אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נס פורים המדהים שאירע לפני 70 שנה

אחד הניסים המדהימים שקרה בימינו בפורים מתברר בתקופה הזו כשנפתחים הארכיונים החסויים ברוסיה. הרב שמואל אליהו עם נס פורים המודרני

נס פורים המדהים שאירע לפני 70 שנה
  (צילום: איגוד רבני קהילות)

אחד הניסים המדהימים שקרה בימינו בפורים מתברר בתקופה הזו כשנפתחים הארכיונים החסויים ברוסיה. הסיפור הוא על הרדיפה של היהודים ברוסיה בשנת תשי"ג, כשרוסיה הייתה בשיא עוצמתה. חיו בה כשלושה מיליון יהודים, רובם הגדול לא זכר את יהדותו בעקבות החינוך הסובייטי הדורסני, שהגלה לסיביר כל מי ששמר שבת, כשרות או כל סממן יהודי אחר. הם התערו במהפכה הקומוניסטית ולפעמים אף הובילו אותה.

עוד באותו נושא

המתכון המושלם לפורים: מפלצות שוקולד צבעוניות

סטאלין היה באותם ימים בשיא כוחו. אנדרטאות שלו פיארו את כל רוסיה. בכל העולם כולו היו אנשים שסגדו לו, גם במדינת ישראל סגדו לו כל הקיבוצים של השומר הצעיר. סטאלין היה באותם ימים באמצע מסע טיהורים גדול, ויזם "משפטי ראווה" מתוקשרים היטב כנגד היהודים. הראשון שנפגע היה היהודי רודולף סלנסקי ממנהיגי צ'כוסלובקיה שהואשם בבגידה והוצא להורג תוך כדי איזכור חוזר ונשנה של יהדותו.

מיד אח"כ, במשפט מתוקשר היטב, הואשמו שלושה עשר מנהיגים יהודים, סופרים ומשוררים מובילים. גם הם הוצאו להורג בלילה אחד במרתפי כלא לוביאנקה. אחרי מותו של סטאלין התברר כי הראיות היו שקריות והמשפטים מבויימים, אך את ההרוגים אי אפשר היה להחיות וגם השנאה כבר פיעפעה באוויר. באותו לילה, 13 אוגוסט 1952, נתלו בסטאלנו עשרה "חבלני הנדסה" יהודים שהואשמו בחתרנות ובבגידה. גם הם במשפט מתוקשר היטב שליבה את פרץ האנטישמיות.

עוד באותו נושא

הרב אבינר בקריאה: אל תאכלו אוזני המן


127

"משפט הרופאים" היהודים היה אמור להיות השיא בהסתה כנגד העם היהודי. בהודעה רשמית נמסר כי נתגלה "קשר" של היהדות העולמית באמצעות הג'וינט. תשעה רופאים יהודים ובראשם פרופסור ווספי זממו להרוג חמישה מרשלים בצבא, להרעיל את מנהיגי ברית המועצות ובראשם סטלין בכבודו ובעצמו. לפי כתב האישום הם הספיקו להרעיל למוות שני מפקדי צבא בכירים, גיבורי ברית המועצות.

העיתונים וכלי התקשורת התגייסו למערכה נגד היהודים אויבי העם. בכל מקומות העבודה נערכו אסיפות הסברה שבהן הוזהר הציבור מפני מחבלים נוספים שמתחזים לרופאים. אלפי יהודים פוטרו מכל מכוני המדע, האוניברסיטאות והמרכזים הרפואיים. אוירה של ערב פוגרום.

עוד באותו נושא

לקראת פורים: מתכון לאוזני המן פרג

העיתונאים הבכירים הוסיפו את שלהם. הם דרשו במפגיע לגרש את היהודים, היסוד החתרני והמסוכן. התאריך היה ידוע, יום פתיחת המשפט – י"ג אדר תשי"ג. הרוחות השתלהבו, עשר שנים אחרי השואה שוב היהודים הסתגרו בביתם מפחד הלא נודע.

חוקרים שנברו במסמכי הק.ג.ב למדו כי באותם ימים הוכנו בהוראת סטאלין אמצעי תחבורה נרחבים להסעת היהודים. התוכנית הייתה לעודד בחשאי פוגרומים רצחניים של רוסים ביהודים בכל רחבי ברית המועצות. כשיתעורר רעש בעולם בגלל הפוגרומים, תציל רוסיה את היהודים הנשארים באמצעות הגלייתם לסיביר ולקזחסטאן תוך כדי ביזת רכושם. הפורעים יוכלו להמשיך ולכלות את חמתם בשיירות הארוכות של היהודים המוכים והמושפלים. בסופה של התוכנית שליש ממה שנותר מעם ישראל אחרי השואה אמור היה להיהרג בקור המקפיא של סיביר ובפרעות ברוסיה.

מה קָטַע את התוכנית הזדונית של איש כל יכול זה? פורים!

ביום פורים תשי"ג (1953) איבד סטאלין, איש הפלדה, את הכרתו. יומיים אחר כך נמסר כי כנראה באותו יום "שמש העמים כבתה" – קברניט תנועת השלום העולמית. נושא דגל השלום ועצמאות העמים – הלך לעולמו. (מתוך "על המשמר" – בטאון מפ"ם). וכך בוטלה התוכנית לפגיעה והגליה של יהודי רוסיה, פחות מחודש אחר כך טוהר שמם של הרופאים ששוחררו לביתם. "ליהודים היתה אורה ושמחה וששון ויקר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו