אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פטירת הרב קנייבסקי: תם עידן ההנהגה המיסטית

הנהגתו של הרב קנייבסקי הייתה חידוש גדול בעולם הליטאי. והחידוש הגדול יותר, שכולם נהרו דווקא אליו להתברך והכפיפו את עצמם לעולמו המיסטי ולהיותו פועל ישועות

פטירת הרב קנייבסקי: תם עידן ההנהגה המיסטית
  (צילום: שוקי לרר)

עם פטירתו של הרב קנייבסקי זצ"ל, תם עידן של התמדה וגדלות בתורה. הוא היה שייך עדיין למסורת רבני אירופה. מיוחס מכל כיוון אפשרי: אביו הסטייפלר היה מגדולי הדור. דודו היה החזון איש. וחותנו היה הרב אלישיב.

אבל לא זה מה שהביא את נהירת ההמונים אליו בחייו ובמותו. מה שמשך אליו את ההמונים, ולמעשה הפך אותו לגדול הדור, למרות שלכאורה היה טבעי יותר שהרב אדלשטיין יהיה גדול הדור, היא היותו עממי, ומי שנחשב כפועל ישועות שברכותיו מתקבלים בשמים.

הרב קנייבסקי לא שימש בשום תפקיד ציבורי משך כל חייו. רק ישב ולמד. היה פרוש לחלוטין מהבלי העולם, וקרוב לוודאי שלא תמיד ידע מי ראש הממשלה. ובגלל זאת, מאחר ולא היה מעורב בשום פעילות ציבורית או פוליטית, ולא השמיע ביקורת כלפי אנשים או חוגים, כולם אהבו אותו.

עוד באותו נושא

לוויה שמטלטלת את הישראליות הצברית שלנו


24

פגשתי היום מחלק עיתונים מעדות המזרח, לא דתי, מסורתי, שאמר לי שהרב קנייבסקי היה צדיק כמו הרב כדורי והרב עובדיה. התייחסותו אמרה הכול. כי בעצם הרב קנייבסקי שימש באבא גם לעדות המזרח וגם לחסידים. לא מועצת חכמי התורה של ש"ס, ולא בניו של הרב עובדיה, אלא דווקא הרב קנייבסקי היה הבאבא של עדות המזרח. אליו הם הלכו להתברך ולהתייעץ. מבחינתם, הוא היה קשור לשמים.

במובן זה, הנהגתו של הרב קנייבסקי הייתה חידוש גדול ביחס לקודמיו. הרב שך, הרב אלישיב והרב שטיינמן, היו גדולי הדור במובן הליטאי קלאסי. למרות השוני ביניהם, כולם היו רציונאליים ושקפו את הסגנון הלמדני הליטאי הקלאסי. היה מרחק עצום ביניהם ובין מיסטיקה.

הייתי במחיצתו של הרב  אלישיב במשך שנים. מעולם לא הסכים להבטיח שכך יהיה עם פלוני או שכך יתקיימו ברכותיו ביחס לאלמוני. הוא לא קיבל את ההבטחות שלא יפלו טילים על בני ברק. מעולם לא שינה שמות של אנשים, אלא לפי בקשתם, ובחן את כל התופעות העולמיות באופן הרציונלי ביותר.

לא כך היה הרב קנייבסקי, ובמובן זה הוא היה חידוש גדול בעולם הליטאי. והחידוש הגדול יותר, שכולם נהרו דווקא אליו להתברך, אפילו עוד בחיי הרב אלישיב, שגם אליו נהרו, והכפיפו את עצמם לעולמו המיסטי של הרב קנייבסקי ולהיותו פועל ישועות.

זה כשלעצמו מוכיח על שינוי, שאותי הוא מטריד, בעולם הליטאי החרדי. המיסטיקה חודרת לציבור זה, באופן מנוגד לאתוס הליטאי הקלאסי. זה בא גם לידי ביטוי בנסיעה של ליטאים רבים לקברות צדיקים בחוץ לארץ, לנהירה שלהם לאומן, לעלייה גדולה של ליטאים למירון ובקבלת התפיסה של גדול הפועל ישועות. השינוי לא קשור דווקא לרב קנייבסקי, אבל משתלב היטב יחד.

