הגזענות משתוללת בכנסת, מה תלינו על עופר כסיף? - סרוגים

הגזענות משתוללת בכנסת, מה תלינו על עופר כסיף?

מדינת ישראל שבויה בידי חבורה גזענית, קנאית ובורה, רחוקה מתורה, ריקה ממוסר ומיראת אלוהים, אנטי-יהודית, ואלימה. כל עוד החבורה המטורפת הזו יכולה להיות בכנסת, גם כסיף יכול, ועל אחת כמה וכמה

author-image
הגזענות משתוללת בכנסת, מה תלינו על עופר כסיף?
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אפתח בהבהרה: אינני אוהב את עופר כסיף. אינני מעריך אותו. אף על פי שהוא ואני שייכים לכאורה לאותו צד במפה הפוליטית של ישראל, הוא לא מעורר בי הזדהות, כי אם רתיעה.

יתר על כן, אני סבור שמעשיו ודבריו אינם מקדמים דבר – לא שלום בינינו לבין הפלסטינים, ולא שוויון זכויות בין אזרחי ישראל היהודים והערבים. ועם זאת, בדומה ליועצת המשפטית של הכנסת, אף אני איני משוכנע שיש בדבריו – מקוממים ככל שיהיו – כדי לייחס לו תמיכה בטרור.

אך כל זה לא משנה; משום שגם אם כסיף היה תומך טרור מוצהר, ההתגוללות עליו בקרב חוגי הימין, והימין הדתי בפרט – כאילו אין דבר חשוב ודחוף יותר מלהדיחו כעת – מעידה על היעדר יכולת להתבונן במראה. והמראה, נאמר זאת בעדינות, איננה מחמיאה.

שכן ממשלת ישראל הנוכחית נשענת מאז הקמתה – ואת זאת יש לומר במפורש, ללא כחל וסרק – על תומכי טרור; כמה משריה ומחברי הכנסת שלה – אוי לאותה בושה – הורשעו בעבר בחברות בארגון טרור, ובפעילות חבלנית; ואם לשפוט על פי מאורעות השנה האיומה שעברה על כולנו, לא נראה שמישהו מהם חזר בתשובה. להיפך: מקריאות 'למחוק את חווארה' (סמוטריץ') והצדקת הפורעים היהודים שם (ואטורי), דרך לימוד זכות על רוצחי ערבים (סון הר-מלך), טיוח עבירת רצח על ידי נער גבעות (בן-גביר), הצבת מחיקת רצועת עזה כיעד אסטרטגי (שטרית), הצהרה כי "נקמה היא ערך… כן, שישרף להם הכפר" (גוטליב), ועוד ועוד.

מדינת ישראל שבויה בידי חבורה גזענית, קנאית ובורה, רחוקה מתורה, ריקה ממוסר ומיראת א-לוהים, אנטי-יהודית, ואלימה. כל עוד החבורה המטורפת הזו יכולה להיות בכנסת, גם כסיף יכול, ועל אחת כמה וכמה. ואם בעבר עוד היתה תקוה קלושה שנתניהו יציב לחבורה הזו גבול, מתברר, למרבה האימה, כי מצוקתו הפוליטית – הקודמת אצלו תמיד לכל דבר אחר – הופכת אותו בימים אלה ממש לשותף מלא ועמוק של תנועת כהנא בגלגולה המפלצתי הנוכחי.

טרור הוא טרור

מי שדבק בקדושת החיים יודע, חייב לדעת, שטרור הוא טרור; שאין הבדל בין דם לדם; שאין הבדל בין טרור ערבי וטרור יהודי. ולכל מי שסבור שאין טרור יהודי, שהכל עלילת שוא, אני מציע להתחבר למציאות. מעשים אלימים מתועדים ביהודה ושומרון חדשות לבקרים; ושתיקת הממשלה מול החרפה הזו, מעידה בדיוק היכן היא נמצאת. טוב עשה צה"ל שערך תרגיל המדמה טרור יהודי; תרגיל כזה, עבור מי שלא שכח את פרשת הפיגוע בדומא, למשל, אינו אלא מחויב המציאות. העובדה שצה"ל ואישי ציבור נאלצו לבסוף להתנצל על כך – כלומר, להתנצל על האמת! – מעידה כי דבר לא נלמד. אך האמת יקרה מכל, ומול תרבות ההכחשה המתפתחת כאן, יש לומר רק זאת: יש אלימות בימין הדתי.

