אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סקר חדש: כמה ישראלים חוששים מהתערבות זרה בבחירות?

סקר חדש של מכון המחקר PEW בחן את החשש במדינות שונות בעולם מהתערבות זרה בבחירות. כמה ישראלים חוששים מהתערבות זרה בבחירות, וכמה מאמינים שהמדינה מוכנה להתמודד עם איום כזה?

סקר חדש: כמה ישראלים חוששים מהתערבות זרה?
  האם הישראלים חוששים ממתקפת סייבר? (אילוסטרציה: שאטרסטוק)

על רקע ההתראות של ראש השב"כ נדב ארגמן מפני "מדינה זרה" שעלולה להתערב בבחירות לכנסת ה-21, סקר חדש של מכון המחקר PEW שפורסם היום (רביעי) בחן את החשש במדינות שונות בעולם מהתערבות זרה בבחירות המקומיות לממשלה או לנשיאות.

הסקר בחן את הדעות של 27,612 אנשים מ-26 מדינות שונות- ביניהם גם ישראל. מהנתונים עולה כי 62 אחוזים מהישראלים חוששים מהתערבות זרה בבחירות ומאמינים שיש סבירות גבוהה שאכן יהיה נסיון התערבות כזה. מתוך המשיבים הללו, 22 אחוז מהם "בטוחים מאד" שתהיה התערבות זרה שתשפיע על תוצאות הבחירות.

אחוז החוששים בישראל דורג במקום ה-14 מבין 26 המדינות שנבחנו. החשש הגבוה ביותר מפני התערבות בבחירות נרשמה בארה"ב ובמקסיקו, כאשר 78 אחוז מהנשאלים בכל מדינה הביעו חשש. מנגד, צרפת היא המדינה שהכי פחות חוששת מהתערבות בבחירות, כשרק 41 אחוז מהנשאלים חשבו כי יש סיכוי שמדינה זרה תנסה להתערב.

נתוני הסקר גם בחנו האם האזרחים מאמינים כי המדינה שלהם מוכנה להתמודד מול איום קיברנטי משמעותי. בדירוג הזה נמצא כי מרבית הישראלים אכן מאמינים שמערכות המדינה יוכלו להתמודד עם איומי סייבר, כשלא פחות מ-73 אחוזים מהציבור הישראלי הביעו תמיכה בישראל ואמרו שהמדינה תוכל להתמודד עם איום כזה.

בדירוג הנתונים העולמיים גם נקבע כי הישראלים הובילו ברמת הביטחון במוכנות המדינה. אחרי ישראל דורגה רוסיה, שם 67 אחוזים הביעו אמון ביכולות הממשלה, וכן אינדונזיה עם 64 אחוזים. בתחתית הדירוג נמצאת ארגנטינה, שם רק 9 אחוז מהנשאלים חשבו שהמדינה תוכל להתמודד עם איומי סייבר ממדינות זרות.

כזכור, מוקדם יותר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להתראות ראש השב"כ, ואמר כי "ישראל ערוכה לסכל כל התערבות קיבנרטית. אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ואין מדינה שערוכה לכך טוב יותר מאיתנו". גם דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב התייחס לטענות הישראליות, והבהיר בהצהרה רשמית כי "רוסיה לא מתערבת ולא מתכוונת להתערב בבחירות בשום מדינה בעולם". בעיתון הרוסי "איזווסטיה" דווח בנוסף כי פסקוב המליץ ל"לא לקרוא תקשורת ישראלית".

בעקבות דברי השב"כ, ועדת הבחירות המרכזית הודיעה כי היא תגבש מתווה פעולה לסיכול אפשרויות ההתערבות. "הוועדה ביחד עם גורמי הבטחון השונים למדה את שאירע במדינות אחרות ומגבשת מתווה פעולה שיכלול בין היתר הגברת עירנות ומודעות בקרב הגופים השונים הנוטלים חלק במערכת הבחירות" אמר דובר ועדת הבחירות המרכזית, גיורא פורדס. "מטבע הדברים, לא ניתן לפרט אילו אמצעים ושיטות נקטו ונוקטים הוועדה וגופי הבטחון כחלק מההיערכות".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו