אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרשת חיים ולדר נלקחה על ידי הרב טאו לסוגיה עמוקה יותר

האמירה של הרב טאו, חיברה יחד את מלחמת הקודש בבג"צ יחד עם הרצון לשמר את ההגמוניה המוסרית בבית המדרש על גב הנפגעות. כשכבר בציבור החרדי הרוחות השתנו, הוא שפך שמן למדורה

הרב טאו לקח את פרשת חיים ולדר לסוגיה אחרת
  הרב טאו אצל הרב אלישמע כהן בישיבת חומש (מפלגת נעם)

כל סיפור של פגיעות מיניות, בתוכו גם סיפור חיים ולדר, מתפוצץ אצלנו כמו מורסה רעילה שמתפרקת ומפזרת מוגלה בכל מקום. היא הולכת מחדר אל חדר בכל נימי הגוף ומפזרת רעל מתסיס.

על אבדן התמימות בחממה הדתית; הצנועה, טובת הלב, המוגנת מפגיעות מיניות – אל מול "ההפקרות" החילונית, הבועה שהתנפצה לנו מול העיניים, כבר כתבתי בעבר.

הפעם נראה שיש יותר מזה, יש התנגשות ציוויליזציות בה מעורבים בג"צ, דמוקרטיה, יהדות, שמרנות ופוסט מודרניזם.

עוד באותו נושא

פצע פתוח: משבר המיניות והצניעות של המגזר


24

בתוך הבלנדר הזה, מתחבטים אלו באלו אנשי מדינת ישראל עם אנשי מדינת יהודה. כך לצורך המשל.

אנשי יהודה שיוצאים נגד העיתונות החופשית במדינה דמוקרטית. עיתונות בה דרך חשיפת מעשים אסורים בידי אנשים כוחניים, סמכותניים במקומות האפורים של ההוכחה – היא באור השמש.

כל זה נחבט אל מול קונספירציות של אנשי המלחמה במוסדות הדמוקרטיים. לא רצון לתקן, אלה מלחמה ממש – של אלו שמגוננים על הפוגעים, על הפטריארכיה, אלו שלא מוכנים שיזיזו להם את ההגמוניה.

הרב טאו, ביטא את זה בצורה הכי מזוקקת. הוא מגן השוחות, הוא מייצג תבהלה קונספירטיבית המשלבת את בג"צ עם קרן וקסר והקרן לישראל החדשה. לטעמו ולטעמם של החושבים כמותו, הכל תתי זרמים שמנסים לפגוע בדמויות על הדרך על מנת להפוך את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה. בבד בבד נראה כאילו הרב טאו וחבריו מנסים להופכה למדינת הלכה. הם כבר לא מאמינים לאיש, כולם שייכים לאותו תמנון קונספירטיבי.

דווקא הראי"ה קוק, שבבית מדרשו של הרב טאו רואים את עצמם כממשיכי דרכו הבלעדיים, הבין שיש הבדל בין תורת ארץ ישראל לגלות. שכאשר ישנה מדינה ריבונית, עם בתי משפט (קצב למשל כן הורשע בבית המשפט) ועם צביון מדיני, אי אפשר להפנות את הזרקור רק על פי ד' אמות של הלכה שנחצבה בעיקר בימי ולימי הגלות.

אך דווקא שם, זוחלים אחורה אל תוך המאורה המצומצמת והמגינה מפני רוחות השינוי. נשים – חלילה להן ללמוד תורה, להיות מנהיגות ציבור. הצבא – כבר לא מה שהיה פעם, צריך לשנות אותו. לימוד התורה – התנ"ך והתלמוד רק על פי שיטה מאוד מאוד מסוימת וכך גם בכתבי הראי"ה עצמו כמובן ועוד.

נכון, הציונות הדתית בכללה והרב קוק ובנו הרב צבי יהודה בפרט – ניסו להוביל דרך כמעט בלתי אפשרית. לחבר קודש עם חול, שמים וארץ. את התורה כאש הקודש שנשמרה בגלות – לרומם אותה לצמיחת המדינה בארץ. מה זה לרומם? כמעט ליצור תורה מותאמת למדינה היהודית הראשונה מזה אלפיים שנה. לראות איך כן פועלים במציאות הארצית, איך בונים את תורת ארץ ישראל.

עוד באותו נושא

צפו: הרב שרקי מסביר למה מסתפקים בשמועות


47

תורת ארץ ישראל לא רק בשמיטה, אלה בהנהגת המדינה, בהלכות צבא ומדינה, בשילוב ההלכה היהודית במשפט (זה שנבנה על המשפט שצמח במדינת ישראל ויונק מהמסורת היהודית ומהמשפט הבינלאומי – שיש לו רזומה בהנהגות מדינה יותר מהיהדות ששנים שהתה בחשכת הגלות).

הרב קוק ספג השמצות בידי רבנים בציבור החרדי. זאת הייתה כפירה בעיקר. לקחת את הקודש לחבר אל החול, לקחת את הציונות החילונית ולראות בה קודש. אבל הוא ראה את החזון הגדול אליו היו השאר עיוורים.

כבר זמן רב שנראה סיבוב פרסה באותו חזון עצום. כמו משל חופרי הבאר של הרב קוק, שמתייאשים לקראת פרוץ זרם המים.

ואז באים ומסבירים, כי הרב קוק בעצמו התנגד לכל מיני דברים שיש כיום, הרב קוק התנגד גם שנשים יצביעו בבחירות (להנהגת היישוב), אך למרות זאת אני לא מכיר פסק הלכה מקובל מאז שאומר כי לנשים אסור להצביע בבחירות. הרב קוק היה פורץ דרך לזמנו ותקופתו. בית המדרש שהכי הופך בכתביו, הופך לאחד הגופים השמרניים ביותר שיש.

כן, יש המון סימני שאלה גם לגבי בית המדרש של הרב שמואל אליהו (חיים ולדר, אדם חרדי, למה שילך דווקא אליו לברר את עניינו?) אך הקולות בציבור החרדי שהגיעו מלמטה, כבר גברו על ההסתרה המבישה של ההנהגה החרדית. הציבור שרואה מכיר ויודע, כבר הצליח לכופף חלקים בהנהגה.

ודווקא כשנראה כי הלקח מתחיל להילמד, כשמתחילה הפנמת הבעייתיות בהסתרה ומירוק אנשי שלומינו על פני שלומם של נפגעים ונפגעות – החלשות והחלשות ביותר, מול איש עם עוצמה ציבורית, דווקא כשישנה הכרה כמה נזק חברתי אדיר יש לזה, באו אנשים מהמגזר הדתי לאומי ושפכו דלק למדורה.

נראה כאילו הם נלחמים את מלחמת הבג"צ על גב הנפגעות, בעוד הם מאשימים את אויביהם באותו דבר בדיוק.

אבל זה לא רק זה. זה כאילו לקחו מהם את הסמכות לקבוע מה מותר ומה אסור, מה מוסרי ומה לא. והם מתקוממים על כך. הם רוצים להיות הבוררים במוסר. במקום זה הם מרחיקים מעליהם ציבור עצום, פעם אחר פעם. שלא מוכן לפטרונות הזו. לא בענייני הקודש ולא בענייני החול.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
106 תגובות - 65 דיונים מיין לפי
1
מבובל.. לך אליו עם לשיעור תבין שלא הבנת..
עדו | 01-01-2022 21:29
אור לך לרב טאו פעם לשיעור תבין שאת הלא מבין כלום.. ואם היית איש אמת ומחפש אמת לא היית כותב כתבה אומללה כזאת..
כנראה אתה מתכוין לרב אליהו
שמשון | 02-01-2022 1:10
כנראה אתה מתכוין לרב אליהו
כתבה אומללה
מבין | 01-01-2022 23:29
קודם תכיר אחרי תחשוב שאתה מבין
רב שהעביר...
רון | 01-01-2022 22:14
רב שהעביר שיעור של טירוף אין לו תקנה . אולי היה פעם חכם גדול, אבל מה שבטוח שהיום הוא מטורף חולה רדיפה
2
טאו פשוט דימנטי...
לני | 01-01-2022 21:37
טאו פשוט דימנטי
3
כתבה קושקשת...
עצוב | 01-01-2022 21:38
כתבה קושקשת .העובדות ודברי האדון טאו נגד גדול הדור הרב אליהו מדברים בעד עצמם
גדול
מאיר | 01-01-2022 22:36
עוד גדול גדור כזה ואבדנו
4
כל מילה שכתובה...
יונתן | 01-01-2022 21:40
כל מילה שכתובה כאן היא כפירה נוראית אתה רפורמי חנפן שמבטל גדולים בלי למצמץ תפסיק להתחנף לחילונים לשמאלנים ולארגוני הנשים ולך עם האמת האמיתית שלך אח יקר לך תהיה חילוני
נחמה שיאנסו...
יונתן | 02-01-2022 13:28
נחמה שיאנסו את כל המשפחה שלך
שיאנסו את...
נחמה | 02-01-2022 12:22
שיאנסו את אחותך
-...
הרב אליהו חלם חלום ? | 01-01-2022 22:53
- אם הרב טאו מסוגל לומר שהעלילו על חיים ולדר מאחר ותקף את בגצ, ושהשליח והמוציא לפועל של העלילה הוא השמאלן הרב אליהו - משהו פה מאוד עקום. במקום להעליל על הרב אליהו עלילה נוראה כזו, מוטב היה לרב טאו לצאת נגד סוטי המין למיניהם ולעודד את המתלוננות ששוועתן עולה השמיימה. הקונספירציה שתיאר הרב טאו לא רק משונה ולא הגיונית - אלא מסמלת משהו מאוד לא תקין אצל הרב טאו. ואני משתמש בלשון המעטה כדי לכבד רב קשיש שפעל רבות.
3 הערות
ליונתן | 01-01-2022 21:58
1. אם חושבים אחרת מהרב טאו - זה לא רפורמי ובמקרה שלנו לחשוב אחרת הוא הוא השכל הישר . 2. הרב טאו בדבריו - מעודד את הסוטים ( כדברי תלמידו לוינשטיין ) אלא שהסוטים הם לא הומואים אלא צדיקים הנתמכים בידי הרב טאו וחבריו 3. לא יעזור לאנשי הר המור - גם אם תגידו אלף פעמים שהחוכמה שמורה אצל הרב טאו . השיחה האחרונה הוכיחה שהחוכמה נעלמה לחלוטין ומה שלפנינו זו בדיחה עצובה של רב גדול מאוד שאיבד את דרכו בסבך תיאוריות קונספירציות מגוחכות . אבוי לחילול ה' הנורא של הרב טאו ותומכיו
טאו הוא חרדלי...
שרה | 01-01-2022 21:50
טאו הוא חרדלי טיפוסי. בור, גס, אלים, בער. מיץ זבל מזוקק.
5
לא הבנת כלום
א | 01-01-2022 21:45
תחליף מקצוע....דחוף!
6
החרדלים לקחו את...
נתן | 01-01-2022 21:45
החרדלים לקחו את כל הרע מהחרדים אי עבודה , הסתרת פושעים , הזיות קונספירציה בכל מקום , נשואין של מיוחסים זה עם זה ,דלות השכלתית ומחשבה שהם מרכז העולם וכל השטר עתידים לראות את האור שלהם אבל למדנות ברמה של כולל חזון איש אין להם ואל תלכו שולל אחרי מה שהם מספרים על האחים שטיינברג לא היו נותנים להם להגיש תה לא במיר לא בכולל חזון איש ,ועל כולם ההתנשאות שלהם על כולם החל מר' אברום ישיבה שנוסדה על ביזוי תלמיד חכם שדייני הבדצ באו לנחם אותו כשהיה באבל והם לא היו טורחים למישהו בהר המור
7
מדוע לשפוך דם כשהאדם מת?
עושים חושבים | 01-01-2022 21:49
העונש הכי חמור בספרי החוקים הוא מוות. ובמדינת ישראל אפילו רוצחים הכי נאלחים לא ממיתים. האיש מת, ואי אפשר להענישו פה בעולם הזה יותר. אולי כדאי לכולם ללמוד לשתוק, ולרחם על משפחתו שסבלה, סובלת, ותסבול כל החיים?