יש לברך אפוא על הסנקציות שמוטלות בימים אלה בידי מדינות המערב על פורעי החוק שבתוכנו, ולקוות שמגמה זו תתרחב ותחול על כל מי שידו במעל; בשעה שמדינת ישראל אינה מסוגלת ואינה רוצה לכפות את החוק על אזרחים סוררים ומסוכנים, אין ברירה אלא להסתמך על כוחות חיצוניים. יאיר גולן צדק. לחלוטין.

למרבה הצער, הציבור הדתי, יותר מכל ציבור אחר, לקה בשנים האחרונות – בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני – בעוורון מוסרי ודתי איום. חוסר היכולת להתנגד לקנאות, להציב לה גבול, לא רק מסכן את קיומנו, אלא מטיל ספקות עמוקים באשר ליכולתה של תורת ישראל להמשיך ולהיות תורת חיים. הגזענות עברה נירמול מוחלט; השיח במערכת החינוך הדתית הוא לאומני, ולעתים קרובות פאשיסטי ממש; זכויות אדם במובנן האוניברסלי נדחקות לקרן זווית; ההוויה הדתית העשירה מצטמצמת לזהות אידיאולוגית צרת-אופקים. תורתנו עוברת השחתה שיטתית. וזה נורא. האחראים לכך אינם הגזענים עצמם (להם, על פי רוב, אין תקנה), אלא מי שפתחו בפניהם את הדלת; מי ששתקו; מי שזעו באי-נוחות בכסאם – ולא עשו דבר. כן, גם ה'מתונים'. גם אלה שמבקשים כעת 'אחדות', אך למעשה מכשירים את תועבת הטרור במקום להילחם בה.

ראיתם לאחרונה את הפרסומת הנוגעת-ללב בסופר-בול, שבה אזרח אמריקאי רואה כתובת שנאה על קיר ביתה של שכנתו היהודיה, ומוחק אותה? מרגש, נכון? האם עלה בדעתכם פעם למחוק כתובות בנוסח 'מוות לערבים' הנפוצות בארץ בגרסאות שונות ומשונות, או שרק יהודים זכאים להגנה?

מעלוני בתי הכנסת לבין הדין בהאג

היעדר יכולת להתבונן באותה המראה בדיוק נתגלתה כאן גם במהלך סיקור המתרחש בבית הדין הבינלאומי בהאג. העיתונות המגזרית מיהרה לתאר את האשמת ישראל ברצח עם כצביעות; אלא שאותה עיתונות עצמה – סרוגים, מקור ראשון, כיפה, בשבע, שלא לדבר על שלל עלוני בתי הכנסת – מקדמת מאז תחילת המלחמה שיח המכשיר ומתיר רצח עם במישרין ובעקיפין. קריאות 'לשטח את עזה' ו'להותיר אדמה חרוכה' מופיעות בטורי דעה בעיתונות הזו מדי יום ביומו, ומדי שבת בשבתו; הגדיל לעשות שר אחד, בן לשושלת גזענית ידועה, שלא שלל את האפשרות להטיל על עזה פצצת אטום.

מראש הממשלה אין לצפות לדבר; אבל מהציבור הדתי ראוי היה לקוות ליותר. אלא שהעיתונות המגזרית, והחברה המיוצגת בה, רוצה רק שצה"ל יוציא מהכח אל הפועל את הפנטזיות האלימות ביותר שלה, ועוד יעשה זאת 'בשם השם', רחמנא ליצלן. אלוהיה הוא אל נקמות. מי שהסתובב בארבעת החודשים האחרונים בבתי כנסת, יודע שלא מדובר בשיח של שוליים קיצוניים בלבד.

