ניגוד העניינים שעלול לסבך את הרב סתיו וכשרות צהר - סרוגים

ניגוד העניינים שעלול לסבך את הרב סתיו וכשרות צהר

משרד המשפטים בוחן מחדש חשש לניגוד עניינים של הרב דוד סתיו, שמצד אחד נותן כשרות מטעם הרבנות, כעובד מדינה ומצד שני עומד בראש ארגון צהר המפעיל מערך כשרות פרטי

author-image
ניגוד העניינים שעלול לסבך את הרב סתיו וכשרות צהר
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

משרד המשפטים בוחן מחדש דיון ניגוד עניינים מלפני כשנתיים, בו מעורבים יו"ר ארגון צהר הרב דוד סתיו, ומערך הכשרות של הארגון, וייתכן וייאלץ בעתיד את הצדדים להיפרד.

עוד באותו נושא

דרמה בעולם הכשרות: צהר והשגחה פרטית מתמזגים


18

מדובר בדיון ניגוד עניינים שהתקיים במשרד המשפטים בסוף שנת 2019 בנוגע לרב סתיו, לאחר שארגון צהר החל להפעיל את 'צהר פיקוח מזון', בעקבות תלונה על בעייתיות לכאורה בשני מישורים:

1. הרב סתיו הוא רב של מועצה מקומית המוסמך לתת כשרות לבתי העסק שבשטחה מועצה ובמקביל הוא מפעיל ארגון כשרות בפריסה ארצית. בתלונה עלה החשש לניגוד עניינים בכך שהרב יעדיף את מערך הכשרות של הארגון בראשו הוא עומד, על פני מערך הכשרות של הרבנות המקומית.

2. הרב סתיו בתפקידו כרב מועצה הוא עובד מדינה ובמקביל הוא עומד בראש ארגון המפעיל עסק פרטי להשגחה.

 

במצב הנוכחי, לא נמצא לרב סתיו ניגוד עניינים

בדיון שנערך אז במשרד המשפטים, סוכם כי לא היה לרב סתיו ניגוד עניינים, מפני שכשרות צהר לא פעלה בתחום המועצה שהם, והרב סתיו לא העניק כשרות מחוץ לתחומי המועצה.

"ניגוד העניינים המשמעותי המתקיים במקרה של רב עיר שהוא בעל תפקיד בגוף כשרות פרטי כדוגמת בד"צ, אינו רלוונטי בגוף כמו צהר – שאמנם מעניק פיקוח הלכתי אך אינו מתיימר להעניק אישורי כשרות בעסק הנתון להשגחת הרבנות הראשית. בהתחשב במצב העובדתי היום, לפיו חברת הבת של העמותה אינה עוסקת במתן אישורי השגחה למוצרים שעשויים להיות משווקים בתחומי המועצה, ואינה מפעילה את מערך הכשרות שלה בתחומי פעילותה של חברת הבת, לא מצאנו כי ישנו חשש לניגוד עניינים בין תפקידו של הרב סתיו כרב המועצה המקומית, לבין תפקידו בעמותת צהר.

משכך, מצאנו כי במצב דברים זה, לא מתקיים הצורך בעריכת הסדר למניעת ניגוד עניינים, באופן שיגביל את הרב סתיו מלעסוק בתחום הכשרות שבתחומי המועצה.

נציין כי אם המצב העובדתי ישתנה, וחברת הבת תתחיל להפעיל פיקוח על מוצרים ובתי עסק בתחום המועצה, או ככל שיהיה שינוי אחר בנסיבות העניין – הנושא יידון שוב לפי הצורך." נכתב בסיכומו של הדיון. אך השורה האחרונה היא המעניינת, "במצב דברים זה".

רפורמת הכשרות משנה את התמונה

שנתיים חלפו מאז אותו דיון במשרד המשפטים, ובינתיים המצב השתנה. רפורמת הכשרות של השר מתן כהנא עברה, מה שמאפשר לרב סתיו להעניק השגחה של הרבנות גם מחוץ לתחומי שהם, ומערך הכשרות של צהר יכול להפוך לגוף כשרות מקביל לרבנות (בשלבים מאוחרים יותר של יישום הרפורמה).

לפני כשבועיים, פרסם ארגון צהר, כי הרב סתיו היה החלוץ ליישם את רפורמת הכשרות, והחל להעניק השגחה מטעם רבנות שהם, גם לבתי עסק שמחוץ למועצה המקומית.

הגשנו שאילתה למשרד המשפטים, כדי לברר, האם בנסיבות העניין, בה רב מקומי יכול לתת כשרות בפריסה ארצית, חזרה הבעייתיות המחייבת את הרב סתיו לחתום על מסמך ניגוד עניינים חדש?