בואו חשבון...
פילוסוף חובב | 01-01-2022 22:38
מותר וראוי לאדם לרחם על משפחת ולדר יותר ממשפחת היטלר. היטלר חטא בגלוי ללא בושה, ואילו אשתו וילדיו של ולדר, בודאי לא היו שותפים לחטאים, ולא חיפו עליהם. נהפוך הוא. הם חלק ממשפחת הנפגעים והנפגעות הסובלים והסובלות. זה לא אנושי לנקום באיש באמצעות רמיסת אשתו וילדיו.
אז בואו...
רון | 01-01-2022 22:09
אז בואו נפסיק עם לימוד השואה הרי היטלר כבר מת ... ולדר האדם מת, אבל החטא שלו איתנו ולכן חובה ללמוד איך להתגונן ממנו
8
שגיאות כתיב רבות...
ארציאלי הבן | 01-01-2022 22:00
שגיאות כתיב רבות כמשל.הכותב מבולבל, לחוץ.כתב בלי לחשוב יותר מדי כפי שניכר מהשגיאות הרבות בכתיב ובתוכן
9
הכותב אינו מבין שהרב טאו סובל מפרנויה.
אדיר בזק | 01-01-2022 22:09
זה לא קשור להרב קוק זצל. ממש לא. זה לא קשור לתורה או להלכה. מאומה. הרב צבי טאו סובל מפרנויה, ורואה צל הרים כהרים. אינו מחובר למציאות. בכל מקום הוא רואה את האיחוד האירופי, את הקרן החדשה לישראל. מזימות איומות של הגויים הנוצרים. כמו דון קישוט שסבל מהלוצינציות כך הרב טאו סובל מדמיונות שווא. ואנא, אנשים טובים - אל תקשרו את הרב טאו עם הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצל. אין קשר. כלל וכלל לא.
10
תלמידי הר המור - תעזבו!
משה | 01-01-2022 22:20
ראו גמרא תענית כד עא על רבי יוסי בר אבין שעזב את רבו רבי יוסי דמן יוקרת כי רבו לא ריחם על בתו וגרם למותה
תודה רבה על התגובה שלך כי פתרת לי קושי על הגמ
רדס | 01-01-2022 23:01
שמעתי את הסוגיה בתענית על הקללה של רבי יוסי דמן נגד בתו המנוגדת למוסר האלוקי ואנושי לדעתי ולא היה לי מנוחה ... עד שהבאת שתלמידו עזב אותו ובצדק. אשריך.
11
כמו נציגם בכנסת
דתי לאומי | 01-01-2022 22:23
כמו שנציגם בכנסת אבי מעוז מדבר כל הזמן על הטרלה והנדסת תודעה. כל הפוסל במומו פוסל
12
אלירב ...
אליאב | 01-01-2022 22:23
אלירב
13
בושה למי שכתב...
יהודי | 01-01-2022 22:27
בושה למי שכתב זאת. ובושה לכל המבקרים את הרב טאו.
טאו פשוט...
מוטי | 02-01-2022 12:21
טאו פשוט נוכל תמיד היה ותמיד יהיה תמשיכו לגלגל עיניים שם בהר המר
אנו לא...
נשמת האדם | 01-01-2022 23:14
אנו לא יודעים במאה אחוזים מהי האמת.......אך מי שהופך את העבריין לצדיק ואת הקורבנות לרעות הוא באמת מתעלל נוסף בחייהן
מי שצריך להתבייש
למה בושה | 01-01-2022 22:42
הוא זה שהפך את הנואף לצדיק ואת הנפגעות לשקרניות הרב טאו - עולם הפוך אתה רואה
14
העיתונאי הזה באמת...
פרופסור לס | 01-01-2022 22:33
העיתונאי הזה באמת רפורמי מלקק לחילונים ולשמאל כמו כל מזרוחניק לייט . ואסביר זאת . לבוא ולומר שמערכת המשפט הישראלית יונקת מההלכה זה פשוט בולשיט . לבוא ולתמוך במערכת המשפט ולומר שהיא מערכת נכונה בזמן שלפי ההלכה זו הרמת יד בתורה זה פשוט רפורמי . והדבר החמור ביותר לבוא ולומר שההלכה היא גלותית מי שמך להיות פוסק הלכה מבין ויודע מה ההלכה . רפורמי האבא של הרפורמים . בלי קשר לרב טאו .
אכן אפשר...
אליהו | 01-01-2022 23:54
אכן אפשר לראות את הרפורמיות של הכותב לפי ה'בל תקיף' אפס יראת שמים ומחווה את דעתו התורנית על רבנים
וואו הבנת...
חחח | 01-01-2022 23:04
וואו הבנת הנקרא של אפס. אולי בגלל זה אתה מאמין לרב טאו. המסר הוא - שהוא עושה קונספירציה ומלמץחמות בבגץ, בחילוניות או בוואט אבר מה - על חשבון נפגעות מין חרדיות! ביזיון בל יתואר. וכן, הרב קוק היה פורץ הדרך של דורו, לא הגיוני שממשיכי דרכו הם הרב טאו ודומיו.
15
אני שומעת את...
הודיה | 01-01-2022 22:54
אני שומעת את זה ובא לי לצרוח
16
בלום פיך עם...
יהודי | 01-01-2022 23:00
בלום פיך עם הארץ
17
הממסד הרבני דומה...
ירושלמי אחד | 01-01-2022 23:09
הממסד הרבני דומה לכנסיה הקתולית זו האמת - מגנים על פריצים כנראה שהם עצמם יש להם מה להסתיר
18
אסור לדבר על...
אסור לדבר על בן אדם שהוא מת וניפטר מין העולם אבל אנשים לא מבינים | 01-01-2022 23:19
אסור לדבר על בן אדם שהוא ניפטר ומת אורחת ישראלית
19
אסור לדבר על...
אורחת ישראלית | 01-01-2022 23:20
אסור לדבר על בן אדם שהוא מת וניפטר מין העולם אנשים לא מבינים אתזה אורחת ישראל
נחון עם...
שששש! | 05-01-2022 13:21
נחון עם יותר מדי אנשים אומרים שם של מישהו מת הו יכזור לחיים
20
מחאה על השחרת פני ת''ח בלי להבין הסוגיא!
מד | 01-01-2022 23:23
.
למה שחורי...
מה, אתה מתגזען? | 05-01-2022 13:20
למה שחורי פנים זה רע?
וואו! כל...
מרתק! | 05-01-2022 13:19
וואו! כל הרבה חידושים!
לא משחירים פניו. הרב טאו השחיר בעצמו את פניו
יהודה נאמן | 02-01-2022 0:10
הוא מדבר שטויות גמורות. הוא פוגע בנשים ובנערות. גם באנשים ובנערים. כל מה שאמר הרב טאו - הזיה גמורה שמשחירה את פניו. אסור לשמוע לו.
21
לולא הפירוש של...
רועי | 01-01-2022 23:35
לולא הפירוש של עטרת ראשנו הכתב יזרעאלי לדברי הרב קוק ממש כיתומים היינו. שכן הרב טאו כידוע לא מבין כלום ברב קוק... זכינו.
22
אתה מקשקש באומללות.. פשוט מסכן
ככ | 01-01-2022 23:50
ועוד אתה חי בסרט שאתה מדבר בשם הרב קוק..
23
יזרעאלי צודק, לרב טאו יש כריזמה שלילית ומסוכנ
יהודה נאמן | 02-01-2022 0:02
יש אנשים שיש להם כריזמה. אבל היא מסוכנת ושלילית. יש אדמורים עריצים, יש רבנים מטילי אימה. התנהגות של קדוש אינה אומרת כלום. אין הבדל בין הכריזמה של ולדר לכריזמה של הרב טאו ושל אדמורים ורבנים אחרים. לכל אלה יש חסידים שוטים, שהולכים אחריהם בצורה עיוורת. וזה מסוכן נורא. הנה הרב טאו אומר דברים הזויים, מסוכנים. בגללו יסבלו נשים ונערות מסוטי מין. יש להם כריזמה. והם יפילו נשים ונערות, וגם נערים וילדים, ברשתם. צריך להזהיר את הציבור מפני רבנים ואנשים שיש להם כריזמה, והכריזמה הזאת היא שלילית, היא איומה, היא פוגעת באנשים ובנשים ובנערות ובנערים. די לאמונה העיוורת והמטופשת! צריך לעשות ביקורת נוקבת על כל רב, על כל ראש ישיבה, על כל אדמור, על כל פסיכולוג, על כל סופר, על כל שר ועל כל שופט. רק כך נוכל להגן על אנשים ונשים ונערים ונערות שהם חלשים, שיש להם נקודות תורפה, ואלה שיש להם כריזמה שלילית מנצלים אותם ופוגעים בהם! הצילו!
24
במה חטאנו שהרב טאו נחשב לצדיק?
sm | 02-01-2022 0:05
במה חטאנו שקיבלנו את הרב טאו כעונש מהשמים?
אולי מיניות...
. | 05-01-2022 13:18
אולי מיניות רעילה?
משפט נכון מאוד. צודק, וכואב מאוד מאוד.
יהודה נאמן | 02-01-2022 0:19
איזה מרחק עצום בין הראיה זצל ובין הרב טאו. מחריד לחשוב על המרחק הזה. כמה וכמה שנות אור, עד לחושך של עכשיו.
25
אתה לא מבין...
כתבה אומללה . של מי שלא מבין דבר וחצי דבר. הכל חלול איק מתוכן וללא שום העמקה. למד חצי משפט פה וחצי שם ובונה מאמר. ככה כל החברלך הללו ... | 02-01-2022 0:13
אתה לא מבין כלום. הכל סיסמאות . ושום מילת תוכן עניינית. זו הנקודה שאתם לא יודעים להתמודג בשכל ישר עם טענות משום כשמגייים למקומות הללו אתם מיד נופלים. אני גם יכול להעריך שמתוך עשרות הספרים שהרב טאו כתב אפילו אחד לא קראת . אז על סמך מה אתה מדבר??? בור ועם ארץ!!!
אין שם...
לני | 02-01-2022 12:18
אין שם מה לקרוא פעולות בבני עקיבא יותר עמוקות רק פחות יומרניות
כנראה גם...
צביקה | 02-01-2022 8:40
כנראה גם 1000 ספרים לא יעזרו טיפש נשאר טיפש
26
ת
יהודי | 02-01-2022 0:20
חבל להתיחס....פרשנות פרמטיבית של שפוט בנט.
אתה רומז...
לא הבנתי | 05-01-2022 13:17
אתה רומז בעצם שיש כמה דרכים להיות יהודי?
יש עוד...
עובד נגו | 02-01-2022 6:22
יש עוד כמה יהודים, אגב. וגם דעתם לגיטימית.
27
מזדהה עם כל...
איש פשוט שאכפת לו | 02-01-2022 0:31
מזדהה עם כל מילה. השעה היפה של העיתונות
28
לקחת יותר מדי...
אבי | 02-01-2022 0:50
לקחת יותר מדי lsd.אפשר להסכים או לא עם גישה כזו או אחרת .להפוך הכל למלחמת עולמות ,נשמע שאת יותר מדי בקשר עם אורלי וגאי.תרגיע .
29
המדינה הריבונית שלנו היא לא מדינת העם היהודי
שמואל | 02-01-2022 1:08
רק הכתב שתומך בבמשלה עם ערבים בשביל שפטרונו יהיה בשלטון מנסה למכור לנו אותה ככזאת. בתי המשפט המשפטרה והפרקליטות והתקשורת השמאלנים כמו השמאל כולו הם אכן נציגים של בסטרא אחרא ולא של העם היהודי. וזה ללא כל קשר לאמת בסיפור של ולדר אול א ( שכנראה סביר שההאשמות המיוחסות לו נכונות). השמאל הוא פשוט חיצוניות ריקה ללא פנימיות לכן הם כולם נעים כאחוזי אמוק לרוקן את העולם והמדינה מצתוכן. המציצנות התיקשורתית היא חלק מהעניין הזה.
30
כמה הערות לכותב:
אליחן אמיתי | 02-01-2022 1:26
1. תכתוב ברור. באמת שלא הבנתי אותך. 2. אם הבנתי נקודה אחת, אז זה אכן כך. הקרל ישראל חדשה עוסקת בשינוי התודעה כבר 40 שנים. זה פשוט עובד. היום יש לנו ממשלה דתית לאומית עם תומכי האחים המוסלמים. הקוים בציבור הדתי הוסגו אחורנית ובכל תחום של תודעה, יש נסיגה חמורה לכיוון מדינה חסרת זהות יהודית, בה תתקיימנה קהילות יהודיות ללא זהות לאומית ממלכתית. בזה הרב טאו צדק והוא זיהה את זה לפני 25 שנים, כשכולנו ישנו. אתה עדיין ישן.
נכון. תראו...
אין איפה הקונפרמיזם איפה | 05-01-2022 13:16
נכון. תראו לאן הגענו. ממש מחשבה חופשית. איפה הימים שכולם היו חיילי ה' ביראה ולא שאלו שאלות או חשבו עצמאית על כל דבר
, מה...
זקני ציון | 02-01-2022 5:53
, מה כל דבריך קשורים לבזיון ששיחרר לאוויר הרב טאו ? הרב אליהו הוא השמאלן, נציג הקרן החדשה, שהעליל על ולדר משום שולדר יצא נגד בגצ ??? זו תיאוריה הגיונית ? הכל כשר כדי לטהר את השרץ שקוראים לו ולדר ? הקרן החדשה נמצאת בכל פינה ופינה והיא שרוקמת מזימות נגד שלומי אמוני ישראל ומפעילה נגדם את הרב אליהו ???
31
הרב טאו עם...
מיכל | 02-01-2022 1:39
הרב טאו עם כל הכבוד חא מבין חצי דבר במושאים כאלה ,במושאי נפש ובנפגעות ונפגעים,לא פעם שלח אישה לחזור לקשר מתעלל שכמעט הסתיים במותה,הוא רדוף פרנואידי ונגד כל דבר שיש בו חדשנות קדמה עיתונאות ותקשורת מעדיף להאדיר את הסוטים ללא רגש לנפגעים מתחנף לחרדים ומבזה את הרב אליהו ,יצר כת ומוליך שולל את מי שאחריו גם בימית הרב טאו יצר סיסמא לא תהיה נסיגה שגרמה לאובדן אמונה להרבה מבני הנוער
32
הארור שכתב את...
אלכס מבת ים | 02-01-2022 3:58
הארור שכתב את הכתבה הזו הוא רפורמי ופמניסט עלוב. ואם טוען לא אז שינסה להוכיח זאת.
איכס יפמניסט...
ברוך הגבר | 05-01-2022 13:13
איכס יפמניסט
, מה...
אונס אסור מן התורה | 02-01-2022 5:47
, מה דבריך קשורים לכך שהרב טאו פיתח תיאוריה הזויה לפיה הרב אליהו מעליל על חיים ולדר - כי ולדר נלחם נגד בגצ ? הכתבה רק נועדה להסביר שגם מבחינת ההלכה, הרב אליהו פעל כדין. אבל כל זה לא משנה שתי עובדות : ראשית, שלרב אליהו הגיעו 22 עדויות נגד ולדר. שנית, שהרב טאו מגן על ולדר תוך שימוש בקונספירציה הזויה ובלתי מתקבלת על הדעת. כל האמצעים כשרים כדי להגן על עבריין מין נבזה ?
33
עוד דביל שלא רואה את הטרור הפמיניסטי מהתל בו
יובל | 02-01-2022 4:31
ואת ההסתה נגד גברים במשפטי שדה.
נכון! כבר...
השמאל הרדיקלי מפלה גברים | 05-01-2022 13:12
נכון! כבר אי אפשר לאנוס היום בלי להסתכן בשיימינג. ממש בושה לאן הגענו!
34
ולדר ורבנים נוספים....
שר | 02-01-2022 6:12
ולדר ורבנים נוספים. קל להם לאנוס חרדים וחרדיות. כי הן חרדות לשמן .
חובש כיפה? לא ערובה לכלום...
יוסי | 02-01-2022 19:26
גם בנט חובש כיפה... זה אומר שהאיש ישר?
35
בלי קשר לולדר:...
דוד בן מאיר | 02-01-2022 6:59
בלי קשר לולדר: אתה מכחיש שיש במדינת ישראל ״דיפ סטייט״? אתה חושב שמשפט נתניהו נולד בטהרת רדיפת הצדק או רדיפת אדם המאיים על השמאל? אתה מכחיש שיש שמאל רדיקלי שעבורו כל אמצעי מותר כדי להשיג את המטרה? אולי הרב טאו אינו צודק בקשר לביוגרפיה של האנס - אבל זו תמימות מסוכנת לחשוב שאין אויבים לדמוקרטיה ולשלטון החוק.
, לא...
על דיפ סטייט - ודיפ שטיפת מוח קונספירטיבית | 02-01-2022 11:00
, לא דיפ סטייט יש בישראל אלא דיפ שטיפת מוח של חובבי קונספירציות. ניקח את משפט נתניהו : מי שעמד בראש המשטרה בעת החקירה היה רוני אלשייך. אדם שכלל לא צמח במשטרה אלא הוצנח אליה על ידי נתניהו, מתנחל דתי ששייך לאגף הימיני באוכלוסיה. הוא דיפ סטייט ? מי שחתם על כתב האישום הוא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אדם שלא צמח בשורות הפרקליטות אלא במערכת הצבאית, היה מזכיר הממשלה ויד ימינו של נתניהו והוצנח לתפקיד היועץ על ידי נתניהו. מנדלבליט חובש כיפה, הוריו היו חברי לחי, הוא בעל השקפות ימניות מובהקות. זה דיפ סטייט ? ואגב, בצוות המקצועי שהכין את תיקי נתניהו בלטו עורכי דין ימניים חובשי כיפה כמו : רז נזרי, למברגר, ליכט ואחרים. אלה הדיפ סטייט השמאלני שתפר לנתניהו תיק ??? אז מספיק עם השטויות. מכל מקום, להגיד שהרב אליהו תפר לולדר תיק בשליחות השמאל - תיאוריה הזויה, מטורפת.
36
