ראיון נדיר | הנושא שגרם לרב טאו לשבור שתיקה - סרוגים

ראיון נדיר | הנושא שגרם לרב טאו לשבור שתיקה

ראשי ישיבת הר המור, הרב טאו והרב שטרנברג, העניקו ראיון נדיר לעלון השבועי 'עולם קטן'. הנושא שגרם להם לשבור שתיקה הוא העלייה להר הבית

author-image
ראיון נדיר | הנושא שגרם לרב טאו לשבור שתיקה
  (צילום: באדיבות המצלם)

בראיון נדיר לעלון השבועי 'עולם קטן', ראשי ישיבת הר המור, הרב צבי טאו והרב עמיאל שטרנברג, שוטחים את משנתם המלאה בנושא העלייה להר הבית.

עוד באותו נושא

הרב טאו: סמוטריץ' אשם בהקמת ממשלת בנט לפיד


101

ש: לאחרונה, בעקבות מבצע שומר החומות, התעורר מחדש נושא הריבונות בהר הבית. יש טוענים שכיוון שמתגלה חולשה ריבונית בהר הבית, צריך לעלות להר ולהראות מי באמת הריבון במקום.

הרב טאו: "ודאי שצריך שכוחות הביטחון, הצבא והמשטרה, ינכחו בהר הבית. גם מבחינת שמירת השלטון שם וגם מדין פיקוח נפש, כי אחרת הערבים יוכלו לזרוק אבנים על המתפללים בכותל. אבל זה לא מתיר לאנשים פרטיים לעלות לשם. הר הבית אינו דומה לשאר המקומות בארץ ישראל.

התרגלנו לעיקרון שלפיו הריבונות מתחזקת במקום שבו בונים בתים, סוללים כבישים, מאכלסים ומסתובבים. עיקרון זה נכון בשאר הארץ. אבל הר הבית זה משהו אחר. הר הבית אינו מקום של התיישבות ומגורים".

הרב שטרנברג: "הריבונות בהר הבית תתחזק אם נדע איך להתייחס אליו. ההסתובבות שלנו שם, כמקום טיול והפגנת נוכחות, לא תגרום להר הבית להישאר בידינו. שמירה על קדושת הר הבית ועל מוראו היא המהות של המקום, ודווקא היא נותנת לנו זכות, שייכות ובעלות על המקום".

עוד באותו נושא

"יש להפסיק להרחיק עולים להר הבית בצורה לא חוקית"


7

ש: התחושה היא שהר הבית כבר לא לגמרי בידינו.

הרב שטרנברג: "הר הבית בידינו, הריבונות הישראלית בהר הבית קיימת. זו עובדה שאינה תלויה במספר היהודים או הערבים שנכנסים לשם. ודאי שהיה ראוי שההר יהיה סגור כל הזמן לערבים. אך בסופו של דבר המדינה היא שמאפשרת לערבים להסתובב בהר הבית, מפני שכרגע אנו לא רוצים למנוע זאת בגלל שיקולים מדיניים וביטחוניים כאלו ואחרים".

הרב טאו: "הרב צבי יהודה הסביר ששיקול הדעת הוא של שלטון ישראל, והוא מחליט שבינתיים לא כדאי לו למנוע את הערבים מלהיות שם. האם בזמן הרצי"ה לא היה חילול השם גדול על הר הבית? פעמים רבות באו וטענו בפניו שאם לא נסייר בהר הבית, תיחלש זכותנו במקום. הוא לא התחשב כלל בסברות אלו והתנגד בתוקף לעלייה להר".

עוד באותו נושא

איך מחלוקת 'מרכז' – הר המור הפילה את נתניהו?


19

ש: יש טוענים שהמתנגדים לעלייה להר הבית רק אומרים מה לא לעשות, רק מביעים יחס שלילי. אנשים מחפשים להרגיש קרבה למקדש, שיגידו להם גם מה כן עושים בקשר למקדש.

