אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרשת ה-DNA, הרב לאו: "לא מברר יהדות כהלכה"

לאחר התגובות הסוערות נגד בדיקת ה-DNA, אומר הרב הראשי הרב לאו כי הבדיקות לא נכפות אלא רק מסייעות למי שמבקש להוכיח את יהדותו, ומבהיר: "הבדיקות רק מסייעות ולא משמשות לבירור יהדות כהלכה"

פרשת ה-DNA, הרב לאו: "לא מברר יהדות כהלכה"
  צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

פרשת ה-DNA. לאחר האשמות פוליטיות סוערות על בדיקת DNA לעולים לבירור יהדותם כהלכה, מבהירים בלשכת הרב הראשי הרב לאו היום (רביעי) כי בדיקת ה-DNA רק מסייעת לבירור יהדות ולא משמשת כבירור יהדות על פי ההלכה.

כזכור, בכנס בחירות של ש"ס השבוע שנערך באשדוד, התייחס יו"ר המפלגה דרעי לדבריו של ליברמן כי משרד הפנים בודק את הדי אן אי של עולי חבר העמים ומקשה עליהם לעלות לארץ, וזו הסיבה שליברמן מעוניין בתיק הפנים: "אני מודה באשמה", אמר דרעי, "נכון, יש חוק השבות במדינת ישראל, אני הייתי מחוקק אותו אחרת, מאות אלפים של עולים במסגרת חוק השבות הם לא יהודים על פי ההלכה, לצערי הרב אנחנו ממלאים את חובתנו בצורה היעילה ביותר במסגרת החוק".

ליברמן הגיב לדבריו ואמר כי "ישראל ביתנו תפעל בכל הכוח נגד בדיקות ה-DNA המשפילות והמבזות שהמציאו עסקנים חרדים, נקבל לידינו את משרד הפנים ונפסיק עם הגעזענות והאפליה שמקדם הממסד החרדי כנגד יותא ברית המועצות לשעבר".

גם יאיר לפיד הגיב לדברים: "אריה תתנצל. אין לך את הזכות להעליב אזרחים שווי זכויות שמשרתים בצבא, עובדים ומשלמים מסים. אף אחד לא יערוך פה בדיקות DNA לעולים. יהדות היא לפני הכל דרך ארץ".

לאחר מכן השיב להם דרעי: "הערה בקשר לנאומי באשדוד. משרד הפנים בראשותי ימשיך לשמור ולהקפיד על חוק השבות ויפעל לוודא שלא ייכנסו לישראל אנשים שיתחזו ליהודים עם תעודות מזוייפות. רק תיקון לפרסומים: לא אמרתי שנערכות בדיקות DNA לעולים מחבר העמים, אין בדיקות כאלה וגם לא ייערכו. ח״כ ליברמן הוא זה שהאשים אותנו בזה".

"מעולם לא נכפה על אף אדם לעבור אותה"

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, התייחס לסוגייה "בעקבות שיח מפלג שדובר בימים האחרונים בעניין בדיקות DNA לפונים בבירור יהדות", וכתב כי:

"ראשית יובהר כי לצערנו חוק השבות במתכונתו הנוכחית אינו תואם לגדרי ההלכה באשר מיהו יהודי. אשר על כן ישנם עולים אשר למרות זכאותם לחוק השבות אינם מוגדרים כיהודים על פי ההלכה.

אדם הפונה לבירור יהדות מוטלת עליו החובה להוכיח את יהדותו בפני בית הדין – בתי הדין מונחים ופועלים לפעול בכל מקרה ברגישות, לסייע ולהקל בהליך בירור היהדות. במקרים בודדים, קורה לא פעם שיש מי שטוען כי הוא יודע שהוא יהודי אולם אין בידיו את המסמכים המאשרים את דבריו, או לחילופין מוצאים סתירה בין דבריו לבין מה שנתברר לגביו. במקרה שכזה עשוי ביה"ד אך ורק על מנת לסייע בידי המבקש, להציע לו לעבור בדיקת D.N.A שתחזק את טענתו. אולם מעולם לא נכפה על אף אדם לעבור אותה. ויודגש, בדיקת D.N.A אינה משמשת כבירור יהדות על פי ההלכה אלא אך ורק מסיעת בהליך הבירור.

כמו כן, לעתים דן בית הדין דיון בסוגיה של אימוץ ילדים, ובמקרה כזה גם כן עשוי ביה"ד לבקש לערוך בדיקה שעשויה לעזור בהוכחת הורות. וכן במקרים בהם יש חשד למסמכים מזויפים בתי הדין עורכים בדיקות אבהות שהן לגיטימיות – בדיוק כפי כמקובל בבתי משפט לענייני משפחה בארץ ובעולם.

לצערנו, נראה שיש כאלה שהם אינם יהודים שמנסים להיטמע בעם ישראל וחוששים מהליך בירור היהדות בבתי הדין ומשתמשים בעניין זה כמאבק נגד ההלכה תוך יצירת פילוג, שנאה והכפשה כלפי שירותי הדת בכלל ומערכת בתי הדין בפרט".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
לא ברור שהבדיקב יכולה לסייע הלכתית
צחי | 06-03-2019 16:47
ישנם תלמדי חכמים שסבורים שאין בבדיקות מסוג זה לבירור הלכתי לא ליוסין ולא ליהדות והם מהווים רק סימנים בדרגה גבוהה בזהוי. אך אין בהם בלעמוד כנגד חזקה ונגד רוב
2
דרעי גזען מושחת, ובמשפחת לאו כנראה אין שכל
להקיא | 06-03-2019 17:32
מבקש לבדוק את הדי אן איי של דרעי! הוא נמאס לו לשמוע רוסית במשרד העליה, אבל כידוע מוצא השבטים הברבריים המרוקאים אינו יהודי. דורש לברר אחת ולתמיד! ומשפחת לאו עדיף שתשב בשקט ולא תתבטא בנושאי יהדות, כשבן אחד שלהם משווה יהודים לנאצים , והאחר רוקד במועדוני חד מיניים מחופש לאשה חרדית.
הרבנים הראשיים
חביבה | 17-06-2019 12:20
עכשיו הם גם רבני מכבה אש שליטא. בהכל הם עוסקים חוץ מדבר תורה .