מעמוס ברנס לרומן זדורוב: הודאה היא סוף הסיפור?

על עמוס ברנס הופעל לחץ פיזי ונפשי כדי להוציא ממנו הודאה שהוכתבה עבורו ואף שחזר את מעשה הרצח: "באותם רגעים הייתי מוכן לכתוב כל מה שרצו" האם רומן זדורוב שהורשע ברצח תאיר ראדה הוא מקרה דומה?

מעמוס ברנס לרומן זדורוב: הודאה היא סוף הסיפור?
  צילום: Yonatan Sindel/Flash90

תושב הצפון שהודה היום (שני) כי רצח בשנת 1974 את החיילת רחל הלר, מעלה שוב את פרשת מעצרו והרשעתו של עמוס ברנס: הודה ברצח, שחזר את ביצועו והורשע – אך במשך שנים נאבק על חפותו וטען כי הודאתו הוכתבה לו והוצאה ממנו בכוח ובכפייה.

גם לאחר שהתגלו עיוותי דין ופגמים בחקירת המשטרה, לא הסכים ברנס לקבלת חנינה מנשיא המדינה אלא רק לאחר התערבות של השופט חיים כהן. גם לאחר חנינה המשיך ברנס להיאבק למשפט חוזר.

בקשתו התקבלה באופן נדיר במשפט הישראלי ובשנת 2002 קיבל זיכוי מלא מבית המשפט.

בית המשפט המחוזי ביקר את התנהלות השוטרים בחקירת ברנס, על עדות שקר של פקד יהודה אלבז ששיקר בשבועה כי ברנס נחשד בביצוע מעשים מגונים בשתי בחורות ובנער – למרות הכחשתו של ברנס כי אינו מכיר את הפרטים על כך. בנוסף התגלו פגמים משמעותיים בהליך חקירת המשטרה: מברנס נמנעו שעות שינה במשך כ-4 ימים, הוא הוכה והושפל ורק לאחר מכן הסכים לשחזר את הרצח. ברנס גם טען שחוקר בשם סימון כבל אותו לאזיקים.

גם במהלך שחזור הרצח, קטע ברנס את השחזור באמצעו כי לדבריו חשב שזו רק הצגה. רק לאחר שסגן ניצב מרכוס סטר לו הוא המשיך בשחזור.

בתאריך 11 בינואר 1976, הורשע ברנס ברצח החיילת רחל הלר, הגם שטען כי חוקרי המשטרה הפעילו עליו לחץ לשם הודאה בעקבות לחץ ציבורי.

סיפורו של עמוס ברנס הפתיע את סביבתו. לפי חבריו הוא התכוון סמוך לזמן הרצח לשאת את חברתו תושבת עכו: "עמוס היה הילד הטוב ביותר במשפחה, אני לא מאמין שזה יכול להיות", אמר אביו לשכניו לאחר הרצח.

עמוס ברנס בעת זיכויו בשנת 2002. צילום: Flash90

"נשברתי פיזית ונפשית והייתי מוכן לספר להם את כל מה שהם רצו לשמוע"

כך, פורסם בעיתון דבר באפריל 1975 באמצע הליך הרשעתו של ברנס, כי פרקליטו, עו"ד נחמן רם, מספר על דמות שבורה ומדוכדכת: "הוא הכחיש בפניו מכל וכל את שייכותו לפרשת הרצח ולדבריו הודיעו לו כבר בראשית החקירה כי אין לו ברירה כיוון שכל המשטרה ניצבת מולו".

עוד המשיך ברנס לספר לפרקליטו: "בהתחלה סיפרתי לחוקרים את האמת שאין לי קשר לעניין הזה. רק לאחר שהפעילו נגדי לחץ ואיומים, היכו אותי באגרופים וסטירות ולא נתנו לי לישון שלושה ימים ולילות. נשברתי פיזית ונפשית והייתי מוכן לספר להם את כל מה שהם רצו לשמוע, גם כאשר זה לא היה נכון".

ברנס ממשיך שגם לאחר הודאתו, למחרת, הוא הבהיר לחוקרים שכל מה שמסר בהודאה היה שקר ושאמר זאת רק כדי להשתחרר מהלחץ שהופעל עליו. חוקרי המשטרה השיבו לו: "זה כבר לא יעזור לך".

עוד אמר אז ברנס כי חוקרי המשטרה הפעילו עליו איומים לנקוט נגדו בצעדים קיצוניים אם לא יודה: הפעלת זרם חשמלי, פגיעה באיבר המין, יזריקו לו ויביימו את התאבדותו: "לשמע הדברים האלה האמנתי שאינני נמצא בידיים נאמנות. הייתי משוכנע שהחוקרים יבצעו את איומיהם", אמר עמוס ברנס על דוכן העדים בבית המשפט, והוסיף: "באותם רגעים הייתי מוכן לחתום או לכתוב כל מה שרצו ואפילו להודות ברצח אימי".

