' חיים נאה אגרוף קפוץ הוא 8 ס"מ ולפי החזון אי"ש 9.6 ס"מ. הדס משולש רוב חזון אי"ש, יהיה יותר ארוך מאשר הדס גר"ח נאה.

קוֹרה – (במלעיל) קליפה חומה העוטפת את הלולב. לדעת רבנים רבים, לולב כזה כשר בודאות, כי הקליפה מעידה שראש הלולב סגור.

רישרוּש/רוּשרוּש – (במלעיל) יש כאלו המבקשים לשמוע את רעש הלולב, בשעת הנענועים, ולכן הם מבקשים לולב בלי קורה, אלא דווקא פתוח מעט בקצהו.

אל עריש/בקעה/קנרי – סוגי לולבים. יש המעדיפים את לולבי בקעת הירדן שגדלו בארץ ישראל, יש כאלו המעדיפים לפרנס את כלכלת מצרים ולחכות לאישור של שרי הבריאות והחקלאות לייבא עוד 30,000 לולבים בגלל החוסר. ויש כאלו שמחפשים לולב מדקל קנרי (חפשו בויקיפדיה) המחיר בהתאם.

תיומת – הצ'ופצ'יק של הלולב. עלי התמר מורכבים מעלים כפולים הנפתחים כעבור זמן ומהווים את כף התמרים. בלולב על העלה המרכזי להיות סגור מתחילתו ועד סופו, ולכן בודקים את התיומת. המילה כנראה הינה הלחם של המילים תאומים וסיומת.

בודק את התיומת והורס את הלולב (פלאש90)

שדרה – החלק המרכזי בלולב. מכיוון שאסור לו להיות מכופף, יש הבודקים אותו בתנוחה המזכירה מ"כ טירונים הבודק את ניקיון הרובה של הטירונים.

"יש לך פילים בלולב" (פלאש90)

קוישיקלך/קויישלך – בשפת המשנה אגד. שזירת עלי לולב, בצורת V, בה משחילים את הערבות ההדסים והלולב, כדי לאוגדם יחד.

קוישיקלך (ויקיפדיה)

נוּעָסָה – (בערבית: עניבה), כינוי לפונפון מצמר גפן, אותו נוהגים לקשור לקצה הלולב כדי לשמור על שלמותו.

הושענות – (במלעיל) חמישיית ערבות הקשורות בגומייה או בעלה חתוך של לולב. משמשת לחבטה בהושענא רבה, ומכאן שמה. מחירה בין 2 ש"ח ל7.

ליבלוּב/לַבלוּב – (במלעיל) עלה פורח בקצה הערבה. מעלה את מחירה ב50%. ניתן לשמוע ילדים צועקים בליל הושענא רבה: "7 שקל הושענא עם הליבלוב".

משולש – לא מדובר באזור טייבה, ולא בגאומטריה, אלא בהדס שבענפיו יוצאים שלושה עלים מאותה נקודה. על ההדס להיות לפחות רובו משולש כדי להיות כשר. הדס שאינו משולש, מכונה הדס שוטה.

הדסים משולשים, אתרוגים מחוץ לרשת, לולבים (ויקיפדיה)

עם פיטם/בלי פיטם – קצה האתרוג. במידה והוא נפגע האתרוג נפסל. ברוב האתרוגים נושר הפיטם במהלך גדילתו, כך שלמרות היותו נטול הוא עדיין כשר. אתרוג עם פיטם יעלה כמעט כפול.

בלעטלך – (ביידיש: עלים) כתמים הנוצרים על האתרוג מעלי העץ. למרות שמבחינה הלכתית האתרוג כשר, כתם שכזה יוריד את מחירו לפחות ב50%.

גרטעל – חגורה. יש המהדרים לקנות אתרוג, שבאמצעו, יש מעין שקע לכל רוחבו, הנראה כחגורה. לא נמצא לכך מקור בהלכה.

אתרוג בקופסה – אתרוג שנבדק ונמצא כשר לפי רמות ההידור המצוינות על הקופסה. בניגוד לאתרוג פתוח, אותו אתה יכול לבדוק בעיניים. אתרוג בקופסה הוא כחתול בשק, האחריות פגה, עם פתיחת הקופסה. אף על פי כן סוחרים יסכימו לפתוח לכם קופסאות ואפילו להחזיר אתרוג מקופסה.

אתרוג תימני – כינוי לאתרוג בגודל אבטיח. לטענת התימנים, מדובר באתרוג מזן שבודאות אינו מורכב כמו האתרוגים של הספרדים והאשכנזים.