והנה, כידוע, אחד מטיעוני ההגנה המרכזיים של מדינת ישראל בבית הדין, הן בפי פרקליטיה המעולים, והן בפי אהרן ברק כנציגה בצוות השופטים – בקיצור, כל מי שמכונת הרעל הכפישה במשך שנה וציירה בקווים דמוניים – היה שאמירות מסוג זה אינן מייצגות את המדיניות הרשמית; שצה"ל שומר על החוק הבינלאומי ועל  מוסר מלחמה; שהכרעותיו בשטח מתבססות על שיקול דעת מקצועי וענייני, לרבות שיקול דעת משפטי; ושחריגות מן הקו הזה מטופלות באמצעים משמעתיים.

למרבה המזל, בית הדין היה קשוב לכך, ונמנע מלכפות הפסקת אש מיידית. אך מה שעגום מכל הוא שאם מדינת ישראל הרשמית היתה מקשיבה למה שיש לציונות הדתית בימים אלה להציע לה, ופועלת בהתאם, כי אז לא היה לה דבר לטעון להגנתה; היא היתה מואשמת ברצח עם – בצדק גמור – והיתה מאבדת את שארית הלגיטימציה הבינלאומית שעוד נותרה לה בניהול מלחמה מורכבת ומוצדקת מאין כמותה.

לא בחיל ולא בכוח

דווקא משום שמדובר במלחמה מורכבת ומוצדקת, התובעת קורבנות מעציבים רבים, נדרשת מאיתנו אחריות מירבית. לא לחינם הכל מדברים בהערצה על מסירות הנפש של לוחמים מבני הציונות הדתית; ההערצה מוצדקת לגמרי (אף שיש לזכור שגם מגזרים אחרים איבדו רבים מבניהם ובנותיהם: שמאלנים וימנים, יהודים וערבים ודרוזים – כולם. בית ספר הריאלי בחיפה, למשל, מהעידית של החינוך החילוני-ליברלי בישראל, איבד כבר 13 מבוגריו). אלא שיש לומר ביושר, כי נכונות להקרבה ולמסירות נפש שאינה מלווה באתוס מוסרי ותורני של זהירות, של איפוק בהפעלת כוח, שאינה זוכרת כי חביב אדם – כל אדם – שנברא בצלם, סופה שתוליך אותנו לתהום. ציון, שאמורה להיפדות בצדק ובמשפט, תהפוך חלילה לספרטה; תורתנו הקדושה, שלא חסכה מילים בדברה על אהבת הגר, שהפכה את אברהם לאבי האומה משום שהתווכח עם הקב"ה כדי להציל בלתי-מעורבים, שתבעה מאיתנו להכיר טובה אפילו למצרים כי גרים היינו בה, תיעשה חלילה מוקצית מחמת מיאוס. חלום הבלהות הזה, לדאבון הלב, כבר איננו כה רחוק.

מאז נבחרה הממשלה הנוכחית, אני מכסה לרוב את כיפתי במרחב הציבורי בכובע; איני יכול עוד לראות את עצמי כחלק מהציבור הדתי. שיח הלחימה חסר הרסן שהשתרש בציבור הזה רק מעצים את הקושי. אמנם, נאמנים עלי דברי הרב סולובייצ'יק, שראה בקהילת הברית המתפללת יחדיו יסוד עקרוני, תנאי הכרחי לעבודת השם; אך יותר ויותר אני חש, בעצב, כאנוס בתוכה. ברוך השם, פה ושם נותרו עוד קהילות קטנות שהנגע לא פשה בהן; אך כמכלול, כמעגל של זהות קולקטיבית, יותר משהקהילה הסרוגה מעניקה לי אפשרות לחיים דתיים בעלי משמעות, היא מעמידה כעת מחסום שיש להתגבר עליו ולעוברו. ואין מדובר בתחושה פרטית בלבד: עבור רבים ורבות, השייכות לציבור הדתי המקצין והולך, מאיימת להפוך למחיצה של ברזל בפני הקדוש ברוך הוא. השאלה היא, אם ישכילו הללו להתאגד לקהילה חדשה, חזקה וגדולה, שתציב אלטרנטיבה ברורה – כזו שתורתה אינה תורת כוח ונקמה, אלא תורת חיים ודרך ארץ.

