אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עסקת המאה: נתניהו לא חזר מנאום בר אילן

תמורת קיבוע המצב הקיים, שההתנחלויות יוותרו במקומן, מצהיר ראש ממשלת ישראל שהוא מוכן לקבלת מדינה פלסטינית. יש בתוכנית גם ברכה רבה, וצריך מנהיגות שקולה שתוביל עבודת מטה משמעותית

עסקת המאה: נתניהו לא חזר מנאום בר אילן
  צילום: נעם רבקין פאנטון/ פלאש 90

תוכנית המאה שיגיש טראמפ היא תוכניתו של נתניהו. במשך מספר שנים נתניהו, עוזריו, יועציו ומכונים שונים שהוא קשור בהם עמדו בקשר עם ג'ראד קושנר והגישו לו את התוכנית שטראמפ יציג עוד מעט. התוכנית שנתניהו הציע היא למעשה נתניהו במיטבו או במירעו – הרבה רעש וצלצולים ושום דבר מעשי, כמעט.

התוכנית למעשה מקבעת את המצב הקיים. ההתנחלויות יוותרו במקומן וירושלים תמשיך להיות בירת ישראל. ואולם אחרי ההתרגשות מההכרה בכך שהמציאות היא מציאות חשוב יותר לראות מה עוד יש בתוכנית. ראשית נתניהו ממשיך לתמוך בעקרון המדינה הפלסטינית, כפתרון הסופי של הסכסוך הישראלי-פלשתיני.

עוד באותו נושא

"הממשל האמריקאי מנהל שיח בעיקר עם הימין הדתי"

אם מישהו חשב שנתניהו נסוג מנאום בר אילן הוא מוזמן להתבדות. שנית וחשוב מכך, נתניהו מסכים להמשך האחיזה הפלשתינית בירושלים. אמנם מדובר על אחיזה סמלית, אבל המשמעות היא שמבחינה עקרונית נתניהו מסכים לכך שירושלים היא אכן בירת המדינה הפלשתינית שבהקמתה הוא תומך. שלישית וחמור משני הדברים גם יחד נתניהו הסכים לקבלת עקרון השיבה. אמנם, גם כאן מדובר על שיבה סמלית, אבל במאבק שבו הסמלים משחקים תפקיד לא פחות חשוב מהמציאות, ההסכמה הזו היא נסיגה דרמטית מהעמדה הישראלית, ובכלל זה גם עמדתו של יצחק רבין ז"ל, ששללה מכל וכל את עיקרון השיבה.

התוכנית הזו היא גם נתניהו באופן שבו היא אמורה להיות מיושמת. יש בה מספיק מקלות ומכשולים כדי שהיא לא תתקדם לשום מקום. החלת הריבונות על בקעת הירדן ועוד יותר מכך על גושי ההתיישבות עתידה לשלול מאלוף פיקוד מרכז ושר הביטחון את זכותם להתערב בבחירות שנערכות בהתנחלויות ותו לא.

יתרונה הגדול הוא כמובן בהיותה תרגיל שיווק. דא עקא, שכתרגיל שיווק זהו תרגיל יקר מאד. למעשה, תמורת קיבוע המצב הקיים בשטח לפיו ישראל ממשיכה להחזיק בהתנחלויות הקיימות, מצהיר ראש ממשלת ישראל, שהוא מוכן לקבלת מדינה פלסטינית, אחיזה פלסטינית בירושלים וקבלת עקרון זכות השיבה. כל זאת ללא שום תמורה של ממש ואפילו לא סמלית מהצד הפלסטיני. במצב הנוכחי התוכנית הזו אינה שונה מההתנקות רק חמורה יותר. הצד הפלסטיני לא מקבל רק שטח, אלא גם התחייבויות מדיניות, וזאת מבלי לתת דבר.

בהזדמנות זו ראוי לזכור שנתניהו עצמו היה זה שמנע את פרסומה של התוכנית בחודשים האחרונים מפני שהוא חשש שהיא תזיק לו ב'בייס' הימני. דיוני החסינות הקרבים חייבו אותו ללכת על תוכנית שהוא יודע שיש בה מרכיבים בעייתיים מאד, אבל היא תוכל להתחרות בדיוני החסינות.

אמת יש בתוכנית גם ברכה רבה, אלא שלשם כך צריך מנהיגות שקולה שתוביל עבודת מטה משמעותית כיצד ניתן להתמודד עם הסיכונים הרבים, וחשוב מכך כיצד להבטיח שהיא איננה נעשית לפארסה הרת סכנות.

הליכוד במצבו הנוכחי בוודאי שאינו יכול לשמש מופת למנהיגות שקולה, ועוד פחות מכך מנהיג הליכוד. נפתלי בנט שכלוא בכלוב הזהב שנקרא משרד הביטחון, בוודאי שלא יוכל לעשות דבר. מי שמעוניין להתנגד לתוכנית, מוזמן להצביע לבן גביר. ואולם על מנת לממש את התוכנית בצורה בטוחה ייתכן שבאופן פרדוקסלי משהו דווקא כחול-לבן היא הכתובת. המנהיגות של כחול-לבן, שאינה לחוצה ממשפט קרב או מהימין הקיצוני, תוכל לשקול באופן מיטבי את התוכנית, להבטיח את עקרון ההדדיות, ולדאוג שהתוכנית הזו, שיש בה מרכיבים חיוביים רבים, אכן תביא אותנו ואת שכננו למקום טוב יותר.

 

הרב ד"ר מאיר בן שחר, הוא מרצה להיסטוריה במכללת שאנן ובאונ' הפתוחה

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הבעייה העיקרית היא
התמים | 26-01-2020 15:20
שהפלסטינים לא מסכימים ולא יסכימו לתוכנית, ולכן זהו משחק בינינו לבין עצמנו והאמריקאים. גם האירופאים לא יתמכו בה. התוכנית לא תוביל לשום מקום.
סוף סוף הבנת, הפלסטינים לא צד בעניין!
אביגדור | 26-01-2020 16:22
פלסטינים זאת המצאה של השמאל, על מנת לטשטש את זהותה היהודית של מדינת ישראל, כפי שייבאו מרוסיה 50 אחוז לא יהודים, ומסודן עוד 200,000 מהגרים בלתי חוקיים, כך גם היה, כשייבאו חיילים לרשות מטוניס. בעקבות רשעות השמאל החולני, והבוגדני, *שבגד בדרך אבותיו* קם האספסוף הפלסטיני והחליט לרכב על המצאת השמאל, כאומר: *אם היהודים אומרים, וגם נותנים, למה שלא ניקח*.... אז זהו, ברוך השם זה נגמר. רוב העם היהודי האמיתי, מאוחד ומלוכד, במה שמכונה, הבלוק, הנה הפירוט - ליכוד, שס, אגודה, עוצמה וימינה, שזה אומנם רק 55%, מהישראלים בארץ, אבל זה יותר מ 70 אחוז מהיהודים, בהתחשב, שלליברמן יש 5 מנדטים רוסים לא יהודים, ועוד 5 מנדטים כאלה, מפוזרים במרץ, מערך ולפיד. השמאל רקוב, הנאלח והמושחת, נלחם בחירוף נפש, כי הם יודעים טוב מאוד, שהעם היהודי, חשף את מזימתו, וגילה את מערומיו. לכן, נמשיך להיות מלוכדים עם הליכוד, כוחינו באחדותינו, ואולי נזכה להציל כמה נפשות יהודיות טועות, שנפלו בתמימות, בשבי השמאל הנחשי, הרצחני, והמסוכן.
2
אי תלות בערבים
סתםאחד | 26-01-2020 15:56
לקח כואב שלמדנו מן העבר הקרוב הוא שאסור לנו להפקיר את טובתנו בידי אחרים. הגיע הזמן שמדינת ישראל תעשה את הדבר הנכון לעם ישראל בארץ ישראל, ותעשה זאת בכוחות עצמה ובתמיכת ידידת האמת הגדולה שלה. הערבים ימחו ויצעקו ויתנגדו כפי שעשו לאורך כל שנות קיומה של הציונות ובסופו של דבר העובדות בשטח הן שתקבענה. יש לאמץ למדינת ישראל את הישובים היהודים ולהותיר את מרכזי האוכלוסייה הערבית לנפשם. זכו - יחזרו לירדן מולדתם האמתית. לא זכו - יחיו במדינתם שיקימו להם על בסיס ריכוזי האוכלוסייה שלהם בלבד. בבוא היום עוד נזכה להגשים, בעה, את כל חלום ארץ ישראל, אבל כיום חובה לקחת את מה שהשם מזמן לנו ולומר תודה ולברך.
חזק ואמץ
אביגדור | 26-01-2020 16:37
לו יהי כדבריך, אמן ואמן.