אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מתן ברשות התורה

כהנא מתעלם במודע ממאות הרבנים – ציוניים וחרדים כאחד - ששוללים את רפורמת הכשרות שלו מכל וכל. צריך לשים לב מי הרבנים שעומדים על כף המאזניים, לעומת ארבעת הרבנים שתומכים בו לטענתו

מתן ברשות התורה
  (צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש90)

א. השר כהנא מנסה לייחס את עיקר הביקורת של המתנגדים לרפורמות שלו – ל"פוליטיקאים חרדים שהזיזו אותם ממוקדי הכח". הוא, לעומת זאת, נשען על "תמיכה רבנית מוחלטת", לדבריו.

אבל כהנא מתעלם במודע ממאות הרבנים – ציוניים וחרדים כאחד – ששוללים את רפורמת הכשרות שלו מכל וכל. צריך לשים לב מי הרבנים שעומדים על כף המאזניים, לעומת ארבעת הרבנים שתומכים בו לטענתו:

קודם כל מדובר על הסמכות ההלכתית הבכירה – הרבנים הראשיים, וגם על כל חברי מועצת הרבנות הראשית, שתוקפים את רפורמת הכשרות בצורה חריפה מאוד. אי אפשר לטעון שהרבנות הראשית חשובה לך, ובאותה נשימה לצפצף ולהתעלם מדעת הרבנים הראשיים וכל חברי המועצת. בנוסף, מדובר גם על ההיררכיה התורנית – זקני רבני הציונות הדתית, שהתבטאו במילים קשות כנגד הרפורמה – ומאות הרבנים שהצטרפו אליהם במכתבי המחאה השונים שפורסמו נגדה. למשל הרב יעקב אריאל שליט"א אמר ש"מדובר באסון, זו החלטה שתיצור אנרכיה בתחום הכשרות במדינת ישראל!". כמו כן מדובר גם על הרבנים בעלי הנסיון בתחום – רבני ערים רבים שעוסקים במשך שנים רבות בתחום הכשרות – כדוגמת הרב מיכה הלוי, הרב מרדכי נגארי והרב שמואל אליהו.

הרב יצחק לוי על רפורמת הכשרות (דוברות הכנסת)

להתעלם מרוב מנין ורוב בנין של רבני ישראל, ולהסתמך על מספר מועט של רבנים (ועוד שכמעט אף אחד מהם לא עסק בכשרות) זהו מעשה חמור מאוד! כיצד היינו מתייחסים למשל לשר הבריאות, אם הוא היה אוסר ללכת עם מסיכה, בטענה שארבעה רופאים אמרו לו ששהייה ממושכת עם מסיכה מזיקה נזק בלתי-הפיך לכלי הנשימה, נגד כל ארגוני הבריאות ורוב ככל המומחים?

ב. כשהשר נאלץ בכל זאת להתייחס להתנגדות הרבנית העזה נגדו, הוא משיב: "יש גם רבנים שחושבים אחרת". הבעיה היא שזו טענה שלמעשה אפשר היום להכשיר על ידה כל מעשה, חמור ככל שיהיה. בדורנו, עם התפשטות הליברליזם, קשה למצוא שרץ שאין עליו הכשר מאיזה רב. פתאום רב אחד מתיר לאישה ללכת עם מכנסיים, רב אחר מתיר לנשים לרקוד עם ספרי תורה, השלישי מברך ב'חתונה' להטבי"ת, הרביעי מתיר לערוך ליל הסדר בזום, והחמישי פוסק שצריך להעביר את כל הכותל לשליטת הרפורמים. סליחה, לא את כל הכותל, רק חלק ממנו. מרגיע.

