על הבהלה והחולשה שבהקמת הרוח הציונית

על הבהלה והחולשה שבהקמת הרוח הציונית

החולשות שהדריכו את יהודי גרמניה לפני מאה עשרים שנה מול הרצל, עדיין מרחפות כעננה מעל הציונות הדתית. יש לקוות שההרפתקה הפוליטית של "הרוח הציונית" לא תיצור קונסטלציה שתאיים על המשך קיומו של חזון "גוש אמונים" // דעה

על הבהלה והחולשה שבהקמת הרוח הציונית
  ראשי הרוח הציונית (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

"בהלה קיצונית היא תופעה שגורה אצל אנשים הרואים עצמם 'מתונים', ומתינותם אינה אלא רציונליזציה של חולשה שהוחדרה על ידי מהלכיהם של זרים ותוקפנותם של אויבים". דברים אלה כתב אליעזר ליבנה ב"הארץ" ביולי 1974 במאמר תחת הכותרת "רציונליזציה של חולשה".

ליבנה כתב את המאמר על רקע השיחות שהתנהלו בארץ ובעולם על מסירת שטחי מולדת לערבים, בעקבות מלחמת יום כיפור. המאמר מופיע בקובץ מאמריו "בדרך לאלון מורה" שהוציא "גוש אמונים" ב־1976 לזכרו של ליבנה.

חודשים ספורים לפני פרסום מאמר זה הוקמה תנועת "גוש אמונים" והייתה לחיל החלוץ של ההתיישבות בחבלי המולדת ששוחררו במלחמת ששת הימים.

בספרו הביקורתי והארסי "מי לה' אלי" כתב דני רובינשטיין בעניין ההתיישבות ברמת הגולן לאחר מלחמת ששת-הימים, כי "את הצעד הגדול קדימה… עשו דווקא אנשי… הקיבוץ המאוחד… הם ולא אנשי גוש אמונים, עשו את המעשה שייקבע כדרך פעולה לעתיד: התנחלות בשטחים המוחזקים ללא אישור וארגון ממשלתיים".

כאמור, אנשי גוש אמונים חיקו את דרכם של אנשי תנועת העבודה. דא־עקא שעד היום, לאחר שחלפו כמעט חמישים שנה, לא הצליחו המתנחלים להיכנס לקונצנזוס הלאומי. מציאות זו זרעה בקרב האליטה של המתנחלים, אלו "הרואים עצמם 'מתונים'", ייאוש וגרמה לעייפות החומר. גם בהלה קיצונית נרשמה בקרב האליטה, לנוכח קיומן של מפלגות "הציונות הדתית" ו"עוצמה יהודית".

הפגנה של תנועת דרכנו, ארכיון (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

בהלה זו, המשקפת חולשה כפי שניתח ליבנה, מתבטאת בפעולות הפוליטיות שנוקטים אותם מתונים בניגוד לאינטרסים הבסיסיים שלהם, או לפחות של חבריהם לדרך בהתנחלויות. הבולטת והקיצונית שבפעולות אלה היא הקמת מפלגת "הרוח הציונית". זו מפלגה שהוקמה בין השאר כתוצאה מפנייה של האליטה לפוליטיקאים חסרי עכבות בבקשה, או תחינה, שירוצו שוב לבחירות לכנסת ה־25. "רציונליזציה של חולשה" זו מעלה תהיות קשות האם אותם "מתונים" כמהים לחזרתו של המחנה הלאומי להנהיג את המדינה ולמשול בה.

החולשה שבה נתקפו יכולה לנבוע ממספר סיבות שהמכנה המשותף שלהן הוא "חולשה שהוחדרה על ידי מהלכיהם של זרים ותוקפנותם של אויבים", כדברי ליבנה.

מהלכי הזרים היו באמצעות דמוניזציה ודיסקרדיטציה של המתנחלים וניתן להבין אנשים שהתעייפו, אחרי יובל שנים, מניסיונותיהם לשנות את תדמיתם. קשה יותר לקבל את ההתעקשות שלהם לאחוז במושכות.

אין צורך לחזור ולהגדיר מיהם אותם אויבים וזרים המאיימים על שלמות העם והארץ, אך יש לציין כי מאז 1974 גורמים אלו נמצאים כבר בלב החברה והעשייה הציבורית. והם אלה שקובעים את סדר היום במדינה וגם מחליטים מיהו "מתון" ומיהו "קיצוני".

לנוכח החולשה המתגלה בקרב קומץ מהמתנחלים ובקרב הדור השני של "גוש אמונים", ניתן לומר בצער כי יש הסתננויות בתוך העסק. באמצעות ארגוני חזית, כמו "פנימה", "דרכנו" ו V-15, הצליח השמאל למצוא לו נחלה בקרב הימין הדתי.