הרב הזה קוקו לגמרי
ראשית צניחת גאולתנו | 02-01-2022 7:29
פשוט הזוי ... ודר שילם מאות אלפי שקלים דמי שתיקה , והרב מספר סיפורים של לא היה ולא נברא?! הכל בשם חיסול ממוקד לרב אליהו בגלל אבא שלו שלא תמך בוא כשהוא פרש ממרכז הרב ? או שהוא טיפש מושלם, או שהוא במצב של דמנציה מתקדמת. עדיף שמישהו מהלוחשים לאוזנו של הרב, ילחש לו לסתום את הפה, או שפשוט ישים לו יד על הפה כשהוא מתחיל פפטפט שטויות.
37
התערבנו שהר המור...
יעל | 02-01-2022 7:54
התערבנו שהר המור עולים על המסלול של כת ברלנד- אם הרב אמר, אז כנראה ככה זה, גם כשמשהו מרגיש ממש לא תקין. בינתיים נראה שאנצח בהתערבות :-(
38
לצערי שגה הרב...
דברי טעם של הכותב | 02-01-2022 7:57
לצערי שגה הרב טאו ומקווה שבחברה שלנו לא יחששו להתלונן.
39
הרב טאו צודק...
הרב צודק והוא איש אמת! | 02-01-2022 8:14
הרב טאו צודק גם אם יש בעיות אין זה מקום התקשורת בשביל זה יש בית דין בית משפט הוא משטרה ולא רוצחים בן אדם ואת אשתו וכל ילדיו בתקשורת בלי דין ודיין אין לזה שום הצדקה. נקודה!
טאו שקרן...
חי | 02-01-2022 12:16
טאו שקרן איפה המכון להכשרת מורים שבגללו פיצל את מרכז וכתב מכתב נוטף ארס נגד משרד החינוך הממלכתי
40
הרב טאו הוא...
נורי | 02-01-2022 8:19
הרב טאו הוא אידיוט גמור וכל ניסיון לפרשן אותו הוא טעות. לא אתפלא אם בישיבה שלו אונסים קטינים. הרב של סמוטריץ',,,,,
חצוף עלוב...
י | 03-01-2022 0:17
חצוף עלוב שכמוך.הר טאו צדק בהמון סוגיות בשנים האחרונות והיה היחיד שהזהיר מבנט.הרב טאו גדול מפרשי ומלמדי הרב קוק ואיש אשכולות בתורה ובפילוסופיה.
41
הרב טאו עבר את הגבול והרס את מעמדו
נפתלי צבי רחמני | 02-01-2022 8:25
כל הזמן אומרים תלמידי הרב קוק כי יש תורת ארץ ישראל, תלמידי חכמים נוחים זה לזה. והנה בא הרב טאו ומבזה את הרב שמואל אליהו שליטא, מדבר ברוע על כל העולם, מטהר טמאים ומטמא טהורים. האם זו היא תורה? ממש לא. זו גאווה של אדם שאינו יודע גבולות, שאינו מוכן לחזור בו מדברים איומים שהוא דיבר, שאינו יודע צדק מהו. לא אכפת לו לרב טאו מנשים פגועות. מאומה. כל הכבוד להרב שמואל אליהו. וכל הכבוד לאור יזרעאלי שהעז לכתוב במפורש נגד הרב טאו ונגד דבריו המופרכים.
42
ידועה דרכם של...
חיים | 02-01-2022 8:56
ידועה דרכם של אידאולוגים קנאים מכל קצווי הקשת. שלמות המחנה חשובה יותר מהפרטים ואם כמה נפגעים בדרך זה מחיר הכרחי לשלם.
43
״ על...
ז’אק | 02-01-2022 9:11
״ על אובדן תמימות הלב אצל החברה הצנועה טובת הלב... אל מול ״ההפקרות״ החילונית התנפצה הבועה...״ לא הבועה לא התנפצה בכלל ,אל תשווה את ההפקרות ( כן, זאת ששמת במרכאות) של הציבור החילוני לזאת של החרדי והדתי . רק תפחת עיתון תראה מה הולך אצל החילונים זה אנס את זה , זה רצח את זה, זה מואשם בזה, פעם גניקולוג פעם פסיכולוג . כל יומים שומעים על עוד ילד שדקר את החבר שלו ועוד ילד שהתאבד בעקבות חרם שעשו עליו ברשתות .כן ההפקרות אצלכם חוגגת כל אחד ואחת עושה והולך כמו שבא לו והתוצאות אתה רואה בעיתון... הציבור החרדי הוא טהור ותמים פי אלף אלפים, הוא שמור מכל הזבל הזה וגם אם שמענו שמועות על אנשים מכובדים ככל שיהו חמורים ככל שיהו ( בלי להצדיק או להרשיע אף אחד) זה עדיין לא קצה הקרחון למה שהולך בציבור הכללי. אז בבקשה אל תדבר על ״ התמימות ״ החרדית ואל תנסה להשוות אותה להפקרות החילונית.
, זה...
. | 02-01-2022 18:38
, זה קיים לא מעט גם בחברה החרדית והדתית ... זה רק מושתק , ונסגר בחדרי חדרים , כי לאף אחד שם לא אכפת מנשים שנאנסו , או ילדים שעברו התעללות מינית ... הם הרי אבק ... ופסולים לעדות ... ונשים דעתן קלה ... ועוד שטויות מהסוג הזה ...
44
זו ההלכה
עם ישראל חי | 02-01-2022 11:13
הרב טאו בסך הכל אמר מה ההלכה במקרים כאלו. אם אתה דתי, אתה צריך לנהוג לפיה גם אם לא מתחשק לך בכלל.
טאו לא...
חי | 02-01-2022 12:14
טאו לא מבין כלום בהלכה וגם אתה לא
, אתה...
אם אני דתי - אני צריך לתמוך בעבריין מין נאלח ? | 02-01-2022 11:35
