אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הכותרת 'זקן רבני הציונות הדתית' עושה לו עוול / דעה

הרב בני לאו, שהרבה להתייעץ עם הרב נחום רבינוביץ' בענייני הלכה, נפרד ממנו ואומר כי לשייך אותו למגזר מסויים, עושה לו עוול: "ההגדרה המשייכת אותו לזרם רעיוני או פוליטי נוגדת את כל אישיותו"

הכותרת 'זקן רבני הציונות הדתית' עושה לו עוול / דעה
  הרב נחום רבינוביץ' זצ"ל (צילום: אהוד דהן; תמונה קטנה: ללא קרדיט)

נפטר הרב נחום אליעזר רבינוביץ'. איש של תורה. מה אומרת לאדם כותרת המכתירה אותו בתור "זקן רבני הציונות הדתית". זו כותרת שממקמת את הנפטר במגירה מגזרית ואולי פוליטית. אבל יש מנהיגים שהכותרות הללו עושות להן עוול.

אני זוכר את יום פטירת הרב שלמה זלמן אוירבך זצ"ל בחורף 95. רבבות רבבות נהרו לירושלים ללוויה. חבר שלי, עיתונאי פעיל ומוכר, התקשר ושאל אותי מי זה הנפטר. אני ניסיתי להסביר והוא ניסה לקטלג. חרדי, ליטאי, מהזרם הזה והזה. ואני הדפתי את הקיטלוגים שלו וביקשתי להכניס אותו לשפה אחרת. שפה שבה אדם פועל בתוך עולם שלא מקבל בעומק את הקטלוג החברתי שלנו ולא נכנס למגירה הפוליטית הרגילה שלנו.

כזה היה הרב רבינוביץ'.

ההגדרה המשייכת אותו לזרם רעיוני או פוליטי נוגדת את כל אישיותו. הוא התקומם פעמים רבות כשרבנים התערבו בפוליטיקה. מה הוא כן היה?לפני הכל היה תלמיד חכם שחוכמתו מקיפה את חדרי התורה כולם. הספרים שחיבר מבטאים את הנגישות שלו ליסודות הראשוניים של היצירה התורנית לדורותיה. מבט מקיף וכולל של ראיית מאקרו עם ירידה לפרטי הפרטים של ההלכה בראיית מיקרו.

הלמדנות הייתה עבורו כלי עבודה ולא תכלית. בשונה מראשי ישיבות שתכלית הלימוד הוא הלימוד, היה הרב רבינוביץ' אחוז אמוק בשטח ועסק בלי הרף בתרגום ההלכה למציאות. זה שילוב נדיר מאד של "ראש ישיבה" הדומה יותר לאיש הרעיונות והתיאוריות לבין "רב הקהילה" שהוא איש השטח והפשרה שבין הרעיונות והמציאות שלעולם אינה שלמה.  ספר התשובות שלו "שיח נחום" הוא אוסף של דוגמאות מרהיבות לנקודת החיבור הזה שבין הלמדנות והיישום של התורה בחיים.

והנקודה השלישית ואולי העיקרית היא הכתפיים הרחבות שלו. תלמידי חכמים יש רבים. תלמידי חכמים המבקשים לחבר את התורה למציאות יש פחות, אבל יש. אבל תלמידי חכמים שנושאים על כתפיהם את האחריות לענות לשאלות סבוכות בהלכה ולתרגם את הידע שלהם לפסיקה – זו מציאות נדירה מאד.

עוד באותו נושא

הרב נחום רבינוביץ' הובא למנוחות: "נקי כפיים"

אישתי נועה, העומדת בראש תכנית יועצות ההלכה במדרשת 'נשמת', ואני (ששימשתי כרב קהילה קרוב לשלושים שנה) זכינו להיעזר ברב רבינוביץ' תכופות ולראות בו כתובת ראשית לשאלות שהיו גדולות עלינו. עד לתקופה האחרונה היינו מתקשרים אליו והוא היה נגיש, ישיר, ענייני ובעיקר – לא מתחמק מאחריות. התחושה ש"יש על מי לסמוך" היא כמו עוגן לרבניות ולרבנים העומדים בחזית הקהילות ומתמודדים עם כל אתגרי החיים.

הרב רבינוביץ' היה עבורנו, כמו עבור רבים ממנהיגי הקהילות בארץ ובעולם, כותל יציב ומרגיע. סביר להניח שאותו עיתונאי שלא הכיר את הרב ש"ז אוירבך גם לא שמע מעולם על הרב רבינוביץ'. אבל כדאי שהעולם ידע שהבית שלנו איבד עמוד תמך מרכזי. יהי זכרו ברוך.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
יפה אמרת
אתי | 07-05-2020 17:45
חבל שלא שמענו אותו יותר
2
פעם הזדמן לי לשאול אותו שאלה
א' | 07-05-2020 18:20
ומכיוון שלא הכיר אותי, לפני ששאלתי הוא ביקש קודם להכיר מי עומד לפניו. למדתי ממנו שאין יקוב הדין את ההר, אלא שישנם בני אדם ואיתם הוא מנהל את השיח של ההלכה.
3
מטרת הכתבה היא הרב רבינוביץ זצ"ל
חיים | 07-05-2020 18:36
או הרב בני לאו. רב קהילה 30 שנה, אשתו פוסקת רבנית, וכן הלאה...
4
אני לא מכיר את הרב בכל אופן זה לא מציאה שבני
אלכס | 07-05-2020 20:12
בני לאו תלמיד שלו
5
הרב רבינוביץ לא ברח מאמירות פוליטיות.
אחד שיודע | 07-05-2020 21:33
אולי נוח לו לאב בני לאו לומר שהרב רבינוביץ לא היה פוליטי, אבל אמירה זו אינה נכונה. הרב רבינוביץ התנגד להסכם אוסלו, וחתם על כרזות רבות נגד ההסכם.
6
המנוח היה מראשי הבית דין לגיור שלא ע"פ ההלכה
א | 07-05-2020 22:25
זקן רבני הציונות הדתית? - ממש לא, בלשון המעטה... ולא מהסיבה של הליצן הרשע בני לאו...
7
למדנות?
מאן דהוא | 11-05-2020 10:41
הרב רבינוביץ היה מחנך דגול .. אבל להפוך את המרכיב המרכזי של אישיותו להיותו למדן ..זה קצת מוגזם.. נכון שכתב פרשנות על הרמבם.. אבל אנא אל תרדדו את המושג למדנות
רואים ש"מאן דהוא" לא הכיר את הרב
קצת כבוד | 21-05-2020 0:29
מי שעמד בתקן כתלמידו של הרב הירשפרונג זצל בהחלט תואר של למדן ,מתאים ביותר(אולי מאן דהוא גם לא יודע מי הוא הרב הירשפרונג..)
8
והרב קוק זצ''ל?
רפי | 17-05-2020 22:25
הוא לא היה ציוני דתי? מה זה קשור גדולתו בתורה לשיוך מגזרי? אדרבה הרב קוק זצ''ל לימד אותנו כי הראיה הגבוה הכוללת הכל מנחה אותנו להבין את תהליך הגאולה שאנו חווים בדורות אלו. הראיה של מדינת ישראל כ''יסוד כסא ה' בעולם'' היא המבדילה ביננו לבין החרדים ובנינו לבין הציבור שכרגע עדיין אינו שומרת מצוות. וגם הרב רבינוביץ ראה במדינת ישראל את יסוד הגאולה מתוך תורתו הכוללת. זו אינה אמירה פוליטית אלא אמירה תורתית. אצל הרב אוירבך זצ''ל, אומנם לא אמרו תחנון ביום העצמאות אבל גם לא הלל. התורה מאחדת אותנו ,הציונות שלנו מיוחדת אותנו. והדתיות שלנו היא ציונית והציונות שלנו היא דתית.