הרב טאו: "אבל ה'לא' הזה כולל אוצרות שלמים של חיוב, של קשר ושייכות וגעגועים והערצה למקדש. כשאדם הולך להתפלל בכותל המערבי עליו לזכור שהוא מקיים עכשיו מצוות עשה יקרה של 'ומקדשי תיראו' בכך שהוא נמנע מלעלות להר הבית, כמו שכתב הרב ב'משפט כהן' (סי' צו). כמו שכתוב בספרים על מצוות לא תעשה. איך מקיימים לאו? כשבאה לידו האפשרות לחטוא והוא לא חוטא".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
39 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
אשרינו שיש לנו כאלו ת"ח גדולים
יוני | 15-07-2021 23:45
המורים לנו את הדרך הנכונה מעל כל הספינים וההבלים. תודה גדולה
נכון
אחד העם | 15-07-2021 23:52
איש על העדה, מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך
2
מדהים
עמדין | 15-07-2021 23:47
יש לכם רב חכם וצדיק כמו הרב טאו,איך זה שדבריו נשמעים רק בשולי המחנה, ואילו במרכז אתם שמים את כל הארחי פרחי,עד כמה גדול כח היצר, לא להאמין
לעידן
אליעזר שך | 16-07-2021 14:45
הרמבם למיטב ידיעתי לא צעד במצעדי הגאווה ,אי אפשר יום אחד לצעוד במצעד הגאווה ויום שני לעלות להר הבית,גם לטירלול צריך להציב גבולות
חיבוק דב
אחד העם | 16-07-2021 11:24
הרמבם לא נהנה מחיבוק הדב של הדתיים לאומיים,עזבו אותו לנפשו
הקשר
עמדין | 16-07-2021 11:20
לקשר הזה קוראים בעברית עבירה גוררת עבירה
לא מן...
עידן | 16-07-2021 9:25
לא מן הרבנים אנו חיים אלא מראיות הלכתיות וכאלו אין כלל לרבנים האלו. הרמבם בעצמו עלה להר הבית וכן יש מסורת של מאות שנים מאז חורבן הבית שיהודים עלו להר הבית. בעניין שרון והר הבית מה עניין שמיטה להר סיני? מה הקשר בין עלייתו להר הבית לגירוש גוש קטיף?
הרב ליאור
עמדין | 16-07-2021 0:29
אני לא התכוונתי חלילה נגד הרב ליאור התכוונתי בעיקר נגד רבנים שעושים פשרות בנושאי ליבה בדת,בנוגע לעליה להר הבית ,אני תמה על הרב ליאור כל הבתי דינים בירושלים וכל גדולי ירושלים במאות שנים האחרונות אסרו ,למה לשנות?האם באמת זה הנושא החשוב עכשיו?אריק שרון עלה להר ואחר כך מיד החל בתהליך ההתנתקות אז מה יש לנו מעליתו?
הרב ליאור...
ראו | 16-07-2021 0:11
הרב ליאור לא פחות לכם ולא פחות גדול. גם הרב דוד שלוש... ואם אתה יודע לקרוא, גם הרב טאו לא אומר שיש איסור ממש אלא שזה לא הזמן.
3
רבני הר המור...
אחיה | 16-07-2021 0:22
רבני הר המור הינם רבנים יראי שמים וצדיקים וכמובן שאינם צריכים אישור על כך ממני. אך אני הקטן חושב שיש לתת מקום גם לרבנים שחושבים אחרת ולא לכפות דעתך על הציבור. בתור אחד שהחליט לעלות לראשונה בחייו להר הבית בתשעה באב, לאחר חקירה של הנושא, הבנתי שבלי העליה להר, לא נוכל לממש את שאיפת כל הדורות לבניין המקדש. וישנם רבנים רבים וכן קדמונים שניתן לסמוך עליהם. שנזכה לבנות את בית המקדש במהרה בימינו, אמן!!
אהבתי שהחלטת?...
זוועה מה שהולך פה | 16-07-2021 2:12
אהבתי שהחלטת? נשמע שאתה סגן של אלוקים שאומר מה מותר ומה אסור
4
ניסיון לעצור את רכבת הגאולה בדהרתה
הגאולה בדרך | 16-07-2021 0:34
הבהילות להילחם נגד העליה להר הבית נובעת מריבוי העולים להר הבית בטהרה, כן ירבו! אלפים עולים להר הבית לפי כל כללי ההלכה כהדרכת רבניהם שליטא. בין העולים תלמידי חכמים גדולים, רבני ערים, ראשי ישיבות, דיינים ומרביצי תורה ברבים. ההיחלצות לעצור את זרם העולים להר הבית כהלכה נובעת מהבנה שהזרם הולך וגובר. ה' יברך את כב' הרבנים שליטא שיזכו לעלות בקרוב להר הבית לפני ואחרי בניינו. אמן!
טמא מת,...
משנה תורה, ואין חולקים | 16-07-2021 8:20
טמא מת, אפילו המת עצמו--מותר להיכנס להר הבית: שנאמר וייקח משה את עצמות יוסף, עימו (שמות יג,יט), עימו במחנה לוייה.
אולי אתה...
טוב לדעת שכל המזרוחניקים בורים בהלכה | 16-07-2021 2:11
אולי אתה לא איש ספר ולא יודע הלכה אך ידוע לך מה העונש של טמא מת שעולה להר הבית? ידוע לך שעל פי הלכה כולנו טמאי מת?
שום אלפים, מדובר בכמה מאות שעולים הרבה פעמים
אבי | 16-07-2021 1:27
וסופרים כל עליה כאילו זה אנשים אחרים, לכותל מגיעים מאות אלפים בשנה
5
שני הרבנים האלו...
אה | 16-07-2021 1:05
שני הרבנים האלו פשוט עם הארציים דאורייתא. אמרו דברים. נגד חזל ממציאים שטויות שאין בסיס ביהדות. כאילו לא למדו בישיבה.
אתה פשוט חצוף
מוטחה על כבוד תח | 23-07-2021 2:59
חצוף
מוחה נגד חוסר כבוד לת"ח
א.ח | 17-07-2021 22:35
כ
לליצן המכונה אה
עמדין | 16-07-2021 2:18
אה ראשי תבות עם הארץ עם הכלל שאותיות אחהע מתחלפים
6
נשמע שאתה גדול...
אחד שמבין קצת יותר ממך | 16-07-2021 2:18
נשמע שאתה גדול הדור... אולי תספר לנו מה אומרת ההלכה על עליה להר הבית?
7
טאו ושטרנברג הם...
עידן | 16-07-2021 9:21
טאו ושטרנברג הם הטיטוס והנבוכנצאצר של דורנו. בלי שום בסיס הלכתי מוצק הם ממציאים איסור עלייה להר בעוד שלפי ההלכה מותר ואף מצווה לעלות. שטרנברג פרסם מאמר על עלייה להר הבית והכניס טיעונים כך שהראה שהוא בור ולא יודע דברים שאפילו ילד קטן יודע וזה מפני שהוא משקר בגלוי.
אתה פשוט חוצפןןןן
אחד העם | 23-07-2021 3:00
תבביש לךךך
אדם שמסלף...
עידן | 17-07-2021 22:54
אדם שמסלף את ההלכה הוא לא רב אלא שרלטן. אין לו אף ראיה הלכתית אלא ממציא את תורת המדרגות. הוא לא מבסס את דבריו על חזל אלא על תיאוריות מומצאות לזה קוראים רפורמי.
חצוף מחוצף. מוח....
סטודנט | 16-07-2021 19:21
חצוף מחוצף. מוח. על ביזוי תלמידי חכמים
רחמנא ליצלן...