"לקחו אותו והפכו אותו מחיוב לשלילה – כי לא מצאו מי שיכסה את התיק"

בהארכת מעצרו, הספיק ברנס להביא הודאה לתקשורת לפני שהשוטרים מנעו זאת ממנו. עוד לפני כן טען ברנס בפני השופט: "זו עלילת דם, אני חף מפשע".

בעיתון מעריב בתחילת מאי 1975, הובאו דבריו של ברנס לעיתונות שדיבר על עצמו בגוף שלישי: "עמוס הוא בחור שמתייחס בהבנה לכולם, מסור ונתן הרבה למען המולדת ומוכן בכל עת להמשיך ולתת".

"לקחו אותו והפכו אותו מחיוב לשלילה, כקורבן-שווא, כי לא מצאו מי שיכסה את התיק הדרוש…עד יום מותי אלך בדרך הישר, ולא אסטה. היתר הוא לשיקולכם, אישי ציבור ופיקוד המוסדות. השיפוט והצדק בידכם, בחברה האנושית כפי שאני מכיר היום".

מעמוס ברנס לרומן זדורוב: הודאה היא סוף הסיפור?

סיפורו המקביל של עמוס ברנס, הוא כנראה רומן זדורוב המואשם ברצח תאיר ראדה. בין אם זדורוב חף מפשע ובין אם הוא אשם, הודאתו של זדורוב ושחזור הרצח – כמו גם הליקויים הרבים שהובאו בחקירות המשטרה, מעלים את השאלה: האם הודאה היא חזות הכל כאשר החשוד חזור שוב ושוב כי הודאתו נלקחה מלחץ פיזי ונפשי.

האם המקרה של עמוס ברנס – בו ישב אזרח חף מפשע במאסר, שהודה ושחזר מעשה רצח, יכולה לחזור בשנית? תשובה לשאלה זו אולי לא נדע לעולם.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
רצח החיילת רחל הלר
שלמה מרום | 13-05-2019 16:20
לא אמיתי מה שקורה פה איומים על אסירים בצורה כזאת מבהילה ולכן יודו ברצח שלא ביצעו ממש הפקרות
2
ברנס
מיכה | 13-05-2019 16:22
אוי להם אותם רשעים שעיוותו את הדין.אוי לאותם אנשים גיבורים עם מדי משטרה לא ימחלו להם לא בעולם הזה.ולא לעולם הבא.עמוס ברנס זל קורבן של אנשי בליעל.יום יבוא ויתנו את הדין.
3
אסור להסתמך על הודאה!!
דינה | 13-05-2019 16:52
דינו של רומן זדורוב נגזר על סמך הודאה בלבד. צריך להוציא את המחדל הזה מחוץ לחוק! אין ראיות. אין כלום. רק הודאה. והוא יותר מעשור בכלא. מסכן!
4
גם סיפור דומא הוא אותו סיפור
י | 13-05-2019 17:21
בני עמי בחרו בדרך ההודאה בעינויים
5
גם אים אני
אחד שמאמין לזדורוב | 13-05-2019 18:06
הוא הודה אני מאמין בחופותו של זודורוב כניראה שאתם עיוורים כולם ההיתם פעם בחקירת רצח חחחחאתה אשם עוד ליפני שרואים אותך .לפי דעתי הודאה לא מספיקה מדירים שינה מימך שוללים הכול מימך וואלה גם חתול יגיד שהוא כלב רק שיתנו לו לישון חצי שעה .הוא זכאי .צריך הוככות לא מספיק הודאה .תכלאס .לא לענות בן אדם .לפי דעתי אים הוא לא ישן 6 שעות הוא יכול ליטעון לאי שפיות בעת שהודה .וצריך ליראות אים הופעל עליו לחץ .אז מה השיגו פה .קופסת חמוצים.חחחחחחחחחחוקרים
6
מערכת המישפט
ינון טויטו | 13-05-2019 23:26
צריך לקים ועדת חקירה ולהעמיד לדין כל מי שטעה אמר השופט אהרון ברק שעל טעיות משלמים נירא שהוא התכון שחיילים משלמים על טעיות גם של עצמם וגם של השופטים
7
שטויות, המטורלל שהתוודה לא הרוצח
דורון | 13-05-2019 23:54
פעל מסוף שנות השישים עד תחילת שנות השמונים כנראה רוצח סדרתי שאחראי לרצח והעדרויות של צעירות שלא נמצאו עד היום מרי אלמקייס 1966 נעדרת עד היום מרים פינקוס נרצחה 1966 גופתה נמצאה בכפר מונש שרא ליפא נרצחה 1968 גופתה נמצאה בכפר מונש רבקה רנד 1970 נעדרת עד היום ליאנור בן לולו רחל הלר עירית יעקובי בשנות השבעים ברכה סקיטל 1983
הרצח של רחל הלר
מיכל | 15-05-2019 6:04
נראה שיש רוצח סידרתי שלא נתפס. יש חולה נפש שמודה ברצח , בהחלט יתכן שהוא הרוצח . כעת יש לחקור את תהליכי החקירה במשטרה מושחתת עם חוקרים חסרי נשמה שמסוגלים לשקר בבתי משפט לרצוח אדם חף מפשע באמצעות עלילת דם . יש לשחרר את זדורוב לאלתר ,במקום בו יש ספק ,אין ספק !!! מפחיד לדעת שהמערכות הממונות על אכיפת החק פועלות באכזריות ובחוסר מקצועיות ואף אחד לא משלם מחיר. יש לאסור את כל אותם חוקרים לשנים ארוכוווווות בכלא. זו לא מדינה דמוקרטית.
8
מסכן
בן אוליאל | 14-05-2019 0:04
נתון לאכזריות הפרקליטות
9
אין אדם משים עצמו רשע.
שמואל | 14-05-2019 13:42
תורתנו תורת חיים.
10
ברנס וזדורוב
.... | 14-05-2019 17:13
כמה כואב ונורא להאשים אדם בעברה שלא ביצע ,זה משגע מצער ,גורם לבן אדם לא לביטוח בגורמים ציבוריים שאמורים להגן לישמור ולחקור עד שהאמת תצא לאור ובמקום זה מאשימים אדם באיומים במכות נפש וגוף ,מרוב הפחד הוא מודה וניכנס לכלא ,והרוצח האמיתי מסתובב חופשי ,אין כאב גדול מיזה,בשורות טובות ושהאמת תצא לאור בעה במהרה.
11
רומן סדורוב
מנשה פריזד | 14-05-2019 18:28
רומן זדורוב הודה על ביצוע הרצח בפני מדובבים המשטרה, ואף הוקלט בחשאי. זה כבר לא היה בחדר חקירות, אלא בתאי המעצר.
12
התשובה היא: חד משמעית כן.
אלי | 14-05-2019 19:46
כמו הכל, גם כאן מדובר בביזנס. על חוקרי המשטרה לא ניתן לסמוך. רומן זדורוב נחשב בתחילה לקורבן קל להוצאת הודאה, אך האמת ככל הנראה חזקה גם מעינויי החוקרים ומשקיהם. כמו ברנס, כך גם זדורוב ישוחרר ויפוצה
13
עלילת שווא של השוטרים על חפים מפשע
קארן | 14-05-2019 21:18
בתהילים כתוב ה' ישלם לאיש כמעשהו, הזהרו מבורא עולם שרואה הכל,עלילות דם ודיבה על חף מפשע יביאו אסונות על המעלילם לדורי דורות
14
נאשמים חפים מפשע.
דרום יצחק | 14-05-2019 21:58
התשובה לשאלה היא כן וכן.
15
עמוס בנס הוא הרוצח של רחל הלר ז"ל
אחד שיודע | 14-05-2019 22:14
עמוס בנס הוא הרוצח של רחל הלר, הזיכוי שלו הוא זיכוי טכני בלבד, עמוס ברנס הורשע בשל מספר עובדות חשובות שעליהן אין עורר, א. עמוס ברנס ידע לספר כי רחל הלר נרצחה על ידי חניקתה באמצעות החזייה שלה, בשיחזור הוא נשאל איך הוא קשר את החזיה והוא שיחזר קשר ימאים מיוחד שרוב האוכלוסייה בכלל לא מכיר, והכי חשוב, עמוס ברנס סרב לתת לחוקריו לכתוב את עדותו ובחר לכתוב את עדותו בכתב ידו, אז מי בדיוק לחץ עליו? עמוס ברנס זוכה לאחר שנים בשל סיבה אחת מצערת, לא ניתן היה לערוך משפט חוזר כי חלק מהעדים בתיק כבר לא היו בחיים וחלק מהראיות בתיק הושמדו מספר שנים לאחר הרשעתו ולכן הזיכוי שלו היה טכני בלבד, פשוט לא ניתן היה לערוך לו משפט חוזר.
אם כדבריך
ע | 28-06-2019 12:38
למה הם [המשטרה] נאלצו להכותו עד מוות ולהשבע לשקר על דוכן העדים?