אתרוג תימני. להשיג במידות גדולות (ויקיפדיה)

אתרוגי קלאבריה – עיר באיטליה, המייצאת אתרוגים. חסידי חב"ד ישלמו אפילו 770$ בשביל אתרוג מהסוג שהרבי היה נוהג לברך עליו.

רשת – עטיפה מחוררת מפ-לסיב צבעוני, שמטרתה שמירה על האתרוג. יש השומרים אמונים לשערות פשתן, בהם הם עוטפים את האתרוג. מכיוון שעטיפה זו הומצאה בשלושים השנים האחרונות, אין לה שם ביידיש.

האדמו"ר מגור – אימת הסוחרים. הרבי מגור, ראש החסידות הגדולה ביותר בעולם, מעורב היטב ביכולת הכלכלית של חסידיו. בכל שנה, לפני חג הסוכות, כשמחירי ארבעת המינים עולים, הוא מורה לחסידיו כי השנה ייקנו סט אחד עבור כל שטיבעל (בית כנסת). בעקבות ירידת הביקוש מחירי ארבעת המינים צונחים תוך שעה. הריטואל הזה חוזר בכל שנה.

רב השוק – התור הכי ארוך בשוק, הוא לחוות דעתו של רב השוק. לפיו תקבע רמת ההידור של האתרוג או כשרותו של ההדס. שימו לב כי בשווקים רבים, אותו רב מקבל את משכורתו מהסוחרים.

רב השוק משיב לשאלות קונים (פלאש90)

נרתיק – עטיפת פלסטיק שקוף מאורכת שתפקידה לשמור על טריות הערבות וההדסים. מחירו נמוך יחסית – 15 ש"ח ואם תצליחו להכניס אותו למחיר הכולל של הסט, שיחקתם אותה.

עוד משפטים שתשמעו ממוכר ארבעת המינים שלכם:

"עכשיו לקחו אצלי 20 סטים", "זה מה שיש לי היום אבל מחר אני בבני ברק ואביא סחורה חדשה", "שמרתי לך סט משהו משהו", "לא לקלקל את הסחורה", "שים את הערבות וההדסים במקרר/בתוך מגבת רטובה".

ורק משפט אחד אין סיכוי שתשמעו: "בוא אדוני, קח קבלה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
יש גם..
חנן | 20-09-2010 11:09
- זה כל האתרוגים שיש? (קורא למישו..) - בוא תראה לו את האתרוגי א' שביפנים.. :)
2
למה לא בעצם ?
דניאל ונטורה | 20-09-2010 11:49
ורק משפט אחד אין סיכוי שתשמעו: "בוא אדוני, קח קבלה". למה לא בעצם ?
3
מי צריך קבלה אם יש "פתקא טבא"
יודע לשאול | 20-09-2010 19:31
4
לולב הגזול הוא זה שלא שולם עליו מס
אחוזאי | 21-09-2010 9:52
מופיע בגמרא שמי שמרמה את המכס הוא גזלן אז נכון שאין מע"מ על פירות וירקות אבל מס הכנסה בטוח שצריך לשלם אמנם חלק מהמוכרים יכולים להסתתר מאחורי הטענה של עיסקה מזדמנת שיש לה פטור אבל הבעיה מתחילה מהסיטונאי ולכן ייתכן מאוד שחלק ניכר הסחורה חשודה כגזולה .וכאן בא הכלל של העמד דבר על חזקתו כלומר חזקה שלא שולם עליו מס כחוק ולכן כמעט כולנו משתמשים בלולב הגזול לידיעה שלחתי שאלה בנידון לפני שנתיים לרב מצגר ועד היום לא קיבלתי שום תגובה
תפסיקו לשחרר קבלות
מעלימי מס | 20-09-2018 19:39
סוחר מאושר שגר במרכז עשיתי אלפי שקלים מחוסר ההבנה שיש לציבור מנוסה ארבעת המינים ואני מדבר על הציבור הסרוג
5
קטע ענק הממחיש את המושגים המצויינים מעלה
א | 03-10-2010 14:41
http://www.youtube.com/watch?v=_pJn6acyIps
6
ערבות
אמנון | 25-09-2018 9:41
היכן קונים בחול המועד ערבות בחיפה?
7
בודק את התיומת...
יניר מ | 25-09-2020 14:30
בודק את התיומת והורס את הלולב?? הרי כתבתם לפני כן שיש מחפשים אותו דווקא פתוח שיוכלו לרשרש בו. שמתי לב שזה קצת מגמתי אצלכם באתר בכתבות וכו כל סממן חרדי מקבל אצלכם אור לא מחמיא בלשון המעטה. זה זמן טוב לעשות חשבון נפש יהי רצון שנחזור כולנו בתשובה שלמה