הזוג הסרוג מצפת שלא מתבייש לדבר על מיניות

הזוג הסרוג מצפת שלא מתבייש לדבר על מיניות

בעוד שבמגזר (ולא רק) עדין מתקשים לדבר בקול על בעיות בזוגיות, החל משחיקה ועד למיניות. הזוג הסרוג מצפת, יהונתן ויסכה שומר החליטו ללכת להשקיע בזוגיות שלהם וכיום הם כבר עוזרים לאחרים ומאמינים שהמגזר מתקדם, רק חבל שזה לרוב קורה חד צדדי

author-image
זוג הסרוגים חושף: זו הבעיה העיקרית אצל זוגות דתיים
  (צילום פרטי)

אם הייתם פוגשים אותם באמצע הסמטאות של צפת, כמעט 99% מהסיכויים שלא הייתם מצליחים לנחש במה הם עוסקים לפרנסתם וגם עבור עצמם. יהונתן ויסכה שומר, נשואים בני 38 שהיו בני זוג עוד מגיל 14 "לנו זה התאים והיה מדויק. גם ברגעים הקשים וגם ברגעים השמחים" מסבירים לי את הקשר המוקדם והמפתיע.

שניהם כיום עוסקים בייעוץ זוגי ומיני, שהבחירה דווקא במקצוע זה היתה דווקא לא בכוונה תחילה אלא מתוך צורך גדול ואישי "המסלול שבחרנו בא מהצורך להשקיע בזוגיות של עצמנו ומתוך זה צמח הרצון לעזור לאחרים". מספרת יסכה "רכשנו את המקצוע במקביל כשחלק מההכשרות למדנו ביחד".

בני זוג עוד מגיל 14 (צילום פרטי)

כדתיים מבית, לא הייתם נבוכים מעניין הדיבור והעיסוק במיניות? 

"שאלה טובה, בלימודים היו כמה רגעים של מבוכה אבל במפגש האמיתי עם אנשים יש משהו אנושי וכמה שהסיפור יהיה קיצוני ו'כביכול' סוטה- בסוף מדובר באנשים שבלב, בכאב, ובתשוקות שלהם יש דבר אנושי ועמוק.

תמיד חושבים שיפתיעו ויזעזעו אותנו, אבל אנחנו לא מזדעזעים כי המיניות והאינטימיות הם חלק בלתי נפרד מהמארג האנושי הקסום העמוק והיפה שהאדם האנושי מביא איתו".

איזה תגובות אתם מקבלים כדתיים העוסקים בזוגיות ומיניות ?
"תלוי מאיזה מגזר. במגזר החילוני יש התפעלות ובמגזר הדתי יש התרגשות מכך. אנחנו נמצאים לעיתים על המוקד אבל בכל הציבורים רואים שמחה והודיה על כך שזה נושא שמקבל במה. אנחנו רוצים שדברים יבואו מתוך הקודש אבל שזה יבוא גם לאיכות חיים של המטופלים ואנחנו מדייקים, מה שלא מדויק לנו מבחינת הגדרות".

"הרומנטיקה ההוליוודית היא לא הגיונית, אבל אנשים מבינים שאפשר אחרת"

בעוד שבמגזר מרגישים שחלה לאחרונה התקדמות בנושא, יש עדין לא מעט זוגות שמתקשים לדבר בקול על הבעיות, החל משחיקה, תקשורת שגויה ועד למיניות. יהונתן ויסכה פוגשים מידי יום עשרות זוגות דתיים החל מבכנסים והרצאות, בהם משתתפים ועד שיחות פרטניות.

פוגשים לא מעט זוגות (צילום פרטי)

האם לדעתכם הזוגות במגזר כבר מספיק מודע לשיטות הטיפול הקיימות בתחום?

