אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חוטובלי מציגה קפה בשקל; אבל לא לדתיים

היזומה המבורכת של סגנית שר התחבורה למכירת קפה בשקל לנהגים בשעות הלילה, תדיר את הציבור הדתי, שלא יוכל לקנות בחנויות הנוחות שאינן תחת השגחה כשרותית. בלשכתה אומרים: "איננו אחראים על נושא הכשרות"

חוטובלי מציגה קפה בשקל; אבל לא לדתיים
  יוזמה חשובה. אבל מה עם הדתיים? חוטובלי (יח"צ)

סגנית שר התחבורה והבטיחות בדרכים ח"כ ציפי חוטובלי תשיק מחר (ב') בחצות את פרויקט קפה בשקל בו יוכלו נהגים לעצור להתרעננות בשעות הלילה ולקנות קפה בשקל בחנויות הנוחות של ארבע חברות הדלק הגדולות.

בסך הכל מדובר בכ-230 חנויות נוחות לאורך כבישי הארץ, בהם יימכרו ספל קפה שחור, אספרסו או קפה הפוך בשקל אחד משעה 00:00 בלילה ועד 06:00 בבוקר והמבצע יימשך עד לסיום תקופת שעון החורף ב-31 מרץ.

"מטרת הפרויקט היא לתמרץ את הנהגים לעצור להתרעננות בשעות הלילה המאוחרות ובכך להפחית משמעותית את מספר תאונות הדרכים בשעות הלילה", אמרה ח"כ חוטובלי על היוזמה. "אני מברכת את כל השותפים בעשייה החשובה הזאת חברות הדלק והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, אני מאמינה כי הפרויקט יסייע לנהגים לעצור להתרעננות ובכך יימנע תאונות פוטנציאליות בשעות הלילה"

הטבה לא לדתיים

אלא שמי שלא יוכלו להנות מההטבה הם הנהגים הדתיים והמסורתיים השומרים על כשרות. רובן המוחלט של חנויות הנוחות בתחנות הדלק אינן עומדות תחת השגחה של הרבנות הראשית או גוף כשרותי אחר.

בעבר פרסמנו אזהרה של אגף הכשרות ברבנות הראשית לישראל שהתריעה מפני קנייה בחנויות הנוחות בתחנות הדלק. הבעיה היא סיבובית: רובן של תחנות הדלק פתוח בשבת ולכן אינן מבקשות אפילו השגחה, מה שיוצר מצב בו לא קיים פיקוח מינימלי שמוביל לתקלות כשרות הן בקליטת מוצרים ממקור שאינו כשר ומבעיות כשרותיות בתוך החנות עצמה.

ברבנות ציינו בעיקר ליקויים הקשורים למוצרים הפתוחים: חימום כריכים או מאפים בתנור או במיקרוגל שנעשה ללא גורם המפקח על הפרדה בין בשר לחלב בתנורים, כנדרש על פי ההלכה. "גם במוצרים ארוזים המסומנים ככשרים עלול להתברר שציוני הכשרות אינם חוקיים, בהיעדר משגיח במקום המפקח על הסחורה הנכנסת."

nohut

תנור חימום טרף בחנות נוחות (דוברות הרבנות הראשית)

"גם מכונות הקפה, שנתפסות בציבור כ'לא בעייתיות', עלולות להיות מכשלה" אומר לנו גורם המעורה בתחום הכשרות ומציין כי רק בהכנת קפה "טו גו" בכוס חד פעמית יש חשש של עירוב בין כלים בשרים וחלביים (קנקן החלב נחשב כלי ראשון לעניין כשרות), שימוש בכלים לא טבולים ובהרבה מקומות גם בישולי גויים, כשהעובד אינו יהודי ומדובר בקפה שנטחן במקום.

מלשכתה של סגנית השר נמסר בתגובה: "ח"כ חוטובלי יזמה את פרויקט קפה בשקל על מנת להיאבק בתאונות הדרכים בלילה. יחד עם זאת היא איננה אמונה על נושא הכשרות בחנויות הנוחות בעוד שמרבית המוצרים הסגורים בחנויות אלו הם כשרים ונותנים מענה גם לציבור הדתי".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מה הבעיה ביחס לקפה,
| 30-11-2014 22:49
למרות שאין תעודת כשרות. הסתובבתי די הרבה בחו"ל ונפגשתי אם רבנים נכל הזרמים ומעולם לא ראיתי קפידה על קפה בהכשר כזה או אחר, ומדמה לי שכשרות אינה מהלכות התלויות בארץ
2
מה זה שייך להדיר?
אורי שומרון | 30-11-2014 23:37
נקבע עקרון כללי. ובפועל יש חנויות כשרות ויש שאינן. מה צריך להתבכיין? אם אתה לא קונה, תכין בבית, אם אתה קונה, תקנה בשקל....