אסטרטגיה פוליטית: והפעם – נסיך הלגליזציה

יו"ר זהות משה פייגלין משלב בקמפיין שלו שיטה של יצירת סקרנות מצד אחד ושקיפות מלאה מצד שני, אבל הוא צריך להיזהר מהגעה לקו הגמר ללא יכולת לשלוף שפנים מהכובע. ניתוח אסטרטגי של קמפיין זהות

ניתוח: אסטרטגיית הסקרנות של פייגלין

1. "נסיך הלגליזציה" של הבחירות משלב בקמפיין שלו שיטה של יצירת סקרנות מצד אחד ושקיפות מלאה מצד שני.

המראיינים מרבים לנזוף בו שהוא מסתיר דברים משיחיים והוא בתגובה טוען שהכל כתוב במצע הכי מפורט שפרסמה מפלגה אי פעם. החלק התמוה בכל העניין הוא שגם עיתונאים בכירים מאוד , בטלוויזיה וברדיו, נופלים לפייק ניוז בראיונות איתו וניכר שהם לא עשו שיעורי בית מראש כשהם שואלים למשל "האם תעביר את הכנסת להר הבית"? (לצטט כותרות מעיתון "הארץ" מבלי לאמת אותן מראש זה לא רציני).

2. מצד שני הוא שומר על עמימות וסקרנות, אותה סקרנות שהביאה לגנץ התעניינות מטורפת והרבה מנדטים בסקרים. רק שפייגלין בניגוד לגנץ לא מתחבא ולא חושש, אין שאלה שהוא לא משיב אליה לאין מראיין שהוא מסרב אליו: החל בערוצי 12-13 וכלה בתחנות רדיו חרדיות (שגם שם הוא אוסף קולות).

יו"ר זהות מתעקש שוב ושוב שלא לומר עם איזה גוש הוא ילך ומרוויח פעמיים: א. גם יוצר סקרנות מטורפת- כל עיתונאי חושב שהנה הנה הוא יהיה הראשון שייחלץ מפייגלין סוף סוף הכרזה רשמית על הגוש איתו הוא ילך, וכך כל עולם התקשורת מנסה את מזלו בעניין, מה שמביא למבול ראיונות עם המועמד הכי מסקרן של בחירות 2019.

בנוסף, הוא מאותת כבר עכשיו לביבי וגנץ שהוא מתעתד לנהל מו"מ קשוח ומנצל את תום את האפשרות שהוא יוכל להיות "לשון המאזניים" בהרכבת הממשלה.

אגב, מה שמופלא בנסיקה של זהות זה שהיא חוטפת אש גם מימין וגם משמאל, ובמקום שזה יפגע בה זה רק מחזק את תחושת "השליחות" של בוחריה ומביא אנשים רבים להתעניין במפלגה שעד לפני חודש לא הייתה מתוקשרת בפריים טיים.

משה פייגלין באולפן סרוגים: הפוטנציאל של זהות הוא 16% תמיכה בציבור

3. יש כלל ידוע בקמפיינים של בחירות: אם מפלגה מתנדנדת על אחוז החסימה ובשלב מסויים פורצת אותו בסקרים- אזי היא כבר לא חוזרת אחורה. הסיבה לכך היא שלכל מפלגה יש את הבייס שיצביע לה בכל מחיר (ע"ע עוצמה לישראל בחירות 2015) ובנוסף יש לה כמות מתנדנדים שמחכים לרגע שבו יראו את המפלגה מעל פני המים בסקרים כדי לבחור בה בבטחה.מאידך, מפלגה שיורדת מתחת לאחוז החסימה ונשארת שם בסקרים במשך 2-3 שבועות ייתכן שגם תומכיה יתייאשו וינדדו למחוזות אחרים (מה שעלול לקרות/כבר קורה ל"גשר" ו-"ישראל ביתנו").