"זה מקסים שאנשים נהיים יותר ויותר מודעים אבל לא מספיק מודעים לאפשרויות הרבות של טיפול בתקשורת ובאינטימיות. לדעתי חסרה מודעות לטיפול הוליסטי שהוא משלים אחד את השני של זוגיות ומיניות. אנחנו מאמינים בו בטיפול הוא ליצור משאבים עבור הזוג בעזרת כלים חיוביים.
אנחנו גם מאמינים שבסופו של דבר הזוג מטפל בעצמו ובמשאבים שהוא מקבל בעצמו, כאשר הוא מקבל עוד כיוון הם באמת יכולים לטפל בעצמם וכשלא מקבלים כלים מגיעים הרבה פעמים לחסמים".

נראה שלאחרונה כל הנושא הזה מאד עולה בשיח הציבורי המגזרי. איך אתם מסבירים את זה?
"קודם כל כמו הרבה דברים טובים הם צומחים מתוך כאבים. האינטימיות חסרה ויש הרבה חוסר ידע. אנשים לשמחנו לא מוכנים לקבל את זה ורוצים משהו חדש.

הרומנטיקה ההוליוודית היא לא הגיונית, אבל אנשים מבינים שאפשר אחרת. המצב הזה מעורר אנשים לחפש משהו אחר ויותר עמוק ביחסים שלהם. יש תהליך של מכון פוע"ה וגם מכונים וקורסים נוספים שפתחו שיח בתוך הציבור הדתי לאומי. גם בכנס בבית שאן של מרכז משפחה הוא חלק מההתקדמות הזו,מהסיבה שהוא מעניק גם כלים הוליסטים שמכילים גם מיניות, תקשורת והלימה בין גוף ונפש".

מציגים את הרומנטיקה המציאותית (צילום פרטי)

תוכלו להצביע על בעיה עיקרית של זוגות, שאתם נתקלים בה במהלך העבודה שלכם?
"שחיקה בעיקר. זה גורם לזוגות לאבד את הזמן איכות שלהם, את האינטימיות. זה הופך למשהו לוגיסטי של ניהל בית. יש מצבים של פערים במיניות ובתפיסות שונות. אנחנו מתמודדים הרבה עם חוסר תקשורת שבסך הכל לא הבינו אחד את השנייה ועיקר העיסוק שלנו זה להפגיש בין בני הזוג. להפגיש בין העולמות השונים ואת המיניות והתפיסות השונים".

יש פספוס בשיח של מיניות פמיניסטית

בשנים האחרונות, נראה שתהליך ההתקדמות במגזר בנושאי המיניות והזוגיות מגיע ואפשר לומר גם התחיל דווקא מהנשים. החל משיח בקבוצות פייסבוק שנועדו לעניין ועד לעובדה שכיום ניתן למצוא עשרות אם לא מאות מטפלות דתיות בכל הקשור בתחום.

מה לדעתכם עוד צריך לשפר?

"אכן יש התעוררות נשית מדהימה לנושא. אך לדעתנו יש פספוס בשיח הזה של מיניות פמיניסטית, כי זה לעיתים מוציא את הגברים מהסיפור וזה חבל. לכן צריך שיהיו כמה שיותר קורסים וסדנאות גם לגברים, שיעבדו על התהליך הזוגי ולא רק על הנשי".

ידוע שהרבה זוגות חוששים לפרט ולדבר על הבעיות שלהם מול מטפלים. איזה פתרון אתם ממליצים לכך? 
"קודם כל מה שמטפל עושה זה ליצור את המרחב שבו המטופל מרגיש בו נוח. יש נושאים שאנחנו הרגשנו שהם נבוכים איתם כמו נושאי מיניות. כשיש נושאים שנבוכים מהם, אז אנחנו עושים שיעורים אינטרנטיים בשביל שאנשים יקבלו את הידע שהם זקוקים לו בלי להתבייש ובלי לשתף בכך אדם אחר".