==

ד"ר איתי מרינברג-מיליקובסקי הוא בוגר ישיבת הקיבוץ הדתי עין-צורים וחוקר ספרות חז"ל. ממייסדי ועורכי כתב העת 'ישר' לתורה עם דרך ארץ.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
38 תגובות - 33 דיונים מיין לפי
1
סוף סוף מישהו...
ירושלמית | 25-02-2024 14:45
סוף סוף מישהו משמיע קול מוסרי של תורה! תודה רבה
הכותב צודק.רק שיזהר מהסיקריקים המדובללים.
שמעיה | 25-02-2024 15:53
לא שכחנו את 'סרק,סרק'.
לכל מלה
מסכים | 25-02-2024 15:10
דבר אלוהים חיים.
2
שוב שופרי ברית...
די לבנטוט | 25-02-2024 14:54
שוב שופרי ברית האחים עם רע״מ מנסים להרוס ולהחריב. עם ישראל חי, מאוחד ומנצח.
3
כל מה שכתבת...
רן | 25-02-2024 15:08
כל מה שכתבת באתר נכתב תמיד במתכונת זהה: הממשלה נוראית הציבור הדתי לאומי הוא שורש כל רע הסבר מתחלף- בגלל תמיכתו ברפורמה / בגלל תפקודו במלחמה וכו' תוצאה : מסתיר את הכיפה ואני ממש ממש לא אתם. פויה פויה פויה. תגוון.
4
מאמר מזעזע, ובעיקר ההצדקה שלך לסנקציות של
יעקב | 25-02-2024 16:45
הגויים על יהודים... פעם קראו לזה מוסרים.. תתבייש.. תתבייש. אתה לא שמאל אתה אנטי יהודי
כל מילה אמת...
אייח | 25-02-2024 20:03
כל מילה אמת . דברי חכמים בנחת נשמעים. ניכרים דברי אמת. של הכותב ולא של מגיב זה
5
לא צריך את...
עם בדד ישכון. זה החזון הדתי לאומי | 25-02-2024 17:44
לא צריך את ארהב, את אירופה ושאר המדינות הליברליות. לנו יש ברית בין ביבי לפוטין. על שניהם אפשר לסמוך.
6
יישר כח על דברים אמיצים וחשובים.
מיכה | 25-02-2024 18:00
קשה מאד בימים האלה להקשיב לדובריה של מפלגת הציונות הדתית המתחרים ביניהם בקיצוניות ובגזענות פשוטה, ואשר ההבדל היחיד ביניהם לבין הכהניסטים של בן גביר הוא בקהל היעד - אלה פונים (בעיקר) לאשכנזים ממעמד הביניים ואלה (בעיקר) למזרחים מהמעמד הנמוך. איפה הימים שזבולון המר היה מיוזמי הוצאת הכהניזם מחוץ לחוק?
7
ניכרים דברי...
רועי | 25-02-2024 19:50
ניכרים דברי אמת . כמה נכון כמה עצוב
8
איזה דברים עדינים...
מלכי | 25-02-2024 21:27
איזה דברים עדינים ומתוקים של בעלי מוסר וצדק. נכון??? ככה זה נראה. אבל לא!!! בדיוק הפוך! כשלא מבדילים בין אוהב לאוייב, כל האמירות המוסריות כביכול - לא מאוזנות. אי אפשר להתייחס לעם שנלחם בך, שופך דם ילדים נשים זקנים.... עם שתומך בטרור, עם שמחנך לג'יהאד מגיל הגן, מעריץ ומעודד שהידים, עם שמלא שנאה עמוקה , עם שמחלק סוכריות כשנרצחים יהודים.... - בכזו חמלה ולומר שמדובר - בחביב אדם שנברא בצלם. בגלל אנשים כמו כותב המאמר עם זלזול בנקמה, ודברי הלל לרחמנות על האוייב - עד היום אנחנו נמצאים בסבבים בלתי פוסקים ללא הכרעה. הם וחבריהם עם מוסר הרחמנות והחמלה שלהם על האוייב הביאו עלינו את 7.10. מכיוון שפה מתחיל העיוות המוסרי שלו - הרבה בדבריו הם כביכול מוסריות. אבל זו מוסריות אכזרית שבשמה עד היום לא נצחנו את החמאס. הילדים הבלתי מעורבים שריחמנו עליהם לפני 10 שנים בגלל כותב המאמר ושכמותו - הם הילדים שבגרו וערפו ראשים ואברים, אנסו נשים והרגו באכזריות חייתית את בני עמנו. אתה וחברך עם הרחמנות האכזרית , הבאתם על עם ישראל שפיכות דמים ורצח וטרור ללא סוף.
