אחרי החגים – הזמן הכי קשה לזוגיות שלכם

'אחרי החגים' זו דווקא תקופת השיא של פתיחת תיקי גירושין, ושל פניות לייעוץ נישואים. גם בקרב זוגות הנמצאים בתהליך של טיפול זוגי, במקרים רבים תקופת החגים מחוללת נסיגה ומעצימה את הקשיים הקיימים

אחרי החגים - הזמן הכי קשה לזוגיות שלכם
  (צילום: שאטרסטוק)

ויהי אחרי החגים …

תקופת החגים, פנים רבות יש לה.

בהקשר של זוגיות, 'אחרי החגים' זו דווקא תקופת השיא של פתיחת תיקי גירושין, ושל פניות לייעוץ נישואים. גם בקרב זוגות הנמצאים בתהליך של טיפול זוגי, במקרים רבים תקופת החגים מחוללת נסיגה ומעצימה את הקשיים הקיימים.

מטרת שורות אלה, הנכתבות דווקא כחודש אחרי החגים, להביט על הדברים קצת מרחוק, ולגזור כמה מסקנות.

מדוע תקופת החגים מעצימה קשיים בזוגיות? להלן כמה הסברים אפשריים:

"זמן זוגי מוגבר"

בימי השגרה של השנה, כל אחד מבני הזוג עסוק בשלו, וכך החיכוכים נמנעים. בתקופת החגים השגרה נשברת, יש המון זמן של משפחה, המון ביחד. והליקויים שיש בקשר הזוגי באים לידי ביטוי בצורה מוגברת

"אכזבה"

תקופת החגים זו תקופה מאומצת. הרבה התארגנויות, ארוחות, קניות וטרדות. והרי הכלל הוא שככל שאני מתאמץ יותר וטורח יותר, כך אני מצפה מבן הזוג שלי לקבל יותר הערכה תשומת לב ותמיכה. כשבן הזוג שלי לא מעניק לי את התמורה המגיעה לי, אני מתמלא אכזבה, מרירות וכעס. [ובדר"כ כל אחד מבני הזוג מרגיש שהוא משקיע ומשקיע, ולא מקבל את התמורה הראויה.]

"נפילת האסימון"

כל השנה אנחנו עסוקים והחיים פשוט עוברים להם. בתקופת החגים יש לנו המון זמן ביחד, וכשלא טוב לנו ביחד, פתאום אנחנו מבינים כמה דברים על טיב הקשר שלנו.

"האשליה"

לחלקנו יש זיכרונות קסומים מתקופת החגים. וכשהחגים בפתח, הם נתפסים אצלנו כמין חלום וורוד, עם הרבה דבש, ואווירה חגיגית וחמה, ואנו מצפים לבואם בכיליון נפש. וכאשר הם באים, והמציאות הקשה מנפצת את האשליה, צער גדול מציף אותנו.

"כסף"

כסף ידוע כ"מושך אש", ומריבות על כסף מתאפיינות לרוב בווליום גבוה, בחילופי האשמות והעלבות, ומילים שהיה עדיף שלא לומר. האש משתוללת לכל כיוון, וכוחות הכיבוי חסרי אונים. ההוצאות הגדולות של החגים, מספקות חומר בעירה רב.

אך

– אם הקשר הזוגי בריא ושמח,

– אם כל אחד מבני הזוג אוהב לפרגן ולהעניק לשני,

– אם כל אחד מבני הזוג קשוב לרגשותיו ולצרכיו של השני,

– אם בני הזוג מטיבים לנהל שיחות תיאום ציפיות ויודעים להיערך ביחד לתקופת החגים, בחלוקת מטלות, בהיערכות כלכלית מתואמת ומוסכמת, אזי תקופת החגים תהיה עבורם תקופה מקסימה ומעצימה, מלאה בזמן איכות זוגי, ובחוויות חיוביות.

תרדמת החורף הזוגית

למי שחווה את תקופת החגים כתקופה מורכבת מבחינה זוגית, החזרה לשגרה והכניסה לתקופת החורף, מביאות עמהן תחושת הקלה. אך הסכנה הגדולה היא, שתקופת החורף תהפוך ל'תרדמת החורף הזוגית' – כל אחד מבני הזוג יחזור לעיסוקיו, הזמן הזוגי שוב יצטמצם עד למינימום, וכל אחד ימשיך לשרוד לבד בתוך זוגיות חלולה וריקה

קשיים שצפו בתקופת החגים, הם בסך הכל תמונת ראי לטיבו של הקשר הזוגי, ותפקידם להוביל אותנו להבנה שיש בזוגיות שלנו חלקים לא בריאים המחייבים התייחסות. ואכן ברצון משותף אפשר להתקדם, להתקרב, להיפתח יותר זה לנפשו של זה, לשכלל את ההקשבה ואת יכולת השיח, את ההתנהלות הבריאה מול פערים וקונפליקטים, ולהגיע לשיאים חדשים של אושר וסיפוק.

ברכת חורף בריא, בכל המובנים!

==

הרב נתן שלו הוא רב הישוב מבואות יריחו, ויו"ר עמותת חיים של טובה, המסייעת למשפחות המצויות במשברים זוגיים ונפשיים.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע