פרשת כי תשא: מהות חטא העגל היא בריחה מאחריות - סרוגים

פרשת כי תשא: מהות חטא העגל היא בריחה מאחריות

מהות החטא הייתה בבריחה מאחריות. הרי אחרי ששמעו את עשרת הדברות, בני ישראל היו אמורים לדעת בדיוק מה לעשות. בוודאי ידעו על האיסור לא לעשות פסל וכל תמונה. אבל הם התמכרו למנהיג גדול שהיה אפשר את הכל לשים עליו, ועם היעדרו, היו חייבים תחליף, ולא משנה מה יהיה

author-image
פרשת כי תשא: מהות חטא העגל היא בריחה מאחריות
  (צילום: שאטרסטוק. תמונת כותב: נעם פיינר)

"ביחד ננצח" אמרו כולם, והרגו את חור שניסה להשמיע את קולו נגד האחדות הנפלאה שלהם.

לעומתו אהרן זרם איתם, ואפשר בהחלט להבין אותו. הוא היה איש של שלום, לא של מחלוקת. וגם רצה לשרוד. אפשר גם לסנגר עליו, אבל בסוף, משה מטיח בו "מה עשה לך העם הזה כי הבאת עליו חטאה גדולה", וגם אחרי שהוא שומע את תירוצו, הוא מאמין שהעם "פרוע הוא כי פרעה אהרן."

אחדות יכולה גם להיות דבר מסוכן

האסון הגדול ביותר בתולדות העם היה יכול להיות עוד יותר גרוע. לא רק אהרן מסיר אחריות מעצמו. הקב"ה גם מטיל את האחריות לא על עמו שלו, אלא על "עמך" של משה שהשחית את דרכו וסר מן הדרך. הקב"ה גם לא מציע שהאחריות תיפול על כתפיו של משה. להיפך, הקב"ה מזמין גם את משה להתחמק. לא זו אף זו, הוא מציע למשה שהוא יכלה את העם הסורר כולו, "ואעשה אותך לגוי גדול".

עם ישראל קיים היום רק בזכות מנהיג שהיה מוכן לסרב להצעה המפתה הזו, מנהיג שלא רק העז להתעקש עם הקב"ה שלא יסיר מעצמו אחריות- "והנחם על הרעה לעמך"- אלא גם היה מוכן להקריב את עצמו כדי להשיג מחילה בשביל העם. "ואם אין, מחני נא מספרך אשר כתבת".

הגיע הזמן להגיד את מה שהיה אפשר להגיד עד כה רק בקול ענות חלושה. אחדות יכולה גם להיות דבר מסוכן. אחדות יכולה להוביל גם לאסון, ואחדות יכולה להיות קרדום לחפור בו ולכפור בו בקולות חשובים וחיוניים של ביקורת והתנגדות. מתי? כשהיא אחדות שאין עמה אחריות.

עוד באותו נושא

פרשת כי תשא: הסכם אוסלו הוא חטא העגל המודרני

מהות החטא הייתה בבריחה מאחריות

זה בדיוק מה שאפיין את חטא העגל. מהות החטא הייתה בבריחה מאחריות. הרי אחרי ששמעו את עשרת הדברות, בני ישראל היו אמורים לדעת בדיוק מה לעשות. בוודאי ידעו על האיסור לא לעשות פסל וכל תמונה. אבל הם התמכרו למנהיג גדול שהיה אפשר את הכל לשים עליו, ועם היעדרו, היו חייבים תחליף, ולא משנה מה יהיה. מה שיצא. העיקר שהאחריות לא תהיה עלינו. הכי קל להתאחד כדי להתחמק מאחריות, כי זה לא דורש ממך שום דבר.

האחדות הגדולה שזכינו לראות בוקעת כאור גדול מתוך האפילה מיד אחרי האסון שפקד אותנו בשמחת תורה הייתה ההיפך המוחלט מזה. היא הייתה אחדות שמקורה בקבלת אחריות. קבלת אחריות תמיד ובהכרח דורשת מוכנות להקריב. וכמה הקריבו ואיך הקריבו! גיבורים וגיבורות שאמרו "הנני" בלי שאף אחד יקרא להם, שהקריבו את חייהם בנסיונות להציל מהתופת. חיילים וחיילות שהתגייסו והתנדבו למילואים מעל ומעבר, שהקריבו חודשים מחייהם, שהקריבו את העסקים שלהם, את חיי המשפחה שלהם, שהקריבו אחד למען השני, ולמען העם כולו. ועם שלם שקיבל אחריות, שהקים חמ"לים, שתרם וביקר והתנדב למען העקורים ולמען הפצועים ולמען החטופים.

הסוד והקסם והכח של האחדות הזאת טמונים בכך שהיא אחדות שבאה מתוך אחריות והקרבה.

העם עשה את שלו. הגיע העת תורו של המנהיגות. בלעדיה, נראה את האחדות מתפוררת ומתהפכת עלינו לרעה, כמו שכבר מתחילים לראות. אנחנו חייבים מנהיגות שגם היא יודעת לקבל אחריות, וכן, להיות מוכנה להקרבה אישית למען העם.

לא נשאיר את הדברים עמומים ולא נסתפק ברמיזות. הבה נשים את הדברים על השולחן ללא מורא.

משמעותה של קבלת אחריות אחת היא. כל מי שישב בעמדת מנהיגות שבמשמרתו קרתה האסון הזה חייב כבר עכשיו (ויפה היה שעה אחת, או חמשה חודשים, קודם) להצהיר על התחייבותו להתפטר, כל אחד ממפלגתו ותפקידו, ולפנות את מקומו למנהיגות אחרת. אם משה רבנו האמין מספיק בעם שלו שרק עתה חטא חטא חמור ביותר בהיעדרו, שבכל זאת יצליחו להמשיך בלעדיו, אז בוודאי ובוודאי, גם המנהיגים הגדולים ביותר שלנו אמורים לדעת שהם יכולים לסמוך על העם הנפלא הזה, ולפנות את מקומם בביטחון מלא שמי שיחליף אותם יהיה ראוי לכך.

מן הסתם, קריאה כזו תזמין ביקורות והאשמות והשמצות מצד מי שמפחד מהתוצאות שלה. מי שמפחד מקריאה כזו- לא מאמין בעם הזה.

ומי שמאמין לא מפחד.

==

הרב אבידן פרידמן הוא מחנך. מייסד-שותף ומנכ"ל עמותת ינשו"ף.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
אבל בכל הישג...
החל מהשבעה באוקטובר האשם בורח מאחריותו לטבח | 01-03-2024 6:08
אבל בכל הישג הוא הנחה, הוא דרש, הוא יזם והוא קבע מחליא
2
מה אתם ...
אהרון דהן | 01-03-2024 8:06
מה אתם משזים נתניהו למשה לעולם לא יגיע לקצה הצפון שלו זה ידע את כל התורה ברמלה אבריו ואלו נתניהו מחכה בשביל למצוא חחן בשביל הדתיים נתניהו מעולם לא האמין ולא מאמין בתורת חשראלצאחד שמאמין בתורת ישראל.לא הולך.עם אשת איש אחד שמאמין בתורת ישראל לא אוכל פירותצים אחד שמאמין בתורת ישראל לא מתקשר בשבת.לפרגן לאחת שזכתה במדליה בחוץ.לארץ אחד שמאמין בתורת ישראל לא מפלג ולא מסשה אחד בשני אצלתיצחק שמיר לא היה ימין שמאל מימיצר את הימין ואת השמאל זה. המן הרע הזה עם המתנחלים שהביאו שואה עלץעם חשרלמ ומחלקים את עם ישראל לשניים הם הביא לרצח אלוזורוב ולצח רבין וולאימיך גרינצויג מאיפה יצאו הרוצחיםת מהימים המקולל ןהמיזופט
3
ערוץ.השנאה של ערוץ.14...
אהרון דהן | 01-03-2024 8:15
ערוץ.השנאה של ערוץ.14 הם רק כך החפות השרוגות הפ פלגניםמ כמו המנהיג שלהם אני נתניהו לא היה ןלא יהיה המנהיג שלי בגין היה המנהיג דלי יחד עם שמיר ורבין ואלו זה פילג את העם שסה את העם ברבין שהביא להירצחו זה לא יכולת להיות המנהיג של אני אדם דתי ולא מזויף.כמו ערוץ ארבע עשרה בל היום מזיניםתאתץהמוח בטלוויזיה כל העמיתים.והסגלים לניהול סתם חובשי כיפות של עשרה אגורות שמכסה בקושיעשרה שערות המפדל היא שהביאה שואה על.עם ישראל שהקימו בתי ספר ממלכתי דתי בנים עם בנות הוציאו את עם ישראל המזרחים מדתם איפה נשמע דבר כזה בנים ובנות יחד בכיתה ושמורה תלמיד נערים שורש הערב. רב!זה מפלגת המפדל לכל דורותיה עם הרסו את עם ישראל שבאו מארצות ערב שגדלו על פי תורת השם ולא עלפי שבצאי צבי ימש אמן
4
מעניין ומאיר עיניים....
חגית | 01-03-2024 11:51
מעניין ומאיר עיניים. יש לנו מה ללמוד ממהיסטוריה של עמנו.
5
אם כן מדוע ה׳ לא פיטר את אהרן?
אריק | 03-03-2024 11:31
הרי הוא היה לכאורה גם חלק מחטא העגל והנחה את העם לאסוף זהב? הוא נשאר בתפקידו ואפילו עלה יותר. האם יכול להיות שדווקא התפקוד בזמן החטא בצורה מיטבית גרמה להעלות אותו להיות כהן גדול?