בימינו, לכל היתר שתרצה לבסס או מהלך שתרצה להוביל – תוכל למצוא רב או שניים שחושבים כמוך. וכבר היו מי שהמליצו על כך את הפסוק: "ויאמר עשיו יש לי רב…"

כהנא עצמו משתמש בנוסחה הזו של: "יש רבנים שחושבים אחרת" גם ביחס לשאר הרפורמות שהצהיר עליהן לאחרונה: על כוונתו לאפשר נישואין אזרחיים שלא דרך הרבנות, הוא טוען שהיא "נתמכת על ידי רבנים גדולים", על כוונתו לאפשר גיור סיטונאי בדרכים שאין להן בסיס הלכתי רחב הוא מגן בכך שהוא "נשען על כתפיים הלכתיות מאוד רחבות".

נזכרתי שעוד לפני הבחירות, אחרי שבנט קרא לציבור לצפות בשבת (!) בראיון שלו בטלוויזיה, כהנא תירץ את המעשה ברדיו קול חי: "יש רבנים שמתירים להצטלם לפני שבת לתכנית שתשודר בשבת". אני זוכר היטב גם את הגמגום שלו כשנשאל על ידי המראיין החרדי מי הם הרבנים המתירים, עד שהשיב לבסוף שהוא ישלח לו את שמותיהם לאחר התכנית. (אני לא יודע אם בסוף הוא אכן מצא את שמות הרבנים האלו או לא, אך כאמור, זה לא ממש משנה).

ג. "את המתח בין הדת למדינה צריך לפתור בהסכמות חברתיות רחבות" – כתב כהנא בקשר לתכניתו בענין הנישואין האזרחיים. הבנתם? עם הרפורמים והקונסרבטיבים צריך לנהל דיאלוג ולהגיע להסכמות רחבות על הנישואין ועל הכותל, אך מהרבנים האורתודוקסיים, שומרי הגחלת, אפשר להתעלם, איתם כבר לא צריך "הסכמות רחבות", ומספיק להסתמך על מיעוט שולי של רבנים!

ד. כהנא לא הולך פה רק נגד רוב מנין ורוב בנין של הרבנים. הוא פועל בכל הרפורמות שלו גם נגד הרצון של רוב עם ישראל. לא יתכן שמהלכים כל כך דרמטיים בעולם היהדות יוכרעו על ידי ממשלה שהרוב היהודי מתנגד אליה! האם מנצור עבאס וחבריו הם אלו שיכריעו מה יעלה בגורלה של הרבנות הראשית?!

ה. גם רואים שהציבור לא מתלהב מהתכניות של כהנא. למרות (ואולי בגלל) הרפורמות הללו, ימינה צונחת בסקרים. ובהתחשב בעובדה שימינה נהנית תמיד מסיקור אוהד (תרתי משמע) – ובכל מערכות הבחירות היא מקבלת כמה מנדטים פחות ממצבה בסקרים – המסקנה העולה בבירור היא שבנט וכהנא בקושי עוברים את אחוז החסימה.

לכן נקרא מכאן לשר כהנא: כבוד השר, אין לך מנדט לפרק את הרבנות הראשית! אין לך מנדט לפלג את העם! אין לך מנדט לפגוע במרקם הציבורי של היהדות במדינה! אנא ממך, השר כהנא, חזור בך מהרפורמות ההרסניות הללו, שהן מהתכניות החמורות ביותר שידעה מדינתנו. עדין לא מאוחר לעצור את הטירוף. חדל אש!