משרד המשפטים: הנושא נמצא בבירור

ממשרד המשפטים קיבלנו את התשובה: "הנושא נמצא בבירור בימים אלה". הם סרבו לנקוב בתאריך יעד, להחלטה בנושא. את אותה התשובה קיבלנו גם לגבי השאלה הכללית, על יישום רפורמת הכשרות.

הרפורמה שהעביר השר לשירותי דת מתן כהנא, מבקשת לתת לגופים פרטיים אפשרות לתת תעודת כשרות כמו הרבנות. אלא פה חוזרת הבעייתיות, של רב עובד מדינה, שצריך לעמוד בראש מערך כשרות פרטי. לצורך העניין, תחשבו על מנהל אגף במשרד התחבורה שמפעיל מכון רישוי לרכבים כניגוד עניינים, או על פקיד ממשלתי, שבמקביל עומד בראש עסק פרטי, מה שמעלה שאלות בתקנות השירות הציבורי.

הפתרון הפשוט לניגודי העניינים האלה, הוא שבראש מערך הכשרות לא יעמוד רב מכהן מטעם המדינה. בראש הבד"צים שהם גופי כשרות פרטיים, עומד רב שאינו רב עיר. אלא שהפרדה כזו עלולה להחליש את רפורמת הכשרות, כי בעוד בכשרות הרבנות עומדים רבני ערים, בראש מערכי הכשרות הפרטיים יעמדו רבנים חיצוניים. השאלה שעומדת כעת בדיונים של משרד המשפטים, עלולה לגרום לכך שמערך הכשרות של צהר, ייאלץ להיפרד מארגון רבני צהר.

מלשכת השר מתן כהנא, מסרו לסרוגים כי רפורמת הכשרות לא נעשתה בשביל גוף כזה או אחר, וכל מי שעומד בקריטריונים, יוכל להעניק את הכשרות ברמה הגבוהה ביותר.

ארגון צהר: הרב סתיו פנה מיזמתו לעדכן את משרד המשפטים

מארגון צהר נמסר: "רפורמת הכשרות מעניקה אפשרות חוקית לרב העיר שוהם, הרב דוד סתיו, להעניק כשרות מחוץ לעירו כרב העיר שוהם ואין לעניין שום קשר לכשרות צהר. למרות זאת ומתוך רצון להתנהל בניקיון כפיים ועל פי חוק, נעשתה לאחרונה פנייה למשרד המשפטים מיוזמתו של הרב סתיו, כדי לעדכן אותם על המצב החדש ועל הפעילות בהתאם לחוק החדש.

חבל ומצער שגורמים שונים בחרו לפנות לסרוגים בניסיון להכפיש את שמו של הרב סתיו כמי שאינו פועל כדין, במציאות בה הוא פנה מיוזמתו למשרד המשפטים ועדכן אותו על ההרחבה לפעילותו. הרב סתיו וארגון רבני צהר ימשיכו לפעול לטובת כשרות איכותית בישראל, למרות כל המתקפות וההשמצות הבלתי פוסקות נגדם".

כושרות: רפורמת כשרות עם ניגודי אינטרסים מובנים

מארגון כושרות נמסר: "המציאות ממנה חששנו עוד ב-2019, טרום ימי רפורמת הכשרות, התגשמה בימים אלה. רפורמת הכשרות מייצרת ניגוד עניינים המובנה, כך שרב מקומי, המומן מכספי המיסים, יכול במקביל לייצר תקן לתאגידי פיקוח פרטיים. אסור שמי שיכול לתת כשרות ציבורית של הרבנות הראשית יהיה מעורב בכשרויות פרטיות. זה לא תקין ולא בריא.

זו סיטואציה שמשאירה גם את בכירי משרד המשפטים במבוכה, כשהם לא יודעים כיצד להכריע. בפועל, נוצרה כאן רפורמה יקרה, כושלת, לא יעילה, וכעת גם עם ניגודי אינטרסים מובנים. רק מערך כשרות אחד, מקצועי וענייני עם נהלי כשרות אחידים, יאפשר לכולם לאכול בשולחן אחד בלי ניגודי עניינים ובלי אינטרסים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
כבוד הרב קלין הסתבך עם רשויות החוק כצפוי
אריק | 03-03-2022 10:50
ככה שיש רצון לקפוץ מעל המעמד הראוי
2
כשרות צוהר מפוקפקת מאוד ואין לסמוך עליה כלל
יהודי שפוי | 03-03-2022 10:54
שומר נפשו לא יכנס למקום שיש לו תעודה של צוהר.
לא כותב...
בד"צ זיגי | 03-03-2022 13:07
לא כותב שטויות מה קורה עם כשרות בית יוסף ?????????
שומר נפשו לא
משה | 03-03-2022 11:16
שומר נפשו באמת, כמו שהקבה ציווה בתורתו, לא יכתוב שקרים, לשון הרע והלבנת פנים ברשת.
3
כך אטו כל...
Hold | 03-03-2022 12:04
כך אטו כל כל ההלכה בתורה שבעל פה לא אמיתי הפגם הוא בהתנהלות בלבד וגם זה מוכיח עד כמה תורת ההלכה הזאת היא עניין של תעשיית כסף ולא בגלל דת
4
אריה יואלי... תבדוק גם את העיר באר שבע
חבר | 03-03-2022 12:13
גם בבאר שבע רב העיר הוא ראש בדץ בעיר. מה עם בדיקה לניגוד עניינים שם? נראה שכדאי...
מטומטם! לרב...
לויצק | 03-03-2022 20:55
מטומטם! לרב עיר יכול לתת כשרות מהדרין, וכשרות רגילה מטעם הרבנות!! כמה מטומטם אתה..
5
ומה על הקשר...
קור | 03-03-2022 12:55
ומה על הקשר שבין הרבנים הראשיים לבית יוסף לכשרות בית ייוסף ?
כשרות בית...
רון | 07-03-2022 14:05
כשרות בית יוסף היא עסק משפחתי כמו משרת הראשון לציון ורבני ערים שמשפחת יוסף השתלטה עליהם.
דביל שכמותך.. תעשה...
חיימשלי | 03-03-2022 20:54
דביל שכמותך.. תעשה גוגל ותבדוק מי עומד בראש הכשרות של בדצ בית יוסף.. ומי זה הרב הראשי... ביביסט!!
6
הון שילטון ...
נו באמת | 03-03-2022 13:35
הון שילטון
7
צהר היו הבטחה,...
מויש | 03-03-2022 14:19
צהר היו הבטחה, ונשארו הורסי הדת!!!
8
הרב סתם כי...
סתם רב | 03-03-2022 15:23
הרב סתם כי נוח לי.
9
אני לא צריך...
אביחי | 03-03-2022 22:06
אני לא צריך את משרד המשפטים שיגיד לי אם הרב סתיו פועל כדין. בשבילי מספיק מה שאמר עליו מרן הגאון רבי עובדיה יוסף זצל שאין לו בכלל יראת שמים.
10
אני לא צריך...
אביחי | 03-03-2022 22:08
אני לא צריך את משרד המשפטים שיגיד לי אם הרב סתיו פועל כדין. בשבילי מספיק מה שאמר עליו מרן הגאון רבי עובדיה יוסף זצל שאין לו בכלל יראת שמים.
11
הרב ...
| 03-03-2022 23:37
הרב
12
ימצא הכשר להכשיר חלבי ובשרי יחד
בגץ, בגץ | 04-03-2022 6:22
למה חנויות מכולת ומרכולים צריכים הכשר? איך אפשר לתת הכשר למקום שפתוח 7 ימים בשבוע, או שבעל המקום אינו שומר שבת ולא איכפת לו להכניס טריפות ובשר כלב, כמו שהיא בארצות הברית לפני כמה שנים (בשר חמור במסעדות יוקרה)
13
חומץ בן יין...
אברהם בטיטו | 04-03-2022 15:19
חומץ בן יין בנו של ר' שמואל הספרן של ישורון נכדם של אדמורי זוויל.
14
הכי טוב שימנו...
סמי | 06-03-2022 18:38
הכי טוב שימנו קאדי מוסלמי שיתן כשרות. כולם לא יאכלו ותימנע מחלוקת.
15
צוהר מקפידה לקיים את המשנה "ושנא את הרבנות".
מאיר | 07-03-2022 19:54
הם עושים הכל כדי לפגוע בה בכל דרך שהיא. בדרך הם הורסים את יסודות היהדות של מדינת ישראל.
16
אין שום ניגוד...
עידו | 07-03-2022 23:18
אין שום ניגוד עיניינים, הכשרות אינה כשרות אמיתית, צהר בפועל זה בדיוק כמו רבנות אום אל פאחם, שומר נפשו ירחק.
17
הערב רב במערכת...
ישראל אנגלמן | 08-03-2022 3:44
הערב רב במערכת המשפט תאפשר ניגוד עניינים לסתיו הוא משלהם
18
גם לרב אליהו יש כשרות פרטית
מר בחור | 08-03-2022 10:49
גם לרב הראשי יש כשרות פרטית. אז מה?