ח | 16-07-2021 11:23
רחמנא ליצלן איך אתה מדבר.... אני אפילו לא אנסה להוכיח את הטעות שלך כי לפי הסגנון נראה שאתה כבר בטוח במאת האחוזים שאתה צודק.... חבל רק על העולם הבא שלך, במחלוקות על עיקרי אמונת ישראל גדולי ישראל לא כינו האחד את חברו בשמו הפרטי.... ואתה מרשה לעצמך לדבר ככה על גדולי תלמידיו של הרב צבי יהודה זצל....
8
הר הבית
ירושלמי | 16-07-2021 9:48
אשרינו מה טוב חלקנו שיש בינינו מורי הדור, אשר ערב תשעה באב מלמדים אותנו: אסור לבנות מקדש! יש לברוח אל הכותל המערבי להתפלל שם. תלמידי הרב קוק זצל גדולים מרבם הגדול, שכתב ב'משפט כהן' צד, שמצוה לבנות מקדש ולהקריב בו קרבן בכל זמן כשיטת הרמבם. תלמידיו חולקים על רבם, וקובעים, שריבונות בהר תושג על ידי שעם ישראל יברח ממנו ויפקיר את ההר לערבים. כך תושג לדעתם הריבונות: בשבוע הבא חל 'חג הקרבן' המוסלמי, וכאשר יעלו מאות אלפי מוסלמים לחגוג בהר תתממש הריבונות היהודית מן התורה! אשריך רבי זכריה בן אבקולס, שבעצותיך הנפלאות שרפת את מקדשנו ואת היכלנו! אשריך שיש לך תלמידים מופלאים מחריבי המקדש גם בדור גאולה!
מי...
ח | 16-07-2021 11:21
מי כבודו שיטיף להם מוסר על דרך רבם .... הרב קוק במכתב מפורש אומר שאסור לעלות בימינו בגלל שלא יודעים, אשריך על הרצון העז לקיים עוד מצוות, אך המטרה לא מקדשת את האמצעים, ואסור לעבור על עבירות חמורות כביזוי תח ( שהרב זצל מאוד הקפיד על הדבר) והוצאת שם רע.
9
נראה שיש פה...
ח | 16-07-2021 11:25
נראה שיש פה איזה טרול שמנסה לגרום לאנשים לחשוב שהתורה אומרת לעלות להר הבית.... תוך כדי שהוא מבזה גדולים ממנו, אפילו אם הוא צודק בדבריו עולם הבא אין לו.
10
באמת שהתרוממתי מהתוכן ממש
גיא | 16-07-2021 12:35
הכניס לי אווירה של רצון לבית המקדש!
11
דבר אחד ברור:...
אריאל | 16-07-2021 14:45
דבר אחד ברור: לפני מאה שנה הם היו אוסרים על עליה לארץ, בדיוק כמו רוב הממסד החרדי. ההנמקות שלהם אינן הלכתיות או מציאותיות, אלא רוחניות. שזה משהו מאוד אמורפי וסובייקטיבי. אחרי שרוב גדולי הדור שגו לפני השואה ביחס לעלייה לארץ, הציבור ביקורתי ולא מקבל דברים ללא ביסוס גם מרבנים חשובים.
מן הזהירות שלא תרבה להזהר
ישראל | 21-07-2021 5:02
אחרי המחילה מכבוד הרב טאו , הרני עפר תחתיו , אבל אני רוצה להפנות את כבוד הרב לדברי חזל במדרש טוב זה יצר הטוב טוב מאד זה מלאך המוות כמו שכתב המגיד מדובנא בסיפרו מרוב שכבוד הרב בדעתו רוצה שכל עם ישראל יחזרו בתשובה ויהיה בית מקדש שכולם טהורים וצדיקים ורוצה הרב בטוב מאד שהכל יהיה מושלם זה כבר מלאך המוות ויצר הרע , ואי אפשר יותר מידי להזהר אלא צריך לעשות את ההשתדלות הקיימת לעלות להר ולבנות הבית במצב הנוכחי , זה מזכיר את הרבנים לפני השואה שבאמת אמרו לאנשים לא לעלות לישראל בגלל שפה ילדהם יהיהו חילונים ויחכו עד שיהיה מצב אידאלי של חיי תורה בארץ ושכחו את מאמר החכם שלא להרבות בזהירות ובאמת זה היה טוב מאד מלאך המוות לקח אותם בשואה הנוראה , לכן הרב רוצה טוב מאד אבל יסלח לנו כבוד הרב צריך להיות בטוב שזה יצר הטוב ולהתחיל מיזה לבנות את בית המקדש
12
טאו רשע מרושע...
משה הכהן | 17-07-2021 22:12
טאו רשע מרושע מונע מכם ישראל לקיים מצווה של בניית המקדש כן לא בונים ביום אחד לאט לאט צריך לחזק את הנוכחות במקום המקדש עד שעם ישראל יהיה מוכן לבניית המקדש בשם אמונות תפלות הוא מונע מיהודים לקיים את המצווה החשובה ביותר שלמענה יצאנו ממצרים (בשיר דיינו השיא הוא בניית המקדש) אם חשוב לו קדושת המקום למה הוא לא מוחה על השועלים המחבלים שעושים שם כבשלהם(משום מה הוא מוכן לתת הכשר למחבלים מרעם אבל בן גביר מוקצה כי הוא עולה להר הבית מאחל לטאו שיזכה לחזור בתשובה ולקרוא לכל עם ישראל לחזור יחד למקדש
בוש והיכלם...
משה | 22-07-2021 14:52
בוש והיכלם לך שאתה קורא לתלמיד חכם רשע. הקבה יתבע את עלבונו ממך.
למשה הכהן
ששפורטש | 18-07-2021 1:26
משה רבינו היה כהן בשבעת ימי המלואים אבל אחר כך הוא ידע לעזוב את הכהונה והניח לאהרן ולבניו,אתה נראה לי נמצא באיזה סוג של הזיה אני כותב לך באמת ב לי שום ציניות כדאי לך לנסות להירגע ולנחות למציאות המורכבת לפעמים גם מותר להעזר באחרים
אתה בנאדם...
יהודי פשוט | 17-07-2021 22:47
אתה בנאדם טיפש ואני דן אותך לכף זכות, מוחה נגד ביזוי תלמידי חכמים גם אם אתה חולק תחלוק בענווה
13
מדוע אני לא...
אור | 18-07-2021 9:15
מדוע אני לא מנוי לסרוגים המענין? כי אתם מאפשרים תגובות של רוע, חוצפה. כל ילד וכל רע משחית את הרמה כאן לתת רמה
14
איך הרב שטרנברג...
נגה שיפר | 20-07-2021 12:11
איך הרב שטרנברג מציע לשמור על קדושת המקום? שיהודים לא יעלו אליו? אבל מוסלמים שמשתינים ומשחקים כדורגל ועוד. אה, המוסלמים לא מטמאים רק היהודים. בסדר,שמענו ....
15
עמי ארצות ,המכשילים המונים באיסור כרת
חיים | 22-07-2021 22:22
קוראים לעליה להר הבית. גדולי רבני הציונות הדתית בעבר, התנגדו נמרצות, לעלייה להר הבית, דווקא בשל קדושתו הרבה ,מהחשש האמתי להכשיל המונים באיסור כרת.
16
הבנתי לכן הם...
עם ישראל חי | 23-07-2021 1:08
הבנתי לכן הם מארגנים לבני נוער ויוזמים פרבוקציות ומריבות בעזרת ישראל כדי לתת לנוער לפרוק אנרגיה בכותל במקום לתעל לאנרגיה גבוהה של קדושה ולעלות להר ה' להר הבית ולהרבות עם בני הנוער בעשיית חסד ואהבת חינם הם לוקחים אותם ומארגנים להם תעסוקה של מאבקים ושנאת חינם על קיר תמך להר הבית