אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פנימיות בקטנה: מה לעשות כדי להינצל מעין הרע?

הרב מיכה בלוך מסביר בדבר תורה קצר לפרשת ויחי למה יעקב שיכל את ידיו כשבירך את אפרים ומנשה, האיסור לגרום לעין הרע לאדם אחר, ומה ניתן לעשות כדי להינצל מעין הרע

פנימיות בקטנה: מה לעשות כדי להינצל מעין הרע?
  אילוסטרציה (שאטרסטוק)

בפרשת השבוע אנחנו רואים כי כאשר יעקב אבינו כשבירך את מנשה ואפרים, הוא שיכל את ידיו ושם את היד החשובה שלו, יד ימין, על ראש אפרים ולא על ראש מנשה הבכור.

לתמיהתו של יוסף אומר יעקב "ידעתי בני ידעתי. גם הוא יהיה לעם וגם הוא יגדל, ואולם אחיו הקטן יגדל ממנו." רש"י פירש שממנשה עתיד לצאת גדעון, שהקב"ה עושה נס על ידו, ואולם אחיו הקטן אפרים יגדל ממנו שעתיד לצאת ממנו יהושע שינחיל את הארץ וילמד תורה לישראל. עוד מוסיף רש"י וישם את ברכתו לאפרים לפני מנשה אף להקדימו בדגלים ובחנוכת הנשיאים.

עוד באותו נושא

פנימיות בקטנה: זאת הדרך הנכונה לבקש דברים מה'

מדוע אפרים קדם למנשה? מביא רש"י בשם התנחומא שאפרים היה לומד תורה עם יעקב וכשהיה יעקב חולה בארץ גושן הלך אפרים למצרים להודיע ליוסף על כך – ואילו מנשה עזר ליוסף אביו במצרים בהיותו המליץ בארמון המלוכה.

יעקב מלמד אותנו שהרבה דברים חשובים, אבל בעיקר חשוב לימוד התורה, ואכן זכה אפרים בזכות לימוד התורה שיצא ממנו יהושע בן נון שבא משבט אפרים שהוא קיבל את התורה ממשה והנהיג את עם ישראל. ונבין מכך עד כמה גדול לימוד התורה והשפע הנובע ממנו.

האיסור לגרום לעין הרע

כשבירך יעקב אבינו את מנשה ואפרים הוא אמר: "המלאך הגואל אותי מכל רע יברך את הנערים ויקרא בהם שמי ושם אבותי אברהם ויצחק וידגו לרוב בקרב הארץ." רש"י מביא את המדרש וידגו – כדגים שפרים ורבים ואין עין הרע שולטת בהם. ולפי זה ברכה גדולה היא שלא תשלוט בנו עין הרע.

גם בהלכה מובא האיסור לגרום לעין הרע. הגמרא מביאה בשם רב שאסור לאדם שיעמוד על שדה חבירו בשעה שעומדת בקומותיה, בשעה שהיא פורחת – ומסביר רש"י שלא יפסידנה בעין הרע.

הקיצור שולחן ערוך מוסיף ומכל שכן שאסור להסתכל בחבירו בענין שיש לחוש שיזיקו בעין הרע. בספר חסידים מסביר שבעין רעה יש איסור גזל. וכיצד? כי יש גוזל ואינו נראה (כגזל), זה הדר עם בני אדם ועינו רעה בשלהם. הנזק הנגרם על ידי עין הרע הוא כל כך חמור עד שמובאים בגמרא דברי רב שאמר תשעים ותשעה נפטרים מעין הרע ואחד בדרך ארץ.

אמירה נגד עין הרע

הגמרא כותבת שמי שבא לעיר וחושש מעין הרע יאמר: אנא מזרעא דיוסף קאתינא (אני מזרעו של יוסף אני בא) שנאמר בן פורת יוסף בן פורת עלי עין. רבי יוסי בר ר' חנינא אמר כי מכאן לומדים: וידגו לרב בקרב הארץ- מה דגים שבים מים מכסים עליהם ואין עין הרע שולטת בהם, אף זרעו של יוסף אין עין הרע שולטת בהם.

אמנם יש כאלה שאינם חוששים לעין הרע כפי שמובא בגמרא "מאן דלא קפיד ,לא קפיד בהדיה" – שפרושו מי שלא מקפיד , לא מקפידים עליו. אבל החיד"א כותב שהיום יש לחשוש לעין הרע יותר מבזמן הגמרא. ניתן למצוא בכתבי החיד"א גם דרכים להסרת עין הרע .

יהי רצון שלא תשלוט באף אחד מישראל עין הרע ונראה תמיד זה את זה בעין טובה.

סגולת החיד"א להינצל מעין הרע

החיד"א בשומר ישראל כותב יאמר אחד עשר פסוקים המתחילים בנו"ן ומסתיים בנו"ן, והן סגולות להנצל מעין הרע:

 1. נגע צרעת כי תהיה באדם והובא אל הכהן.
 2. נחנו נעבור חלוצים לפני ה' ארץ כנען ואיתנו אחוזת נחלתנו מעבר לירדן.
 3. נביא מקרבך מאחיך כמוני יקים לך ה' אלוקיך אליו תשמעון.
 4. נהר פלגיו ישמחו עיר אלוקים קדוש משכני עליון.
 5. נגד אבותם עשה פלא בארץ מצרים שדה צוען.
 6. נחית כצאן עמך ביד משה ואהרון.
 7. נפתי משכבי מור אהלים וקנמון.
 8. נר ה' נשמת אדם חופש כל חדרי בטן.
 9. נופת תטופנה שפתותייך כלה, דבש וחלב תחת לשונך וריח שלמותייך כריח לבנון.
 10. נודו מתוך בבל ומארץ כשדים צאו והיו כעתודים לפני צאן.
 11. נושקי קשת מימינים ומשמאלים באבנים ובחיצים בקשת מאחי שאול מבנימין.

ולאחר אמירת הפסוקים הללו יש לאמר את התפילה הבאה: "יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שתמלא רחמים עלינו ותצילנו לנו ולכל בני ביתנו ולכן ישראל מעין הרע ומכל מיני כישוף, ותבריח היצר הרע והשטן ממנו. וכשם שפרשת כנפיך על אבותינו במדבר והצלחת מעינא בישא דברים הרשע, כן תפרוש כנפיך עלינו ברחמיך הרבים ונהיה מכוסים המכסה וההגנה בשמותיהם הקדושים, אמן נצח סלה ועד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הדברים הנפלאים של...
חיים לוי | 02-01-2021 18:59
הדברים הנפלאים של הרב בלוך מוסיפים לנו נופך בעבודת ה'.