==

אברהם ליפשיץ הוא תושב ירושלים העוסק בחינוך

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 17 דיונים מיין לפי
1
רשע גמור
ינון | 19-10-2021 15:25
מתן כהנא
2
דברים של טעם
עמי | 19-10-2021 17:17
כהנא ובנט מוזמנים להשיב, אם יש להם תשובות של ממש. שבענו סיסמאות חלולות נוסח 10 מעלות ימינה. חחח
3
אני מתפלל לקדוש ברוך הוא שיקיים בו את הפסוק
ג'פרי | 19-10-2021 19:52
מלכים ב יא, יח ואת מתן כהן הבעל הרגו
4
היחס של יור...
חן | 19-10-2021 22:32
היחס של יור הוועדה לדוברים מחפיר. בושה שזו שעבודה שעושים בוועדה בכנסת!
5
יישר כוח!! כהנא עצור מהרס יהדות המדינה!!
י | 19-10-2021 23:53
עוד לא מאוחר הרי ברור שהרפומים איתך ומאחוריך וזה כבר אומר הכל..
שה' ימית אותך יחד עם מתן כהן הבעל ימח שמו
ג'פרי | 20-10-2021 15:09
כל מי שבעד מתן כהן הבעל [כהנא] שהקדוש ברוך הוא ימית גם אות כמה שיותר מהר, אני נגד רצח פיזי אני בעד להתפלל חזק לקדוש ברוך הוא בולמלשינים שימית מהר את כל חברי הגועליציה הארורה ותומכיהם כמה שיותר מהר
6
אומרים שמחברי הכתבות אשכרה קוראים את הטוקבקים
חנן. ב. | 20-10-2021 1:15
ועל הצד שזה נכון, אכתוב לך בקצרה משהו חשוב: אתה כנראה צעיר וחונכת במוסדות חרדלים, ולכן אתה מודד רבנים מול רבנים: מי גדול יותר ממי, מי מרובה יותר ממי. זו גישה חרדית קלאסית, ואין בה שום דבר רע - כל עוד אתה לא מכניס אותה לגרון של אנשים אחרים. אבל מתן כהנא מדבר מפוזיציה אחרת לגמרי ממך. כוונתו היא שאם קיימים מספר רבנים ידועים שחושבים שהוא צודק (ומספר גדול הרבה יותר שיאמרו: בעיקרון הוא צודק, אבל...), הרי מדובר כאן בתחום שנמצא בתוך גבולות ההלכה וניתן ללכת בו. לא מדובר בדיוק בציפור נפשה של היהדות, וברור לכולם שיש כאן משהו בעייתי שצריך לטפל בו. גם אתה עוד תלמד בעתיד, שרבנים נוטים לבלבל בין מה שאסור לבין מה שהם חושבים שלא כדאי לעשות. אז זו כוונתו של השר, ולעניות דעתי הוא צודק. ובלי קשר לזה, אני ממליץ לך להתבגר קצת יותר ורק אז לכתוב מאמרים בעיתונות.
רבני הציונות הדתית שוים
ג'פרי | 20-10-2021 15:10
כמו רב קו ורב בריח הם אפילו לא פייק רבנים הם חתיכת מינוס אפילו לא אפס
ההלכה והרפואה
רב דוקטור | 20-10-2021 5:47
כתבת מגילה שלמה ולא ענית לענין. אם נושא הכשרות והיהדות חשוב בעינך לפחות כמו רפואת הגוף, לא היית סומך על מי שאתה סומך, כשרוב רובם של הרבנים/הרופאים חושבים שאתה עושה חורבן נורא. המסקנה: הכשרות והיהדות לא כל כך חשובות בעינך. לפחות תהיה כנה. ולא מאחז עינים קטן.
7
הרפורמים החדשים
ירושלים | 20-10-2021 1:16
..
8
בעה תיפול ממשלת...
יוד | 20-10-2021 1:49