, אתה מטעה, כנראה במזיד. הרב טאו לא בסך הכל אמר מה ההלכה. הרב טאו האשים את הרב אליהו בהמצאת עלילת דברים בשליחות השמאל, וכל זאת משום שולדר לחם נגד בגצ. הרב טאו יצר תיאוריה שלימה לפיה יש תמנון שטני שלוכד בעלילות שקר ובתיקים תפורים, את צדיקי הדור דוגמת הנשיא קצב ודוגמת ולדר, רק משום שהם נלחמים למען תורת ישראל. זוהי חרפה. והבושה הגדולה היא שתורת ישראל, כביכול, היא הכוח המניע עברייני מין כמו קצב או ולדר. אלה לוחמי היהדות ? אלה יהיו דוגמה לתמימי ישראל ? תורת ישראל נזקקת להגנה של אנשים בזויים כאלה ? מאנשים כאלה צריכים כולנו להתנער - ולא להגן עליהם, ועוד בעזרת קונספירציה מטופשת.
45
עוד לא ראינו...
נפתלי | 02-01-2022 12:34
עוד לא ראינו את הרב טאו טועה, קשה לקבל את הדברים אבל כנראה משהו פה קצת דורש עיון...
, אם...
עאלק דורש עיון....פשוט הזיה ותו לא. | 02-01-2022 13:42
, אם משהו דורש עיון - אז,תעיין. כשתגיע למסקנה , בבקשה שתף אותנו. בעיקר ישמח הציבור להבין את הטענה שבגלל עמדת ולדר נגד בגצ - הרב אליהו המציא נגדו עלילת דברים שלא היו ולא נבראו. כביכול הרב אליהו השמאלן הינו שלוח של הסטרא אחרא הבגצי....
46
כתבה אומללה
כתבה אומללה | 02-01-2022 13:48
כתבה אומללה ומטופשת ללא תוכן ובסיס
47
לא מובן למה...
מה יש לו נגד הרב אליהו ? | 02-01-2022 14:37
לא מובן למה הרב טאו נוהג כך . האם הוא היה שולח את הבת שלו לטיפול אצל ולדר ?
48
יש תחקיר נוסף בקרוב. נראה מה יגיד אז הרב טאו
אמנון מירושלים | 02-01-2022 14:42
איש שלא קשור לבגץ ולא לרפורמים. אין קרן חדשה ואין קרן מנדל ואין קרן וקסנר. מאומה. נראה מה יגיד אז הרב טאו עם התסביכים שלו, איך ימציא שהכל עלילה, איך יגרום פגיעה חדשה בנפגעים ובנפגעות. לא תאבה לו ולא תשמע לו. כך נאמר בתורה על אנשים כמוהו. ועל כל החסידים השוטים שלו. הר המור היא כת סגורה. כת לכל דבר.
49
רק תזכרו שבגלל...
מעיין לוי | 02-01-2022 17:00
רק תזכרו שבגלל אנשים כמו או יזרעלי יש לנו היום ממשלת שמאל . הוא לא הפסיק לפרגן לבנט וסיקור אוהד בלי הפסקה
50
מה אתה הקטן...
י | 03-01-2022 0:15
מה אתה הקטן והעלוב מבין בכתבי הרב קוק ודרכו ותורתו לעומת הרב טאו הענק שכתב מאות ספרים וחוברות על תורת הרב לעומקה והיה גדול תלמידי הרציה? אתה עז פנים וחצוף שלא מבין דבר בדרך ובתורת הרב קוק
51
אולי סוף סוף...
אליהו | 03-01-2022 0:59
אולי סוף סוף תלמידי הרב טאו יבינו שלא כל היוצא מפיו נאמר ברוח הקודש ויפתחו גם חוש ביקורת כלפיו.
52
כל מי שפגע בכבוד הרב - לבקש סליחה
סליחה מרב אליהו | 03-01-2022 4:37
הנפגעות ידעו שהרב אליהו יאמין להן וידאג לחקור את האמת. אלה נשים בלי קול, בלי יוטיוב להעלות את הפרטים האישיים כדי שתאמינו להן
53
פילגו את ישיבת מרכז הרב
הר המור? | 03-01-2022 4:40
אם רוצים, אפשר להקים ישיבה בלי להחריס את הישיבה הותיקה. הרבנים שלמדו בישיבת מרכז הרב חלקו על השיטה של הרב קוק, אבל במקום להקים ישיבה חדשה הם קודם כל פיררו את הישיבה שבה למדו, מרכז הרב, וגילו את הדרך ללימוד עם התרמות
אתה טועה...
בנימין יהודה שקריה | 04-01-2022 14:58
אתה טועה ומטעה ומשקר, אף רב בהר המור לא חולק על מרנן ורבנן הראיה והרציה קוק זצוקל, המחלוקת הייתה עניינית ביחס ללימודי תואר אקדמאים בתוך כותלי בית המדרש, לא ראיתי מקום אחד שמרן הרב זצל או בנו הרציה זצל מתירים בדבר זה, בנוסף - מה ראית שכתבת עם התרמות? וכי אין עוד ישיבות שמתרימות? מרכז הרב לא מתרימה? עם ישראל קדושים יודע היכן מצויה האמת ואיפה מדברים מלמדים וחיים תורה ללא משוא פנים או מורא מאיש.
54
חוצפן. ישחקו עצמותיך!
אבנט | 03-01-2022 12:53
בטון לפיך.
55
רבני הקו.............
משה אהרון | 03-01-2022 13:09
הנביא - ואנשי הקו =============== משה אהרון, (03.01.2022) הוֹי עֲטֶרֶת גֵּאוּת שִׁכֹּרֵי אֶפְרַיִם וְצִיץ נֹבֵל צְבִי תִפְאַרְתּוֹ אֲשֶׁר עַל רֹאשׁ גֵּיא שְׁמָנִים הֲלוּמֵי יָיִן. הִנֵּה חָזָק וְאַמִּץ לַאדֹנָי כְּזֶרֶם בָּרָד שַׂעַר קָטֶב כְּזֶרֶם מַיִם כַּבִּירִים שֹׁטְפִים הִנִּיחַ לָאָרֶץ בְּיָד. בְּרַגְלַיִם תֵּרָמַסְנָה עֲטֶרֶת גֵּאוּת שִׁכּוֹרֵי אֶפְרָיִם. וְהָיְתָה צִיצַת נֹבֵל צְבִי תִפְאַרְתּוֹ אֲשֶׁר עַל רֹאשׁ גֵּיא שְׁמָנִים כְּבִכּוּרָהּ בְּטֶרֶם קַיִץ אֲשֶׁר יִרְאֶה הָרֹאֶה אוֹתָהּ בְּעוֹדָהּ בְּכַפּוֹ יִבְלָעֶנָּה. בַּיּוֹם הַהוּא יִהְיֶה יְהוָה צְבָאוֹת לַעֲטֶרֶת צְבִי וְלִצְפִירַת תִּפְאָרָה לִשְׁאָר עַמּוֹ. וּלְרוּחַ מִשְׁפָּט לַיּוֹשֵׁב עַל הַמִּשְׁפָּט וְלִגְבוּרָה מְשִׁיבֵי מִלְחָמָה שָׁעְרָה. וְגַם אֵלֶּה בַּיַּיִן שָׁגוּ וּבַשֵּׁכָר תָּעוּ כֹּהֵן וְנָבִיא שָׁגוּ בַשֵּׁכָר נִבְלְעוּ מִן הַיַּיִן תָּעוּ מִן הַשֵּׁכָר שָׁגוּ בָּרֹאֶה פָּקוּ פְּלִילִיָּה. כִּי כָּל שֻׁלְחָנוֹת מָלְאוּ קִיא צֹאָה בְּלִי מָקוֹם. אֶת מִי יוֹרֶה דֵעָה וְאֶת מִי יָבִין שְׁמוּעָה גְּמוּלֵי מֵחָלָב עַתִּיקֵי מִשָּׁדָיִם. כִּי צַו לָצָו צַו לָצָו קַו לָקָו קַו לָקָו זְעֵיר שָׁם זְעֵיר שָׁם. כִּי בְּלַעֲגֵי שָׂפָה וּבְלָשׁוֹן אַחֶרֶת יְדַבֵּר אֶל הָעָם הַזֶּה. אֲשֶׁר אָמַר אֲלֵיהֶם זֹאת הַמְּנוּחָה הָנִיחוּ לֶעָיֵף וְזֹאת הַמַּרְגֵּעָה וְלֹא אָבוּא שְׁמוֹעַ. וְהָיָה לָהֶם דְּבַר יְהוָה צַו לָצָו צַו לָצָו קַו לָקָו קַו לָקָו זְעֵיר שָׁם זְעֵיר שָׁם לְמַעַן יֵלְכוּ וְכָשְׁלוּ אָחוֹר וְנִשְׁבָּרוּ וְנוֹקְשׁוּ וְנִלְכָּדוּ. לָכֵן שִׁמְעוּ דְבַר יְהוָה אַנְשֵׁי לָצוֹן מֹשְׁלֵי הָעָם הַזֶּה אֲשֶׁר בִּירוּשָׁלָ‍ִם. כִּי אֲמַרְתֶּם כָּרַתְנוּ בְרִית אֶת מָוֶת וְעִם שְׁאוֹל עָשִׂינוּ חֹזֶה שיט [שׁוֹט] שׁוֹטֵף כִּי עבר [יַעֲבֹר] לֹא יְבוֹאֵנוּ כִּי שַׂמְנוּ כָזָב מַחְסֵנוּ וּבַשֶּׁקֶר נִסְתָּרְנוּ. לָכֵן כֹּה אָמַר אֲדֹנָי יְהוִה הִנְנִי יִסַּד בְּצִיּוֹן אָבֶן אֶבֶן בֹּחַן פִּנַּת יִקְרַת מוּסָד מוּסָּד הַמַּאֲמִין לֹא יָחִישׁ. וְשַׂמְתִּי מִשְׁפָּט לְקָו וּצְדָקָה לְמִשְׁקָלֶת וְיָעָה בָרָד מַחְסֵה כָזָב וְסֵתֶר מַיִם יִשְׁטֹפוּ. וְכֻפַּר בְּרִיתְכֶם אֶת מָוֶת וְחָזוּתְכֶם אֶת שְׁאוֹל לֹא תָקוּם שׁוֹט שׁוֹטֵף כִּי יַעֲבֹר וִהְיִיתֶם לוֹ לְמִרְמָס. מִדֵּי עָבְרוֹ יִקַּח אֶתְכֶם כִּי בַבֹּקֶר בַּבֹּקֶר יַעֲבֹר בַּיּוֹם וּבַלָּיְלָה וְהָיָה רַק זְוָעָה הָבִין שְׁמוּעָה......
56
מקווה שאם נכון...
אפשר להודות בטעות. | 04-01-2022 3:08
מקווה שאם נכון שהרב טאו אמר את מה שפורסם שאולי יום אחד יחזור בו מדבריו
57
ההוכחה שאנו בתהליך של גאולה.......
משה אהרון | 04-01-2022 10:30
ההוכחה שאנו בתהליך של גאולה,שאנשים שנראים בעינינו נושאי דגל האמת ,מהותם השקרית והכוזבתצפה ומשתקפת מפיהם ומפרצופם. זו נקמתה של האמת האלוקית המוחלטת שבדרך להוצאתה לאור עולם היא מפילה תחילה אט אט, את חללי הכזב כשטיח לכנפיה. משה אהרון
58
תיקון קל, הרב טאו נמצא רק בסוגיה של דת ומדינה
לילך כהן | 04-01-2022 13:24
והדיפסטייט. רק מעניין שאת ברלנד ואת שיינברג הרב טאו לא הוציא זכאי.
59
אור יזרעאל הנך...
בנימין יהודה שקריה | 04-01-2022 15:07
אור יזרעאל הנך אדם רשע רפורמי וגאוותן, מה לך ולתורת מרן הרב קוק זצוקל?! מה כבר למדת בחייך?! אתה מערבב דברים ומנסה ליצור רושם כאילו אתה כתב ופרשן טוב שמבין משהו מחייו, לך ולשכמותך לא איכפת מתורת משה אמת, או בכלל מ-יג עיקרים, אתם רוצים מדינה ישראלית (כלשונך) שבה יש רק כמה מנהגים מסורתיים מבית אבא ותו לא. אני בטוח שאינך מקפיד על קלה כבחמורה, מעניין איך לקחת את הרהג שמואל אליהו שליטא והוצאתו מהצד השמרני פתאום, כל גדולי ישראל והפוסקים בדורות האחרונים פסקו באופן ברור וחד משמעי שאין מקום לבנות בצבא, ושמותר ואף חובה לנשים ללמוד תורה אך רק בדברים המותרים להן, לגבי לימוד התנך והתלמוד - שום דבר לא השתנה ולא ישנה וכמו שלמדו אבותינו ואבות אבותינו מהר סיני עד ימינו אלה כך נמשיך ללמוד. חזור בתשובה ויפה שעה אחת קודם.
60
כתבה אומללה ביותר
יהודי פשוט | 05-01-2022 13:47
לא שווה את הנייר הוירטואלי שעליו נכתב
61
ההלכה היא לימי...
חיים | 06-01-2022 21:00
ההלכה היא לימי הגלות ??? איך אתר דתי נותן במה לאדם משוקץ שכזה ?!
62
מקשקש בשכל. עוד...
אור | 07-01-2022 0:46
מקשקש בשכל. עוד רפורמי בגרוש שעושה סלט משנאת הדת שלו והמציאות...
63
תשתוק חלאה מי...
יאני | 09-01-2022 0:26
תשתוק חלאה מי אתה שתחלק ציון לרבנים.
64
מבלבל תמח. חחח...
לא כל מה שעולה בגרעאפס צריך לכתוב | 09-01-2022 1:28
מבלבל תמח. חחח הרציה בנה הוא כממשיך יא פיצי
65
דברי בלע
נחשול | 16-01-2022 14:18
עליך נאמר שועלים קטנים מחבלים כרמים. לגבב המילים ששפכת אין אחיזה במציאות. הוא רק מעיד על רדידות ובורות במשנתו של הרב טאו. בנית מגדלים פורחים באוויר. קצת ענווה.