ביקורת סרטים | רוחות אינישרין: מתעקש לעשות רע על הלב, אבל מגיע לו אוסקר

ביקורת סרטים | רוחות אינישרין: מתעקש לעשות רע על הלב, אבל מגיע לו אוסקר

"רוחות אינישרין" מועמד ל-9 פרסי אוסקר, ולא בכדי. הטריילרים הבטיחו מנה גדושה מכל מה שהפך את "ברוז'" לאהוב: קומדיה שחורה קטנה, חכמה ועגמומית, תפאורה שלא מהעולם הזה, דמויות שנכנסות ללב, ודיאלוגים אבסורדיים. עם זאת, הוא קשה לצפייה וממש לא מתאים לכל אחד

רוחות אינישרין: מתעקש לעשות רע על הלב, אבל מגיע לו אוסקר
  (צילום: באדיבות פורום פילם)

ביקורת סרטים: עבור קהל קטן אך נאמן "רוחות אינישרין" הוא סיבה למסיבה: הבמאי עטור השבחים מרטין מקדונה מתאחד בסרט זה עם קולין פארל וברנדן גליסן, שני השחקנים שכיכבו ב"ברוז'", סרט הביכורים שאתו פרץ לתודעה וקנה מעריצים רבים.

הטריילרים הבטיחו מנה גדושה מכל מה שהפך את "ברוז'" לאהוב: קומדיה שחורה קטנה, חכמה ועגמומית, תפאורה שלא מהעולם הזה, דמויות שנכנסות ללב, ודיאלוגים אבסורדיים. זה קרוב, אבל לא בדיוק מה שהקהל מקבל.

עוד באותו נושא

בחורים טובים: הקומדיה החרדית כבר הפכה לז'אנר


13

עלילת הסרט:

כפי שמגלים הטריילרים, הסרט מספר על המשבר שמתגלע בין שני חברים ותיקים באירלנד של לפני מאה שנה, כאשר האחד מכריז על הפסקת החברות ביניהם.

קולם, בגילומו של גליסן, פשוט מסרב יום אחד לבלות עוד במחיצתו של פדריק המבולבל, בגילומו של פארל. אתמול ישבו בפאב ופטפטו, והיום כבר לא מדברים זה עם זה. כשפדריק מנסה להבין מדוע, קולם עונה לו: "אני פשוט לא מחבב אותך יותר".

לאור הקושי המובן של פדריק להתמודד עם הבשורה הפתאומית, קולם מתחיל לנקוט בצעדים דרסטיים שנועדו להניא את חברו־לשעבר מיצירת קשר עמו; וככל שהתנהגותו מסלימה ועלבונו של קולם מעמיק, מחריפות השלכותיו של המשבר ביניהם.

(צילום: באדיבות פורום פילם)

סרט לא נחמד על נחמדות

"רוחות אינישרין" מעורר תחושה חמוצה ביותר, משום שלא ניתן שלא להזדהות לחלוטין עם האכזבה, התימהון והתסכול של פדריק. שוב ושוב הציפייה לקבל הסבר מניח את הדעת להתנהגותו המקוממת של קולם נותרת בלתי־ממומשת.

אם לא די בכך, שני השחקנים – שהכימיה ביניהם העניקה לסרט הקודם בכיכובם את שיאיו – מבלים את מרבית הסרט בנפרד. לחסידי "ברוז'" העלבון נהיה כמעט אישי: למה קולם יוצא מגדרו כדי לאכזב את פדריק ואת מי שכה התגעגע לצמד הקולנועי?

עוד באותו נושא

מילה שלה: למקרה שחשבנו שהאשמת הקורבן מאחורינו


8

מקדונה כמובן בוחר במכוון להרחיק את הדמויות בסרטו מאלו של "ברוז'": זו איננה קומדיה שחורה, אלא טרגדיה מרה כלענה, עם הפוגות קומיות.

סרט הביכורים של מקדונה דן באפשרות של גאולת הנפש בעולם מוכה חטא, ועל כן הוא מסתיים בנימה אופטימית; "רוחות אינישרין", לעומתו, הוא סרט שמסתיים ללא כל תקווה – בהכרעה ש"יש דברים שאי אפשר להתגבר עליהם".

כמו בסרט הראשון, גם הפעם מקדונה עוסק בקודים של התנהגות, ובניסיון לייצר היגיון בעולם מטופש ודי אלים. גם בסרט הזה הוא מתמקד באוסף קטן של דמויות שכלואות במקום יפהפה ומחניק גם יחד, כשמעל ראשיהן מרחף מוות תמידי.

(צילום: באדיבות פורום פילם)

בעוד "ברוז'" ענה לַייאוש בטוב לב, "רוחות אינישרין" מניח לייאוש לרמוס את טוב הלב (לרגעים נראה אפילו שמקדונה הניח למורבידיות ולזוועה להפוך לגימיק, ושהוא מבלבל אותן עם דרמה איכותית). התוצאה היא סרט לא נחמד בכלל על נחמדות, שמסתכן בשחיקה רגשית הן של הצופים הן של הדמויות.

רוחות אינישרין

ציון כללי

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
צופים

אבל למרות הסיכון, מקדונה צולח את המוקשים שהוא טומן לעצמו. מדובר בסרט שיצדיק את הזכייה באוסקר, אם יזכה. מקדונה, שפצח בקריירה קולנועית לאחר שכבר התפרסם כמחזאי מוכשר, ממשיך להפגין יכולות כתיבה מושחזות – והשחקנים כולם עושים צדק עם התסריט שלו.ועדיין, מגיע לו אוסקר

את מרבית הסרט מוביל קולין פארל המשכנע בתמימותו ובעלבונו, אבל ראוי לציין גם את בארי קיוגאן וקרי קונדון שזורחים לא פחות ממנו. הנופים של אירלנד, התאורה והקצב של הסרט משווים לו אוירה הולמת של אגדת עם עם נוכחות מיסטית עלומה.

יותר מכל, האופן שבו מקדונה מגולל את האסון שנולד מתוך משבר אישי לעת זקנה מפתיע, נוגע ללב ומעורר מחשבה. "רוחות אינישרין" מציג טרגדיה של ממש, כמעט מבלי לחרוג מהקונפליקט המצומצם שממנו הוא נולד: שניים שמפסיקים להיות חברים.

הקטסטרופה של קולם ופדריק תמוהה מאוד, אבל היא תמוהה משום שהחיים והאהבה הם לדידו של מקדונה דברים תמוהים למדי. זה לא סרט לכל אחד, אבל על אף שהוא קשה לצפייה, מקופלת בו מעשייה אלגורית יפה וחכמה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
חוץ מנופים נפלאים...
מיכה | 07-02-2023 17:16
חוץ מנופים נפלאים אין בסרט הזה כלום. שיעמום וסיפור לא מעניין