הרב קנייבסקי, שר התורה, היה בראש וראשונה בקיא עצום בכל מכמני ההלכה היהודית, ירא שמים וסגפן מוחלט באורח חייו, אך בניגוד לכל קודמיו, היה נטוע גם בעולם המיסטיקה. גדלותו בתורה וצדקותו הקנתה לו מעמד בחברה החרדית, אך המיסטיקה והעממיות שלו, סבר הפנים הנעים והפשוט שלו, הפכו אותו לאיש ההמונים.

האובדן הגדול שעם לכתו של הרב קנייבסקי, מסמלת שינוי לא רק באובדן הגדלות העצומה, אלא גם שינוי ההנהגה הליטאית, ממגמה של מיסטיות, חזרה אל הליטאיות הקלאסית.

 

דב הלברטל הוא פובליציסט ומשפטן חרדי ישראלי. מחבר סדרת הספרים "ערך החיים בהלכה"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
בא נעשה ניסוי
צבי יהודה | 21-03-2022 13:25
אם אתה צודק והמשיכה אליו לא היתה בשל גדלותו בתורה אלא בגלל המיסטיקה,תנסה במשך תקופה לנהוג בגינוני המיסטיקה כמוהו ונראה כמה יימשכו אליך,האמת שאני לא בא לחלוק עליך לגמרי,רק להעיר שהנושא יותר מורכב ולא כל כך פשטני כמו שאתה מציג אותו
2
החרדים לא צריכים הנהגה מיסטית
רחל | 21-03-2022 14:21
החרדים מחפשים את התורה והקדושה של הלומד אותה. אנחנו לא בוחרים רב לפי כמות וקיום הברכות שהוא מחלק. אם כי זה מראה על קדושתו.
3
תכבדו את עצמכם ותתנתקו
ברובי | 21-03-2022 16:45
מהכותב הזה, ודל
4
השוטה הזה לפעמים...
חן ברג | 21-03-2022 19:24
השוטה הזה לפעמים אומר דברים סבירים , כמו שעון מקולקל שמדייק פעמיים ביממה . הפעם - כידוע לכל מי שהכיר את הרגשיח זצל דבריו להבל דמו .
5
השוטה הזה מוטרד...
חן ברג | 21-03-2022 19:30
השוטה הזה מוטרד מהמשיכה של הציבור למיסטיקה . חחחחח שוב . הלברטל מוטרד מ.. חחח . הוא היה קרוב לרב אלישיב כמו שאני הייתי קרוב לרב פפא
6
אפס שכמוכך רד לנו מהחיים אתה לא מעניין אף אחד
מאיר | 22-03-2022 19:33
מה קרה השמאל החילוני גם בעט אותך שאתה בא לציבור ימני??? אתה לא שווה שנענה לך!! אפס שכמוכך כל העם היהודי לדורותיו שמסופקני שייכותך אליו חי וקיים בזכות האמונת חכמים הזאת והביטול הזה!! מתוך הבנה שאדם שעמל בתורה קרוב יותר לקבה ובכח התורה לשנות את הטבע ולקבוע אותו מחדש!!! ושהקבה הבטיח לאברהם ילד לגיל 90 זה מיסטיקה? ושאברהם עוקד את בנו בגלל ציווי ה' זה מיסטיקה? ומשה שקורע את הים? ושאלישע ממלא פחי שמן זה גם? ושהנביא הזהיר בעת מהחורבן שהמיטו עלינו החטאים והחוטאים של אותו הדור? בדוגמאות יש את שתי הקצוות יש את שהאמינו במיסטיקה ויש שכפרו בה ראינו כמה טוב וחסד יצא בזכות המאמינים בה וכמה חורבן הביאו עלינו אנשים כמוך! שכופרים בה! אז עם מיסטיקה כזאת שבזכותה אנו עם שקיים כנגד כל הסיכויים אני גאה לחיות!! ושמח שגם בדור הזה יש אנשים שחיים ככה! אז אתה תקרא לזה מיסטיקה שמדאיגה אותך... ואני יקרא לך הדיוט שחושב עצמו לאינטלגנט ושעליו אמר החכם מכל אדם סייג לחכמה שתיקה תשתוק יחשבו שאתה חכם!!