יש לקוות כי ההרפתקה הפוליטית של "הרוח הציונית" לא תיצור, לאחר הבחירות, קונסטלציה פוליטית שתאיים על המשך קיומו של חזון "גוש אמונים". ההיסטוריה היהודית לא תסלח למי שיגרום למדינת ישראל להתעורר בבוקר ה־2 בנובמבר, במלאת 105 שנה להצהרת בלפור, לממשלה אנטי־ציונית שתמשיך במסע ההרס שלה.

איילת שקד. יש לקוות שההרפתקה הפוליטית של "הרוח הציונית" לא תיצור קונסטלציה שתאיים על המשך קיומו של חזון "גוש אמונים" (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

מה שמבדיל יותר מכל את המתונים מהקיצונים הוא שהמתונים השכילו להבין כי המאבק בשלוש השנים האחרונות בחמשת סבבי בחירות הוא לא על הדרך אלא על האיש. לשמאל אין בעיה עם התפיסה היהודית והציונית של המחנה הלאומי, וגם לא עם חזרתו של עם ישראל לשכם ולחברון. יש לשמאל בעיה רק עם ראש המחנה הלאומי. המתונים הבינו את מה שאחי יוסף לא תפסו כאשר נמצא הגביע באמתחת בנימין.

בניסיון להבין את שורשי ההתנכרות שנחשפת בקרב האליטה הדתית כלפי הפרולטריון של הציונות הדתית, יש לחזור לסוף המאה התשע עשרה ולניסיונות של הרצל לארגן את הקונגרס הציוני הראשון במינכן. "איחוד הרבנים האורתודוקסים גינה את תכניתו של הרצל כולה כעברה על חוקי הדת", כתב עמוס איילון בספרו "רקוויאם גרמני".

את האווירה העוינת שבה פעל הרצל אפשר לתמצת בדבריו של מו"ל ברלינאי יהודי שאמר כי "אם צריך לקחת את הרצל לבית משוגעים, אשמח להעמיד את מרכבתי לשירותו". על רקע עוינות זו של יהודי גרמניה, שהדתיים ביניהם לא טמנו ידם בצלחת, נאלץ הרצל להעביר את הקונגרס הציוני הראשון לבאזל.

מתחוור שחולשות אלו, אשר הדריכו את יהודי גרמניה לפני מאה עשרים שנה, עדיין מרחפות כעננה מעל הציונות הדתית.

ד"ר יהודה שלם הוא חבר הנהלת חוג הפרופסורים לחוסן לאומי וכלכלי ומחבר הספר "עוז לתמורה- עמוס עוז מכשף השבט".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
חבל על המאמץ...
ירושלמי | 25-08-2022 22:24
חבל על המאמץ אתם לא עוברים את אחוז החסימה, אנחנו לא שוכחים את השקרים שלכם שקד ובנט וכל חב ימינה
2
כל השקרים של...
משה | 26-08-2022 6:20
כל השקרים של בנט ושקד אינם אלא עשירית האחוז מהשקרים של נתניהו והליכוד. הם לא העבירו לאוייב אף לא גרגר אבק מארצינו. הליכוד העבירו אלפי קמ'רים לערבים במשך השנים. הצעקות 'בנט שקרן' אינם אלא מסך עשן, שאמור להסתיר את החרפה והכשל המרכזית ביבי נתניהו תוקע ממשלת ימין כבר 3 שנים.
3
שקד עושה טעות...
חבל מאוד,שקד היא מלכה | 26-08-2022 6:59
שקד עושה טעות אם היא לא לחבור לליכוד או למפלגה אחרת כמו סמוטריץ או בן גביר.היא תעלם מהשטח
4
שקד נפלה בין...
א | 26-08-2022 7:02
שקד נפלה בין הכיסאות כי הנקניק פסטרמה של בנט עשה לה תרגיל מאחורי הגב בן אדם לא אמין בעליל!אז צריך לשלוף אותה משם דחוף
5
הרוח היהודית.מה זה?.חבורת...
יוני מגל | 26-08-2022 8:27
הרוח היהודית.מה זה?.חבורת אנשים שלא מחבר ביניהם כלום פרט לרצונם בכוח,שררה,שכר טוב,כבוד,ובעיקר כלום. אין להם דרך,אין חזון,אין דבקות במשימה.מה יש,??. ובכן כלום.
6
זה אתה שלא...
הפוך גוטה הפוך | 26-08-2022 9:05
זה אתה שלא הבנת. באופן חד משמעי יש לשמאל התנגדות עזה עם התפיסה של גוש אמונים. מתי השמאל ואביב התחילו להתנחמד למתנחלים? רק כאשר חלקים בימין המליכו על עצמם את השמאל. באופן הכי פשוט לשמאל הפרוגרסיבי אין בעיה עם אף תפיסה כל עוד היא מיעוט נשלט על ידו. זה שהם תוקפים את המנהיג בלבד כבר די הרבה שנים זו אסטרטגיה לא אידיאולוגיה. ברגע שהם נהפכים למיעוט נשלט הם אנרכיסטים שהמטרה לחסל את נחש שלטון הימני מקדשת את האמצעים כולל אי עשיית צדק במערכות המשפט ובריונות במערכות אכיפת החוק ותמיד נכון לחסל את הנחש מהראש.
7
פורת סתם כלומניק,לא...
חי | 26-08-2022 10:43
פורת סתם כלומניק,לא נעים כמו האבא הקשקשן שלו .הנדל חתיך ובזה זה מסתכם, שקד סתם אפורטוניסטית בקיצור מפלגת כלום
8
אולי תשאל את...
נעמה | 26-08-2022 22:16
אולי תשאל את עצמך האם החולשה היא לא בעצם העובדה שאינכם מחוברים למציאות,כלומר המתנחלים הנחושים אלו שאינם חלשים ומתונים.שהרי בסופו של יום אם המטרה היא להתנחל מדוע ההתיישבות כיום אינם יכולה לבוא תוך כדי הסכמים.מה יועיל למתנחלים האמיצים להקריב את עם ישראל על מזבח הזה,זאת לא אבין לעולם.בכל אופן דע אכא,שהכל שהמתנחלים האמיצים יהיו יותר קדי עורף אנחנו החילונים שאמורים לדעתם נהייה יותר ויותר נחושים ובלתי מוותרים ולא משתף פעולה יותר
9
ודוקא הרוח הציונית,החילונית...
נעמה | 26-08-2022 22:20
ודוקא הרוח הציונית,החילונית האופציה היתה יכולה למשוך יותר ציונים שרוצים מוכנים לפעול למען ההתיישבות,נכון,יכול להיות שבעסרת הסכמים והבנות ולא בעזרת גבורה לא ברורה שמנסה לייצר מציאות הזויה...אלא,כפי שאמרתי,בעזרת שיחות מדיניות.וכי מה א! שיחות זו חולשה,זו כניעה זו בגידה? בחייכם,תיישבו ותתנו לערבים להתיישב,זהו רצון האל האמיתי,הגיע הזמן שתבינו את זה
טיפשה שלא...
מאיר שמאלני לשעבר | 29-08-2022 7:53
טיפשה שלא מבינה כלום. הקיבוצים היתיישבו ולא נתנו לערבים להייתישב לכן יש להם שקט. המיתנחלים כן נתנו לערבים להיתיישב ולכן אין שקט מהערבים.
10
אמלק, איך העזתם...
עידו | 27-08-2022 20:25
אמלק, איך העזתם להקים מפלגה שחושבת אחרת ממני.
11
איזה כתבה מתישה......
אליצור | 28-08-2022 12:34
איזה כתבה מתישה... מאמר אקדמי מרדים...
12
שקד כבר הרסה...
אברהם יצחק ויעקב | 28-08-2022 13:40
שקד כבר הרסה את ההתנחלויות.כשלא סיפקה להם דברים מינמליים.כמו חשמל לחמם לתינוקים אוכל ולחמם את ביתם בימים הקפואים....ואילו לערבים היא אישרה להם את הפלישות ובנייה לא חוקית וחיבור לחשמל ומיים....נוכלת בצמר של כבש..אסור לבחור בה
13
המתנחלים כבר מזמן...
אלי | 28-08-2022 21:51
המתנחלים כבר מזמן בקונצנזוס. אפילו בנו של יאיר לפיד למה באריאל. הימין מבין מצויין שזה לא האיש אלא שדרך ריסוק האיש רוצים לרסק את הימין.השמאל פשוט מנסה לשלוט דרך בית המשפט. והאיש לא מוותר. הבהלה והחולשה כנראה אצל הכותב
14
הרוח הציונית
כ | 29-08-2022 7:43
אין לי בעיה בחברה שרוצים מפלגה פחות שמרנית מבן גביר וסמוטריץ מה שמפריע לי ברוח הציונית זה שקד כל מפלגה שהיא תחבור אליה נילחם שלא תעבור את אחוז החסימה. שקד לא יכולה לירוק פעם אחר פעם בציבור שלנו ולבקש את תמיכתנו בה. שקד צריכה ללכת הבייתה או לשמאל
15
הרוח הלא ציונית
כ | 29-08-2022 14:27
מפלגת ההזויים
16
ב1.11 שקד תעוף...
אבי המוח | 30-08-2022 10:51
ב1.11 שקד תעוף ברוח !! בע״ה