אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: קצר על הפרשה | עמלק עם של סוחרי עבדים

בפרשת זכור אנו מצווים למחות את זכר עמלק, על פי מספר מקומות, ניתן לזהות את עמלק כעם של סוחרי עבדים שרואה באנשים רק פיסת בשר, הרב יששכר היימן בסרטון קצרצר על פרשת השבוע. צפו:

צפו: קצר על הפרשה | עמלק עם של סוחרי עבדים
  (צילום: שאטרסטוק)

פרשת ויקרא (זכור): סביר להניח שעמלק היה עם של סוחרי עבדים, הם חטפו אנשים בכל מיני מקומות ומכרו אותם במצרים בשוק העבדים. זה מסביר כמה עניינים בתנ"ך, במסגרת זו נציין רק שלושה:

בפרשת זכור נאמר: "ויזנב בך כל הנחשלים אחריך", למה עמלק לא נלחם ממש בעם ישראל, למה הוא רק זינב את הנחשלים? – כי הוא חטף אותם לעבדות.

דוד פגע בעמלק פעם אחר פעם, במשך חודשים ארוכים, הרג משפחות שלמות ואת הרכוש העביר לאכיש מלך גת, כפי שמסופר בסוף ספר שמואל א'. עמלק ניצלו הזדמנות שדוד לא היה בעירו צקלג, פשטו על העיר ושרפו אותה, אבל את הנשים והילדים הם לא הרגו, הם לא פגעו בדוד בצורה שהוא פגע בהם, אלא "רק" חטפו אותם. למה? כי הם לקחו אותם לבית העבדים המצרי.

עוד באותו נושא

זמני כניסת שבת ויציאת שבת פרשת ויקרא – זכור תשפ"ב

כשאסתר באה להתווכח עם המן מול אחשוורוש, היא אומרת: "כי נמכרנו אני ועמי להשמיד להרוג ולאבד… ואין הצר שווה בנזק המלך" – רוצים להרוג אותנו אבל זה לא שווה לך. אבל היא מוסיפה עוד משפט "ואלו לעבדים ולשפחות נמכרנו החרשתי", מי דיבר על עבדים ושפחות? למה היא מזכירה את העניין הזה? – פשוט מאוד, כי היא בוויכוח עם המן, סוחר העבדים.

סוחר עבדים רואה לנגד עיניו גוש בשר וכסף, הוא לא רואה בני אדם, ואילו היהדות רואה בני אדם, "חביב אדם שנברא בצלם". כל היהדות, מכף רגל ועד ראש, מדברת ללא הרף על בני אדם, יהודים או גויים.

היהדות לא מוכנה לראות בנו רק גושי בשר עור ועצמות. אין שום דרך לגשר בין שתי התפיסות הללו, אלא רק להשמיד את הדעה שמתעלמת לחלוטין מצלם האלוקים שיש לנו.

עוד באותו נושא

"עבדים": הראל חדד בסינגל על הטירוף של החיים

הדבר מבאר תופעה היסטורית מעניינת. הקב"ה אמנם העלים את העם העמלקי לפני אלפי שנים, אבל עכשיו בזמן הגאולה, כשעם ישראל חוזר לארצו וגואל את עצמו, הגאולה איננה רק לנו, עם ישראל, אלא בכל העולם המערבי הנושא של זכויות אדם צף עולה, החל מהמהפכה הצרפתית דרך הדמוקרטיות, וזכויות הנשים ועוד כהנה וכהנה, כי זו בדיוק מחיית עמלק.עמלק אומר אין בני אדם אלא גוש בשר ועצמות, ואנחנו אומרים חביב אדם שנברא בצלם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
העמלקים
יורם | 11-03-2022 12:15
העמלקים חבשו כיפות סרוגות ,לכך הם הצליחו לקלקל את הנחשלים,האחרים הבינו שהם יותר גרועים מהנוצרים והשבתאים
העמלקים
אליקים רובינשטיין | 11-03-2022 15:42
העמלקים לבשו גלימות שחורות,מפיהם נטף דבש ונופת צופים,הם היו מצטטים הרבה מספרי החפץ חיים נגד לשון הרע ,אבל בקירבם ישימו אורבם,מתחת לכסות ולמסכה בהם התלבשו הסתתרה שנאה חולנית וחסרת מעצורים כנגד עמלי תורה,מידות מושחתות ואכזריות שאינה יודעת גבולות, משהו בסגנון של אליקים רובינשטיין וחבריו הסרוגים,חלקם כיהנו כראשי ישיבות של מרכב הזב ישיבות הסדר וכדומה,הם הקימו מערכת גיור ,כדי לבולל את עם ישראל,דיברו גבוהה גבוהה על אהבת ישראל אהבת תורת ישראל ואהבת ארץ ישראל ,אבל ברגע האמת הם מסרו את ארץ ישראל והנגב לבדויים האחים המוסלמים ודעאש ,הם גזלו מעם ישראל 53 מיליארד והעבירו למחמוד עבאס ,והם לחמו כמו אריות לעקור את תורת ישראל השבת,הכשרות,לימוד תורה ,והשמיטה,הם עשו ככל יכולתם לפגוע בקדושת הכותל שריד בית מקדשנו,חינכו ללהטביות ומשכב זכר,ולחמו כאריות לפירוק המשפחה, אבל אפשר להירגע כי נגד הגרעין האירני הם התגלו כארנבות
העמלקים התלבשו בגדים שחורים וחבשו מגבעת
אבנט | 11-03-2022 12:55
ואז בשם התחפושת של אנשים יראי שמיים בירכו על הריקבון האישיותי והרוחני שחל בהם. אבל האמת ידועה, עמלק הוא רק מחופש. לבושו השחור אינו מלמד על האנשים אותם הוא העתיק. לבש בגדי אחרים כדי להסתיר את פרצופו המעוות.
2
קצת מזכיר את...
עמלק בימנו | 13-03-2022 9:38
קצת מזכיר את היחס של הרבנים כיום לפליטים מאוקראינה שרואים במהם בשר תותחים
נכון
חמילנצקי | 13-03-2022 13:18
נכון מאוד, הרי לפיד דיבר על חוב היסטורי שיש לנו לאוקראינים ,הם תמיד עזרו ליהודים במשך כל ההיסטוריה, האוקראינים הגנו על היהודים מפרעות עוד משנות תח ןתט ,אז איך הרבנים החצופים לא מכירים טובה?איך לכל הרוחות?