9
אומנם אברהם אבינו...
מלכי | 25-02-2024 21:30
אומנם אברהם אבינו התפלל על סדום. אבל ה' בסופו של דבר השמיד את כול יושבי הארץ , גם את הבלתי מעורבים וגם את הנשים, גם את התינוקות בעריסה!!!! כי, התברר שיש כזה רוע בעם הזה, שאין לעם הזה תקנה אלא - השמדה! ואין לחמול על העם הזה!
10
ועוד תזכורת לאבי...
מלכי | 25-02-2024 21:36
ועוד תזכורת לאבי המוסר - בעשרת המכות, במצרים , כל מצרים הוכתה!!! גם הבלתי מעורבים, גם נשים , גם ילדים. כשהגיעה מכת ערוב - החיות הרגו בכולם! בכול האוכלוסיה המצרית. במכת בכורות, מתו גם תינוקות מצריים בעריסה. כדאי שאבי המוסר - ילמד קצת מוסר גם מהתנהלות של ריבונו של עולם עם עמים אכזריים, שנהגו באכזריות אין קץ.
11
ןברשות הכותב -...
מלכי | 25-02-2024 21:42
ןברשות הכותב - דוגמה אחרונה - תלמד מהמוסר של ריבונו של עולם- מה עונשו של שאול המלך שהחיה את הנשים הילדים של עמלק בניגוד לצו האלוקי.
12
כותבים רקובים-משוים בין הימין לכסיף?לבג"ץ?
א | 25-02-2024 21:58
כותבים רקובים פוסט ציוניים - הגזענות, ההסתה, האלימות הרצחנית (אין סוף איומי רצח על נתניהו ואין סוף ניסיונות לינץ' על חברי הממשלה) - לא באים מהשמאל?? בגץ המחסל עכשיו חוקי יסוד שהינם מקור סמכותו ומחסל בכך את ריבונות העם והדמוקרטיה - הוא נאור??
13
הכתבה הדמגוגית האלימה הזאת-תעודת עניות לאתר!!
א | 25-02-2024 22:01
הכתבה הדמגוגית האלימה הזאת-תעודת עניות לאתר!!
14
הינה מעט מהגזענות והאלימות הרצחנית של השמאל-
א | 25-02-2024 22:02
גנץ המאיים במלחמת אזרחים שתרעיד את המדינה! גנץ שכינה את הפורעים במתפללים ביום כיפור כפטריוטים אוהבי המדינה, שזה אותו אספסוף שעם בכיריו מאיימים באין סוף פעמים לרצוח את נתניהו , ומבצעים אלימות פיזית ומילולית כלפי חברי הממשלה ואנשי ימין! ואין סוף שנאה מהמחנה של טרופר שעליה לא שמענו ממנו מילה עליה!לפיד שגינה בעבר את בגץ ותמך בעילת הסבירות מכריז על סוף הדמוקרטיהומסית לדם ברחובות! אהוד ברק ההוזה על גופותיהם של בוחרי הימין בירקון! יאיר גולן - הליכודניקים הם מחלה ממארת, המתנחלים הםתתי אדם והחרדים מסוכנים לבריאות הציבור! אהרן ברק המאיים באלימות - ב כיתת יורים, טנקים מלחמת אחים תחילת חורבן הבית השלישי, על הרפורמה של לוין מחרוזת רעל, ועל ביטול עילת הסבירות - כפית מוות לדמוקרטיה! מיכאלי המאשימה את נתניהו ברצח רבין, נתניהו שבזמנו הכריז שרבין אינו בוגד, הוא טועה!מיכאלי שהכריזה שיידוי אבנים נגד שוטרים זה לא נעים, אבל זה לא נורא!! .על ניסיון הלינץ' בשרה נתניהו אמרה מיכאלי, ציטוט: צעד חשוב במאבק! ועוד ועוד
15
השוואת תומכי חמאס הנאצי לימין-ריקבון ערכי!
א | 25-02-2024 22:09
הכותבים, שמאלנים רקובים, עד כדי כך, שהם משווים את בני בריתו של השמאל הפוסט ציוני בראשות הדיקטטורים גנץ,לפיד, בנט, סער וליברמן - כסיף והמשותפת שהינם תומכי חמאס הנאצי ותומכי איראן וחיזבאללה - לימין, היא ריקבון ערכי! הדיקטטורים האלה שהקימו עם ובעזרת האחים המוסלמים והמשותפת את ממשלתם הפלסטינית והתכוונו להקים איתם את ממשלתם הבאה!וביחד הם הרסו את ביטחון המדינה - הסכם הגרעין של ביידן, הסכם הכניעה עם חיזבאללה, הכשרת חמאס לטבח בהבאתו לשיא עוצמתו, העברת המשילות בהר הבית לעבדאללה ולמועצת השורא - האורים והתומים של האחים המוסלמים! ועוד!! חרפה!!
16
הכותב אמיץ וחג....
רחלי | 25-02-2024 22:31
הכותב אמיץ וחג. תודה.
17
צונזרו תגובותי על הריקבון הערכי שלכותבי הכתבה
א | 25-02-2024 22:36
תגובותי לא מופיעות כאן! נראה שתגובותי על הריקבון הערכי של כותבי הכתבה, המשווים בין ערכי כסיף, המשותפת והימין - צונזרו!
18
אוי לאומרים על...
אב | 26-02-2024 5:55
אוי לאומרים על רע שהוא טוב ועל טוב שהוא רע ומטהרים את השרץ בסברות מנותקות מהמציאות
19
לכאורה דברי מוסר...
מלכי | 26-02-2024 6:45
לכאורה דברי מוסר ונועם. אבל לא! אדם זה לכאורה חכם המתהדר בתארי חכמה, אבל חילוקים פשוטים אינו יכול לעשות. גזענות היא שנאת האחר , בגלל שהוא אחר. אבל, כשיש עם ששוחט והורג ורוצח בנו באכזריות גברים נשים וטף- כ 100 שנה.... כשיש עם שמאמין אמונה דתית בג'יהאד , בשהידים.... מהלל, מעריץ ומחנך על ברכי השהידים. מחלק סוכריות על שחיטת יהודים... לשנאה זו קוראים- שנאת האויב האכזר, ששופך את דם עמנו באכזריות ללא גבול. זו לא גענות!!!! אתה מבולבל ומבלבל אחרים. אתה זה שמכניס שנאה ופירוד בתוך העם.
20
דר יקר ,...
אבי | 26-02-2024 6:59
דר יקר , כנראה שאתה חולה. מי שקורא לפוליטקאים שלנו - תומכי טרור, ולאןכלוסיה שבעזה , תומכת הטרור, מעודדת הטרור, מחנכת לטרור ורצח, מעריצת השהידים - בלתי מעורבים.... וזהו! משהו השתבש אצלך דר יקר. לא יודע, אולי יש כדורים לשכל ישר.
21
מציעה לדר החוקר,...
בארי | 26-02-2024 7:23
מציעה לדר החוקר, שיבצע מחקר עמוק בטרור של העם הפלסטיני. אולי בסוף בסוף בסוף - הוא יבין מהמחקר שיש הבדל בין גזענות ושנאת האחר, לשנאת עם שהוא אויב אכזר המגדל את בניו לשנאה ולשחוט יהודים.
22
יש לי פתרון,...
שמואל הנביא | 26-02-2024 7:38
יש לי פתרון, איך להחביא את הכיפה שלך. תלבש כפיה פלסטינית על הכיפה, להזדהות עם הבלתי מעורבים. בחוגי השמאל שעדיין מדמיינים שלום עם עם שחולם על ג'יאהד - יבינו שאתה חו חו חו לא גזען ואצלם אתה בוודאי תתקבל ברצון.
23
פעם ראשונה שאני...
עדן | 26-02-2024 8:15
פעם ראשונה שאני קוראת מאמר בסרוגים שאני יכולה להזדהות איתו ב-100%. אני מקווה שיש עוד רבים בקרב הציונות הדתית שמזדהים עם דברי הכותב ומבינים שהדרך הקיצונית של שנאה וטרור לא תוביל לשום דבר טוב עבור המדינה.
אני מקווה שהמחלה...
משה אמת | 26-02-2024 9:47
אני מקווה שהמחלה הזאת- מצד אחד דמיונות השלום עם אוייב המאמין בג'יאהד, ומצד שני שנאה זלזול והוצאת שם רע לבני עמם...- תלך ותקטן.
24
מה קרה, סרוגים?...
JJ | 26-02-2024 8:55
מה קרה, סרוגים? הפכתם להארץ/ידיעות אחרונות, שאתם נותנים במה לחלאות כאלה ? מה קרה לכם ?
25
סרוגים אתר זבל מה...
גבי | 26-02-2024 10:02
סרוגים אתר זבל מה השלב הבא? תעלו גם מאמר של היטלר ממיין קאמפף
26
מה נלין על בן גביר
מה נלין | 26-02-2024 11:41
הכנסתם כהניסט בדלת הקדמית. יותר אצבע בעין מזה אין. כדאי שתתאפסו על בחירותיכם אחרת תראו יותר ויותר אנטי תורה בכנסת, גם מקרבכם.
הכהניסט הזה ראה...
הרב כהנא | 26-02-2024 16:00
הכהניסט הזה ראה את הנולד, בזמן שאתם חלמתם חלומות בהקיץ על שלום אם הנאצים 2023. הכנהניסט הזה ראה שמהעם הרע והאוייב הזה יכולים לצאת נאצים, אבל אתם זלזלתם בזלזול המתנשא שלכם, והעדפתם לעשות פסטיבלים של שלום דמיוני עם עם שחולם לעשות לכם ג'יאהד. ואתם ממשיכים עם אותו זלזול ואותם חלומות הבל .
27
לפני ארועי שמחת...
ברוך | 26-02-2024 13:34
לפני ארועי שמחת תורה היה מקוטלג מאמר זה כמאמר לגיטימי של איש שמאל דתי. אחרי טרועי שמחת תורה, המאמר הזה מהווה דוגמא לשילוב קטלני של חוסר יושר קיצוני ורוע צרוף.
28
למה תגובותי לכתבה זאת צונזרו?
א | 26-02-2024 23:02
למה תגובותי לכתבה זאת צונזרו?
29
הכותה הוא שלוחו של המן הרשע !!!!!!!!!!!!!!!!!
א | 27-02-2024 9:32
איש שונא ישראל!!!! אניטזה לתורה הקדושה. בור ועמי ארצות שלא מבין פסוק אחד בתורה!!!! רשע מרושע!!!!
30
הכותב הוא אידיוט שימושי בריבוע
דדו | 27-02-2024 18:06
כמו כל הלייטים הקיבוצניקים.
31
ביזיון לפרסום כעת
עפרא לפומיה | 28-02-2024 0:40
חבל שאתר סרוגים נותן לאיש הזה במה
32
U suck srugim...
סרוגים מנסים להיות הארץ וזה הגדעון לוי שלהם | 28-02-2024 7:19
U suck srugim
33
מסרחניק שמאלן מטורף...
משה זאב הכהן פעטש געבער | 02-04-2024 23:07
מסרחניק שמאלן מטורף ונאלח שכמותך, מעניין שרבך, בויארין, לא הגיע לתובנה של כיסוי כיפתו... אולי עוד תהיה תלמיד המחכים את רבו. ורבתך, מלכה פיוטרקובסקי, מכסה גם היא את כובעה/מטפחתה? אולי חובשת עליה פאה? אה! כאן צריך כעת רק את הרב הבלין שליטא שיעמידך על מקומך, כמו בהמבורג. צודרייטער משוגענער.