אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

משנה כיוון בקרוב? ישי ריבו בראיון חגיגי לכבוד יום ירושלים

לכבוד יום ירושלים ערכנו ראיון חגיגי עם הירושלמי ישי ריבו, שמספר על החיבור המיוחד לירושלים, למה הוא התרגש יותר אחרי טקס המשואות? על סערת הפסנתרים המזויפים ועל האלבום החדש שהולך לקחת אותו לכיוון אחר ומרענן

משנה כיוון בקרוב? ישי ריבו בראיון חגיגי לכבוד יום ירושלים
  (צילום: שלומי פינטו)

יש לא מעט אמנים שירושלים נמצאת עמוק בתוכם ובתוך המוזיקה שלהם, אך במקרה של ישי ריבו גיליתי משהו גדול יותר, מין חיבור שמאז העלייה מצרפת לארץ ישראל הולך וגובר עם השנים ואפשר לומר הגיע לשיאו בטקס הדלקת המשואות, ביום העצמאות האחרון.

אין אחד כמעט שלא צפה בהתרגשות ברגע המיוחד הזה, בו ריבו הצעיר (28) ביצע את שירו המקורי 'תוכו רצוף אהבה' בטקס החשוב במדינה שנערך השנה בסימן 50 שנה לאיחוד ירושלים.

"ירושלים זה מקום שאני מאוד אוהב ומעריץ אפילו" מספר ריבו לסרוגים "היא עיר שתמיד חלמתי לגור בה מילדות וגם רוב המוזיקה שלי נוצרה בעיר הזאת". לפני 6 שנים החליט להקים בית קבע בירושלים, שהפך להיות חלק מהזהות והמוזיקה שלו. "זו העיר שלי אין לי מקום אחר" קובע ריבו ומספר שידע זאת עוד כשעלה לארץ והגיע ללמוד בישיבה בירושלים, מאז חבריו וחייו הפכו להיות קשורים בעיר הזו שחומות סביב לה.

(צילום: שלומי פינטו)

"אין לי מקום ספציפי שאני מקבל בו השראה" חושף ישי "שירים אף פעם לא באים לי בתכנון, אבל כנראה שזה האוויר של ירושלים שמביא לי איתו את השירים".

מה אתה הכי אוהב בירושלים? 

"אני אוהב מאוד את הרובע היהודי ואת השוק, אך מה שאני בעיקר אוהב בירושלים זה להסתובב ולגלות בה מקומות חדשים. נגיד לא מזמן היית בהופעה והסתבכתי, אז הלכתי קצת ברגל באזור נחלאות, אבל לא הנחלאות שהכרתי ופתאום גיליתי שכונה שלמה שלא הייתי בה מעולם וזה קורה לי מידי פעם לגלות מקומות נסתרים, שפתאום אני רואה את היופי שלהם ומתרגש. אני יודע שאני יכול לעבור בשכונה יפה מחוץ לעיר, אבל זה לא יעשה לי את מה שזה עושה לי בירושלים, אני ממש קנאי לעיר הזו".

פורץ חומות 

אם השתתפות בפרויקט של עידן רייכל כדתי הראשון והיחיד או הדואט עם שלמה ארצי הענק, היו מעיין סוג של שבירת תקרת הזכוכית שהכיפה או הוותק בתעשיית המוזיקה מפרידים, אז שבירת החומה היתה אפשר לומר בטקס הדלקת המשואות האחרון. לראשונה מזה עשרות שנים שהטקס המסורתי נערך במדינתנו לא היה זמר דתי וצעיר אחד מלבד ריבו שזכה להגיע למעמד ולבצע עוד שיר מקורי שלו.

"הבנתי את גודל המעמד, בעיקר בגלל התגובות שקיבלתי" מספר ישי "אני ידעתי עוד לפני עד כמה הטקס הזה חשוב ומכובד, אבל לא התעמקתי בגודל המשמעות שאני שר שם. רק אחרי שנפל לי האסימון והבנתי שזו באמת היתה פריצת דרך התרגשתי אפילו יותר"

"ב"ה בזמן מועט הספקתי לעשות הרבה דברים גדולים בקריירה שלי, אבל טקס המשואות הרגיש לי שהוא נגע בכמות כל גדולה ורחבה יותר של אנשים. כשבאו אלי אנשים מבוגרים שלא בהכרח המוזיקה שלי, היא סגנון שעליו הם גדלו וסיפרו לי שהם התרגשו כששרתי בטקס, הבנתי שקרה פה משה הרבה יותר גדול מעבר לפריים טיים".

עוד לפני הטקס היה 'באז' מאוד גדול על הביצוע שלך, החל מכך שאתה האמן היחיד שתשיר שיר מקורי ועד לסערת 17 פסנתרי הכנף המזויפים שכביכול ילוו אותך בלייב בטקס.. מה אתה יכול לספר על כך מהצד שלך? 

