אסטרטגיה פוליטית: הקרב על הקולות הסרוגים

מדוע יש כל כך הרבה מפלגות שרודפות אחרי הקולות הסרוגים? מה מבטיחה כל מפלגה לציבור הסרוג שיבחר בה? | סדרת כתבות על הקול הסרוג בבחירות 2019

פחות משבועיים לפני הבחירות נדמה כי לעולם לא היו לבוחר הדתי לאומי הסרוג כל כך הרבה אפשרויות בחירה. כולם רודפים אחריו ומשכנעים אותו בלהט למה הוא חייב להצביע רק להם. אז מדוע יש כל כך הרבה מפלגות שרודפות אחרי הקולות הסרוגים? מאיפה הגיע שפע האפשרויות הזה למערכת הבחירות הנוכחית? ומה מבטיחה כל מפלגה לציבור הסרוג שיבחר בה?

בסדרה כתבות ייחודית בת שלושה חלקים, נבדוק מהן השקפותיו והצבעותיו של המחנה הדתי לאומי וננסה להעריך בזהירות להיכן ילכו מירב הקולות שלו, בבחירות 2019.

מה הסיבה למרוץ אחר הקולות הסרוגים?

מה גודלו האמיתי של המחנה הדתי־לאומי הישראלי

לפי מחקרה של פרופסור תמר הרמן בשנת 2014, 22% מהיהודים בישראל דיווחו כי הם משתייכים “במידה רבה” או “במידה רבה מאוד” למחנה הדתי-לאומי בישראל. מתוכם 10% לא מגדירים את עצמם דתיים. במילים אחרות, ישנם מסורתיים רבים שרואים עצמם חלק מהמחנה הדתי לאומי למרות שהם לא חובשים כיפות סרוגות לראשם

.מה "הבייס" של מפלגות המגזר מבחינת מספרים ומנדטים?בשנת 2006 מפלגות המגזר גרפו 224,083 קולות (9 מנדטים), בשנת 2009 בחרו רק 209,335 אנשים לתת את קולם לאותן מפלגות דתיות (7 מנדטים), בשנת 2013 משהו חדש התחיל בציבור הסרוג עם בנט ושקד, מה שהביא להישג מרשים של 345,985 קולות שהקנו לבית היהודי 12 מושבים בכנסת, ובשנת 2015 לעומת זאת רק 283,559 קולות שמו "טב" בקלפי מה שהקנה לבנט ושקד 8 מנדטים בלבד בגלל מעבר קולות לליכוד ובגלל אחוז חסימה גבוה שחלק את הקולות בצורה רחבה יותר.

למעשה, הסיפור של ההצבעה למפלגות הדתיות-לאומיות בין 2009 ל-2015 מראה דפוס של כשבעה-שמונה מנדטים יציבים, וכשלושה-ארבעה מנדטים ניידים. הקולות הללו נוספו ב-2013 לבית היהודי, ונעלמו בחלקם ב-2015 (נוספו כ-120,000 ב-2013, עזבו כ-60,000 ב-2015).אל הקולות הסרוגים המגזריים הללו נתן להוסיף גם את הסרוגים שמצביעים למפלגות שאינן מהמגזר (הליכוד למשל) ומפלגות אווירה חדשות שצצות בכל מערכת בחירות.

האם זה הציבור שמצביע באחוזים הגבוהים ביותר?

ובכן, ההערכות מדברות על כך שהציבור הזה, הדתי לאומי, מעורה יותר בפוליטיקה המקומית כיוון שענייני ארץ ישראל חשובים לו, הוא לא רוצה לחזור שוב לימי השמאל שיוסיפו כביכול פינויים ועקירות נוספות ולכן הוא מחויב יותר להצבעה ימנית ומצביע באחוזים גבוהים יותר.

לקהל הזה אכפת מהמדינה והוא רוצה להשפיע עליה במגוון תחומים, כפי שאכן ניתן לראות בשטח עם מפעל ישיבות ההסדר, המכינות הקדם צבאיות, מבחר הסרוגים שבולטים בפיקוד וקצונה בצה"ל וכמובן הגרעינים התורניים ומפעל ההתיישבות. כל זה בא לידי ביטוי בקלפי- באחוזי הצבעה גבוהים מאוד, כשלצד זה נתן לראות מעורבות גבוהה של פעילים סרוגים ואידיאולוגים המתנדבים בשטח למען המפלגות שבהם הם מאמינים.

חשוב לציין כי המסתכלים מהצד על המגזר הדתי לאומי עלולים לחשוב בטעות שמדובר בגוש אחד גדול שנראה ומדבר אותו דבר, וזו כמובן טעות גדולה. מבלי להיכנס כעת לניתוח מעמיק של המגזר נאמר שיש בו קו חרדל"י יותר (ישיבות "מרכז הרב" ו"הר המור" למשל), קו קלאסי של ישיבות ההסדר השונות, וקו ליברלי יותר בסגנון המכינות

.קיים גם הבדל בולט נוסף בין השקפת העולם של הזרם האמוני והמתנחל, לזרם העירוני (והאליטיסטי) שמעניינים אותו דברים אחרים לגמרי. ולכל זה צריך להוסיף את הזרם הסרוג העממי שהוא לא פה ולא פה, מה שמכונה "עמך ישראל": חלקם הצביעו בעבר למפלגת ש"ס, חלקם הצביעו ומצביעים ל"ליכוד", חלקם מחבבים את "עוצמה יהודית" וחלקם גם לא מצביעים בכלל.

בכתבה הבאה נבדוק מהן האפשרויות הבחירה העומדות בפני הקהל הדתי לאומי כעת?ואיך קרה שכל כך הרבה מפלגות רבות עליו?

מקורות: לצורך הכנת הכתבה נעזרנו בין היתר בכתבתו של רן ברץ "על שני מיתוסים של הבית היהודי: האלונקה שנפלה" שפורסם באתר מידה ב- 22/03/2015, ובמחקרה של תמר הרמן בספרה "דתיים?לאומיים!" שפורסם בשנת 2014 ונתן לראותו באתר של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

הכותב: מאיר כהן, מייסד ומנהל דף הפייסבוק "אסטרטגיה פוליטית בועטת" 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
מאמר לא רציני. מתעלם לחלוטין מהחרד"לים
אריאל | 28-03-2019 0:32
שהצביעו יחד בפעם הקודמת (לשטבון או למרזל), לאחר שלא מצאו את מקומם בבית היהודי.
2
הבולשביקים מהשמאל מנסים למחוק את פשעי בני גנץ
בני הפושע | 28-03-2019 8:29
הבולשביקים מהשמאל מנסים למחוק את פשעי בני גנץ. השתיקו כמה נשים שהתלוננו על ....... עכשיו משתיקים את פשעיו שגילה המבקר
3
טור מרתק נהנתי לקרוא
דוד | 28-03-2019 9:15
אכן, השפע של האפשרויות גדול אבל אסור לבחור בטעות מפלגות מרכז-שמאל. רק ימין.