מודים על האתגר כל יום מחדש 

לא הכול ורוד אפילו לא אצל זוג כמו יהונתן ויסכה, "אנחנו שונים כמעט בהכל" חושפת יסכה ומספרת כי גם להם יש בעקבות העיסוק המשותף גם לעתים ויכוחים ואי הסכמה "למשל בדרך לסדנא של 50 זוגות היה לנו חילוקי דעות באוטו, רגע לפני אבל השתמשנו בכלים שאנחנו מלמדים כמו מה נקודת המבט של כל אחד ובסוף זה מסתדר, כי אנחנו אחד מבחינה אישית".

באיזה אופן העיסוק שלכם משפיע על חייכם האישיים?

"ראשית זה מחייב אותנו לקיים את כל מה שאנחנו מלמדים, כי אנחנו לא מלמדים מה שאנחנו לא מקיימים. שנית אנחנו רוצים להתחייב למשהו שאנחנו מאמינים בו. בסדנאות שאנחנו מעבירים אנחנו מקבלים הרבה השראה מזוגות שעושים מאמצים עבור עצמם וזה מעגל שאנחנו מודים עליו עם כל האתגר שבזה ומקווים תמיד להיות מעוררים השראה גם בעבור זוגות אחרים".

======================

גם יונתן ויסכה יקחו חלק בכנס בית שאן לזוגיות ומשפחה שיערך ביום ה' י"ט תמוז 13.7.17, במרכז הנוער בית שאן

 

 

 

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
פרט חשוב: לרדת במשקל..
מאיר | 12-07-2017 19:12
יעשה רק טוב לשניכם!
זה לא עניינך. - תגובה מבישה
חיים | 13-07-2017 13:15
זה לא עניינך.
מה שברור זה..
אורן | 13-07-2017 10:00
מה שברור זה שכותב התגובה מכיר אותם אישית, וכל רצונו זה להרע להם. חבל. מן הסתם לא טוב לו בחיים. אולי סדרת טיפולים תעזור. מאחל לך שתמצא שלווה.. והזוג בתמונה מהמם.
תתבייש. זה לא ממין העניין.
טקט | 13-07-2017 7:54
טקא
תתביישי
טקט | 13-07-2017 7:53
זה לא הגוף שלך, לא נאה לך סגור תעניים.
אביבה | 13-07-2017 1:26
מי אתה חושה שאתה שאתה מעז לדבר על גוף של אדם. טפל בעצמך. אין לך שום זכות או בעלות לדבר. אתה אדם רדוד וחוצפן. זוג יפה ואמיץ.
תגובה לא עניינית
אביבה | 13-07-2017 1:22
מי אתה חושב שאתה שאתה מעז להעיר לאדם על משקלו. זה לא הגוף שלך, טפל בעניינים שלך.לא נאה לך עצום את תעניים. אדם רדוד וחוצפן.
2
בהפרדה
מלכה | 12-07-2017 19:38
לדעתי ההרצאות הללו צריכות להיות בהפרדה. לאחרונה שמעתי מספר הרצאות בנושא כאשר הקהל היה מעורב והתחושה היתה מאד לא נעימה. המנחה דיברה בפתיחות יתירה בנושאים אינטימיים. הנשים סביבי הרגישו מאד לא נעים. צריך לדבר על כך,ללמוד ולהחכים בנושא אך בצורה הראויה לציבור עדין ואיכותי.
אני הייתי בסדנא שלה בהפרדה.
... | 17-07-2017 10:13
3
הם מדהימים. פתחו לנו עולמות אינסופיים בקשר הזוגי
יהודי | 13-07-2017 0:17
אפילו לא היינו בטיפול אצלם. רק הרצאה וסדנה. וזה שינה לנו את החיים פשוטו כמשמעו. זוג מדהים.
4
כיפה שחורה סרוגה?
כיפה שחורה סרוגה? | 13-07-2017 8:52
5
סדנא ל5 נשים
חוי | 03-06-2018 21:15
האם יש לכם משהוא מעניין ומפרה להציע כסדנא חדפעמית? נשים בגיל 30 עד70. Chavi39@gmail.com