"אכן היו כמה דברים שלא היו בהחלטה שלי, אך אני התרכזתי בזה שאני שר את השיר שלי. אפשר לומר שהבנתי גם אחרי זה כשנערכים לטקס כל כך גדול וכל כך חשוב בסדר גודל כזה, אז יש הרבה עניינים טכניים שלפעמים לא תלויים באמן עצמו. אבל מה שחשוב שבסופו של דבר 'תוכו רצוף אהבה' זכה להיות ב"ה מעבר מרגש מיום הזיכרון ליום העצמאות. מישהו אמר לי ואפילו לא חשבתי על זה קודם וזה מאוד ריגש אותי. שמבחינתו זה היה השיר הכי נכון למעבר כי יש משפט בשיר 'עָתִיד הוּא…לָתֵת פְּאֵר תַּחַת אֵפֶר שֶׁמֶן שָׂשׂוֹן תַּחַת אֵבֶל..' שהמשמעות של המשפט הזה הכי מחזקת את המעבר בין האבל לשמחה וזה משמיים יצא מאוד טוב".

מחדש כיוונים לאלבום שלישי 

הרבה משיריו באלבום הראשון והשני נכתבו על ציון, הכמיהה לבניית המקדש ועל הגאולה, אך שיר הלל ישיר על ירושלים, אפשר לומר שעדין לא היה שם.

האם באלבום הקרוב אנחנו צפויים לשמוע איזה סינגל על ירושלים? 

"האמת שהיתה לי איזה תכנית ואני מקווה שהיא תצא לפועל, כתבתי והלחנתי כמה שירים על ירושלים ממש מזמן ומרגיש לי שהם יותר מתאימים לאומנים אחרים, אני אכן צופה שיתוף פעולה. אומנם לא בהכרח משהו שיהיה באלבום הקרוב, כי הוא צפוי להיות בכיוון אחר, אלא אם יצא משהו שיתאים לקונספט של האלבום"

הולך לשנות כיוון?(צילום: שלומי פינטו)

אל הסגנון המוכר של ריבו די התרגלנו וכמעט מרחוק ניתן לזהות את שיריו, אך ישי מפתיע ומגלה שהאלבום השלישי שנמצא כרגע בשלביו הראשונים של ההקלטות וההפקה צפוי להיות בכיוון קצת חדש ושונה בו הוא ינסה לטעום קצת ממקומות אחרים.

תכין אותנו, עד כמה שונה הוא יהיה לעומת האלבום השני 'פחד גבהים'?

"אם באלבום השני אולי הגעתי ממקום של לרצות או מקום שישמעו את מה שיש לי להגיד, אני מרגיש שלאלבום הזה אני מגיע עם יותר ביטחון ופועל ממקום נקי ואופטימי פחות מה יגידו.

האלבום השני היה גם אלבום שלא קל לעיכול על ההתחלה, היה צריך להקשיב לו וב"ה זכיתי שאנשים נתנו לו צ'אנס. בהתחלה קבלתי הרבה תגובות לגביו בסגנון 'תראה שמעתי את האלבום השני ופחות אהבתי מהראשון' ואז שאנשים הקשיבו לו שוב אז רובם אמרו גם הפוך.

יש אלבומים לפעמים שצריך להקשיב להם כמה פעמים, ואני חושב שהבעייתיות של הדור הזה בעיקר הוא שאין לנו סבלנות להקשיב ובאלבום השלישי אני אלך קצת לכיוונים אחרים יותר פשוטים"

עד כמה רחוק יהיה השינוי?

"אני לא חושב שאעשה איזה שינוי של 180 מעלות, אבל כן מאוד חשוב לי גם ברמה האמנותית להתחדש, לעשות קצת דברים חדשים בגבול ה'ישי ריבו'. כלומר אני לא אעשה עכשיו טראנסים, אבל כן משהו יותר מרענן. בינתיים מרגיש לי שזה הולך להיות ממש אלבום כיף, אבל אני עדין לא יוצא בהצהרות כי אני זוכר מזה תהליך של אלבום. זה הרבה עבודה וצריך בזה הרבה סיעתא דשמיא, וקל וחומר שיש הרבה צפייה מהקהל אבל יש לי תחושות טובות הפעם"

בינתיים יש תחושות טובות(צילום: שלומי פינטו)

אם אתם ממש מתעקשים לקבל דוגמה לכיוון חדש ומרענן באלבום החדש, אז מה שריבו יכול כבר לספר הוא שבאלבום צפוי להיות שיר בצרפתית "את הטקסט לשיר כתבה אמא של הזמרת הצרפתייה ריף כהן, השיר עדין בעבודה אבל יש כיוון מאוד חיובי". ורגע לקראת סיכום ריבו חושף בסקופ מיוחד לסרוגים כי יש בעז"ה צפייה גדולה לשחרר סינגל ראשון לקראת סוף הקיץ.

לסיום מה תרצה לאחל לירושלים? 

"קודם אני רוצה לאחל לי להיות כמה שיותר צמוד וקרוב לעיר הזאת וצריך לאחל את זה כי זה לא תמיד מובן מאליו. וירושלים שתמשיך להיות מדהימה כמו שהיא ושבקרוב ממש נזכה בה לבית המקדש שיהפוך אותה לשלמה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הבמה עם ישי ריבו יפה במיוחד
| 24-05-2017 13:08
ממש ימות המשיח.