4. אומרים עליו שהוא לא יודע להיות פוליטיקאי אך מצד שני התנהלותו בקמפיין זו היא פוליטיקה במיטבה: הוא מראה לבוחריו שהוא לא מנותק והזוי בכך שהוא מרבה להכריז שהוא יודע שמפלגתו לא תוכל להשיג את מטרותיה המדיניות עם מספר מנדטים קטן, ולכן הוא מחפש את תיק החינוך והאוצר (למרות שזה גם יומרני). חשוב לציין כי הסיטואציה הזאת אומרת שבעצם הוא לא יהיה שר כי הוא מייעד את זה לגלעד אלפר ועו"ד לליבי מולד בהתאמה.

אגב, קשה להאמין שמפלגה של 4-6 מנדטים תקבל שני תיקים כל כך חשובים במיוחד שהליכוד והבית היהודי כבר הצהירו שיילחמו כל תיק החינוך, אבל בהרכבת הממשלה הכל אפשרי (ע"ע ליברמן שקבל את תיק הבטחון עם 5 מנדטים).

5. לאחר הבאזז המטורף בשבועיים האחרונים סביב עניין הלגליזציה ומבול הראיונות איתו צריך פייגלין להזהר מהגעה לקו הגמר ללא יכולת לשלוף שפנים מהכובע.

לאחר שכל המראיינים שלו חוזרים על אותם שאלות (הלגליזציה ועניין הגושים) הוא יצטרך להפנות את הזרקור לבשורות נוספות שיש במצע המפלגה כגון: תחבורה, חינוך (שכבר אומץ על ידי הליכוד), עסקים קטנים, תרבות ועוד.

ונסיים עם טיפ לעיתונאים על שאלות חדשות לפייגלין:1. האם אחרי כל המאמץ של הקמת המפלגה תגיע לבאר ולא תהיה שר?

2. האם אחרי כל המאמץ של הקמת המפלגה תגיע לבאר ולא תכנס לממשלה בגלל לגליזציה?

3. כיצד אתה מתכוון לעשות מהפכות כל כך קיצוניות של אינספור הפרטות ופירוקי מונופולים חזקים מאוד, כשיש לך מפלגה קטנה ואת ביבי על הראש שלא יתן לך לגזור קופונים ותהילות עולם על חשבונו?

הכותב: מאיר כהן, מנהל דף הפייסבוק "אסטרטגיה פוליטית בועטת"

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
טור מעולה ניתוח איכותי
משה | 14-03-2019 16:00
זהות צריכים לקוות שהשיא שלה לפניה ולא אחריה.
S.O.S לקחת את פייגלין מהר לאישפוז
בניטשקה חונטשקה | 14-03-2019 23:58
הבנת מויישה ?
2
איזה כיף שסוף סוף יש למי להצביע, וכמובן זהות
גד | 14-03-2019 16:51
.
3
הבאזז לא יגמר
ישראל | 14-03-2019 17:24
מדובר במהפך דורי הצעירים בוחרים דרך חדשה, בקרב הגברים הצעירים עד גיל 30 ישנם למעלה מ 10 אחוזי תמיכה בזהות, גם אני #מצביע_זהות
4
פייגלין לא משיח אבל כן המושיע
אריאל | 14-03-2019 19:53
ישר קצר וטוב
5
זהות
רעות | 15-03-2019 0:13
אצלנו במשפחה המורחבת הרוב מצביע לזהות.
6
מצע מעניין
מציע | 15-03-2019 8:31
קראתי את המצע של זהות. הם בעד צבא מקצועי התנדבותי . הם גם בעד סיפוח יוש ומתן אזרחות לפלשתינים שיסכימו לשרת בצהל. כשמחברים את 2 הנקודות אני מסיק שהפלשתינים יגיעו בהמוניהם ללשכת הגיוס. כי נשלם להם תמורת השירות. ככה זה כשכותבים מצע תחת השפעת קנאביס.
7
כתבה נפלאה ואיכותית.
מעריץ סודי | 15-03-2019 9:25
כתבה נפלאה ואיכותית. היה חשוב לי להגיב את זה. שאפו. למעט הטענה שהוא יומרני כי הוא מבקש את האוצר והחינוך, כי הוא אמר שהוא ילך על האוצר, ואם יהיה אפשר, אז גם החינוך.
8
מתי אלמד לבחור נכון _ רק זהות
שי | 17-03-2019 0:44
סוף סוף מבוגר אחראי וחופשי בדעות רק