בעה תיפול ממשלת הנוכל וחבריו השקרנים יחד עם מתן כהן הבעל והאשרה הרפורמית, ונמחק את כל הרפורמה הרפורמית של מי שאין לו רב ויוצא נגד רוב רבני ישראל כולל רוב רבני הציונות הדתית ותלמידי הרב קוק והרציה. בא הטייס עפיפון הזה וחושב שהוא הכהן הגדול יחד עם בנט משיח השקר ומנסה עם ממשלת ההונאה והמיעוט היהודי והשמאל של מדינת כל אזרחיה יחד עם ליברמן האנטישמי נאציסט שונאי היהדות, ומשנה סדרי עולם.יבוא היום בעה בקרוב ותסתלקו מהפוליטיקה והימין ילמד ממכם ויראה לכם איך שולטים ויפר את תכניותיכם ויתקנם. עוצו עצה ותופר.יתפרדו כל פועלי אוון.תקום ממשלה של הרוב היהודי והמסורתי המכבד את קדשי ישראל. לך יא צבוע דתי רפורמי מזוייף.בוגד בבוחריו וברבני ומנהיגי הציבור הדתי לאומי נוכלים עלובים. גועל נפש. הרב קוק באיגרת מ 1903 כתב שהציונות ללא הקודש תהפוך משחית ומפלצת ושנאת העם והארץ.לא יהיה עוז חיים בציונות ללא קודש.זכיתם להמליך את השמאל שונא התורה והזהות היהודית לטובת כל אזרחיה והערבים.זכיתם לקדם את דברי הרב אבל בסוף גם כתב שזה יוביל בסוף לסערה ומהפיכה ודרישה לשוב אל הקודש.
9
תודה על המאמר החשוב
תודה רבה | 20-10-2021 1:53
ההתנהגות הזו של מתן היא מתחת לכל ביקורת. כולי תקווה שביום שאחרי, גם בנט וגם מתן לא יהיו יותר חלק משום עמדה ציבורית, כי הם הראו שכל מטרתם להרוס ולעכור ולעקור.
10
כמה דפי גמרא הוא יודע
מירה | 20-10-2021 6:27
אולי קיצור שלחן ערוך הוא למד בבית הספר יותר מזה אין לו ידע בהלכה ובתורה לא כל מי שיודע לקרוא הוא תלמיד חכם
11
צודק השר .במה...
יורם | 20-10-2021 7:20
צודק השר .במה האנשים האלה המקרים רבנים טובים ממנו ..אלה לא רבנים בעיני הם אנשים שאוהבים את הכסף המתקבל בחינם מכל האנשים העובדים ומשרתים בצהל .תשלח את הרבנים האלה ???? חזרה לארץ מוצאם.
12
יחמר בסך הכל...
בהר סיני | 20-10-2021 9:37
יחמר בסך הכל יש לכם 6 מנדטים טפי עליך ועל השנוי הזה
13
תימחה את זכר...
בהר סיני | 20-10-2021 9:41
תימחה את זכר עמלק מ ת חת השמיים שני האותיות הראשונות של מתחת מתן כהנה
14
אתה מדבר כמו...
התבלבלת | 20-10-2021 10:06
אתה מדבר כמו בעל הבית של היהדות. אתה לא ובממשלה שהעם בחר גם עבאס יחליט. כן. עבר הזמן שקומץ קטן יחליט בשביל העם מהי יהדות. התבלבלת. הדת היהודית היא מגוונת ויש בכותל מקום לכולם. אתה לא בעל הבית של הכותל, הדרכים להינשא או מיהו יהודי. תפנימו- הזמנים האלה עברו.
15
מר כהנא...
אני | 20-10-2021 11:35
מר כהנא . לדעתי קל יותר בשבילך להוריד כיפה ולהתנתק מהדת שאתה ככ מתעלם ממנו. ככה גם ביום הזכרון לרבין לא יזכרו אותך עם חובשי הכיפות הסרוגות כרוצחי רבין. ולמי שלא קולט 2 רבנים הם פחות מ10 אפילו מי שנחשב ללא חכם במיוחדצריך להפנים את זה גם אן לא תואם את ציפיותיו.
16
חזק וברוך! מאמר...
חי בהם | 20-10-2021 17:42
חזק וברוך! מאמר נפלא.
17
הכותב,כמו שאר אנשי חינוך,הם ילדים מגודלים,
חד | 21-10-2021 18:14
הכותב,כמו שאר אנשי חינוך, הם ילדים מגודלים, שאינם שייכים להנהגה. כל היום עוסקים עם ילדים ולא מבינים את העולם הבוגר. זה בדוק! עע רב רפי המחנך הדגול וכל הרבנים שאינם מנהיגים אלא פשוט ראשי ישיבות של ילדים...