הבלתי רשמי: יעקב כהן ממייסדי תנועת ש"ס הלך לעולמו

הלך לעולמו הרב יעקב כהן, הנחשב לאחד ממייסדי תנועת ש"ס, עליו בוסס הסרט "הבלתי רשמיים" שיצא לאחרונה. מפלגת ש"ס נפרדה מכהן: "היה מדמויות ההוד של ירושלים, איש תורה וחינוך ולוחם צדק"

נפטר יעקב כהן, האיש עליו בוסס הסרט 'הבלתי רשמיים'
  הרב יעקב כהן ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)

הרב יעקב כהן, ממייסדי תנועת ש"ס, עליו בוסס הסרט "הבלתי רשמיים"– הלך לעולמו היום (שבת) בגיל 73, לאחר מאבק במחלה קשה ממנה סבל בשנה האחרונה.

כהן, היה בעל הוצאת הספרים 'שיח ישראל' בשכונת מקור ברוך ונחשב לאחד ממייסדי תנועת ש"ס במועצת העיר ירושלים, יחד עם הגאון הגדול רבי יעקב יוסף זצ"ל וח"כ לשעבר ניסים זאב.

בסרט שיצר לאחרונה היוצר הסרוג אלירן מלכה על הקמת ש"ס, "הבלתי רשמיים", גילם השחקן והזמר שולי רנד את דמותו של הרב יעקב כהן.

שולי בתפקיד יעקב כהן (צילום: יחצ)

מפלגת ש"ס נפרדה מכהן בהודעת אבל מרגשת: "תנועת ש״ס אבלה על פטירתו של הרב יעקב כהן ז״ל, מדמויות ההוד של ירושלים, איש תורה וחינוך ולוחם צדק.

המנוח ז"ל היה הרוח החיה מאחורי הקמת סיעת ש״ס בירושלים לפני למעלה מ-30 שנה, כשנאבק כמעט לבדו נגד אפליית בני עדות המזרח במוסדות החינוך ולמען ייצוגם בכבוד בעירייה. בתמיכת מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן שליט"א זכתה המפלגה להצלחה גדולה והפכה לעובדה קיימת בירושלים. אין ספק כי דמותו ומאבקו תרמו רבות לייסודה של תנועת ש״ס הארצית בהנהגת מרן רבנו עובדיה יוסף זיע״א ולמהפכה הגדולה שהיא מחוללת במהלך עשרות השנים בציבור הספרדי".

"הוא היה מדבר ואני הייתי נושך שפתיים, חונק את הדמעות ורושם"

הכתב והפרשן לענייני חרדים, אבישי בן חיים שהיה קרוב במיוחד לרב כהן ז"ל וערך איתו שיחות רבות עליהן התבסס הסרט "הבלתי רשמיים", סיפר: "בימים האחרונים הבמאי אלירן מלכה ניסה לארגן לו הקרנה פרטית של הסרט, שאשב איתו ואראה לו שמפעלו ההיסטורי זכה לכבוד הראוי לו. למרבה הצער לא הספקנו.

עשרות שעות של שיחות היו לי עם האיש שהיה הרוח החיה הסוערת הפצועה והכואבת מאחורי הקמת ש"ס הירושלמית בשנת 1983: יעקב כהן. הוא היה מדבר מדבר ואני הייתי נושך שפתיים, חונק את הדמעות ורושם ורושם ורושם. מהתחקיר הזה נולד הסרט 'הבלתי רשמיים' של אלירן מלכה, שישב איתי שעות על גבי שעות והוקסם מהסיפור" סיפר בן חיים.

בן חיים הוסיף וחשף את אחת משיחותיו עם כהן, שהפכה לימים לאחת מהסצנות החזקות בסרט 'הבלתי רשמיים': "אני מפרסם פה רק קטע אחד קצר, מתוך הרישומים שלי. על הניצוץ שהדליק את יעקב כהן ואת המהפכה של ש"ס, אחרי שבתו הספרדית נזרקה ממוסד הלימודים החרדי אשכנזי שבו למדה. "קיבלתי טלפון מהמחנכת. אמרה 'שמעתי שיש לכם טלוויזיה בבית'. אמרתי לה 'זה לא נכון, אני בן תורה מילדות'… הזמנתי אותה לבוא לבדוק בבית אם יש טלוויזיה. לא רצתה לבוא.

אחרי שבועיים קיבלתי טלפון דחוף ממנה אמרה: 'שמענו ממקור מוסמך שבתך הולכת עם שסע ועם חצאיות ג'ינס וכן הולכת אחרי הלימודים בלי גרביים'. אמרתי 'בואי תבדקי בארון בבית', לא רצתה. אמרתי לה שזו סתם עלילת שווא. אחרי שבוע זרקו אותה מבית הספר, את הבת שלי! שאלתי 'מי זרק? מי החליט?' אמרו שלא יכולים לומר. הלכתי לרב צדקא, בכיתי. אמרתי לרב "הגיעו מים עד נפש, שמונה בנות ספרדיות הם זרקו" בכיתי לפניו. נכנסתי למנהלת ואמרתי 'או שאת מכניסה חזרה את בתי או שתתחרטי. אני אעשה כזה מהפך שתתחרטו על מה שעשיתם'. אמרתי 'אתם תאכלו קש ותבן'  זה בגלל שאני ספרדי. אבל את לא הכרת איזה ספרדי אני' ".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו