אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

משמעות חוק הגיוס: החרדים ייאלצו, לא עלינו, להגיד את האמת

חוק הגיוס החדש קובע כי מי שלומד באמת - לא יגויס, ולא תהיה שום פגיעה בעולם התורה. הבעיה היא שכעת יצטרכו החרדים לדווח כמה באמת לומדים. ומזה הם חוששים

משמעות חוק הגיוס: החרדים ייאלצו, לא עלינו, להגיד את האמת
  כמה באמת לומדים? הפגנת החרדים הערב (פלאש90)

אחרי שתמהתי בשבוע שעבר על תגובת החרדים לחוק החדש (שלמעשה אומר ששום חרדי לא יגויס בכפיה), וכתבתי על כך מאמר שזכה לתגובות נזעמות של חרדים רבים, אני עדיין מנסה להגדיר לעצמי מה קורה.

אז בעקבות העצרת הערב, אני מנסה לחשוב שוב למה החרדים כועסים?

ובכן: נכון שהשיקול לעצרת הוא בעיקר פוליטי, ונכון שהחרדים היו מגיבים כמו שהגיבו על כל הצעת חוק שהיתה עולה בעניין, אבל בכל זאת יש בחוק הזה משהו קצת נבזי ומרגיז כלפי החרדים.

החוק פוטר חרדים מסנקציות, בתנאי שהם יעמדו ביעדי גיוס. החוק רוצה להביא לידי כך שלהנהגה החרדית יהיה אינטרס בכך שחרדים רבים יתגייסו. החוק רוצה לגרום לכך שההנהגה החרדית עצמה תעודד (או לפחות לא תתנגד) התגייסות של צעירים חרדים. החוק רוצה לרתום את ההנהגה החרדית לטובת הגיוס. וכאן יש כאן משהו בהחלט נבזי.

 נשקר ונרמה – העיקר שלא נתגייס

אלא מה? זאת נבזות כנגד נבזות. החרדים עצמם, כבר ששים ושש שנים, עושים את התורה קרדום לחפור בה. בשם הערך החשוב של לימוד תורה, הם פוטרים משירות גם את אלה שלא ממש מקדישים את חייהם ללימוד תורה, אם נדבר בעדינות.

עם קום המדינה, חיפשו החרדים דרך למלט את ילדיהם מהגורל האומלל של גיוס לצבא הצאר לא עלינו. הם כבר מנוסים בזה. הם תמיד מצאו דרכים להשתמט מגיוס לצבאותיהם של הצארים השונים. הפתרון נמצא בכך שחשוב לשמור על התורה, ומעתה כל חרדי הוא אוטומטית לומד תורה. בראשית ימי המדינה, גם הנהגת המדינה מצאה בכך סידור נוח. הנהגת המדינה ידעה שהיא לא יכולה לגייס את החרדים בכח, וחוץ מזה שהיא רצתה צבא חילוני, ורצתה להרחיק את החרדים ממוקדי הכח. כך התירוץ הזה התקבל על דעת הכל.

אבל עם הזמן, התירוץ כבר לא עובד. יתרה מכך – בשנים האחרונות חרדים רבים אכן מתגייסים. אם ההנהגה החרדית היתה ישרה, היא היתה צריכה להכריז בקול: כל מי שלומד תורה, שישב וילמד, וכל מי שלא לומד – שיהיה ישר ויתגייס. אבל ההנהגה החרדית לא מעלה על דעתה לעשות את זה. שהילדים שלנו יתגייסו לצבא הצאר? חס וחלילה. הם לא לומדים? אין דבר, נשקר, נרמה, נבלף, ונגיד שכולם לומדים. העיקר שלא יתגייסו.

אז בא החוק ואומר: אנחנו לא נפגע בעולם התורה: אנחנו נפטור את כל אלה שאכן לומדים. אתם תדאגו שמי שלא לומד יתגייס. יהיה לכם אינטרס להיות ישרים ולא לשקר. עם עקש תתפל. לא נעים. אז זהו, קהל יקר, מי שבאמת לומד לא יגויס, ולא תהיה שום פגיעה בעולם התורה. אבל אתם תאלצו, עד כמה שזה לא נעים, לומר את האמת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
27 תגובות - 27 דיונים מיין לפי
1
אתר רדוד ושקרן משכמו ומטה..
חוזר מהעצרת | 02-03-2014 22:03
כל רגע שקר אחר פה מה עובר עליכם?? יוצאים לכם העינים??
2
כותב המאמר חולה הזוי ומשוגע זוהי ההגדרה
אליהו | 02-03-2014 22:13
3
החלפת דעותיי הפוליטיות
רובי | 02-03-2014 22:20
תמיד ההייתי מהחרדים שכאב להם כל הקטע שלכם עם השטחים וההתנחלויות ותמיד ידעתי להתווכח עם אחיי החרדים שאתם אנשים טובים ונחמדים שמקיימים גם תורה וגם ארץ ישראל ותמיד התווכחו איתי על כך חבריי אני מדבר בשיא הכנות וכעת שהגיע העת שבה ציפתי מיכם את מה שציפתי אפי מאנשים גויים שלא יחליטו להכניס לכלא אדם שחושב שמבחינה דתית אסור לו משהו מסוים כמו צבא לדוגמה ואז לפתע צץ לי כרעם ביום בהיר האמירה שהצליחה לקומם רבים של מרן זצוקל שאמר על החכים שלכם לא פחות ולא יותר רשעים ואז הגעתי להחלטה אני יותר לא השגריר שלכם בישלתם דייסה תוכלו אותה מצטער
4
לאיתי אליצור
עופר | 02-03-2014 22:23
אם ביבי ימזוג לך יין האם תשתה אותו או כל חילוני מחלל שבת בפהרסיה האם תשתה? ראה רמבם בהלכות שמיטה ויובל בסוף בכל אופן במשאל עם על א"י אני לא אצביע לצערי יש בניכם הרבה צדיקים וחבל לי עבורם.....
5
עילג, רפה שכל וחייכן
תומר | 02-03-2014 22:38
משקף נאמנה את הטיעונים הדתליי"ם הנבובים ואת הקלישאות הציוניות המטופשות. אשרינו שלא שמת חלקינו עם יושבי קרנות מצהר, בית הלל וארגון הו"ד - המוסדות הנפלאים של הציונות הדתית
6
עוד מעט לא עלינו תפנה את הבית
אבי | 02-03-2014 22:39
ואז לא עלינו נראה אותך כותב טורים אנטישמים ומלקק לחילונים לא עלינו
7
עובדות ... עובדות .... עובדות
אריה | 02-03-2014 22:52
אתם כל כך חמודים, אנחנו לא נגדכם, פשוט אתם רמאים. שום מידע, שום עובדות, שום הוכחות. רק בטוח שכולם עצלנות דפוקים שצריך להציל אותם מעצמם ומשוממות הטמטום שהרבנים המעותים שלהם כפו אותם. רק אל תתקומו על טיעוני הbdc שצריך להציל את הישראלים מידי עצמם,ומידי המתנחלים המפלצתים שהשתלטו עליהם. עם כמה מכות טובות, וחרמות, וזה רק לטובתכם, חמודים. אה.... כנראה שלומר לאדם שהוא חי בטעות בלי לדעת עליו כלום, ולכפות אותו לצאת מזה, הוא גסות נפש ואלימות.
8
תפסיקו ללהטט ישיבות ההסדר נכשלו ברוב הבדיקות של צה"ל ומ
אלי | 02-03-2014 23:04
שרד החינוך
9
!!אני מבקש מכולם להכנס להגיד תודה לבית היהודי
שלומי | 02-03-2014 23:04
כבר שנים רבות שהציבור החרדי מחולק ומפולג מטבע הדברים שלכל אחד יש דעה, ואין פה דיקטטורה על מחשבות הרבנים, לכל קבוצה יש רב ושומעים לו ללא עוררין, עם כל כמה שזה נחמד זה מפולג, והיום כולם כאיש אחד בלב אחד התאחדו!! שמחו ביחד רקדו ביחד בכו ביחד כל הרבנים ללא חילוק ופילוג באו ונטלו חלק בעצרת תפילה, ללא פוליטיקה, כן ללא פוליטיקה!! עם ישראל אמר לבורא עולם, אנחנו ממליכים אותך עלינו ללא עוררין ואין לנו שום דבר מלבד התורה הקדושה שנתת לנו!! לדעתי כל הזכות העצומה והרגע הנדיר הזה נזקף למי שחפץ היה להרע לעם ישראל, ועל זה נאמר מלאך רע עונה אמן בעל כורחו, שלום שלום
10
שאלה בבקשה להשיב
שאלוני | 02-03-2014 23:06
שאלה: אבל שאלה באמת ותעשו טובה רצינות לרגע ובלי צחוקים - "רב הישוב" ו"רב הארגון" וכיו"ב": יש לציונות הדתית רב בסדר גודל של מרן הביע אומר זצ"ל, או רב קנייבסקי, אולי איזה חזון איש? יש משהו? בהיקף הגאונות, ובסטז' (שימוש ת"ח) הדור הקודם, אחד שראוי לסמוך עליו כנגד ולעומת כל אנשי הספר שמן העבר השני??? או שהכתרה גרידא היא נתינת הסמכות??? בבקשה אנשים קצת שמות (לא בציניות)כדי שנחכים.
11
האם זה לא אותו 'רב' שכתב שהחרדים הולכים להתפרע?
חניך החינוך החרדי | 02-03-2014 23:19
יחיו הקנאים ויסבלו
12
רמת הטוקבקים
איתי | 02-03-2014 23:22
לצערי יש כאן השתלטות של ילדים קטנים בטוקבקים שלא כותבים שום דבר ענייני נגד הטענות אלא משתלחים ברב ובכך מרגישים מנצחים. יישר כח לרב אליצור, על הניתוח המבריק והמאמרים פוקחי העינים.
13
ומה לעשות איתי אליצור משקף היטב את המציאות
גיל | 03-03-2014 0:04
בכיינים, שקרנים וכפויי טובה. כנראה הפכו להיות המידות בהם אנחנו מצויינים. כל מילה של הכותב נכונה, לא מתלהמת ולא מגזימה. נראה שכולם רוצים שלחרדים יהיה טוב חוץ מפרנסי הציבור החרדי עצמו. אולי זה טוב להם שהציבור החרדי תלוי בהם..? על זה נאמר על שלושה הקב"ה בוכה בכל יום: 1. על שאפשר לעסוק בתורה ולא עוסק. 2. על שאי אפשר לעסוק ועוסק. 3. על פרנס המתגאה על הציבור. עכשיו הקשר בין שלושתם נהיר וברור. שריר וקיים.
14
מתעלמים מהמציאות
יעקב | 03-03-2014 0:13
זה לא להאמין איך אנו לא נותנים לעובדות לבלבל אותנו, בשנה האחרונה פגעו גם בנו בקצבאות הילדים, פגעו גם בנו בתקציב הישיבות, יתירה מזו בחודשיים האחרונים מעוכבים כל העברות התקציבים לגמרי, מעבירים חוקי אימוץ של ילדים אצל בני דת אחרת והכל בחסות חכינו הדואגים ואנו חושבים שזוהי בעיה חרדית...
15
12, הכותב רב כמו שאני אסטרונאוט
יוני | 03-03-2014 0:15
אתה מתייחס לכל זב צואה מפיו כרב, אנחנו לא.. עכשיו רוץ תגיד שיר הלל לכנסת ישראל הקדושה ולרוץ לקק ללפיד לפני שיזרוק אתכם מהבית.
16
סוף כל סוף מישהו עם אומץ כותב את האמת !!!! כל הכבוד
שמואל מירושלים | 03-03-2014 0:53
לכותב הנכבד. המשך כך - בלי לפחד כלל!
17
אולי תבררו עליו לפני שאתם כותבים
תלמיד של הרב אליצור | 03-03-2014 5:19
כשהרב איתי אליצור כתב מאמרים בעד קוי מהדרין, והחילונים ירדו עליו - לא נחלצתם לעזרתו. כשהרב איתי אליצור כתב מאמרים נגד התערבות ממשלתית בחינוך החרדי - אתם שתקתם. כשהרב איתי אליצור כתב מאמרים נגד ארגון בית הלל והפסקים המקלים שלהם - איפה אתם הייתם? היום, בכלל בלי להתיייחס לטענות שלו, אתם מקללים אותו ורוצים להרוס אותו ואת הבית שלו. לפחות תנמקו.
18
למס' 17, אפשר להוסיף גם
משה | 03-03-2014 8:30
תזכור גם את המאמרים שלו שבהם הוא יצא באומץ נגד גייורי הבזק. מאמרים שבהם הוא נאלץ לדבר נגד דעת רבותיו, ובכל זאת הוא הביע את דעתו באומץ, וכל זאת בלי לפגוע בכבודם של רבותיו. (בניגוד לרוב המגיבים כאן, שלפיהם כל מי שלא חושב כמותם הוא לא רב ואפשר לקלל אותו).
19
מאמר אנטישמי עמוק !!
| 03-03-2014 11:52
מה זה אמור להביע ??? אין פה אפילו מילה אחת של אמת ! מהכותב נשמע שהחרדים פשוט רוצים להרוויח 1500 ש"ח בחודש (במקרה ההכי טוב 250 במקרה של "המדינה" )ולא לעבוד ולקבל אבנים ובוזים מכולם וגם מהאחים של לפיד , העיקר לא לשרת בצבא ?? טיפש או עם הארץ (עם שינאה לת"ח ,כידוע)?
20
תשובה מחרדי
אלי | 03-03-2014 12:16
אני אגיד לך למה הייתי שם עם אשתי וילדי, תוך כדי שאני יודע שאני מסתכן בכך שהילדים יחטפו מכות מהאלות של השוטרים (שברוך ה' ה' ריחם עלינו אתמול, והם לא הראו את פניהם האמיתיות.). הנקודה היא ששוב, כמו פעמים רבות במשך ההסטוריה יש כאן התפלגות למחנות. מי לה'- ומי לא. בטח שאפשר להיות צדיק ולשרת בצבא. בטח שאפשר להיות שבבניק בישיבה. (נכון שיש גם מקרים הפוכים, אבל בכל אופן-) זאת לא הנקודה. הנקודה היא על מה אנחנו סומכים. מה הדבר שלו תנתן הבכורה. האם לכוחי ועוצם ידי הציוניסטי, או לאנא עבדא דקודשא בריכו החרדי. על כך אנו מוחים, בוחים, ומפגינים.
21
למס' 19
אברהם | 03-03-2014 12:35
מה לא אמת? איפה המחבר הזכיר 1500 ש"ח בחודש? (או כל סכום אחר). המחבר טוען שמי שבאמת מקדיש את חייו לתורה - שלא יתגייס. אמת או לא אמת? המחבר טוען שמי שלא באמת מקדיש את חייו לתורה - צריך להתגייס. אמת או לא אמת? המחבר טוען שיש הרבה חרדים שלא מקדישים את חייהם לתורה, אבל הם רשומים כלומדי תורה, ואף אחד בהנהגה החרדית לא אומר להם "אם אתם לא לומדים - תתגייסו". אמת או לא אמת? אז מה לא אמת במה שכותב המחבר הזה?
22
לא לגיוס
חוכעם | 03-03-2014 12:40
אף חרדי אחד לא יתגייס, כולם ללא יוצא מן הכלל יקבלו פטור מהקב"ן.
23
משכתב העובדות
בני | 04-03-2014 14:37
בימי מלחמת השחרור דרשו מרנן ורבנן החוז"א ר' איסר זלמן מלצר הרב פרנק (רבה של ירושלים) מבן גוריון לשחרר את בני הישיבות מחובת הגיוס. האם ידוע לך טעמם לדרישה זו, הם שניסחו את דחיית הגיוס שפעלה עד היום, כנראה שלך יש ידיעות אחרות אדרבא מהיכן הינך שואב את ידיעותיך, העצרת שנקראה על ידי המנהיג של עולם התורה וקיבלה אישור רחב ביותר על ידי שאר הרבנים, גם כאן כנראה הייתה בסוד העניין וטעם הדבר הוא פוליטי, וכל מה שנשמע מפי אותם רבנים בישיבותיהם ובתקשורת היה רק מראה דמה רצוי מאד שתתיחס לעובדות ולא להזיות כפי שהינך משכתב
24
לבני (מס' 23)
מאיר | 04-03-2014 17:13
כל גדולי הדור שהזכרת, הם יודעים שיש חרדים שלא לומדים אבל מצהירים שהם לומדים ומקבלים פטור? כנראה שכן. הם מכריזים ומודיעים למי שלא לומד שיפסיק לשקר ויתגייס? כנראה שלא. על דא קא בכינא.
25
לתבוע מהחרדים לומר אמת? מה עם "אפילו אומר לך ..."
דתי | 05-03-2014 12:40
העקרון הבסיסי של החרדיות הוא החובה לשמוע בקול "חכמים" גם כשידוע לך שמה שהם אומרים אינו אמת. כך הם מפרשים את "לא תסור מכל אשר יורוך"
26
מרן הרב עובדיה חסר במערכה
חיים | 05-03-2014 17:04
הדמות שלו חסרה מאוד.........
27
גיוס
שלום | 10-03-2014 9:59
אנו החרדים נגד המדינה החילונית אין לנו חלק בה עדיץ להחזיר אותה לערבים שהם לפחות שומרים על המיצוות שלהם ומאמינים בקל אחד ולכן אין הולכים לצבא ולא ילכו לצבא