ד"ר חנה פנחסי מתעלמת מהדבר הכי חשוב בחוברת - סרוגים

ד"ר חנה פנחסי מתעלמת מהדבר הכי חשוב בחוברת

ד"ר חנה פנחסי מתעלמת במכוון ואינה מציינת שנהחוברת כתבה ע"י אישה, ובכך מייצרת מניפולציה והטעיה לקורא שאינו מצוי כאילו מדובר בהחלטה נגד נשים

author-image
ד"ר חנה פנחסי מתעלמת מהדבר הכי חשוב בחוברת
  (צילום: הדר בן שעיה)

השתוממתי לקרוא את דיברי התיגר של הגב' חנה פנחסי על דבריו של מורי ורבי הרה"ג הרב יעקב אריאל שליט"א ועל החוברת 'שמחות בתורה' שעוסקת ומציעה דרך הראויה לנשים לשמוח בחלקן בתורה ביום שמחתה. להלן כמה הערות:

1. ראשית על חוסר דרך ארץ בדבריה בכותבה 'להתנער מדבריו של הרב אריאל' ובכך תוך כדי זלזול בכבודו של גדול בתורה, היא מעמידה את עצמה בשורה אחת מול הרב שהוא כיום מגדולי הפוסקים בדורנו ומזקני תלמידי החכמים שהציבור הדתי לאומי התברך בהם, סגנון גס ומתנשא כאלו מדובר בעמית בר פלוגתא ממכון מחקר מקביל. בכך היא כמעט מייתרת את כל המלל שיבוא בהמשך.

היחס לחכמי התורה שלנו הינו הביטוי המובהק לעמידתנו מול התורה המסורה לנו מדור דור, והאינדיקציה האם אנו חלק ממנה או מנסים לנסח תורה חדשה ש'אין לה בית אב' מעין אפיזודה חולפת וחתרנית שהיא מחוץ לשבעים פנים בה התורה נדרשת.

עוד באותו נושא

הרב אברהם סתיו: הפסיקה של הרב יעקב אריאל מעציבה


74

2. הכותבת מבקרת את החוברת 'שמחות בתורה' אך כפי הנראה מתעלמת במכוון ואינה מציינת שנכתבה ע"י אישה, הרבנית ד"ר שולמית בן שעיה [גילוי נאות כידוע, רעייתי], ובכך מייצרת מניפולציה והטעיה שלקורא שאינו מצוי הרי שעשוי לחשוב שנכתבה ע"י הרב אריאל שהינו גבר, ומכיוון שכך הרי שהדרך סלולה לטענות הנבובות והנדושות על הבניה נשית מבית היוצר של הפמיניזם המיואש והחתרני תחת אושיות הפסיקה וההלכה המסורה לנו, ומי יודע אם אין בליבן טינה על האופן בו ברא רבש"ע את עולמו ועל אופייה של תורתו.

3. מי שמכיר את משנתו של מו"ר הרב אריאל יודע שכמעט ואין שני לו ביחסו הנותן אמון בתפקידן של הנשים במרחב התרבותי והחברתי, כפי שנוסח במאמרו המכונן והידוע 'אדם אישה חוה', המבוסס על דברי 'בעל העקידה' ומוסיף עליהם, בה מציע הרב ללמוד את שלושת המימדים המרכיבים את המהות הנשית מתוך השמות בהם כונתה האישה בסיפור הבריאה, וממילא נותן הגדרה מהותנית וביסוס תורני מוצק להיותה של האישה לא רק אם ורעיה, כפי שיטען מי שירצה לטעון את טענותיו כנגד מסורת ישראל, אלא אישיות לכל דבר ועניין שוות ערך לגבר.

עוד באותו נושא

הפספוס של ד"ר חנה פנחסי והרב אברהם סתיו


7

4. הכותבת מייתרת את הלכות צניעות בטיעוני סרק, ומבחינתה הלכות אלו כובלות את הרוח והרצון הנשי ולכן יש לעקר אותן כדי שהנשים תוכלנה להגדיר מחדש את זהותן ובחירתן בלי שיהיו מוקשים בדרך, והמוקש העיקרי לשיטתה הוא בהיותן של הלכות צניעות מנוסחות ע"י פוסקי הלכה ממין זכר, ביטוי מובהק לערכי הפוסט מודרניזם ובניסוח חז"לי 'עבדא בהיפקרא ניחא ליה'.

מבחינת הכותבת, סמכות לכשעצמה ובפרט גברית על נשים, הינה אם כל חטאת והמגמה הלא מוסתרת היא לשרש אותה אך לא רק אותה, כי אם גם נשים למדניות שהיא סבורה שהן משרתות את האג'נדה הרבנית-גברית יש למצוא תואנות איך לדחותן על הסף ואף לייצר פרשנות שלא נאמרה כדי להגחיך ולדחותן בצורה פופוליסטית.

5. הסיפא של דברי הכותבת מלמדים על ראשיתם ובעצם על מהותם, 'שמחת תורה, שהוא חג מזמין יצירה של מרחב ציבורי מקבל ופלורליסטי'. בדבריה ניתן לשמוע ניחוח של התרעמות על אלוקי ישראל שבחר לכפות על עם ישראל את תורתו ולא להתייעץ עימם, ובעיקר עם הנשים, טרם נתן להם חוקים ומשפטים שניתנו באלה ושבועה בכמה מפרשיותיה של תורה.

עוד באותו נושא

הרכבת כבר יצאה מן התחנה | תגובה לרב יעקב אריאל


35

תפיסה זאת כפי הנראה, מקוממת את הכותבת לכדי ניסיון ליצור תורה אחרת גמישה ומאפשרת יותר, לא כזאת שמרוממת אותנו אל הרצון האלוקי ונשגבותו אך גם תובעות מאתנו התמסרות, אלא ככזו שמיישרת קו עם חולשתנו האנושיות ובעיקר עם הרצון העכשווי, תפארת הפוסט מודרנה בהדרה.

6. עם ישראל ימשיך לשמוח בתורת אלוקיו התמימה שיד זר שלא הצליחה ולא תצליח לגעת בה, תורה המסורה ונתונה לנו ממשה רבנו דרך אלפי דורות של מעתיקי השמועה בנאמנות ותמימות של אמת, וכמאמר ישעיה הנביא "כָּל כְּלִי יוּצַר עָלַיִךְ לֹא יִצְלָח וְכָל לָשׁוֹן תָּקוּם אִתָּךְ לַמִּשְׁפָּט תַּרְשִׁיעִי זֹאת נַחֲלַת עַבְדֵי ה' וְצִדְקָתָם מֵאִתִּי נְאֻם ה'".

וכדברי המלבי"ם; "אם ירצה מי לנצחך במשפט תרשיעי אותו, בין מי שירצה להטותך מאמונתך בחרב וביד חזקה, בין מי שירצה להטותך ע"י ויכוחים וטענות לא יצלח. מועדים לשמחה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
חנה פנחסי מוזמנת להתחיל מכיסוי ראש
דדי | 05-10-2023 10:31
אחכ נדבר על ההקפדה האעלק חשובה לרקוד עם ספר תורה.
תודה לרב ולרבנית שעיה
ארלט | 10-10-2023 13:05
לומדים מכם הרבה מאוד
משפחת שעיה,אתם חופרים,משעממים ולא משכנעים כלל
פרזנט פרוגרסיב | 05-10-2023 16:14
אולי די ? תודה
2
כל הכבוד ברכת ישר כח לרב שמעון בן שעיה
אלי | 05-10-2023 12:37
כל הכבוד ברכת ישר כח לרב שמעון בן שעיה. צריך לשמור על כבוד תורה ועל גדולי הדור
3
שחררו אותנו
שין | 05-10-2023 14:00
מעונשו של זה
4
אוסף ברברת שאינו אומר דבר
מה אתה רוצה | 05-10-2023 14:43
לא אומר כלום על טענותיה של חנה פנחסי. שמעון בן שעיה, שלטון הגברים נגמר. תפנים. אין לכם מושג מה זה אשה. רק נשים תגדרנה את הצרכים והחובות שלהם. כשתהיו בהריון, תלדו, כשיהיה לכם מחזור.אז וכל לדבר.
5
מי נותן למשפחה הזו להשתלט על האתר
שלמה לוי | 08-10-2023 12:16
מי נותן למשפחה הזו להשתלט על האתר
6
דר' חנה פנחסי אינה פחותה מגדול בתורה
שמעון | 09-10-2023 17:53
כדי לעושותו גדול ממנה. תוכן הדברים הוא הקובע ולא תואר רב, או גדול בתורה שאינו גדול במאום מכל אדם משכיל ומומחה
7
איוולת רבנית
השם | 09-10-2023 17:55
טענות דלוחות ואנטי נשיות בעליל.
8
כנראה שאני ממש תמימה
מירי | 10-10-2023 0:53
קראתי את הכתבה ואחר כך את התגובות והייתי פשוט המומה בהתחלה חשבתי ש למה בכלל הרב מתאמץ לשכנע ולהסביר? ברור שאסור לחלוק על אף רב בישראל והדר הזאת פשוט לא מבינה על מה היא מדברת ופתאום אני רואה בתגובות את מה שרשמו ונדהמתי מה הפלא שקורה כאלה פיגועים וצרות בעם ישראל??? אני מנסה לדון לכף זכות שלא כולם מכירים את המשנה נשיכתם - נשיכת עקרב (ה' בעצמו נפרע ממי שלא מכבד ולו במעט! גדול בישראל) אסור בשום צורה ואופן לזלזל ברב בישראל!!! ואני דווקא לא מהמגזר בכלל, אבל כנראה שאני ממש תמימה לגבי הדעות של אנשים. והערה קטנה: אישה שכל כך מפריע לה הדרת נשים ושות' עדיף שתלך להעצמה אישית- נשית אמיתית ותלמד כמה כוח יש לה, כמה היא חזקה, עוצמתית ושווה!!! בזכות עצמה! ומשפט אחרון לכל אישה, בעידן הכוחנות והאלימות שנתפסת ככוח: לאישה יש כוח לתת חיים וזה הרבה יותר חזק מהכוח לקחת אותם כל מילה מיותרת.
9
אתם פשוט מנותקים
לרב ולרבנית בן שעיה | 10-10-2023 8:19
אלוהים לא זורח לכם מהעכוז אתם לא חכמים וגם לא צודקים פשוט תרדו לנו מהצוואר . תחיו את חייכם ואני נחייה בדרכנו
תודה לכם הרב והרבנית שעיה! מציגים את האמת
אורין | 10-10-2023 13:07
ומרעננים אותנו אחרי כל כך הרבה דברי הבל פוסט מודרניסטים