אסטרטגיה פוליטית: הקולות הסרוגים על הכוונת – חלק ג'

מדוע יש כל כך הרבה מפלגות שרודפות אחרי הקולות הסרוגים? מה מבטיחה כל מפלגה לציבור הסרוג שיבחר בה? | סדרת כתבות על הקול הסרוג בבחירות 2019

בכתבה הראשונה עסקנו במספרים של הקולות הסרוגים בקלפי מאז בחירות 2006 ועד לבחירות 2015, הסברנו שהמרדף אחר הקולות הסרוגים נובע מהמעורבות הגדולה של המגזר הדתי לאומי בפוליטיקה וההגעה שלו לקלפיות כדי להצביע על הדברים החשובים לו- שלמות הארץ למשל.

בכתבה השנייה דברנו על שלושת המפלגות שצפויות לקחת את מרב בקולות של המגזר הדתי לאומי: איחוד מפלגות הימין,הימין החדש, וזהות. בהתחשב בכך שאיחוד מפלגות הימין מורכב משלוש מפלגות נתן לראות כי 75% מהציבור (הערכה אישית בלבד) מצביע ל-5 מפלגות. את עוגת ה-25% הנותרים יחלקו ביניהם הליכוד (שלבטח יקח לפחות 10-15 אחוז מקולות המגזר), כולנו של כחלון, מפלגת ישראל ביתנו של ליברמן (שאכזב את בוחריו קשות בתפקידו כשר בטחון), מפלגת גשר שמתנדנדת על אחוז החסימה, כחול לבן- המובילה בסקרים כיום ועוד.

כעת נבחן את הסיבות לבחירה הסרוגה במפלגות שאינן מפלגות המגזר.

1. הליכוד

לשלוש המפלגות הללו, השואבות את עיקר הקולות של המגזר הסרוג, נתן להוסיף את אנשי הימין המסורתיים יותר שמצביעים לליכוד ורוצים לחזק את ביבי כדי שמפלגתו תהיה הראשונה שתוכל ליצור גוש (ימני) להרכבת ממשלה. ראינו את זה היטב בבחירות 2015 כשהציבור הדתי ללאומי "נכנס מתחת לאלונקה" כדי לתת לביבי פער גדול מהמחנה הציוני.

בציבור הדתי-לאומי ישנם רבים שמצביעים ליכוד. הם הצביעו ליכוד ב-2009, חלקם הצביעו ליכוד גם ב-2013, והם נשארו נאמנים למפלגה הלאומית גם ב-2015. חשוב גם לזכור שכמה אלפים מבני המגזר הדתי-לאומי אכן שינו הצבעתם מ-,אז הם בחרו לבית היהודי 2013 והצביעו ליכוד בגלל קמפיין הגוועלד של ביבי כאמור.

בעלוני סוף השבוע האחרון ראינו פרסומים רבים של הליכוד תחת הסיסמא "הנבחרת הסרוגה" שם מוצגים בחזית הקמפיין יולי אדלשטיין, זאב אלקין וציפי חוטובלי הותיקה, לצד דמויות סרוגות נוספות מוכרות פחות.

2. כחול לבן

לאחרונה גם מפלגת כחול לבן החליטה להשקיע מאמצים וכספים בחיזור אחר הקולות הסרוגים: בקמפיין שלהם נתן לראות בחזית את חילי טרופר, עליזה לביא ויועז הנדל קוראים לקולות הסרוגים לחזור לערכים של בני עקיבא: דוגמא אישית וטוהר המידות, ובונים על קולות שמאסו בשלטונו רב השנים של ביבי.

3. העבודה וכל השאר

נלחמות על הפירורים – חשבתם שזה נגמר? אפילו במפלגת העבודה יש נציג סרוג, יאיר "יאיא" פינק, שרוצה להביא קולות סרוגים שנוטים שמאלה. קולות נוספים ילכו למפלגת "כולנו" שמדברת על הוזלה במעונות ומעניינת את הזוגות הצעירים של המגזר הכורעים תחת הנטל הכלכלי, וייתכן כי יהיו גם בודדים שיצביעו לליברמן, גשר של אורלי לוי, ואולי גם "צומת" של אורן חזן.

לסיום, ישנם לפחות 50 גוונים של סרוג, מגוון אפשרויות בחירה, וב-9.4 נדע מי לקח את מרב הקולות של המחנה המשמעותי הזה.

מוזמנים לכתוב לנו בתגובות מי לדעתכם תזכה במרב הקולות של המחנה הדתי לאומי?

הכותב: מאיר כהן, מייסד ומנהל דף הפייסבוק "אסטרטגיה פוליטית בועטת"

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
קולות
זאבי | 03-04-2019 9:12
לדעתי טב תקבל את רוב הקולות במגזר. אני עוד לא החלטתי למי אצביע
2
רק ביבי
א | 03-04-2019 9:54
בלי הרבה הרבה מחל נתניהו - היהדות הלאומית תהיה באופוזיציה.
3
שלא תהיה קואליציה פירורים עדיף ביבי
עמית | 03-04-2019 10:32
למרות הפיתויים והמסרים של הקטנות
4
המיינסטרים מצביע איחוד. היחיד שמחויב
שולי | 03-04-2019 11:23
באמת למכלול הערכים של הציונות הדתית כל השאר רק סרוגים שמתארחים אצל אחרים..
5
פשוט שאיחוד המפלגות
סרוג | 04-04-2019 15:23
זה הבית ושם נמצאת האמת האחת והיחידה
6
מה זה משנה?
אחד שמבין | 04-04-2019 15:24
ממילא ביבי יקים קואליציה עם גנץ כחלון וליברמן (אם יעברו). הדתיים יהיו באופוזיציה עם החרדים והימין.